Çin schisandra - nasıl doğru bitki

Schisandra, shisandra olarak da bilinir. Çince'de, bu bitkinin adı "wu-wei-tsi" ye benzer ve kelimenin tam anlamıyla "5 tada sahip meyve" anlamına gelir. Çin tıbbında, tıbbi özellikler açısından ginsengden sonra ikinci sırada yer almaktadır.

Limon otunun sapını, yapraklarını veya elinize bir parça kökü ovarsanız, hemen limonun ekşi kokusunu hissedersiniz. Bu bitkinin ismini almasının nedeni budur.

Kökeni ve görünüm

Bu kültürün anavatanı Çin'dir. Botanik istatistikler, bu bölgede yaklaşık 2000 hektar alanın limon otu çalılarıyla kaplı olduğunu göstermektedir. Shisandra, Magnoliaceae ailesinin bir türüdür.

Schisandra chinensis

Bu, batı bölgelerinde, Sibirya ve Amur bölgesinde, Urallarda ve Kuril Adaları'nda, Primorsky bölgesinin kıyısında bulunan bir tür lianadır. Ağaçların ve çalıların gövdelerini sarmal şeklinde sarar.

Asma sürgünleri esnektir, büküldüğünde kırılmaz ve dikey olarak yukarı doğru büyür. Sapların koyu kahverengi bir kabuğu vardır. Genç sürgünlerde kabuk parlak ve pürüzsüzdür, eski saplarda buruşuk ve pul pul olur. Bitki 10-18 metre uzunluğundadır. Sap çapı yaklaşık 2,5 cm'dir.

Chisandra tomurcukları, liana kabuğunun rengine kıyasla kahverengimsi kırmızıdır, hafiftir. Üstte sivri bir yumurta gibi uzamışlardır. Sürgünle ilgili olarak, düğümlerde 40-45 ° 'lik bir açıda bulunurlar: her düğümde 3 tomurcuk. Orta böbrek, komşularından daha aktif bir şekilde gelişir.

İlginç! Limon otu çok ışık seven bir bitkidir, bu nedenle doğal koşullarda açık alanlarda bulunabilir. Shisandra bir çalı formunu alabilir, zeminde sürünebilir, kütükleri ve dalgaların karaya attığı odunları örebilir.

Bitki, kama şeklindeki tabanı, çim rengi olan oval yapraklara sahiptir. Aynı zamanda, chisandra'nın karakteristik bir dış belirtisi, yaprak saplarının mercan pembesi renginde olmasıdır. Yaprağın uzunluğu yaklaşık 10 cm, genişliği 2 kat daha azdır. Yapraklar gövde boyunca yoğun bir şekilde dağılmıştır. Bu özelliğinden dolayı peyzaj tasarımında sıklıkla dekoratif amaçlı kullanılmaktadır.

Limon otu nasıl çiçek açar? İlkbaharda, Çin lianasının gövdelerinde parlak kokulu bir aromaya sahip narin balmumu beyaz çiçekler belirir. Limon otu çiçeği, şekil olarak bir manolyanın daha küçük bir kopyasını andırır.

Limon otu çiçekleri

Çiçeklerden bir meyve yumurtalık oluşur, sonbaharda kırmızı meyveler kümeleri olgunlaşır. Meyveler, yapraklar düştükten sonra bile asmanın saplarında kalır. Turta notalarıyla ekşi bir tadı var.

Meyvelerin tanımı ve özellikleri

Bitkinin meyveleri, içinde 5-10 mm çapında 4 ila 40 tane çilek bulunan uzun bir hazneye sahip bir fırça şeklindedir. Tam olgunlaşma anında fırçanın uzunluğu 10 cm, genişliği 4 cm'dir Bu durumda fırçanın kütlesi 1.5 ila 15 g'dır.Bir meyvenin ağırlığı yarım gramdır.

Taze meyveler parlak kırmızı, kuru meyveler koyu kırmızı, hatta bazen siyahtır. Meyveler ekşi bir ekşi tada sahiptir. Meyvenin ince kabuğunun altında, suyunu sıkmanın kolay olduğu sulu, yumuşak bir hamur vardır.

Schizandra meyveleri çok miktarda faydalı eser element içerir.Evde, bu bitki avcılar tarafından kullanılır - sadece bir avuç çilek, bir kişinin canavarı gün boyu yorulmadan sürmesine izin verir ve vücut üzerinde canlandırıcı ve canlandırıcı bir etki sağlar. Ek olarak, bu meyvelerin görme keskinliğini artırdığı kanıtlanmıştır.

İlginç! Günümüzde bitkinin meyveleri Sibirya halk hekimliğinde aktif olarak kullanılmaktadır. Schisandra meyveleri içeren müstahzarlar nefes darlığı ile baş etmeye yardımcı olur, kasları güçlendirir, kemik dokusu yenilenmesini uyarır ve vücuttaki metabolik süreçleri iyileştirir.

Schisandra meyveleri serebral kortekste uyarılma süreçlerini geliştirir, sinir sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve refleks aktivitesini şartlandırır, psiko-duygusal durumu normalleştirir ve ruh halini iyileştirir. Aynı zamanda limon otu bazlı preparatlar yan etki göstermez ve sinir dokusunun tükenmesine yol açmaz.

İki çeşit Çin (Uzak Doğu) limon otu

Uzak Doğu'nun farklı bölgelerinde, ormanlarda yetişen yaklaşık 20 çeşit Çin liana vardır. Bahçelerde 2 çeşit bulabilirsiniz: "İlk Doğan" ve "Bahçe - 1".

İlk doğan

Bu limon otu çeşidi, Moskova yetiştiricileri tarafından yetiştirildi. "İlk doğan", derisi mor-kırmızı, eti kırmızı olan küçük uzun meyvelere sahiptir. Bu çeşitteki olgun bir fırça 10-12 cm uzunluğunda, ağırlığı 10 ila 12 g arasında değişiyor. "İlk doğan" açık bir alana dikilirse, asma bazılarına bitişikse çalıları orta büyüklükte olacaktır. ağaçları veya dikey destekleri varsa, uzunluğu yaklaşık 5 m olacaktır.

İlk doğan

Bu tür monokülerdir. Çeşitliliğin ana dezavantajları, hastalıklara karşı zayıf direnç ve düşük hava sıcaklıklarının olumsuz etkilerine karşı duyarlılıktır.

Sadovy-1

Bu Çin chisandra çeşidinin tozlayıcılara ihtiyacı yoktur, kendi kendine verimli bir melezdir. Bu kültürün sahipleri, bir çalıdan 4-6 kg hasadı çıkarır, çünkü çeşitlilik, sürgünlerin aktif büyümesiyle ayırt edilir ve birçok sap verir. Bu çeşidin fırçasının uzunluğu 9-10 cm'dir.

Sadovy 1

"İlk doğan" dan farklı olarak dona dayanıklıdır.

Açık toprağa satın aldıktan sonra limon otu ekimi

Limon otu çalı, Rus enlemleri için egzotik olmasına rağmen iddiasız bir bitkidir. Bahçenin bir mahsul getirmesi için limon otunun nasıl ekileceğini bilmeniz gerekir.

İniş için ne gerekli

Toprağa bir mahsul ekmeden önce, aşağıdaki hazırlık önlemleri gereklidir:

 1. Toprağı iyice gevşetin, üzerine gübre ekleyin. Turba veya humus, kül, amonyum nitrat ve süperfosfat ideal katkı maddeleridir.
 1. Kök çürümesini önlemek için drenajla da ilgilenmek gerekir: toprağa ezilmiş tuğla veya nehir taşları ekleyin.
 1. Özel katkı maddeleri yardımıyla, nötr bir toprak asitliği seviyesine ulaşmak gerekir.

Dikkat! Açık toprağa dikim için en uygun olanı iki yaşındaki fidelerdir.

Optimal konum

Japon limon otu ekimi için bir yer seçme sorusuna çok sorumlu bir şekilde yaklaşılmalıdır, çünkü sağlıklı bir mahsul türü ve verimi buna bağlıdır. İniş sitesi aşağıdaki kriterleri karşılamalıdır:

 • İyi güneşe maruz kalma. Kültürün güneş ışığına ihtiyacı vardır, böylece yaprakları güzel bir parlak yeşil rengi korur ve meyve salkımları uzun saplara sahiptir. Tam gelişme için limon otu günde en az 8 saat güneşle aydınlatılmalıdır. Güneş eksikliği ile yapraklar sarı bir renk alır, meyve salkımının boyutu küçülür. Limon otu dikmek için en uygun yer, sitenin güney tarafı olacaktır.
 • Taslak kanıtı. Özellikle sonbahar ve kış aylarında kuvvetli rüzgarlar bir asmanın ölümüne neden olabilir. Bitkinin kendisi için ek destek bulabileceği çitlere veya duvarlara dikilmesi önerilir.

Adım adım dikim süreci

Moskova bölgesinde limon otu Haziran ayı başlarında ekilebilir. Dikim talimatları:

 1. Çukurlar zeminde 50-60 cm çapında 40 cm derinliğinde yapılır.

  Limon otu dikimi

 1. Çukurun dibi, üzerine 500 g kül ve 200 g süperfosfat ilavesiyle 1: 1: 1 oranlarında yaprak döken toprak, çim ve humus karışımının döküldüğü bir drenaj karışımı ile doldurulur.
 1. Asmalar toprağa birbirinden 1 m mesafede yerleştirilir. Kültür bina boyunca büyürse, bina duvarından 1-1,5 m geri çekilmelidir.Bu, kökleri çatıdan gelen yağmur akıntılarından koruyacaktır.
 2. Dikim sırasında limon otunun derinlemesine derinleştirilmesi tavsiye edilmez.

Limon otu nasıl yayılır

Çin shisandra farklı şekillerde çoğalabilir: keserek, katmanlayarak, bir çalı veya tohumları bölerek. Çoğu zaman, çoğaltma için kesimler veya tohumlar alınır.

Kırıntı

Kesimlerle çoğaltma zahmetli bir süreçtir. Japon bitkisinin özelliği, çoğaltmak için alınan tüm kesimlerin sadece yarısı yetiştirilebilmesidir.

Temmuz ortasından ağustos ortasına kadar olan dönemde üreme için yaklaşık 50 cm uzunluğunda genç sürgünler alınır, sürgün kıvırcık olmalı ve ucu küt uçla bitmelidir. Kesilen sürgünler 10-15 cm uzunluğunda kesimler halinde kesilir.

Önemli! Kesimin alt kesimi tomurcuğun 5 mm altında olmalıdır. Eğimli yapılır. Üst kesi böbreğin 3 mm yukarısından yapılır, düz olmalıdır. Alt yapraklar yırtılır.

Kesimlerin eğimli uçları, ekimden önce 6-12 saat boyunca bir büyüme uyarıcı solüsyona daldırılır. Dikim için soğuk bir sera hazırlamanız gerekir: temiz toprağı kazın, yıkanmış ve elenmiş kum ekleyin. Kesimler bir büyüme uyarıcısı ile çözeltiden çıkarılır, temiz suyla yıkanır ve hazırlanmış soğuk bir seraya ekilir.

Çelikler 3-4 cm mesafeye eğik olarak ekilir, kesimler ile sera filmi arasındaki boş alanın yüksekliği 15-20 cm'dir.Daha sonra çelikler ince bir elek ile bolca sulanır ve film ile kaplanır. Doğrudan güneş ışığı onlar için bir kontrendikasyondur.

Serada, filmi havalandırma için periyodik olarak açarak sıcaklığı 25 ° C'ye kadar ve nemli havayı korumanız gerekir. Sistematik sulamayı unutmamalıyız.

Limon otu ektim

Ağustos ayının sonunda, kesimler oluşturulmuş bir kök sistemi kazanacak, sera filmi gün boyunca hafifçe açılıyor. Birkaç gün sonra serayı bir gecede açık bırakabilirsiniz. Bir hafta sonra film tamamen kaldırılır, sonbaharın başında kesimler açık toprağa ekilmeye hazırdır.

Açık alanda asmaların adaptasyonundan hemen sonra sıvı halde azotlu mineral gübrelerin toprağa uygulanması gerekir. 1: 7 oranlarında suyla seyreltilmiş bir amonyum nitrat çözeltisi (1 kova su için 30 g nitrat) veya bulamaç uygundur.

Önümüzdeki 2-3 yıl içinde toprağı sürekli gevşetmeniz, yabani otları temizlemeniz ve fideleri bol miktarda sulamanız gerekir. İlkbaharda 2-3 yıl sonra asma kalıcı bir yere ekilebilir.

Tohumlardan büyüyen

Kültür tohumları da hepsini filizlendirmez. Tohumların sadece% 25'i liana yetiştirebilir.

Ekimden önce tohumlar katmanlara ayrılır, bu da çimlenme yüzdesini artırmanıza izin verir. Bu prosedür 3 aşamadan oluşur: ilk ay 20 ° C sıcaklıkta, ikinci ay - 3-5 ° C sıcaklıkta, üçüncü ay - 8-10 ° C sıcaklıkta tutulur.

Karlar erir ermez 1-2 cm derinleşen limon otunu ev toprağına dikmek daha iyidir Sürgünler ortaya çıkar çıkmaz tohumları kısmi gölgede tutmak ve toprağı düzenli olarak nemlendirmek gerekir. İç mekan koşullarında limon otu 2 yıl büyür, ardından fideler açık toprağa hazır hale gelir.

Hatırlamak! Açık alanda liana'nın dallanmak için desteğe ihtiyacı var. Destek olmadan limon otu çalı gibi görünür, verimi düşüktür.

Kafes ideal destektir. Yüksekliği 2,5 m olan gömülü bir mandal şerididir.Bu mandallar 0,5, 0,7 ve 1 m yükseklikte tel ile sarılır.Liana, kış için sürgünleri ondan çıkarmadan bir kafese bağlanır. .

Çin limon otunun bakımı ve yetiştirilmesi

Sulama modu

Sistematik sulama, aktif büyüme ve yüksek verim için bir koşuldur. Sıcakta, asmaya ek olarak püskürtmek gerekir.

Dikkat! Ev çiçeklerinden farklı olarak limon otu sulanmalı ve ılık su ile püskürtülmelidir. Toprağı gübreledikten sonra sulama şarttır. Besinlerin ve nemin toprakta daha uzun süre kalması için toprak talaşla malçlanır.

Yaz aylarında yetişkin bir liana, sulama başına yaklaşık 6 kova su gerektirir.

Üst giyim

Toprağı gübrelemeden bahçe çeşitlerinin yetiştirilmesi düşünülemez. İlkbaharda asmaların tomurcukları çiçek açarken beslenmek için 40 gr azotlu, fosforlu ve potasyumlu gübreler karıştırılır. Çiçeklenme döneminde en iyi gübre nitrophoska'dır. Limon otu çiçeklenmeyi bitirdiğinde, 20 gr azot, 15 gr potasyum ve 15 gr fosfor karışımı eklenir.

Bitki aynı zamanda 1:15 oranlarında suyla seyreltilmiş sıvı organik pansumanlarla döllenir. Hasattan sonra toprak kül ve süperfosfat ile gübrelenir.

Ek olarak, doğru tutma yöntemi her 2-3 yılda bir toprağın 1 m²'ye 5 kg gübre ile gübrelenmesini öngörür.

Kışa hazırlık

İlk donlardan önce, asmalar bolca sulanır, limon otunun tabanının etrafına bir malç tabakası serilir. Güney bölgelerin koşullarında, yetişkin lianalar barınak olmadan kışlayabilecektir. Genç bitkiler bir kuru yaprak tabakası ve ladin dalları ile kaplanmalıdır.

Limon otunu kışa hazırlamak

Kışları soğuk olan bölgelerde, asmaların destekten çıkarılması, birbirine bağlanması ve zemine doğru bükülmesi ve ardından düşen yapraklar, ladin dalları ve bir film ile örtülmesi tavsiye edilir.

Egzotik chisandra, nemli hava ile güney bölgelerinde iyi yetişir. Ancak bu, limon otu bitkisinin Rusya'nın diğer bölgelerinde vermeye uygun olmadığı anlamına gelmez. Uygun şekilde bakılırsa, limon otu aktif olarak büyür ve meyve verir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe