İlkbaharda ve açık havada ekimden sonra Mazı bakımı

Yeşil mazı, herhangi bir bahçe ve hatta bir pencere için mükemmel bir dekorasyondur. Kış mevsiminden sonra bahçıvanlar iğnelerin sararması veya kararması sorunuyla karşı karşıyadır. Bu sıkıntılardan kaçınmak için bitkiye uygun şekilde bakmak gerekir. Makalenin altında, evde evde mazı bakımı nasıl yapılır.

Mazı sokakta evde bakımı

Mazı, her mevsim için uygun şekilde bakılması ve nüansları bilmesi gereken bir bitkidir. Ağaca bakmanın en önemli yanı doğru yer ve sulama rejimidir. Ana kurallara uyarak mükemmel sonuçlar elde edebilir ve yeşil güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Yazlık evlerinde

Kıştan hemen sonra ağaca bakmaya başlamalısın. İlkbahar, yaz ve sonbaharda bakıma devam edilmelidir. Birçok bahçıvanın hatası, bitkiye karşı çok pervasız bir tutumdur. Onların görüşüne göre, o hiç titiz değil ve kendine özel bir ilgi gerektirmiyor. Ancak bu yanlıştır ve bahçıvanlar donuk sararır veya çalılar kararır. Ancak, mazı bakımını uygun şekilde organize ederseniz, bu sonuçlardan kaçınmak oldukça mümkündür.

Bilginize! Mazı'nın en yaygın çeşitleri şunlardır: Smaragd ve Brabant. Ilıman iklimlerde gelişirler.

Yay bakımının özellikleri

Mazı bakımında ilkbahar en önemli dönemdir. Kıştan sonra bitki zayıflar ve herhangi bir çevresel etki yıkıcı olabilir: iğneler kırmızıya dönmeye başlayacaktır.
Kışın ağaçların üzeri hava geçirmeyen bir malzeme ile kaplanır. İlk bahar güneşi nedeniyle iğneler ve kök sistemi yanabilir, bu da bitkinin kurumasına ve sararmasına hatta ölümüne neden olur.

Önemli! Mazı sadece kar eridikten ve toprak ısındıktan sonra, yani kök sistemi uyandıktan sonra açılması tavsiye edilir.

Toprak da hazırlanmalıdır. Bunu yapmak için, ekim sırasında bile, yüksek kaliteli bir drenaj tabakası sağlamak ve toprağı malçlamak faydalı oldu. Mazı için büyük miktarda nem yıkıcı olabilir. Ayrıca, bitkinin etrafındaki zemin çimlerden arındırılmalı ve yeterli hava sağlamak için gevşetilmelidir.

Sulama rejimi Nisan ayında, bazı bölgelerde Mart ayında kurulmalıdır. Bunun nedeni, nemin yenilenmesi gereken ilk güneşle buharlaşmaya başlamasıdır. Bahar aylarında mazıları ağaç başına bir kova su oranında haftada bir kez sulamak yeterli olacaktır. Ayrıca iğneler için haftalık olarak serpme yapılması önerilir.

Bir sonraki adım, ölü dalları çıkarmaktır. Sararmış tüm iğneler kesilmelidir. Büyük ağaçlarda hasarlı dallar tam ortada olabilir, bu nedenle bitkiyi dikkatlice incelemeye değer.

Not! Budama için ideal zaman Nisan ayıdır. Ancak, zaman kaybedilmiş olsa bile, ilk fırsatta prosedürü uygulamaya değer.

Hastalıklı bitkiler

Bahar, henüz büyümekte olan genç ağaçları beslemenin gerekli olduğu zamandır. Karlar erir ermez gübreler uygulanır. Mükemmel bir seçenek hem organik hem de mineral pansumanlar olacaktır. Ayrıca özel iğne yapraklı gübreler de bulabilirsiniz.Bitkiyi beslemeden önce, gübrelerin daha iyi emilmesi için toprağı iyice sulamaya ve malçlamaya değer.

Önemli! Çok fazla gübre bitkiyi mahvedebilir, bu nedenle ekli talimatlara göre fonları seyreltmeye değer.

Mazı için yaz bakımı kuralları

Yaprak dökmeyen bitkiler, yaz aylarında birleşik ve düzenli bakım gerektirir. Sulama ve serpme, toprağı gevşetme, yabani otları uzaklaştırma ve gübre uygulama zorunludur.

Mazı sıcak aylarda ne sıklıkla sulanır, birçok bahçıvanı endişelendiren bir sorudur. Ortalama sıcaklıkta haftada bir sulama ve yağmurlama yeterlidir, sıcak havalarda iki kata kadar artırılabilir. Birkaç gün sonra, yeryüzü hava ile doyurmak için gevşetilmelidir.

Bilginize! Yaz, bir ağacı şekillendirmek için harikadır.

Mazı bakımının sonbaharda özellikleri ve kışa hazırlık

Mazı bakımı yıl boyunca gereklidir, ancak her dönemin kendine has özellikleri vardır. Sonbaharda ağaç kışa hazırlanır, bu nedenle Eylül ayında genç sürgünlerin büyümesini durdurmak için bitkinin beslenmesini durdurmaya değer.

Sonbaharın sonlarında, mazı kışa hazırlanır. Bunu yapmak için dallar bağlanır, en çok yuvarlanan ve eğriler kesilir ve toprak malçlanır. Rüzgar ve güneş ışığından korunmak için çalılar hava geçirmez bir bezle örtülmeli ve bahara kadar bırakılmalıdır.

Farklı bölgelerde kışa hazırlık özellikleri

Ülkenin kuzeybatısı gibi kışın yoğun kar ve rüzgar olan bölgelerde, ağaç siperli çalılar için ek koruma oluşturulması tavsiye edilir. Orta Şeritte gevşek malzeme ile geçebilirsiniz.

Önemli! Düşük yağış koşullarında, kıştan önce bitki iyice sulanmalıdır.

Dikimden sonra mazı bakımı nasıl yapılır

Dikimden sonra çalı özel dikkat gerektirir. Yeni ekilen mazıların bakımı zamana bağlıdır. Çalı yaz veya ilkbaharda ekildiyse, ihtiyacınız olacak:

 • sıcak havalarda haftalık ve sıcak havalarda iki kez sulama. Sulama için oda sıcaklığında su kullanmak daha iyidir;
 • ilaçlama haftada bir, sıcak havalarda her gün akşamları yapılmalıdır.

Ağaç sonbaharda dikildiyse, o zaman:

 • sulama, ilkbahar ve yaz dikimleriyle aynı modda yapılır;
 • şiddetli yağmurlar durumunda, aşırı nem mazı için yıkıcı olduğundan sulama azaltılmalı veya durdurulmalıdır.

Dikimden sonra bitkileri beslemeye gerek yoktur. Gübreler dikim sırasında uygulanır, önümüzdeki iki yıl için yeterlidir.

Ne zaman ve nasıl ekilir

Mazı dikimi için ilkbahar, yaz ve sonbahar uygundur. Bahçıvanlar baharı tavsiye eder, böylece genç ağacın ilk dondan güçlenmek için zamanı olur.

Dikimden önce fidenin sağlıklı ve ekime hazır olduğundan emin olmanız gerekir. İğneler yeşil olmalı ve ufalanmamalı ve gövdede gözle görülür bir hasar olmamalıdır. Dikim için, hafif gölgeli, doğrudan güneş ışığından korunan bir yer seçmek en iyisidir.

Dikim için toprak önceden hazırlanmalıdır. Toprak nemlendirilmeli ve kilden arındırılmalıdır, aksi takdirde çalı sararmaya eğilimli olacaktır. Ayrıca, yeşilliklerin düşüşüyle ​​dolu olduğu için çok yüksek neme izin verilmemelidir.

İniş teknolojisi:

 1. Kök sisteminin boyutuna bağlı olarak, ancak en az 80 cm derinliğinde bir çukur kazın.
 2. Bir drenaj tabakası oluşturarak genişletilmiş kili dibe koyun.
 3. İlkbaharda bir mazı ekerken, toprak karışımına gübre ekleyin, sonbaharda buna değmez.
 4. Fideyi kök boğazı hafifçe derinleştirerek deliğe yerleştirin.
 5. Toprakla örtün ve sıkıştırın.

Dikimden sonra fidan bakımı için tavsiyelere uyunuz.

Mazı ne sıklıkla sulanır

Mazı sulama rejimi hava koşullarına bağlıdır. İlkbaharda bitkinin sulanması tavsiye edilir. Sıcak mevsimde çalı, ortalama ağaç başına bir kova oranında haftada bir kez sulanmalıdır.Sıcak havalarda haftada 2 defaya kadar sulama artırılmalıdır. Su en iyi oda sıcaklığında kullanılır.

Serpme de haftada bir düzenli olarak yapılmalıdır. Sıcaklık yükseldiğinde iğneleri günlük olarak nemlendirebilirsiniz.

Mazı'nın doğru sulanması

Nasıl bereketli yapılır

Mazı için iğneleri çok önemlidir. Sağlıklıysa, bitki gür ve güzel olacak. Bunu başarmak için, çalıya ilkbaharın başlarında bakılmalı ve yıl boyunca yapılmalıdır. Aynı zamanda, sulama rejimini ve üst pansumanı izleyin. Gübreler organik ve mineral olarak kullanılabilir. İlk bahar aylarından itibaren ve ilkbahar ve yaz boyunca getirilmeli ve sonbaharda artık buna değmez. Listelenen koşullara bağlı olarak, yazlık kır evindeki çalı, yemyeşil yeşilliklerinden memnun kalacak.

Önkoşul, mazı dallarını budamak ve ona farklı bir şekil vermektir.

Hastalıklı dalları budamak ve taç oluşturmak

Yıl boyunca mazıların ve özellikle şubelerin sağlığını izlemek gerekir. Kuru veya hastalıklı süreçler bulunursa, acilen kesilmelidir.

İlk muayene, koruyucu malzemenin çalıdan çıkarılacağı erken ilkbaharda yapılmalıdır. Tüm kuru ve hasarlı dallar budanır.

İstilaya uğramış kısımlar ortada olabileceğinden, büyük ağaçlar daha yakından incelenmelidir. Mazı ilkbahar ve sonbaharda kesebilirsiniz. İlk durumda, şekillendirmek ve ikincisinde kışa hazırlanmak için budama yapılır.

Genel tavsiyelere göre, bir seferde tüm dalların yalnızca 1 / 3'ü kesilmelidir. Prosedür en iyi bulutlu bir günde yapılır ve sonunda mazı iyice dökün.

Ana şey, dalları budamak için doğru aracı seçmektir

Zararlılar ve hastalıklar

En yaygın çalı zararlıları şunları içerir:

 • mazı yaprak biti;
 • kabuk böceği;
 • güve halkası;
 • örümcek akarı.

En yaygın hastalıklar:

 • lahana nekrozu;
 • pestalocyopsis nekrozu;
 • phomopsis nekrozu;
 • kahverengi shute.

Zararlılarla ve hastalıklarla mücadele etmek ve tedavi etmek için, ilk enfeksiyon belirtilerinde özel araçlar kullanmak ve işlem yapmak gerekir. Ancak rahatsızlıkları ve parazitlerin ortaya çıkmasını önlemek en iyisidir, bu nedenle bitkinin zararlı organizmalar için kapsamlı ve düzenli bir şekilde incelenmesi gerekir.

Bahçe saksılarında büyüyen mazı bitkisinin özellikleri

Bazı mazı çeşitleri kapalı saksılara ekilebilir. Bu bitkiler evde iyi büyür, ancak özel işlem gerektirirler.

Saksı bitkisinin rahat hissetmesi için şunları yapmalısınız:

 • pencerenin yanında iyi aydınlatılmış bir yer seçin. Direkt ışınlar kontrendike olduğundan güneş ışığı yayılmalıdır;
 • mazı evde sulamak haftada 1-2 kez olmalıdır;
 • evde yetiştirildiğinde, maksimum 30 ° C, minimum 15 ° C'lik bir sıcaklık rejimini gözlemleyin. Yaz aylarında, tencereyi bir balkona veya sundurmaya koymak en iyisidir;
 • bitkiyi düzenli olarak ilkbahar ve yaz aylarında ayda bir besleyin.

Saksıda Mazı yetiştiriciliği

Moskova iklimi bile bu tür mazı yetiştiriciliği için uygundur.

Mazıya doğru bakarsanız, yazlık evde ve ev tenceresinde harika görünecek. Mazı, hem evde hem de dışarıda yakın bakım gerektirir. Bu ihmal edilirse, bitki sürekli olarak hastalıklardan ve zararlıların saldırılarından muzdarip olur ve sonunda kurur.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe