İlkbaharda ortanca bakımı - bir ortanca nasıl düzgün bir şekilde nakledilir

Ortanca, Hortensia ailesine ait çiçekli bir çalıdır. Bitki Güneydoğu Asya'ya özgüdür, Moskova bölgesinin bahçelerinde kök salmıştır, bazı çeşitler Sibirya'da bile başarıyla yetiştirilmektedir. Ortanca bir ev bitkisi olarak yetiştirilir, ancak büyük dış mekan çalıları daha popülerdir.

İlkbaharda ortanca bakımı

Ülkede dikim için bitki seçerken, deneyimli bahçıvanlar tercihlerini ortancalara verir. Çiçeklenme mevsimi boyunca, çalı güzel kokan büyük çiçek salkımları ile kaplıdır. Bitkinin ilkbaharda uygun şekilde bakımı, sonbahara kadar bol çiçeklenmeyi sağlayacaktır.

Çalılık için bahar bakımı Mart ayı sonunda başlar, kuzey bölgelerde bu dönem Nisan-Mayıs ayına kayar. Ana koşul, gündüz ve gece boyunca, sıfırın üzerindeki sıcaklığın donmadan muhafaza edilmesidir. Bir çalıya bakmak hassasiyet gerektirir, neyi besleyeceğinizi, ne kadar sulayacağınızı ve ortancayı ne zaman nakledeceğinizi bilmeniz gerekir.

Leylak ve pembe çiçek salkımları

Sulama

Kış kuru ve donuksa, çözülmeden bitki nemden yoksundur. Kışlamadan hemen sonra ortancanın sulamaya ihtiyacı vardır. Çiçeğin kış uykusundan sonra daha hızlı büyümeye başlaması için "uyandırılması" gerekir.

Erken ilkbaharda ortancaları sulamak için kurallar:

 • Yetişkin bir çalı yaklaşık 12-15 litre suya ihtiyaç duyar;
 • Bitkiyi sulamadan önce klorlu suyla dolduramazsınız, musluktan gelen su 2-3 gün açık kaplara oturmalıdır;
 • Sulama için hazırlanan suya potasyum permanganat eklenmeli, bitmiş sıvı soluk pembe olmalıdır. Çözüm, bitkinin hastalıklardan korunmasına yardımcı olacaktır;
 • Ortancayı buzlu suyla sulayamazsınız, sulamadan önce 30-35 ° C'ye ısıtılmalıdır;
 • Hava yağmursuz sıcaksa, çözelti ile sulama haftada bir yapılır. İlkbahar yağmurlu ve serin ise, çalı her 10 günde bir sulanır;
 • Bitkiyi 3 kez manganez çözeltisi ile sulayın, ardından sulamaya sade su ile devam edin. Çözelti kökün altına dökülür, tacı işlemek zorunludur - bu, yaprakların hastalıklardan korunmasına yardımcı olacaktır.

Çözüm ne renk olmalı

Üst giyim

Erken ilkbaharda, ortanca yaprakları ve tomurcukları oluşur ve bu sırada beslenmeyi gerektirir. Büyümeyi hızlandırmak için azot bakımından zengin gübreler kullanılır. Üst pansuman 2 aşamada gerçekleştirilir:

 1. Yaprak oluşumunun başlangıcında su, potasyum sülfat ve üre karışımı kullanılır. 5 litre suda 1 çay kaşığı sulandırmanız gerekir. her bir bileşen, bu 1 yetişkin çalıyı beslemek için yeterlidir;
 2. Tomurcuklar oluşmaya başladığında gübrenin bileşimi değişir. Çok sayıda çiçeklenme ve yemyeşil büyüme için, fosfor ve potasyum içeren mineral karışımları kullanılır. Süperfosfat sıklıkla kullanılır, 1-2 yemek kaşığı sulandırmak yeterlidir. l. 10 litre suda toz. 1 burcun kökü altına 5 litre çözelti dökülür. Herhangi bir kompoze gübreyi paket üzerindeki talimatlara göre kullanabilirsiniz.

Not! Gübre yeterli nitrojen içerir ve yapraklar oluştuğunda gübre olarak kullanılabilir. Su ile seyreltilmesi gerekir, 10 litre sıvı için 1 litre gübre yeterlidir.

Toprağı gevşetmek ve malçlamak

İlkbaharın başında ortancanın büyüdüğü toprağa dikkat edilmelidir. Yapılması gerekenler için ipuçları:

 • Kıştan sonra, sığınak ortancadan çıkarılır, çalı etrafındaki alanı derhal temizlemek gerekir.Arazi kuru yapraklardan, dallardan, kuru otlardan arındırılır;
 • Gövdenin etrafında 1 m yarıçapındaki toprak, havaya doyması için 5-10 cm derinliğe kadar gevşetilir;
 • Gövdenin etrafındaki zemin, nemin buharlaşmasını önlemek için ağaç talaşı, turba veya ağaç kabuğu ile kaplanır. Çam dalları ve talaş yapacak.

Not! Turba ve odun talaşı ile malçlama sadece nemi "hapseder", aynı zamanda toprağı minerallerle doyurur.

Kıstırma, kıstırma ve yaylı budama

Çalıların düzgün görünmesi için yaşlı ve kuru dallar ilkbaharda budanır. Ciddi ilkbahar budaması, ekimden sadece bir yıl sonra, her zaman yeni sürgünlerin oluşumundan önce yapılır. Ayrıca, her yay, aşağıdaki prosedürleri içeren budama yapılır:

 • Kıstırma. Yemyeşil büyüme ve doğru şekil için, tüm ortanca sürgünlerinin sıkıştırılması gerekir - uçları kesin. Sıkıştırma, çalıların boyut olarak büyük ölçüde artmasına izin vermez. Sürgünler uzunlukta büyümeye son verir, yanlarda yoğun bir şekilde büyümeye başlar. Prosedür Mayıs ayında gerçekleştirilir;
 • Pasynkovanie - fazla yanal işlemlerin giderilmesi. Hacimsel çiçeklenme ve geniş çiçeklenme sağlamak için yapılır. Kısmen çiçek açmayan sürgünler, çalıların topraktan aldığı besini alır. Bunları çıkarırsanız, çiçekli dallar daha fazla mineral alacak ve daha bereketli çiçek açacaktır;
 • Sıhhi budama, şımarık, kurutulmuş ve donmuş dalların, kuru çiçek salkımlarının giderildiği mevsimsel bir prosedürdür;
 • Yaşlanma karşıtı budama. İşlemden sonra 6 ila 9 ana güçlü sürgün kalır, tüm zayıf dallar ve sürgünler kesilir. 4 yıldan daha eski sürgünlerin çıkarılması zorunludur;
 • Budama inceltme - Tacın içinde büyüyen, dolaşan veya büyüyen fazla dalları çıkarmak.

Birkaç çalı grubu vardır; türlerin her birine farklı şekillerde bakmanız gerekir.

Not! Dikimden sonraki ilk yıl, ortancanın güçlü budamaya ihtiyacı yoktur, çalı yeni yere alışmalıdır. İlkbaharda hasarlı ve zayıf sürgünleri çıkarmak yeterlidir, dalları kıstırmaya veya sıkıştırmaya gerek yoktur.

Büyük yapraklı, tırtıklı ve dikenli ortancaları budama

Birkaç tür çalı vardır, ilk grup büyük yapraklı, tırtıklı ve dikenli ortancadan oluşur. Bu çalıların ortak noktası, geçen yılın sürgünlerinde yeni çiçek salkımlarının oluşmasıdır.

Tırtıklı ortanca

Bu çalılar yoğun şekilde budanmamalıdır, sadece geçen yılki çiçek salkımları verimli sürgünlerde uzaklaştırılmalıdır. Yeni tomurcuklara dokunmadan düzgünce kesilirler.

Grup 1'deki budama bitkileri için ideal zaman, tomurcukların şişmeye başladığı veya ilk yaprakların çıktığı erken ilkbahardır. İlkbaharın başında birinci grubun çalıları inceltilir, kurutulur ve donmuş dallar çıkarılır. Ciddi budama tavsiye edilmez, çalıya zarar vermez, ancak sadece bir yıl sonra çiçek açar.

Önemli! Görsel olarak hasarlı dalları sağlıklı olanlardan ayırt etmek her zaman mümkün değildir. Çekimin şımarık olduğunu bulmak için, bir bıçak veya çivi ile küçük bir kabuğu sıyırmanız ve renge bakmanız gerekir. Dal içi yeşil ise sağlıklıdır, donmuş sürgünler kahverengi veya sarımsı olur.

Budama ağacı ve salkım ortancaları

İkinci bitki grubu, panikülat çalıları ve ağaç ortanca içerir. Çiçek salkımları, bu yıl oluşan yeni sürgünlerde oluşuyor.

Budama ile gecikmemek daha iyidir, aksi takdirde çalı geç çiçek açar. Mart ayında kış barınağı kaldırılır kaldırılmaz geçen yılki sürgünlerin kesilmesi gerekiyor. Tomurcuklar şişmeden budama yapılır. Farklı çeşitler için özellikler:

 • Bir ağaç ortancasında sürgünler kısaltılır ve 2-3 tomurcuk kalır. Yetişkin bir çalıya 1 tomurcuk bırakabilirsiniz. Bu yapılmazsa, dallar yoğun bir şekilde büyür ve çiçekler her yıl küçülür;
 • Salkım ortancasının dalları, uzunluğun 1 / 3'üne kadar kesilir. Yoğun taç inceltilir, bükülür ve zayıf dallar çıkarılır.

Eski çiçek salkımını budama

Not! Her 5 yılda bir çalıların hemen hemen tüm dalları kesilerek gençleştirilmesi gerekir. Sadece ana güçlü dalları ve birkaç genç sürgünleri bırakın.

Ortancayı kıştan sonra başka bir yere nakletmek

Ortancaların başka bir yere nakli, çiçeklenme mevsimi başlayana kadar ilkbaharda yapılır. En uygun zaman Mart sonundan Nisan başına kadardır. Şu anda, toprak yeterince ısınmayabilir ve sert olmayabilir, bu nedenle sonbaharda ilkbahar ekimine hazırlanmanız gerekir. Bir ortanca nakletmeden önce bir çalı hazırlamanız gerekir:

 • Çalı solduğunda, dalları bir demet halinde toplayın, birbirine sıkıca bastırın ve sıkı bir ip ile bir daireye bağlayın;
 • 40-50 cm yarıçap içinde gövde çevresinde 20-30 cm derinliğe kadar dar bir hendek kazılır, kompostla doldurup su ile iyice doldurmanız gerekir. Büyük çalılar için, gövdeden 50-70 cm mesafede bir hendek kazılır;
 • İlkbaharda, çalı kök sistemine zarar vermemek için büyük bir toprak parçasıyla birlikte çıkarılır.

Sonbaharda yeni bir dikim alanı hazırlamanız gerekir. Yeni site öncekinden daha kötü olmamalıdır, aksi takdirde bitki kök salmaz. Zemin nasıl düzgün bir şekilde hazırlanır:

 • Çalı için yeni bir yer kazılmalı ve gevşetilmeli, yabani otlar ve döküntüler çıkarılmalıdır;
 • Toprak, kaba kum, turba, çam iğneleri gibi organik maddelerle karıştırılır. 1 çalı dikmek için, bu bileşenlerden herhangi birinden 3 ila 5 kg'a ihtiyacınız var;
 • Arazi süperfosfat veya herhangi bir mineral bileşimi ile gübrelenmelidir. Kış aylarında, tüm katkı maddeleri toprakla reaksiyona girecek; ilkbaharın başlarında, bölge ortanca ekmeye hazır olacak.

Not! Üreme için büyük bir çalı kullanılabilir. Bunun için kazılan çalı birkaç parçaya bölünmüştür. Kökler yıkanmalıdır, bölünürken ikiye bölünemezler. Tüm parçalar farklı yerlere ekilir.

Bir ortanca nasıl doğru bir şekilde nakledilir, adım adım talimatlar:

 1. Hazırlanan yerde, en az 50x50 cm boyutunda, aynı derinlikte dikim için bir çukur kazın. Bitkinin kökleri içinde serbestçe ziyaret edilmelidir;
 2. Çukurun dibinde bir drenaj tabakası çakıl veya tuğla parçası bulunmalıdır;
 3. Dolgu toprağı, 2: 1: 1 oranında yaprak döken toprak, kaba kum ve humustan oluşmalıdır. Çalı bir toprak parçasıyla birlikte nakledildiğinden, biraz doldurmaya ihtiyaç vardır;
 4. Çukura dikkatlice kazılmış bir çalı yerleştirilir, boşluklar hazırlanmış dolgu ile doldurulur;
 5. Toprak, yüzeye biraz çarparak ellerinizle sıkıştırılmalıdır. Burcun bağlı olduğu 1-2 destek mutlaka takılır, aksi takdirde çöker;
 6. Çalı etrafındaki zemin talaş, küçük dallar veya ağaç kabuğu ile malçlanır;
 7. Nakledilen çalı, hava durumuna bakılmaksızın gün aşırı sulanır. 1 burcun üzerine 10-15 litre durgun su dökülür.

Not! Her 10 yılda bir yetişkin bir çalı yeni bir yere yeniden dikilmelidir.

Haziran ayında ortanca nakli mümkün mü

Deneyimli bahçıvanlar ortancaları ne zaman güvenli bir şekilde nakledeceklerini bilirler. Haziran ayında çiçeklenme mevsimi başlar ve çalı büyük çiçek salkımları ile kaplanır. Şu anda, onu rahatsız etmek ve kesmek imkansızdır, çalıyı ne kadar çok ekemezsiniz. Çiçek salkımları zarar görebilir ve düşebilir, ertesi yıl ekimden sonra ortanca daha az çiçek açacak veya hiç çiçek açmayacaktır.

Beyaz çiçeklenme

Kuzey bölgeleri, örneğin Sibirya veya Urallar bir istisna olabilir. Bu yerlerde, ısınma güneydekinden çok daha geç gerçekleşir. Tüm bölgelerde işe yarayacak bir ortanca nakli için kesin bir tarih yoktur. Mart ayının sonunda donlar ve düşük sıcaklıklar mümkündür, şu anda çalı ekilemez. Çiçeklenme Temmuz ayında başlar, bu nedenle ortanca Haziran ayı başlarında hala nakledilebilir.

Bahçe alanının gerçek dekorasyonu çiçek açan ortancadır, bakımı baharda başlar, budama, sulama ve beslemeyi içerir. Bu çalı farklı iklimlerde kök salmaktadır, hem kuzeyde hem de güneyde bulunabilir.Bakımlı bir bitki sizi her yaz yemyeşil çiçeklenme ve hoş kokulu aromayla memnun edecek.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe