Tuya Brabant - tanımı ve boyutu, uygunluğu ve bakımı

Brabant çeşidi batı mazı türüne aittir. Tüm dünyada süs bahçeciliğinde yaygın olarak kullanılan yaprak dökmeyen iğne yapraklı bir ağaçtır. Brabant, kışa dayanıklılık ve kentsel çevrenin olumsuz etkilerine karşı direnç ile karakterize, yapay olarak yetiştirilmiş bir çeşittir.

Mazı Brabant

Atası batı mazıdır (Mazı occidentali), bitki uygun koşullarda 38 m'lik rekor bir yüksekliğe ulaşabilir, ancak genellikle 20 m'nin üzerine çıkmaz.Aynı zamanda, yıllık büyüme son derece küçüktür. Barabant çeşidi çok daha hızlı büyür - yıllık büyüme 30 cm yüksekliğe ve 10 cm genişliğe kadardır. Kentsel alanlarda maksimum yükseklik 4 m'ye kadardır.

Mazı Brabant bir grup inişinde

Açıklama ve boyutlar

Mazı, uzun ömürlü iğne yapraklılara aittir. Tek bir yerde 150 yıla kadar büyüyebilir. İklim bölgeleri II-VII buna uygundur. Ağaç donları ağrısız bir şekilde -35 ° C'ye kadar tolere eder. Mazı, özgür ve güneşli bir yerde en büyük dekoratifliği elde eder, ancak günün bir kısmının gölgede olduğu yerlerde kendini iyi hisseder.

Baharın ortasında ağaç çiçek açar. Daha sonra, küçük (1 cm uzunluğa kadar) dikdörtgen kahverengi koniler bağlanır. İçinde üreme için kullanılabilecek tohumlar var. Brabant, şiddetli soğuk kışlarda bile yetişen dayanıklı bir çeşittir. Toprağa titizlik de yoktur, bu nedenle alümina, kara toprak, kumlu balçık ve diğer topraklarda eşit başarı ile yetiştirilir.

Mazı "Altın Brabant" satışta. Bu, sarı altın rengi iğneli özel bir çeşittir. Karla kaplı bir bahçenin arka planına karşı, ağaç gerçekten şaşırtıcı ve şenlikli görünüyor, Yeni Yıl tatillerinde göze hoş geliyor. Yıl boyunca iğnelerin rengi değişmeden kalır - bu onun en çekici özelliğidir.

Mazı "Altın Brabant"

Önemli! Estetik bir taç elde etmek için, güneşe ihtiyaç vardır, ancak sadece gündüz saatlerinin bir bölümünde. Geri kalan zamanlarda gölgeleme gereklidir.

Mazı batı Brabant - yetişkin bir bitkinin yüksekliği ve çapı

Üreticilerin açıklamasına göre ağaç, ömrü boyunca 20 m yüksekliğe ve 4 m'ye kadar uzanabilme özelliğine sahiptir.Taç doğal piramidal şekle sahiptir, ancak çok fazla zarar görmeden makaslanarak kolayca değiştirilebilir. bitki. Mazı, kalınlaştırılmış bir dikimde, genişlikte değil, yukarı doğru büyüme eğilimindedir.

Mazı Brabant çit

Bu çeşitlilik, canlı çitler elde etmek için idealdir. Genç fideler yılda yarım metreye kadar büyüme sağlar. Taçta yüksek yoğunluk ve kabarıklık elde etmek için, her mevsimde iki kez kesilmelidir. Gerçekten aşılmaz bir çit, yüksek dikim yoğunluğu ile elde edilir - lineer metre başına 1 fide. Aynı aralıklarla çok sıralı bir iniş yapılır.

Mazı Brabant çit

2-3 yıl sonra, "canlı çit" parlamayı bırakarak çok yoğun bir gölge oluşturacak. Brabant, diğer çeşitlerle karşılaştırıldığında tüm yıl boyunca iğnelerin rengini değiştirmez. Bu kalite için özel banliyö binalarında ve şehir parklarında oldukça değerlidir.

Budama mazı Brabant

Tacı oluşturmak için bir budayıcı kullanın. İlk budama, fide açık toprağa dikildikten hemen sonra yapılır - Mart ayında.İkincisi altı ay sonra gerçekleştirilir. Yoğun ve yemyeşil bir taç bu şekilde elde edilir. Yazın tek tek fidelerin şekli, öne çıkan tek tek dallarla çok gevşek hale gelirse, ek düzeltme yapılır.

İş yaparken tavsiyelere uyun:

 1. Kırık, hasarlı tüm dalları çıkarın.
 2. Dallar üçte birinden fazla kısaltılmaz. Aynı zamanda, ağaca belirli bir şekil vermeye çalışırlar - bir küp, bir paralel yüz, bir top, bir piramit.
 3. Budama nedeniyle yaralanan sürgünlerin yanmasını önlemek için iş için bulutlu bir gün seçilir.

Sonunda, tüm fideleri suladığınızdan emin olun.

Mazı ne kadar hızlı büyür

Genç fideler, yaşamın ilk 5 yılında en hızlı büyür. Şu anda yıllık büyüme yarım metreye ulaşıyor. Gelecekte büyüme yavaşlar, ağaçlar yılda sadece 30 cm büyür. 15-20 yıl sonra ağaç tamamen durabilir veya büyümesi neredeyse algılanamaz hale gelir.

Mazı Brabant kök sistemi

Tüm mazılar için, yere çok fazla inmeyen yatay bir kök düzeni tipiktir. Kaplarda büyürken kök sistemi kompakt hale gelir.

Not! Açık toprağa ekim sırasında köklerin ayrılmasına gerek yoktur, topakla birlikte ekim çukuruna aktarılması yeterlidir. Yıl boyunca toprağın nem içeriğini izlemek ve gerekirse sulamak gerekir.

Mazı Brabant - dikim ve bakım

Güvenilir perakende satış noktalarında ve fidanlıklarda fidan satın almalısınız. Gerçek şu ki, mazı olumsuz koşullara son derece yavaş tepki veriyor, ancak bunu başarısız olmadan yapıyor. Sonuç olarak şımarık fidenin, depoda hasar görmesine rağmen ekimden sonra öleceği ortaya çıkabilir. Uzman olmayan birinin hastalıklı bir bitkiyi görsel olarak ayırt etmesi zordur, ancak çok ucuz bir fiyat etiketi sizi uyarmalıdır.

Mazı fidanı Brabant

Yüksek kaliteli ekim malzemesinin tanınması kolaydır. İğneler elastiktir ve parlak bir renge sahiptir. Kahverengi ve sarı uçlar, açık bir hastalık belirtisidir. Sağlıklı kök uçları 1-3 mm çapında beyazdır. Kaptaki toprak nemli. 1 m yüksekliğe kadar, ancak 20 cm'den düşük olmayan fide satın almak en iyisidir.

Mazı Brabant nasıl ekilir

Açık zeminde kalıcı bir yere mazı fidanı dikmek için en uygun zaman türüne bağlıdır:

 • kapalı bir kök sistemiyle - Nisan veya Ekim;
 • açık - Mart-Nisan.

70-75 cm derinliğinde ve yaklaşık 1 m çapında bir dikim deliği kazılır.Bir çit dikmekten bahsediyorsak, aynı derinlikte bir hendek kazarlar. Daha iyi drenaj için tabana 10 cm kum veya genişletilmiş kil tabakası serpilir. Ortasına, üstüne fide köklerinin yayıldığı verimli bir toprak yığını dökülür. Çukuru hazırlanmış bir toprak karışımı ile doldurun, çok fazla kurcalamamaya çalışın, çünkü kökler hava akışına ihtiyaç duyar.

Sulama sırasında su kenarlara yayılmaması için topraktan 20 cm yüksekliğinde bir merdane dikim çukuru boyunca veya çukur çevresine tek bir ekim için yapılır.

Önemli! 2-3 yaşındaki fidanlar sadece aktarma yoluyla ekilir, kök boğazı yer seviyesiyle aynı hizada olduğundan emin olunur.

Dikimden hemen sonra, fideler bolca sulanır ve her ağaca 30-50 gr nitroammofoska eklenir. Toprağın kurumasını önlemek ve yabani otların büyümesini engellemek için gövdelere bir malç tabakası serpilir.

Yer seçimi ve toprak hazırlığı

Kısmi gölge, genç ağaçlar için ideal aydınlatmadır. Bu, onları günün bir bölümünde gölge sağlayan yüksek binaların yanına dikerek başarılabilir. Uzun ve yaşlı ağaçların yanına genç mazı dikmeye değmez, çünkü gölgeleme çok güçlü olacaktır.

Mazı dikimi

Toprak, dikim çukurlarına hazır, iğne yapraklılar için uygun dökülür veya toprak bağımsız olarak karıştırılır. Bunu yapmak için 3 parça çim toprağı alın, 1 parça kum ve turba ekleyin. Yapı gevşek ve hafif olmalıdır, ideal asitlik pH 4–5,5'tir.

Zorunlu bitki bakımı

Genç fidanlar için gerekli faaliyetler arasında en önemlileri şunlardır:

 1. Sulama. Her fide için 10 litreye kadar su oranında 3-4 gün içinde gerçekleştirin.
 2. Gevşeme. Gerekli, ancak 10 cm'den fazla olmayan bir derinliğe kadar Turba veya talaştan bir malç tabakası gevşemeden yapmanıza izin verecektir.
 3. Yabancı ot temizleme. Mazı etrafındaki yabani otları, özellikle derin köklerle derhal çıkarmak önemlidir.

Not! Başarılı köklenme ile ilk budama Ağustos ayında yapılır.

Fide çok gevşek görünüyorsa, ekimden hemen sonra kesilmeli, hasarlı dalları çıkarılmalı ve taç büyüme yönünü ayarlamalıdır.

Tipik hastalıklar ve zararlılar

Bir bitkinin hastalık veya yanlış kullanım nedeniyle stres altında olup olmadığını anlamak oldukça kolaydır. Örneğin, bir ağacın özellikle bir tarafının sararması, evcil hayvanların idrarının köklere bulaştığını gösterebilir. Çoğu zaman, kökler, efedranın ortakyaşamlarını yok ederek mantar enfeksiyonlarına saldırır. Bu, gövdeye bastırıldığında kolayca düşen bir ağacın kabuğu ile kanıtlanır.

Etkilenen iğnelerle Tui

Wireworms ve weevils larvaları gibi zararlılar, mazıya büyük zarar verebilir. Toprağın kireçlenmesi tel kurtlarına ve böcekler için özel böcek ilaçlarına yardımcı olur. Hasta bir ağacı iyileştirmek için bir Bordeaux sıvısı solüsyonu alıp iğneleri işlerler.

Başka sorunlar da var:

 • Phytophthora. Önce kök sistemi acı çeker ve sonra mantar iğnelere yayılır. Mazı hızla kaybolur, iğneler hoş olmayan yapışkanlaşır ve rengi gri olur. Nedeni toprağın aşırı sulanması veya su basmasıdır. Tedavi için mantar ilaçları ile tedavi edilirler.
 • Fusarium. Bu nedenle iğneler kahverengi bir renk alır. Hastalıkla başa çıkmak için etkilenen sürgünler çıkarılır ve ağaç Fundazol çözeltisi ile tedavi edilir.
 • Pas, paslanma. Genellikle Mart ayında görünür. Etkilenen iğneler kararır ve düşer. Bakır bazlı mantar öldürücülerle tedavi yardımcı olur.
 • Mazı yaprak bitleri. Dallarda kıpırdatarak fark etmek kolaydır. Şiddetli etkilenen sürgünler çabuk kurur. Yaprak bitlerinden "Karbofos" ile tedavi edilir.

Not! Etkilenen parçaların bir bakır sülfat çözeltisi ile işlenmesi çürümeye karşı yardımcı olur. Ahşaba zararlı böcekler tarafından zarar verildiğinden şüpheleniliyorsa, talimatlara göre kabuğa "Actellik" enjeksiyonu yapılır.

Mazı Brabant - iğneler sararır

Genç bir ağaca sadece zararlılar ve hastalıklar zarar veremez. Bazen çekici bir görünümün kaybolmasının nedeni mikro elementlerin eksikliğidir. Aynı zamanda çok dikkatli bir şekilde gübre eklemeye değer. Fazlalık sürgünlerin uçlarının kurumasına neden olur.

İğneler kırmızımsı-mor bir renk alırsa, bu fosfor eksikliğini gösterir. Nitrophoska, ammophos veya diğer fosfor içeren bileşim eklenir.

İğnelerin sararması demir eksikliğini, soluk görünümü ise azot eksikliğini gösterir. Gübre üreticisinin önerileri doğrultusunda sulama sırasında üst pansuman yapılır.

Kışa hazırlık

Kışlamadan önce fideler çuval bezi, ladin dalları, dokumasız malzeme ve kraft kağıtla kaplanır. Taç tamamen örtülür ve sicim ile sabitlenir. Yetişkin bitkilerle artık çok fazla çaba harcamanıza gerek kalmaz, barınak olmadan güvenle kışlarlar.

Tui, kış için korunaklı

Malçlama, kök hasarını önlemeye yardımcı olur. Bu amaçlar için, iğneler, turba, iğne yapraklı ve yaprak döken ağaçların ezilmiş sürgünleri mükemmeldir. İlkbaharda, eski malçların tırmıklanıp yakılması ve bunun yerine bir talaş veya çam iğnesi tabakası dökülmesi önerilir.

Taç oluşumu

Mazı budaması, bitkinin kendisi için büyük önem taşır. Bunu yapmazsanız, taç gevşek, düzensiz hale gelir. Zamanla kaldırılmayan sararmış veya zarar görmüş dallar, bir hastalık kaynağı olabilir veya ağacın tamamına zarar verebilir.

Günlük ortalama sıcaklık +10 ° C'ye çıktığında ilk budamanın yapılması tavsiye edilir. Üçte bir oranında kesilen sürgün yerine, taçtaki boşlukları hızla dolduran şiddetli yeni bir yanal sürgün büyümesi oluşur.Ağacın tepesi kışın kuvvetli rüzgar veya karın şiddeti nedeniyle bükülürse, durumu düzeltmek için basitçe kesilerek tepeye dikdörtgen bir şekil verilir.

Sitede yalnızca birkaç mazı varsa, bunlar sıradan bir budayıcı veya bahçe makası ile oluşturulur. Uzun bir çitin doğru geometrisini oluşturmak için bir elektrikli alet gerekebilir.

Tuya Smaragd ve Brabant - farklılıklar

Not! Brabant çeşidinin popülaritesindeki rakip Smaragd'dir.

Her ikisi de satın alırken yaklaşık olarak aynı tutara mal olacak - fark önemsizdir, ancak temel farklılıklarına göre bir veya daha fazla çeşidi tercih etmeye değer. Hangisi daha iyi - mazı Smaragd veya Brabant - belirli bir bölgedeki koşullara göre karar vermek gerekir.

Tablo, aşağıdakileri karşılaştırmaya yardımcı olacaktır:

 BrabantZümrüt
Yıllık büyüme50 cm'ye kadar20 cm'ye kadar
BudamaYılda 2 kezYılda bir kez
FotoğrafseverlikFotoğrafseverGölgeye toleranslı
donma direnci-35 ° С'ye kadar-40 ° С'ye kadar
Çitler için dikim yoğunluğu1 dk.80 santimetre
Ömür150 yaşına kadar110-130 yaşına kadar

Büyüyen mazı Brabant'ın özellikleri: dikim, bakım, peyzaj tasarımında kullanım

Park ve bahçe dikimlerinde, mazı genellikle diğer kozalaklı ağaçlarla birleştirilerek türleri ve renk kontrastlarını tercih eder. Brabant için iyi komşular selvi, ladin, karaçam, açık ve küresel ardıçlar ve mikrobiyotadır.

Mazı grup dikimi

Bir çit oluşturmaktan bahsediyorsak, o zaman iki türdendir:

 1. Serbest büyüyen. Ağaçlar arasında boşluklar kalır ve taçları aynı veya farklı, düzenli geometrik şekiller şeklinde kesilir.
 2. Kesilmiş. 2-3 yılda yaklaşık 1.5 m yüksekliğinde yoğun bir duvar elde etmek için maksimum yoğunlukta ekim yapılır, budama tipi, her bir bitkinin altını çizmeden yapılır. Dalların iç içe geçmesi nedeniyle, komşu ağaçlar kelimenin tam anlamıyla geçilmez bir duvara dönüşür. Yıllar geçtikçe, özellikle peyzaj tasarımında takdir edilen gövdelerin çıplak kalmaması dikkat çekicidir.

Sulamanın ve periyodik beslemenin yanı sıra kesmenin çitlerin bakımı için ana önlemler olduğu düşünüldüğünde, daha geniş dağıtımın önündeki tek engel, çeşitli fidelerin yüksek fiyatıdır. Ortalama olarak, 1 m yüksekliğe kadar 1 ağaç 1,5 bin rubleye mal olacak.

Mazı Brabant, tek ve grup dikimlerinde dikilen güzel bir iğne yapraklı ağaçtır. Gösterişsizliği ve yüksek canlılığı, uzun ömrü ve biçimlendirici budamaya karşı iyi duyarlılığı, onu tüm bölgelerde çok popüler hale getirmiştir. Her yıl bir çit veya tek bir tenya daha da iyi görünecek.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe