Spirea - açık alanda dikim ve bakım

Peyzaj tasarımında çeşitli süs çalıları yaygın olarak kullanılmaktadır. Çiçek aranjmanında çit görevi görebilir veya aksan olabilirler. Açık alanda dikim ve bakımı çok basit olan Spiraea, hem bir amaç hem de başka bir amaç için uygundur. Oldukça dekoratif ve dahası, iddiasız ve bol çiçeklenme, artılarına mükemmel bir ektir. Yeni başlayanlar bile büyütebilir.

Bu çalıyı ekmeye başlamadan önce, kendinizi yetiştirme kurallarına alıştırmalı ve daha fazla özen göstermeli, ne tür bir bitki olduğunu öğrenmelisiniz - bir spirea.

Bir spirea nasıl yetiştirilir: dikim ve bakım

Sadece gür yeşilliklerden değil, aynı zamanda bol çiçeklenmeden de keyif alacak sağlıklı bir bitki yetiştirmek için, tüm aşamaları sağlamanız gerekir: ekim materyali satın almaktan önceden ekilmiş çalıların bakımına kadar.

Spirea muhteşem bir çalıdır

Fidan

İlk adım, dikim malzemesi satın almaktır. Bitkinin hangi amaçla yetiştirileceğine bağlı olarak, çit olarak veya tek bir dikim için çeşide karar vermek önemlidir. Birçoğu var, farklı gereksinimleri ve dış özellikleri var. Bu çeşitlilik arasında, belirli bir durum için kesinlikle en uygun olanı olacaktır.

Çeşit seçildikten ve gerekli sayıda fide belirlendikten sonra, doğrudan dikim malzemesi alımına geçebilirsiniz. Dikkate alınması gereken iki önemli kriter var.

 • Bakılması gereken ilk şey kök sistemdir. İyi geliştirilmeli ve en az üç güçlü ana kök içermelidir. Ayrıca hasarsız ve hastalık belirtileri olan alanlardan arındırılmış olmalıdır.
 • Dikim dönemine bağlı olarak bitkinin üst kısmının durumu değerlendirilir. İlkbaharda bir fide alımı gelirse, sürgünlerindeki tomurcuklar hala kapalı olmalı ve şişmemelidir. Sonbahar dikimi durumunda, sürgünlerdeki yapraklar zaten eksik olmalıdır.

Spirea fide

İniş zamanı ve teknolojisi

Dikim için hem sonbahar hem de yazı seçebilirsiniz. Önemli olan, iklimin özelliklerini hesaba katmaktır. Sonbahar ekim zamanı, bitkinin don başlamadan önce güçlenmesi için zamanı olacak şekilde seçilmeli ve ilkbaharda don tehlikesi geçene kadar beklemeniz gerekir.

Fide dikimi

Önemli! Genç fideler nem konusunda oldukça talepkardır. Uzun süreli yağış olmaması durumunda, su eksikliğini düzenli olarak yenilemek gerekir.

Teknoloji

Toprağa fide dikme süreci birkaç ardışık aşamaya ayrılabilir.

 1. Deliği kazmak. Çapı, fide kök sisteminin boyutunu% 20-30 aşmalıdır.
 2. Dikim çukurunu 2/3 hazırlanan toprakla doldurun. Yeryüzü bir tümsek ile örtülmelidir.
 3. Fidan yerleştirme. Bitkinin kökleri düzeltilmeli, zarar görmüş olanlar çıkarılmalı ve toprak höyüğün yüzeyine yayılmalıdır.
 4. Çukuru toprağın geri kalanıyla doldurmak. Fidanın kök boğazı yer ile aynı hizada olması sağlanmalıdır.
 5. Sulama. Nem kaybını azaltmak için bitkinin etrafındaki toprağın malçlanması da tavsiye edilir.

Not! Spirea, köklerin su basmasına tahammül etmez.Yeraltı suyu sahaya yakınsa veya toprak çok fazla kil içeriyorsa, ekim çukurunun dibine bir drenaj tabakası yapılmalıdır. İnce kırma taş, tuğla parçaları veya çakıl bunun için uygundur.

Bir toprak parçasıyla bir fide dikilirse, doğrudan ekim çukuruna sulama yapılır ve ardından toprakla doldurulur.

Toprak hazırlığı ve saha seçimi

Spirea sadece bakım konusunda değil, aynı zamanda topraktan da talepte bulunmayan iddiasız. Hemen hemen her yerde büyüyebilir ancak sağlıklı bir bitkinin görünmesi için belirli koşullara uyulması gerekir. Spirea'nın ne tür toprakları sevdiğini ve bahçeye yerleştirmenin en iyi nerede olduğunu hesaba katmak gerekir.

Bu çok yıllık çalı, sırasıyla aşırı nemi olumsuz olarak tolere eder ve hafif ve süzülmüş toprağı tercih eder. Killi toprağın bileşimini iyileştirmek için üzerine kum ve turba eklemek daha iyidir. Toprak kumlu ve çok hafifse, biraz kil eklemekten zarar gelmez.

Ayrıca toprağı ekime hazırlarken, kompost veya çürümüş gübre ilave edilmelidir.

Spirea çiçekli bir çalıdır. İddiasız doğası nedeniyle gölgede büyüyebilir, ancak bu durumda bol çiçeklenme beklememelisiniz. Bu çalıların sadece gür yeşillikleri değil aynı zamanda çiçekleri de memnun etmesi için, onu dikmek için güneşli bir yer seçmek daha iyidir.

İlkbahar ve sonbaharda büyüyor

Spirea'nın çiçeklenmesi hem yazın hem de ilkbaharda gerçekleşebilir. Dikim zamanını seçerken bu faktör yönlendirilmelidir. İlkbahar dönemi, özellikle ilkbaharda çiçek açan çeşitler için uygundur. Çiçeklenme dönemine bakılmaksızın tüm türler sonbaharda ekilebilir.

Önemli! İlkbaharda ekim yaparken asıl görev, özellikle uzun süre yağış olmadığında genç fidelere nem sağlamaktır.

Sonbaharda ekerken, kış için genç bitkiler için bir barınak inşasına dikkat etmeniz gerekir. Çeşitliliğe bağlı olarak, kış için bir barınak ya her yıl ya da sadece ekimden sonraki ilk kış için kurulur.

Farklı bölgelerde bakımın özellikleri

Gösterişsizliği ve oldukça yüksek don direnci nedeniyle, spiraea, Sibirya ve Urallarda bile büyümek için uygundur. Elbette bu bitkinin tüm çeşitleri bu bölgeler için uygun değildir. En uygun:

 • huş yapraklı;
 • orta;
 • meşe yapraklı;
 • Vanguta;
 • gri;
 • Bilardo;
 • Söğüt.

Çeşitli Beyaz gelin

Bu bölgelerin zorlu iklim koşulları veya daha doğrusu kışın düşük sıcaklıklar göz önüne alındığında, spirea'yı her yıl kış için barındırmak gerekir. Ayrıca iniş tarihleri ​​biraz farklı olacaktır. İlkbaharda, bu sürece daha sonra ve sonbaharda, aksine, soğuk gelene kadar daha erken başlamak daha iyidir. Burada yetiştirilmesi çok kolay olan Urallarda Spirea yaygın ve popülerdir.

Bu çalıyı Moskova bölgesinde yetiştirmek için özel bir gereklilik yoktur. Ayrılırken, çeşitliliğin özelliklerine veya daha çok kışa dayanıklılığına odaklanmalısınız. Örneğin dikimi ve bakımı basit olan White Bride spiraea, -40 ° C'ye kadar donlara dayanabilir.

Not! Kural olarak, tüm türler Moskova bölgesinde barınak olmadan kışlayabilir, bu alan soğukta bir kar tabakasının hemen altında hayatta kalmalarını sağlar. Ayrıca, kışa hazırlanmak için spireayı nasıl düzgün bir şekilde keseceğinizi de düşünmelisiniz.

Üreme

Spirea için, diğer birçok çalı türünde olduğu gibi, birkaç üreme seçeneği vardır. Çalıyı bölerek veya katmanlayarak yeni bir bitki elde edebilirsiniz. Ancak böyle bir fırsat her zaman sunulmaz, özellikle çalı sahibi, paylaşmak için bitkiye zarar vermek istemiyorsa. Bu durumda, kesimler bir çoğaltma yöntemi olarak mükemmeldir.

Kırıntı

Atılması gereken sadece birkaç adım var.

 1. Kesim hazırlığı. Bunun için yıllık bir sürgün seçmeniz ve her biri 4-5 yaprak olacak şekilde parçalara ayırmanız gerekir. Alt olanlar çıkarılmalı, geri kalanı kesilmelidir.
 2. Çözeltide maruz kalma.Daha sonra, kesimleri bir büyüme uyarıcı solüsyona yerleştirmeniz ve bunları gereken süre boyunca saklamanız gerekir.
 3. Toprağa iniş. Çelikler hem ayrı bir kapta hem de açık alanda köklenebilir. Her iki durumda da toprak hazırlanmalıdır.
 4. Barınak kurulumu. Dikimden sonra kesimler bir cam kavanoz veya kesilmiş plastik şişe ile kapatılmalıdır.

Ayrıca, kesimlerin ekim alanındaki toprağın nemli kaldığını her zaman izlemek gerekir. Periyodik ilaçlamadan da yararlanacaklar.

Kış için yerde bırakılabilirler, ancak onları iyi kapattığınızdan emin olun. Kışlanmış ve olgunlaşmış kesimler ilkbaharda kalıcı bir yere ekilebilir.

Tohumlar

Yeni bir spirea bitkisi elde etmenin bir başka yolu da tohum çoğaltmadır.

Önemli! Bu yöntem tüm çeşitler için uygun değildir. Wangutta's, Billard's spirea ve keskin tırtıklı gibi melezler için geçerli değildir.

Bu üreme süreci aynı zamanda birkaç aşamadan oluşur.

 1. Tohum toplama. İlkbaharda çiçek açan türler için bu, Haziran ayının başı ve yazın çiçek açan türler için bu ayın sonu veya daha sonra.
 2. Toprak hazırlığı. Özel bir kaba 4: 1 oranında vermikülit içeren bir turba karışımı dökün.
 3. Ekme. Tohumlar toprağa gömülmeden yüzeyde üretilir.
 4. Nemlendirici. Tohumların yıkanmamasına dikkat edilerek toprak yüzeyi bir sprey şişesi ile dikkatlice nemlendirilmelidir.
 5. Barınak. Kap folyo veya cam ile kapatılmalıdır.

Tohumlar

Hem içeriye hem de dışarıya çekirdekli bir kap yerleştirebilirsiniz. Önemli olan, buranın güneşte değil kısmi gölgede bir yer olmasıdır.

Sürgünler göründüğünde film kaldırılmalıdır. Filizler 2 cm yüksekliğe ulaştığında fidelerin dikilmesi gerekir. Sonbaharda, zaten yere ve ilkbaharda kalıcı bir yere nakledilebilirler.

Dış mekan bakımı

Tam gelişme ve yıllık çiçeklenme için, bir spireaya nasıl bakılacağını ve ona nasıl uygun bakım yapılacağını bilmeniz gerekir. Birkaç önemli prosedürden oluşur.

Sulama

Bu oldukça kuraklığa dayanıklı çalı, nadir fakat bol miktarda sulamaya ihtiyaç duyar. Ayda 2-3 kez 10-15 litre suya ihtiyacı olacak. Yağış düzenli olarak meydana gelirse, bu oran azaltılabilir. Nem eksikliği durumunda sürgünler ve yapraklar kuruyabilir.

Not! Genç fideler nemin varlığından çok daha fazlasını talep ediyor. Düzenli olarak sulanmalıdır.

Ayrıca, Japon spirea gibi bazı çalı türleri daha sık sulama gerektirir. Bu arada çiçeklerinin hoş bir pembe tonu var.

Gübreler ve besleme

Spirea hem organik hem de mineral gübrelemeye duyarlıdır. İlkbaharda karmaşık bir mineral gübre kullanmak daha iyidir. Bu, bitkinin gelişmesini ve büyümesini hızlandıracaktır. Azotlu gübreler ancak bu dönemde uygulanabilir. Yaz aylarında, çiçeklenme bittikten sonra ve budama sonrası organik gübrelere ihtiyaç vardır.

Önemli! Herhangi bir pansuman sadece nemli toprakta yapılmalıdır.

Mineral gübreleme uygulamak için süs çalıları için hazır karmaşık bir gübre seçmek daha iyidir. Uzman bir mağazadan satın alınabilir. Örneğin, Leningrad Bahçe Merkezi çok çeşitli benzer ürünler sunmaktadır.

Organik gübre olarak gübre veya kompost kullanabilirsiniz. Ancak bu dikkatli yapılmalıdır. Neden? Gübre kullanırken, kök sisteminin haşlanmasını önlemek için dozaj kesinlikle izlenmelidir.

İlkbaharda, budama ve beslemede Spirea bakımı

İlkbaharda yapılması gereken belli prosedürler vardır. Spirea için bu sıhhi bir budama.

Budama

Çalıların çiçeklenme aşamasının düştüğü döneme bağlı olarak uygun bir saç kesimi yapılır. İlkbaharda çiçek açan türler minimum budama gerektirir. Sadece kış soğuğundan muzdarip olan sürgünlerin uçları kaldırılır. Kurumuş dallar da çıkarılmalıdır.

Geç çiçek açan türlerin sürgünleri, üzerlerinde sadece 1-2 tomurcuk bırakılarak önemli ölçüde kesilmelidir.Çalıların aşırı kalınlaşmasını önlemek için aşırı büyüme de kaldırılmalıdır. Hastalıklı ve kuru sürgünler de uzaklaştırılmalıdır.

Bilginize! İlkbahar dönemi mineral gübre uygulamak için harikadır. Azot içeren gübrelemeye yalnızca şu anda izin verilir.

Spirea çit

Bu çalı çit olarak kullanmak için harikadır. Bu yeşil duvarın bakımı özellikle talep etmeyecek. Hızlı büyüme gibi kalite, kısa sürede yoğun bir yeşil çit elde etmenizi sağlayacaktır. Örneğin budaması ve oluşumu oldukça basit olan gri spiraea bu tür amaçlar için idealdir. Çiçeklenme döneminde beyazlar içinde gerçek bir prenses gibi görünüyor.

Canlı beyaz çit

Pek çok çeşit çit olarak kullanıma uygundur ve bazıları budama bile gerektirmez. Ancak istenen şekli elde etmek için spireayı nasıl keseceğinizi bilmelisiniz.

Böyle bir çitin bakımı, bu çalı için tek bir dikimde kullanılanla aynıdır. Ancak bu durumda dikkate alınması gereken noktalar var.

 • Hemen gerekli dikim malzemesi miktarına karar vermek ve tek bir mağazadan fide satın almak daha iyidir. Bu, farklı çeşitlerin ekim olasılığını ortadan kaldıracaktır.
 • Dikim sırasında, çalı çeşidinin özellikleri dikkate alınmalıdır. Belirli bir türün yetişkin bir bitkisinin boyutuna bağlı olarak, bir sıradaki fideler arasındaki mesafe belirlenmelidir.

Önemli! Bir çit için bir spirea dikmek, hendek şeklinde yapılır. Dikim teknolojisi, tek dikimde kullanılanla aynıdır.

Çiçeklenme sonrası Spirea bakımı

Spirea'nın çiçek açtığı dönem ne olursa olsun, solmuş fırçaları çıkarmak daha iyidir. Erken çiçek açan çeşitler için bu prosedür zorunludur. Bu çiçek açtıktan hemen sonra yapılmalıdır.

Yaz aylarında çiçek açan çeşitler için kuru çiçeklerin çıkarılması da tavsiye edilir, ancak bu sonbaharda budama ile yapılabilir.

Erken çiçek açan çeşitler, ilkbaharda nazik budama ve mevsim boyunca hafif şekillendirme geçirir. Geç çiçek açan bitkiler daha dikkatli budanmalı ve erken ilkbaharda sürgünler önemli ölçüde kısaltılmalıdır.

İlkbahar ve sonbahar budamasında kurumuş ve zarar görmüş sürgünler uzaklaştırılmalıdır. Bu, bu çalıların tüm türleri için geçerlidir.

Önemli! Budama, çalı farklı yaşlardaki sürgünlerden oluşacak şekilde yapılmalıdır. Bu ona doğru gelişimi sağlayacaktır. Spirea'yı kesmek gerektiğinde verilen zamanlamaya da uymalısınız.

Kışa hazırlık

Bitki kış için hareketsiz döneme girmeden önce budama sterilize edilmelidir. Tüm kuru sürgünler kaldırılmalıdır. Sürgünler, bu belirli türe uygulanabilecek bir uzunluğa kısaltılır. Sonbahar budaması, bitkinin soğuk havaların başlamasından önce ondan uzaklaşması için zamanı olacak şekilde yapılmalıdır.

Bu dönemde spirea nasıl beslenir? Böyle bir prosedürden sonra, çalıyı karmaşık potasyum-fosforlu gübre ile besleyebilirsiniz.

Bazı spirea türleri kış için barınak gerektirir ve bazı çeşitler kar altında kış uykusuna yatabilir. Bir sığınağın kurulumuna karar verirken rehberlik etmeniz gereken çeşitliliğin gereksinimleri üzerinedir.

Hastalıklar ve zararlılar

Spirea, hastalıklara ve zararlılara karşı çok dayanıklıdır. Ancak yine de, bazen çeşitli mantar türleri tarafından saldırıya uğrayabilir ve bazı zararlılar tarafından saldırıya uğrayabilir. Örneğin, örneğin:

 • yaprak biti;
 • örümcek akarı;
 • yaprak rulosu;
 • beyaz sinek.

Bu gibi durumlarda bitki ciddi zarar görebilir. Bunu önlemek için çalı, önleyici amaçlar için düzenli olarak özel müstahzarlarla tedavi edilmelidir.

Spirea, iddiasızlığı ve dona karşı direnci ile ayırt edilen süs bir çalıdır. Bu çalıların sadece görünüşte değil, aynı zamanda onlara bakma yöntemlerinde de farklılık gösteren birçok çeşidi vardır.

Önemli! Tam büyüme ve çiçeklenme için, bu çalıya iyi drene edilmiş toprak, orta derecede sulama ve düzenli besleme sağlanmalıdır. Uygun yıllık budama da önemlidir.

Spirea, çalı, katman, kesimler ve tohumları bölerek çoğaltılabilir. Aşılama prosedürünün uygulanması kolaydır ve elde edilen fidelerin hayatta kalma oranı oldukça yüksektir. Zararlıları ve hastalıkları kontrol etmek için düzenli koruyucu kimyasal tedavi gereklidir. Sadece uygun koşulların sağlanmasıyla spirea sizi tüm yıl boyunca yemyeşil bitki örtüsü ve bol çiçeklenme ile memnun eder.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe