Spirea Nipponskaya - dikim ve bakım

Bitkiler, modern peyzaj tasarımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Dekorasyon için bahçıvanlar birçok tür spirea bitkisi kullanır. Çeşitliliği, iç veya dış kurulum için uygun bir çözüm seçmenize olanak tanır.

Bitkinin tanımı: neye benziyor, hangi aile

Spiraea (spirea), pembe familyanın bir cinsidir, 90 türe sahiptir. Eski Yunan dilinden "bükülmek, sarmal" anlamına gelir. Çalıların belirli bir özelliği, spiral bir düzende düzenlenmiş yapraklarla zemine kıvrılmış dalların bol miktarda büyümesidir.

Spirea kar yığını

Kuzey Yarımküre'nin orman bozkırlarında, yarı çöllerinde, dağlık bölgelerinde yetişen odunsu bir çalı. Çoğunlukla iki metre yüksekliğe kadar olan yaprak döken çalılar daha da yüksekte bulunur. Yaprakların rengi, çalının dış şekli ve çiçeklenme zamanlaması bakımından farklılık gösterirler. Sonbaharda çoğu yaprakların yeşil rengini geniş bir sarı ve kırmızı spektrum renk paletine dönüştürür.

Formlar:

 • ağlayan;
 • piramidal;
 • dik;
 • yarım küre;
 • Çağlayan;
 • sürünen.

Çiçeklenme zamanı:

 • ilkbaharda çiçeklenme;
 • yaz çiçekli.

Beyazdan kıpkırmızıya kadar geniş bir renk yelpazesine sahip çeşitli çiçek salkımlarında toplanan, bol miktarda küçük çiçeklerle yıkanmış.

Dikkat! Çiçek salkımları dalların üzerinde değişken şekilde bulunabilir: sürgün boyunca, uçlarında, dalların üst kısmında. İlkbaharda bolca çiçek açarlar, ancak kısa bir süre için ve yaz temsilcileri uzun süre çiçek açmaya devam eder.

Spiraea nipponica çeşitleri

Spirea türleri, 19. yüzyılın sonlarından beri Avrupalı ​​bahçıvanlar tarafından kullanılmaktadır. En popüler erken çiçeklenme nippon spirea'dır (spiraea nipponica). Japon Şikoku adasında yetiştirildi. "Nippon" Japoncadan Yükselen Güneş Ülkesi olarak çevrilmiştir.

En popüler çeşitler:

 • Spirea snowmouth, çok sayıda dikey olarak büyüyen sürgünlerin, kavisli dalların oluşturduğu yayılan bir taç ile iki metre yüksekliğe kadar ilkbaharda çiçekli bir çalıdır. Yapraklar oval, 4 santimetre uzunluğa kadar, koyu zümrüt rengindedir. Çiçek salkımları gür, kar beyazı, Haziran ayının ilk on yılında çiçek açar. Spirea kar yağışı 20 gün boyunca çiçek açar. Dona dayanıklı, 30 ° C'ye kadar negatif sıcaklıklara dayanır;
 • spiraea June Bride küresel bir çalıdır, bir buçuk metreye kadar yükseklik ve genişlikte bir kemer şeklinde dallar. Mayıs ayının ilk yarısında çok sayıda kar beyazı salkımıyla çiçek açar. Yapraklar küçüktür, koyu zeytin rengindedir, sonbaharın sonlarına kadar sürer. Kışa dayanıklıdır, 25 ° C'lik negatif sıcaklıklara dayanır.

Spirea Haziran Gelin

 • spirea Halvard Silver, bir metre yüksekliğe ve bir buçuk metreye kadar genişliğe sahip, yoğun yapraklı kısa bir çalıdır. Yapraklar ovaldir, koyu yeşil renklidir, yaz sonunda rengi bakır kırmızısına döner. Çiçekler kar beyazıdır, Haziran ayında çiçek açar, çiçeklenme bir aydan fazla sürer. Zengin bir aroması vardır. Nemli toprakta, gölgeli, güneşli yerlerde büyür;
 • Spirea Gelves Rainbow, ışığı seven, yavaş gelişen bir çalıdır. Yıllık büyüme 10-15 santimetredir. Yükseklik ve genişlikte, yetişkin bir bitki 50 santimetreden fazla değildir. Kar beyazı salkımına sahip turuncu lekelerde küçük, oval yeşil yapraklı koyu kahverengi renkte sürgünler. Dona dayanıklıdır, ancak kışın ortaya çıkarılan genç sürgünlerin donma olasılığı mümkündür;
 • spirea White Carpet 80 santimetre yüksekliğe kadar yayılabilen bir çalıdır.Beyaz halının sürünen formu, çalıya diğer çeşitlere kıyasla en yüksek derecede donma direnci sağlamıştır.

Nippon spirea için dikim ve bakım

Her amatör bahçıvan Nippon spirea yetiştirebilir. Spirea Nippon Snowmound ve diğer çeşitlerin bakımı belirli kurallara uyulmasını gerektirir.

Dikim materyali ve sahasının hazırlanması

Nippon kar ağızlı bir spirea fidanı veya köksap üzerinde veya bir kapta toprak parçası olan başka bir çeşidin satın alınması tavsiye edilir.

Gereksinimler:

 • kökler elastik, nemli;
 • çürüme izleri olmadan, yaralanmalar.

Dikkat! Köksapı dikkatlice incelemelisiniz. Drenaj deliklerine filizlenen kökler, bitkinin yaşlı olduğunu, kök salmayacağını gösterir.

İLEpire İLEnoumound: dikim ve bakım

Bulutlu günlerde güneşli, gölgeli yerlerde, sonbahar veya ilkbaharda ekilirler. Fide delikleri, aralarında yaklaşık yarım metrelik bir mesafeye yerleştirilir. İyi drenajı olan nemli toprağı seçin.

Dikimden önce, toprak kazılır ve benzer oranlarda kum ve turba bildirilir. Delik, köksaptan biraz daha geniştir. Tabana bir drenaj ve toprak tabakası yerleştirilir. Fidanın kuru kökleri kesilir. Köksap 2 saat suya batırılır, ardından deliğe yerleştirilir. Her katmana serpilen toprak, sıkıştırılmış, sulanmış, örtülmüştür. Dikim 3 yıl boyunca çiçek açar.

Sulama ve besleme

Lifli rizomlu bir bitki, bu nedenle sulama sistematik olarak yapılmalıdır. Kuraklık sırasında ayda 3 defaya kadar. Su tüketimi - çalı başına 15 litre. Sonra toprak gevşetilir, örtülür.

Dikkat! Ekimin ilk yılında sulama bol olmalıdır, bu güçlü kök sürgünlerinin büyümesini sağlayacaktır.

Üst pansuman sezonda üç kez yapılır:

 • ilkbaharda - azotlu karışımlarla;
 • yaz aylarında - organik katkı maddeleri;
 • sonbaharda - fosfor-potasyum karışımları, odun külü.

Budama nippon spirea

Budama kuralları:

 • solmuş dalların kırpılması, uzunluğun yarısı kadar yapılır;
 • ilkbaharda, meyve suyu hareket etmeye başlamadan önce donmuş dallar budanır, sonbaharda yaşlı, zayıf sürgünler, gereksiz sürgünler çıkarılır;
 • zayıf çiçekli sürgünler her iki yılda bir çıkarılır, eski sürgünler her 10 yılda bir çıkarılır.

Spirea kesiliyor.

Kışa hazırlık

Spirea çalıları dona dayanıklıdır ancak soğuk havaya da hazırlanmaları gerekir. Bunun için bol sulanır, fosfor-potasyumlu gübrelerle beslenir ve üzeri örtülür. Dokumasız malzemeler, kuru saman veya kalın bir yaprak tabakası ile örtülmesine izin verilir.

Dikkat! Soğuk bölgelerde sürgünler yere yakın sabitlenir, ladin dalları, polietilen ile kaplanır.

Üreme

Yetiştirme yöntemleri:

 • tohumlar;
 • kırıntı;
 • musluklar;
 • çalıyı bölmek.

Tohumlar, kural olarak, yetiştiriciler tarafından kullanılan uzun, emek yoğun bir süreçtir; Olumlu bir sonuç alma olasılığı düşük olduğundan amatör bahçıvanlar için uygun değildirler.

Musluklar - yüksek hayatta kalma oranı sağlar. Alt sürgün, hazırlanan karık içine yerleştirilir, bir braketle sabitlenir, toprağa serpilir, böylece üst kısım yerin üstünde kalır. Toprak sulanır, örtülür. Ertesi yıl, güçlü bir kök sistemi büyüdükten sonra ana çalıdan ayrılır ve ekilir.

Bölme - bitki kazılır, köksap parçalara ayrılır ve seçilen yere nakledilir.

Spirea çalılarının bölünmesi

Kesme, sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Gereklidir:

 • 10 ila 15 santimetre uzunluğunda yeşil kesimler kesin;
 • üzerlerindeki alt yaprakları çıkarın ve üstteki yaprakları uzunluğun yarısı kadar kısaltın;
 • bir tencereye (kap) kumu dökün, nemlendirin;
 • kesimi keskin bir açıyla ıslak kuma dikin;
 • kabı plastik bir şişeyle örtün, ılık, iyi aydınlatılmış bir odaya götürün;
 • soğuk mevsimde, balkona saplı bir tencere koyulabilir veya bahçede bırakılabilir, polietilen, kuru yapraklarla kaplanabilir;
 • ilkbaharda toprak ısındıktan sonra kesim ekilir.

Hastalıklar ve zararlılar

Spiraea nipponskaya, hastalıklara karşı güçlü bir bağışıklığa sahiptir. Bununla birlikte, tedavi olmaksızın zararlılardan muzdarip olabilir: örümcek akarları, mavi meadowsweet testerenin tırtılları.

İlki kurak yaz dönemlerinde ortaya çıkar. Yapraklardaki karakteristik beyaz lekeler ve örümcek ağlarında bulunur. Çalılarla savaşmak için "Fuzalon", "Fosfamid", "Metafoso" çözeltileri uygulanır.

Örümcek akarı semptomları

Mavi meadowsweet testere sineği tırtılları genç yumurtalıkları ve taze yaprakları yok eder. Zararlılarla mücadelede kararlı çözüm kullanılır.

Peyzaj tasarımında Spirea nipponskaya

Talepsizlik, soğuğa direnç, bakımın mevcudiyeti, yerleşimlerin iyileştirilmesinde Spirea Nippon'un popülaritesini sağladı. Kozalaklı ağaçlarla mükemmel uyum sağlar, eğlence alanlarını rengarenk dekore eder. Şehirlerde, çeşitli sitelere, parklara, konut ve ofis binalarına dikilir. Hem bağımsız olarak hem de bitki gruplarının bir parçası olarak kullanılabilir.

Dikkat! Spirea Junia Bright, çiçek tarhları, alpin slaytlar için bir dekorasyon olarak yeşil bir çit olarak kullanılabilir. Spirea çalılar gelini gruplar halinde veya bağımsız olarak ekilir. Spirea beyaz halı, bir grup halinde dikildiğinde, yerde beyaz bir halı yanılsaması yaratmak için kullanılır.

Satın alırken, çalı görünümünün dekore edilen alanın tasarım amacı ile yazışmasını kontrol etmek için fotoğrafa bakmanız tavsiye edilir.

Peyzaj tasarımında Spirea nipponskaya

Tesisin açıklaması, bu çalıların kentsel binalar ve gaz kirliliği arasında iyi geliştiğini göstermektedir. Çalıların çoğu ilkbahardan sonbahara kadar sürekli, bol çiçeklenme sağlayabilir. Bir spirea bakımı, bir bahçıvanın becerilerini gerektirir, ancak bir amatör bile, belirtilen bakım kurallarına uyarsa güzel bir bitki yetiştirebilir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe