Rus bahçeleri için ortanca çeşitleri ve çeşitleri

Şaşırtıcı derecede güzel bir bitki olan ortanca, bahçe arazilerinde yetiştirilir ve peyzaj kompozisyonlarında parlak bir vurgu oluşturur. Ortanca çeşitleri çeşitlidir, bu nedenle her yetiştirici kendi zevkine göre uygun seçeneği seçebilir. Ve modern yetiştiriciliğin başarıları sayesinde, bitkinin birçok çeşidi dona dayanıklılık, hastalıklara karşı bağışıklık ve geliştirilmiş dekoratiflik ile ayırt edilir.

Çalıların genel tanımı

Bazen deneyimsiz bahçıvanlar tarafından ağaç olarak yetiştirilmesine rağmen, ortanca bir çalıdır. Botanik özellikler:

 • Yumurta şeklindeki yapraklar.
 • Çiçekler büyük, taç yapraklarını andıran 4 çanak çömlek yapısına sahiptir. Renk, kar beyazı ve kan kırmızısından şaşırtıcı mavi, mor, yeşilimsi herhangi bir şey olabilir.
 • Bazı ortanca türleri küçük ağaçlar olarak yetiştirilebilir.
 • Doğada yükseklik 3 metreye ulaşır, ancak bahçelerde ve özel arazilerde yükseklik nadiren 1,5 metreyi geçer.

Salkım ortanca, en popüler ve iddiasız çiçek türüdür.

Doğal ortamda, Çin, Japonya ve diğer Asya eyaletlerinde çok sayıda farklı ortanca çeşidi bulunur. Bitki hafif kısmi gölgeyi ve normal bir nem seviyesini tercih ediyor - kuru bir iklim onlar için yıkıcı.

Not! En iddiasız, orta bölgenin ikliminde büyüyebilen ve yüksek büyüme oranları ile karakterize edilen ağaç benzeri bir ortanca olarak kabul edilir.

Ana türlerin kısa açıklaması

Dünyanın en popüler çok yıllık çeşitleri panikülat, ağaç ve bahçe ortancalarıdır. Hepsi iyi dekoratif özellikler, kompakt çalılar, orta Rusya'nın iklimine mükemmel bir şekilde uyum sağlama ve hatta Rus kışlarına sadık bir şekilde katlanma ile ayırt edilir.

Panikülat

Latince adı - H. Paniculatasieb. Yumuşak pembe yemyeşil çiçek salkımına sahip bu güzel bitkinin doğal yaşam alanı Japonya'dır.

Botanik özellikler:

 • Burcun yüksekliği 1,5 metredir, düzgün yuvarlak bir şekle sahiptir.
 • Çiçeklenme çok gür ve dost canlısıdır.
 • Çiçekler çiçeklenme toplarında toplanır. Çiçeklenme çapı 25 cm'ye kadardır.
 • İlk başta, yaprakları hafif yeşilimsi bir belirti ile beyazdır, ancak yavaş yavaş zarif bir pembe renk alır.
 • Güçlü bir kök sistemi, çapı taç çapından çok daha büyüktür. Bu nedenle toprağı kazarken kültüre zarar vermemek için özen gösterilmelidir. Kökler yere çok yakındır.

Vahşi doğada, salkım ortanca genellikle küçük bir ağaçtır. Çin, Japonya ve Uzak Doğu topraklarında bulunur. Popüler bir panikülat çiçeği çeşidi, bakımı iddiasız ama çok çekici olan Dolly'dir.

Bunlar erken çiçek açan bitkilerdir.

Ağaç benzeri

Adı Latince H. arborescens l'de de bulabilirsiniz. Çeşitliliğin anavatanı Kuzey Amerika kıtasıdır. Bu, 1 metreyi geçmeyen küçük bir ağaçtır. Lancet yaprakları dekoratif dekorasyonudur. Yemyeşil çiçeklenme 3 ay sürer ve Temmuz ayının ikinci haftasından Ekim ortasına kadar olan dönemi kapsar.

Ağaç ortanca, bir bahçe arsasını dekore etmek için mükemmel bir seçenek olacaktır.

Birçok çeşit, dona dayanıklı oldukları için orta şeritte büyümek için mükemmeldir.

Çiçek yetiştiricileri arasında, ana zenginliği çiçek salkımının kar beyazı yemyeşil kapakları (çap - 26 cm) olan Anabel çeşidi özellikle düşkündür. Buna ek olarak, Anabel bakımı iddiasızdır, nötr topraklarda veya zayıf asitli topraklarda rahat hisseder.

Bahçe (geniş yapraklı)

Çeşitlilik, Moskova bölgesinin iklimi için uygundur, uzun ve zarif bir çiçeklenme ile ayırt edilir: neredeyse bütün yaz bu muhteşem ortanca, sahibini yemyeşil zarif çiçek salkımları ile memnun edecek. Çok yıllık bitki, oval yapraklarla süslenmiştir.

Çeşitliliğin özellikleri:

 • Çiçeklenme çapı yaklaşık 3 cm'dir.
 • Çalı yüksekliği 2 metredir.
 • Meyve, çiçeklenme tamamlandıktan sonra ortaya çıkan bir kapsüldür.

Not! Yaprakların rengi toprağın asitliğine bağlıdır, mavi (nötr toprak), mor (hafif asidik) veya beyaz (ekşi) olabilir. Bu özellik için ortancaya değiştirilebilir denir.

Çeşitliliğe bir örnek - Çok büyük çiçek salkımına sahip sonsuz yaz. Dona dayanıklı bir çeşittir, ancak nemi çok sever; sulama yetersizse ölebilir.

Pereshkovaya

Bu alışılmadık bir ortancadır - bir çalı değil, artan dekoratiflikle karakterize çok yıllık bir liana. Vahşi doğada uzunluğu 25 metreyi geçebilir, ancak evde nadiren 3 metreye kadar büyür.

Hava dikenleri ile yüzeye tutunur. Soluk yuvarlak yapraklarda farklıdır. Çiçekler yeşilimsi beyaz veya pembedir ve açık lavanta rengi olabilir. 15-27 cm çapında bir çiçek salkımına toplandı.

Çiçeklenme yazın ikinci yarısında gerçekleşir ve sonbahar donlarının gelmesiyle sona erer. Çeşitlilik, orta bölgenin kışlarını iyi tolere eder, ancak daha kuzey enlemlerinde donabilir.

Gösterişsizliğine rağmen, bölgelerde oldukça nadirdir. Nedeni alışılmadık bir biçimde. Üreme için iki yöntem uygundur - kesimler ve tohum.

Kıvırcık yapraklı ortanca, kır evlerinin ve çardakların görünümünü zevkle dekore etmeye yardımcı olacaktır.

Kaba

2 metreden daha yüksek çok yıllık çalı, yapraklar kalın, dokunuşa kadifemsi, dolayısıyla adı. Çiçek salkımları büyüktür, ancak düz, renk seçenekleri beyaz, leylaktır. Bitki, havanın değişkenlerini tolere eder ve iyi donar, bu nedenle aktif olarak orta şeritte yetiştirilir.

Çiçeklenme temmuz ayının son günlerinden eylül ortasına kadar sürer. Bu tür ortancaların büyümesi için, hafif penumbra ile parlak, güneşle ıslanmış bir yerde bir site uygundur. Rüzgarlardan ve yeraltı sularından korunmak zorunludur. Toprağın hafif besleyiciye ihtiyacı var.

Dubolistnaya

Yaprakları meşe ağacına benzeyen çok zarif ve çekici bir bitki, dolayısıyla adı. Çalı 1,5 metre yüksekliğe ulaşır.

Özellikleri:

 • Yaprak plakaları büyüktür.
 • Paniküle çiçek salkımları.

Orta şeritte büyüyen, iklimin özellikleri nedeniyle çiçek açmaya vakti yoktur. Bu nedenle sadece seralarda veya seralarda yetiştirilir. Kışları ılık ve kısa olan ılık enlemlerde dikim için uygundur.

Kül (gri)

Rus bahçeleri için ortanca çeşitleri ve çeşitleri göz önüne alındığında, bu tip tarif edilmelidir. Alışılmadık bitki Güney Asya'dan geldi. Çalıların yüksekliği 1,5 metreye kadar, yapraklar şekil olarak zengin yeşildir - neşterler.

Çiçek salkımları gür, çiçekler beyaz veya mavi (verimli) veya mavi ve pembe (aseksüel). Çiçeklenme süresi haziran ayından eylül ayına kadardır. Üremeye sadece kesimler ile izin verilir.

Not! Kül çeşidi, sonbaharın sonlarına kadar yemyeşil çiçeklenme ile göze hitap edecek, bu nedenle bahçıvanlar tarafından takdir edilecektir.

Kül çeşidi özellikle dekoratif değildir, ancak bakım açısından iddiasızdır.

Sargent

Bu tür ortanca Çin'den geliyor. İyi koşullarda, çalı 4 metreye kadar uzanır.Kök sistemi güçlüdür, dalları kalın, kabuğu kırmızı renkli ve villuslarla kaplıdır. Yapraklar uzun, zengin yeşil, çiçekleri açık mor (meyve veren) veya kar beyazı (steril). Meyve bir kapsüldür ve Ekim ayı başlarında ortaya çıkar.

Bu leylak ortanca, yaklaşık 10 Temmuz'dan itibaren yaz ortasında çiçek açmaya başlar. Bağıl don direncinde farklılık gösterir, -20 dereceye kadar soğuk sıcaklıkları iyi tolere eder. Bununla birlikte, daha şiddetli bir kış bekleniyorsa, çalılar kış için ladin dalları, saman, saman veya agrofiber ile örtülmelidir.

Tırtıklı

Tırtıklı ortanca çeşitliliği, kış için zorunlu barınak içermesine rağmen, Moskova bölgesinde büyümek için mükemmeldir. Boyu 1,5 metreye kadar, zümrüt renkli neşter yaprakları. Çiçek salkımları, herhangi bir manzara fikrinin bütünlüğünü oluşturmaya yardımcı olan çok dekoratif, yemyeşil, gök mavisi renkteki çiçeklerdir.

Not! Tırtıklı çeşitlilik, yaprakların rengini belirleyen toprağın asitliğine çok bağlıdır.

Çeşitli tırtıklı küçük yapraklı ortancaların bir örneği Bluebird'dür (Japonya). Burcun yüksekliği 1,3 metreye kadardır, yapraklar ovaldir, küçüktür ve kenarlarında dişler vardır.

Işıltılı

Ortancaların ne olduğu düşünüldüğünde, çiçeklerin standart dışı şekli nedeniyle adını alan bu sıra dışı dekoratif çeşitlilik göz ardı edilemez. Bununla birlikte, bitki orta Rusya ve Sibirya için uygun değildir, çünkü sıfırın altındaki sıcaklıklar onun için yıkıcı olacaktır.

Çalı yüksekliği 2 metreye kadar, yapraklar uzamış, şekil bir kalbi andırıyor, çiçeklenme çapı 11 cm, çiçekler kar beyazı.

Toprak örtüsü

Çeşitlilik oldukça dekoratiftir ve yamaçları güzelce dekore etmek için kullanılabilir. Ortanca yer örtüsü veya Himalaya, kenarları boyunca dişlerle süslenmiş yuvarlak yaprak bıçaklarıyla ayırt edilir. Çiçeklerin rengi tomurcuklanma başlangıcında kar beyazından çiçeklenme döneminin ortasında pembe ve mora kadar değişmektedir.

Türler nasıl belirlenir

Ortanca yetiştirme konusunda uzman olmak için, en popüler üç çeşidin birbirinden nasıl farklı olduğunu anlamak önemlidir - salkım, ağaç ve bahçe.

Üreme başarıları sayesinde, zengin kırmızı ortanca çiçekleri ortaya çıktı.

Bu çeşitlerin ortak noktası şaşırtıcı dekoratif, yemyeşil çiçeklenme, temiz kompakt çalı, güçlü kök sistemidir. Dikkat edilmesi gereken farklılıklar:

 • Renkli ortanca - sadece bahçe. Çiçekleri kıpkırmızı, pembe, mavi, mor olabilir. Panikülat ve ağaç benzeri çeşitlerde çiçek salkımları her zaman kar beyazıdır.
 • Panikülat çiçeklenmesinin şekli koniktir, dolayısıyla adı. Gerisi yuvarlak bir şapkayı andırıyor.
 • Ağaç gibi ve panikülat orta şeritte ve Moskova bölgesinde kışı atlatır, büyük yapraklılar ölebilir.

Not! Bir bahçe ortancasının çiçekleri, toprağın asitliğine bağlı olarak renklerini değiştirebilir; diğerleri için bu tür değişiklikler meydana gelmez.

Renk çeşitleri

Ortanca kırmızısı (kırmızı) veya kıpkırmızı, örneğin, Prima çeşitleri, herhangi bir bahçe alanının parlak bir dekorasyonu olacaktır. Çeşit "Goliath", yaklaşık 25 cm çapında zengin pembe çiçek salkımları ile ayırt edilir.

Beyaz çiçekler en popüler olan, hibrit çeşitler iddiasız bakım, hastalıklara karşı bağışıklık ve dona karşı direnç ile ayırt edilir.

Ramars çeşidi, süs mor bir ortancadır. Alba, narin pembe yaprakları olan bir güzelliktir.

Yeşil ortanca, özellikle dekorasyon açısından farklılık göstermez, ancak yaprakların alışılmadık rengi nedeniyle çok zarif görünür.

Peyzaj kompozisyonlarının bir bileşeni olarak kullanılan çiçek tarhlarında sarı ortanca yetiştirilebilir, bu bitki aynı zamanda cennetten dünyaya inen güneşi anımsatan zarif yemyeşil çiçek salkımları sayesinde tek bir dikimde güzel görünüyor.

Bordo ortanca, çiçek dünyasının gerçek bir aristokrattır.Bu asil çiçeği yaymanın en kolay yolu kesimlerdir. Kesme çiçeklerde buket yapımında kullanılabilir.

Şaşırtıcı ortanca çiçekleri orijinal buketler yapmak için iyidir

Orta bölge ve Moskova bölgesi için kışa dayanıklı çeşitlerin gözden geçirilmesi

Annabelle, zarif beyaz çiçekli en iddiasız ağaç ortanca çeşididir. Donları -23 dereceye kadar tolere eder, ancak çalının dekoratif etkisini korumak için kışın örtülmesi tavsiye edilir.

Beyaz-pembe ortanca Vanilya Kızartması, beyaz ve pembe yaprakların uyumlu bir topluluk oluşturduğu koni şeklindeki çiçek salkımıyla yetiştiricinin gözünü memnun edecek. Çeşitliliğin anavatanı Fransa, hızla popülerlik kazandı ve çiçek sergilerinin birden çok galibi oldu.

Japon ortanca olarak da bilinen salkım Kyushi, tarihi anavatanında çok saygı görüyor. Peyzaj kompozisyonlarının tasarımında aktif olarak kullanılır,

Limelight, peyzaj tasarımında aktif olarak kullanılan yeşil çiçekli bir çeşittir. Ön bahçeleri, kayalıkları süslemek için kullanılır, bu çeşitlilik özellikle şakayık, zambak ve süsenlerin yanında güzel görünür. Paniculata grubuna aittir. Büyük çiçek salkımlarının ağırlığı altında kırılmayan çok güçlü dalları olan kışa dayanıklı bir melez türdür.

Modern çeşitler sadece iddiasız değil, aynı zamanda çok sıra dışı.

Earle Sensation, Early Sensation olarak da bilinen bir pembe ortancadır. Çalı dekoratif etkisini Ekim ayında bile korur, ortalama yükseklik 1,5 metreye kadar, taç çok yoğundur. Bu ortancanın yaprakları ovaldir. Moskova bölgesinin ikliminde harika hissediyor, ancak Sibirya'nın koşulları artık bitki için uygun değil.

Endless Summer Original, dekoratif etkisini kaybetmeden Rus donlarına dayanabilen geniş yapraklı bir bahçe çeşididir.

Variety Prazdnik, üç renkli olarak da adlandırılan çok zarif bir üç renkli ortancadır (yaprakları pembe, gök mavisi ve soluk yeşildir). Yapraklar da üç renkte boyanır, böylece başka bir isim bulabilirsiniz - alacalı.

Not! Kışın çalıları örterek erken çiçeklenme elde edebilirsiniz.

Gölgeli alanlar için iddiasız çeşitler

Birkaç tane var:

 • Grandiflora, gölgeli bir alanda yetiştirildiğinde bile uzun çiçekli, kaprisli olmayan dirençli bir bitkidir.
 • Altona - çalının yüksekliği 1,2 metredir, yapraklar zengin yeşildir, çiçekler pembe veya kırmızıdır. Gölgede büyümeye izin verilir, ancak kışı örttüğünüzden emin olun.
 • Saplı çeşit Silver Lining 5 metre uzunluğa ulaşır, süs yaprakları kenarları boyunca beyaz bir şeritle dekore edilmiştir.
 • Petiolaris, 25 metreye kadar büyüyebilen saplı bir çeşittir, ancak yalnızca vahşi doğada. Bahçelerde nadiren 2,5 metreyi geçer.
 • Cordifolia, güzel kar beyazı salkımına ve küçük yaprak plakalarına sahip cüce bir ortancadır.

Beyaz çiçekli, düşük büyüyen bir kraliyet ortanca da orta şeritteki bir bahçeyi dekore edebilir. Çalıların ortalama yüksekliği 1 metreye kadardır, gölgede büyümeyi tercih eder, ancak yüksek kaliteli drenajlı hafif topraklarda.

Zarif bir çiçeklenme döneminde toplanan narin çiçekler, herhangi bir peyzaj kompozisyonu için en iyi dekorasyondur.

Ortancaların dünyasında yeni ürünler: hibrit çeşitler

Yetiştiriciler, benzersiz bitkilerin hayranlarını yeni ürünlerle memnun etmek için çok çaba sarf ediyor, örneğin, son zamanlarda benzersiz bir sıradışı rengi iddiasız bir özenle birleştiren çok renkli bir ortanca ortaya çıktı. Samara Lydia, peyzaj kompozisyonu için ideal, parlak yakut salkımına sahip bir bitkidir. Kompakt bir burcun yüksekliği 1 metreye kadar, genişlik yaklaşık 1,2 metredir. Yapraklar zengin yeşildir.

Weems Red çalılarının parlak kırmızı çiçekleri, herhangi bir sitenin gerçek bir dekorasyonu olacaktır. Çeşitlilik bakımda iddiasızdır ve şiddetli donlardan bile iyi kurtulur, hastalıklara ve büyük zararlılara karşı dayanıklıdır. Çalıların ortalama yüksekliği 2 metredir.

Not! Erken çiçek açanları da içeren hibrit çeşitler nemi sever, ancak ekimleri doldurmamalısınız, aksi takdirde gri çürüklük gelişebilir.

Küçük Fraze, beyaz-pembe çiçekleri olan kompakt bir salkım ortancasıdır. Yüksekliği nadiren 80 cm'yi geçtiği için saksıda büyümeye uygundur Bu cılız ortancaya bakmak oldukça basittir.

Skyfall, sarı-beyaz yaprakları ve koni şeklindeki salkımları ile melez bir panikülat çeşididir. Güneşin iyi aydınlattığı bir yerde açık toprağa ekime izin verilir.

Kar beyazı Skyfall ortanca birçok çiçekli mahsulle iyi uyum sağlar.

Cüce çeşitleri

Küçük çalılar, bordürlerde veya güzel saksılarda büyümek için idealdir. Bobo, orta bölgede, kremalı çiçeklerde ekime uygun, panikülatlı, kışa dayanıklı, dekoratif bir çeşittir. Sunday Fries, çilek çiçekleri içeren kompakt bir çeşittir. Açık havada yetiştiriciliğe ve peyzaj kompozisyonlarında kullanıma uygundur.

Not! Bir cüce çalı ıslak siyah yapraklara sahipse, büyük olasılıkla sulama teknolojisi ihlal edilmiştir. Sulama miktarı azaltılmalıdır, aksi takdirde kök sistemi çürür.

Bunlar muhteşem süs bahçesi dekorasyonunun bazı çeşitleri, ortanca. Japonya'da, bu muhteşem bitkiye çok saygı duyulur ve Japon gülü olarak adlandırılır. Çok sayıda çeşit, renk ve çeşit, en zeki bahçıvanın bile doğru seçimi yapmasına yardımcı olacaktır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe