Ormangülü neden bahçede açık havada çiçek açmaz: ne yapmalı

Rhododéndron cinsinden muhteşem bitkilerin yemyeşil çiçek salkımları, güzellik ve dekorasyon açısından güllerle rekabet eder. Çeşitli renklerde zarif çan şeklindeki çiçekler, 2 m yüksekliğe kadar olan ağaçlarda büyür.Bazı orman gülü türleri yapraklarını döker - bunlar yaprak döken iç mekan bitkileri olarak sınıflandırılır ve açelya olarak adlandırılırken, cinsin temsilcilerinin çoğu yaprak dökmeyen ve yarı yeşildir. yaprak dökmeyen çalılar.

Zaman içinde kaç orman gülü çiçek açar

Çiçeklenme süresi 10 gün kadar kısa olabilir veya 2 ay sürebilir. Ortalama olarak, çoğu çalı yaklaşık iki hafta çiçek açar.

Bazı yaprak dökmeyen orman gülleri türleri açık tarla koşullarında yılda iki kez çiçek açar. Bu, yaz sonunda - Eylül başında anormal bir ısı meydana gelirse olur.

Ormangülü yaprak dökmeyen Humboldt

Bu ilginç: biyologlar bu tür çiçeklenmeyi bitkiler için zararlı olarak adlandırırlar, çünkü şişmiş tomurcukların çoğunun soğuk havanın başlangıcından önce açıp tozlaşmak için zamanı yoktur.

Daha sonra, gelecek yılın ilkbaharında, üretici tomurcukların oluşumu gerçekleşmez ve bu, orman gülünün açık alanda çiçek açmamasının veya geçen yıldan çok daha kötü çiçek açmasının nedeni olur.

Çiçeklenme eksikliğinin ana nedenleri

Yetişkin bitkilerden elde edilen kesimlerden yetişen orman gülleri, köklenmeden sonraki yıl kadar erken çiçek açabilirler. Yabani bitki türleri - Tohumlarla doğal koşullarda çoğalan ve fidelerin ortaya çıkmasından 3-4 yıl sonra çiçek açan Japon, Daurian, Kanada.

Evde, kendi bahçelerinde veya ülkede tohumlardan yetiştirilen örnekler bazen sadece yaşamın yedinci yılında çiçek açar.

Önemli! Ormangülü, çapraz tozlaşan bir bitkidir. Böcekler olmadan tohum oluşumu zayıf olacaktır.

Orman gülünün çiçek açmamasının nedenleri şunlar olabilir:

  • uygun olmayan toprak ve iklim;
  • aydınlatma koşulları;
  • yeterli beslenme eksikliği;
  • bitkilerin yetersiz veya uygunsuz bakımı.

Çok alkali toprak

Doğal koşullar altında, Rhododéndron cinsinin temsilcileri dağlarda bile büyür. Kompakt yüzey kökleri için humus bakımından zengin küçük bir toprak tabakası uygundur. Kök sistemi, asidik reaksiyona sahip gevşek, hava geçirgen topraklarda iyi gelişir. Toprağın yüksek asitliği çürümüş ağaç kabuğu, düşen yapraklar, küçük dallar, iğneler ile desteklenir.

Yaprakların klorozu

Çürüyen organik kalıntılar nemi tutar, bitkiler için faydalı humus üreten mikroorganizmaların gelişimi için uygun koşullar yaratır, kök sisteminin yeterli havalandırılmasını sağlar, mikro ve makro elementleri çalıların köklerine erişilebilecek bir biçimde serbest bırakır.

Orman güllerinin yetiştiği yerlerde toprağın artan alkali reaksiyonu, doğal büyüme koşullarını bozar. Bu, çalıların çiçek açmamasına, yıllık büyüme sağlamamasına, zayıflamaya, incinmeye, zararlılardan muzdarip olmasına neden olur.

Ormangülü alkali toprağa ekilirse, yapraklarda zamanla sarılık belirir - bu, klorozun kendini göstermesi, yaprakların kurumasına ve kademeli olarak tüm çalının ölümüne yol açmasıdır.

Yetersiz gübreleme, element eksikliği

Rhododéndron cinsi bitkilerin sayısız lifli kökleri, besinleri depolamak ve daha sonra bunları sapların dahili kablo sistemi yoluyla bitkinin yapraklarına, çiçeklerine ve meyvelerine pompalamak için tasarlanmıştır.

Bor eksikliği

Düşük toprak asitliği, nitrojen, fosfor, bor eksikliğinden kaynaklanan demir ve mangan eksikliği, orman gülünün zayıf büyümesine, yaprak lekesi ve pastan muzdarip olmasına, kahverengi ve kırmızımsı lekelerle kaplanmasına ve gelişmesinin durmasına neden olur.

Çalı yanlış alt tabakada büyüyor

Ormangülünün neden büyümediği sorusuna eksik nitelikli bir cevap, toprak alt tabakasının bitki kesimleri veya fideleri dikmek için uygun olmayan şekilde hazırlanmasına yol açabilir.

Rh Luteum

Çalıların yüksekliği, çiçek renginin yoğunluğu, çiçeklenme süresi ve zamanlaması ve dona dayanıklılık büyük ölçüde bileşimine bağlıdır. Her ne kadar ikinci faktör de ormangülü çeşidinin çeşitli özelliklerine bağlı olsa da.

Özellikle kışa dayanıklı türler, -40 ° C'de bile donmayan Helsinki Üniversitesi çeşidini, -32 ° C'ye kadar olan sıcaklıklara dayanabilen çeşitler - Daursky, Ledebura, Schlippenbach'ı içerir.

Not! Rhododéndron cinsinin tüm bitkileri, sinir sisteminin durumunu etkileyen zehirler grubuna ait organik bir bileşik olan rodotoksin içerir. Bu nedenle, bu maddelerin özellikle bol olduğu bazı orman gülü türleri (Rh Luteum, Rh Japonicum, Rh Viscosum) böcekler tarafından zayıf bir şekilde tozlanır.

Peki ya ormangülü çiçek açmazsa?

Orman gülünün neden çiçek açmadığı konusunda endişelenmek için her zaman birçok haklı neden vardır. Açık alanda yetişen orman güllerinin çiçeklenmeye başlama süresi ve zamanı, türünün genotipine, yaşına, yetişme koşullarına ve hava şartlarına bağlıdır.

Dağ orman gülleri

Sıcak çiçeklenme süresini 4-7 gün kısaltır, serin yağışlı hava çiçeklenme süresini 20-30 gün uzatır.

Ormangülü büyümezse ne yapılacağını belirlemek için hangi doğal koşullarda geliştiğini bulmak gerekir.

Örneğin, 4000 m yükseklikte, düşük atmosfer basıncına sahip soğuk bir iklimde taşlı, marjinal topraklarda yaşamaya alışkın olan Tibet ormangülü, koşulların olağan doğal olanlardan çok farklı olduğu bir bahçede pek hayatta kalamaz. Orman güllerinin başka bir yere nakledildiklerinde neden renk değiştirdiklerinin de sırrı bu olabilir.

Ek Bilgiler: Orman güllerinin bol çiçeklenmesinin anahtarı, geçen yıl tomurcuklanma aşamasında çalıların yeterli sulanmasıdır.

Orman güllerinin uzun süre ve bolca çiçek açması için, şu akılda tutulmalıdır:

  • zayıf büyürler ve gölgede çiçek açar, ancak ışıkta iyi bir şekilde çiçek açarlar, ancak parlak ışığa tolerans göstermezler - bu nedenle bitkiler kısmi gölgede büyümeli, doğrudan güneş ışığı çalıya günde 5-6 saatten fazla çarpmamalıdır;
  • toprağın asitliği 5.5 pH'ı geçmemelidir - gerekirse sfagnum turba, funda toprağı, sitrik veya asetik asit yardımı ile toprağın asitliğini arttırmak için pH değerini geçmeyecek şekilde kontrol edilirken önlemler alınır. izin verilen normlar ve bitkileri yok etmemek;
  • Rhododéndron hidrofilik bitkilere aittir - yağmur, ilkbahar veya durgun su ile sulama gibi çiçekler, sulama sıklığı havanın kuruluğuna ve sıcaklığına bağlıdır, toprağın su basması kök sistemi için zararlıdır;
  • çok şiddetli donlar, soğuk havaya dayanıklı olmayan orman gülü türlerinin donmasına neden olabilir - olumsuz sonuçlar, yalıtımlı koruyucu barınaklar ve kök bölgesinin kış öncesi malçlanması ile önlenecektir.

Koruyucu barınak

Orman güllerinin düzenli beslenmesi

Bitkiler, büyümenin her aşamasında beslenmeye ihtiyaç duyar.Büyüme mevsiminin başında, kış uykusundan sonra köklerin, gövdelerin ve yaprakların yoğun gelişime devam etmesini sağlayan azot içeren gübrelere ağırlık verilir.

Yaz aylarında, bitki yeşil kütle büyüdükçe, tomurcukları oluşturup çözdükçe, meyve kabukları oluşturdukça üst pansuman yapılır.

Her aşamada, açelya ve orman gülleri için tasarlanmış hazır çok bileşenli kompleks gübrelerin kullanılması tavsiye edilir. Üretici firmalar tarafından sunulan geniş bir ilaç yelpazesi, bitkilerin yaşamlarının farklı aşamalarında ihtiyaç duydukları ürünleri seçmenize olanak tanır.

Ormangülü çalıları çok yavaş büyür ve bazen kısa sürede çiçek açmaz. Ancak bahçıvanlar hala bu güzel çalıları ekmeye çok düşkünler, çünkü bu bitkilerin ikinci bir adı olan alp gülü hiçbir şey için değil.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe