Ortancaları bir yerden diğerine nakletmek - ne zaman ve nasıl yapılır

Süs çalılarının tazeliğini ve ihtişamını korumak için zamanında ekim yapmak önemlidir. Ortanca (veya ortanca) narin ve zorlu bir çiçektir, bunun için toprak önceden hazırlanır. Başarılı bir bitki nakli için zamanı dikkatlice seçmelisiniz.

Ortanca nakli ne için?

Birkaç durumda ortanca nakli gereklidir:

 • aşırı büyümüş çalıların çoğaltılması için;
 • eski bir bitkiyi canlandırmak için;
 • peyzaj tasarımını düzenlerken;
 • bitki eski yerinde kötü bir şekilde kök saldığında ve gelişmediğinde;
 • çevreleyen yeşillik çalıdan nem ve besin aldığında;
 • çiçek önceki yatakta veya tencerede sıkıştı.

Bakımlı ortanca, manzara ve seralarda mükemmel kompozisyonlar oluşturur.

Çalı gelişmeyi durdurduysa, çiçeklenmeyi kötüleştirdiyse veya durduysa, ortancayı daha rahat bir yere taşımaya değer. Çiçek gelişiminin kalitesini çeşitli faktörler etkiler:

 • toprağın bileşimi ve nem içeriği;
 • aydınlatma özellikleri;
 • ortancanın hemen yakınında bina ve bitki örtüsünün varlığı.

Not! Bitkinin kök sistemi hastalığı yoksa veya parazitlerin etkisi yoksa, zayıf gelişimin nedeni yanlış içerikte yatmaktadır.

Ortanca nakli ne zaman daha iyidir

Bir "yer değiştirmeye" başlamadan önce, yer önceden hazırlandığı için uygun zamanı hesaplamak gerekir ve transferden sonra çiçeğin kök salmasına izin verilir. Bir ortancayı bir yerden başka bir yere nakletmek mümkün olduğunda, doğal işaretlerle netleşir: uyanmış tomurcukların ve çiçeklerin olmaması, uygun hava, uykuda bir dönemin başlangıcı. Ortanca ne zaman ve ne zaman nakledilir?

Ortanca nakli işlemi oldukça hızlıdır.

Baharda

Donlar tamamen azaldığında ve toprak iyice ısındığında, çalıları nakletmeye başlarlar. Böbreklerin aktif oluşumu başlamadan önce her şeyi yapmak için zamana sahip olmak önemlidir. Kendiliğinden yeniden dikme stresli olacaktır ve çalıların sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Moskova bölgesinde ve orta bölge bölgelerinde, böyle bir dönem Mart ayının sonuna denk geliyor - Nisan'ın ilk on günü, soğuk bölgelerde Mayıs'ı bekliyorlar.

Bunu bildiğim iyi oldu! İlkbahar nakli, doğallığıyla dikkat çekicidir - uykuda olan bir bitki yeni sürgünler filizler, etkili bir şekilde kök alır ve çiçek açmayı durdurmaz.

Yaz aylarında: çiçekli bir bitkinin ekilmesi

Haziran ve Temmuz aylarında çiçekli bir bitkinin ekilmesi, diğer bahçe çalılarının çoğunda olduğu gibi ortancalar için en iyi seçenek değildir. Çalı tüm gücünü çiçeklenmeye verdiğinde, kök sistemini rahatsız etmek imkansızdır, aksi takdirde ortanca, yaratılan koşulları son derece elverişsiz olarak algılayarak birkaç yıl önceden tomurcuk atmayı bırakabilir.

Haziran ayında çiçek açmayan bir ortancayı nakletmenin mümkün olup olmadığı tartışmalı bir sorudur. Ölmekte olan bir bitkiyi kurtarmak söz konusu olduğunda, ev çiçeklerini yazın yeni bir saksıya nakletmeniz önerilmez.

Sonbaharda

Sonbahar, çalıların "yeniden yerleşimi" için en uygun dönem olarak adlandırılır. Sıcaklık düzeldikten ve çiçeklenme tamamlandıktan sonra yapılır. Bu dönemde bitki köklerde besin biriktirir ve yeni çiçek tomurcukları oluşturur.Takvime göre, bu tür günler orta şerit için Eylül ortasına denk geliyor. Sibirya ve Urallarda, ortancalar Ağustos sonunda yeni bir yerde kök salmaktadır.

Sonbahar hareketinin avantajı, çalıların yeni kök sürgünleri oluşturması, genç toprak saplarını çözmemesidir. Kışa hazırlanır ve ilkbaharda bitki tam bir canlılıkla uyanır. En önemli şey, tomurcuk oluşumunu askıya almamak için oluşan tomurcuklara zarar vermemek.

Genç çiçekler hızla yeni bir ortama kabul edilir

Önemli! Sadece genç çalıların (5 yaşın altında) taşınması tavsiye edilir. Yetişkin bir numunenin sahadaki yeni bir bölgeye adapte olması daha zordur.

Bir bahçe ortanca nasıl düzgün bir şekilde nakledilir

Büyük yapraklı bir bahçe çalıları, yoğun sulamayı ve ılımlı aydınlatmayı sever. Bitki en iyi, büyük ağaçlardan ve binalardan uzakta asitlenmiş tınlı topraklarda yetişir.

Koltuk nasıl seçilir

Panikülat burçlar boşluk ve sıcaklığa duyarlıdır:

 • Ortanca, binaların duvarlarına yakın dikilmez - kışın, taşların yakınlığı kök sisteminin hipotermisine yol açabilir.
 • Doğu tarafında bir yerin olması güzel. Ortanca yumuşak güneşi sever, ancak pişirme sıcaklığına tahammül etmez. Zirve ışınları altında, çalılar çiçek açmayı durdurabilir ve incelebilir. En iyi seçenek, kısmi gölgede büyümektir.
 • Ağaç gibi ve yemyeşil çiçekli çalılar, büyük ağaçların ve diğer dekoratif dikimlerin yakınına yerleştirilmemelidir. Bitkiler toprağın nem ve besin bileşenleri için savaşmamalıdır.
 • Yatak, su basması riski olan alçak bir alana yerleştirilmemiştir.

Bir notta! İç mekan örneklerinin ilkbahar ve sonbaharda güneşe bırakılması, yazın ise filtre perdeleri kullanılarak aydınlatmanın izlenmesi tavsiye edilir.

Çukur ve toprak hazırlığı

Ortanca nakli için bir yer, "yer değiştirmeden" 2-3 ay önce önceden hazırlanır. Toprak iyi beslenir ve pH'ı eşitler. Çeşitliliğe bağlı olarak toprak, iğne yapraklı gübre ve demir içeren müstahzarlarla asitlenir. Bir diğer önemli nokta drenajdır. Yağışlı bölgelerde çok önemlidir. Leningrad bölgesinde, en dayanıklı çalılar bile fazla nemi gidermeden hayatta kalamaz.

Nemlendirme, burcun hızlı köklenmesini sağlar

Doğru besin karışımı, eşit miktarda turba, humus, yapraklı toprak ve nehir kumu karışımı olarak kabul edilir. Kompozisyon şunları içermelidir:

 • süperfosfat - 0.6 g;
 • potasyum - 0.2 g;
 • üre - 0.2 g;
 • humus - 0.1 g

Önemli! Ortancanın altındaki toprak gevşek ve nefes alabilir olmalıdır. Ayıklama ve kazma periyodik olarak kök yarıçapında yapılır. Dikimden önce toprak kazılır.

Çalı boyutuna bağlı olarak 40 cm çapında ortanca için bir delik hazırlanır. Derinlerde - aşağı yukarı aynı. Tüm hacim bir besin karışımı ile doldurulur. Ekimden önceki gün yatak iyice nemlendirilir ve sıvının emilmesine izin verilir.

3 yaşına kadar bir çalı dikmek için, 5 yaşındaki bitkiler için - bir metre ve daha olgun örnekler için - yarım metre için yarım metrelik bir delik düzenlenir. Bu, çalıların gelecekte tamamen gelişmesine izin verecektir.

Bitki hazırlığı: üreme veya yer değiştirme

Bir bahçe çalısının nakli için iki seçenek vardır: gelişmiş bir bitkinin toprak kesesi ile birlikte dikkatlice aktarılması veya yoğun bir kök sisteminin bölünmesi. Maksimum rahatlık ve hızlı köklenme için, çalı bölünmez, ancak kök bölgesinde doğal şeklini ve mikroflorasını korur.

Bitki üzerinde gereksiz stresten kaçınmak önemlidir.

İşlemden önce, dallar kuru döküntülerden temizlenir ve bir turnike altında toplanarak parçalanmazlar. Yapışan toprak döşenmez veya yıkanmaz - bu, nakil stresini azaltacaktır. Genç bitkilerle çalışma yapılırsa, çimlenmeyi açmayı değil, besin odasını tercih etmeniz önerilir.

Doğrudan nakil

Çalı toprağa batırılmalı, kökleri toprak seviyesinde gömülmeli - toprağa gömülmemeli veya tepe olarak öne çıkmamalıdır.Bitki, "doğal" toprak yumru ile birlikte hazırlanan deliğe taşınır, lümen besleyici toprakla doldurulur, cömertçe sulanır, ancak sıkıştırılmaz. 1 çalı, boyutuna bağlı olarak 1-4 kova su alacaktır.

Saksıdan tencereye ekim odası ortancasının özellikleri

Ortancayı daha büyük bir tencereye nakletmeden önce, bir besin karışımı koyun. Eski toprak, yalnızca kontamine veya enfekte olması durumunda kaldırılır. Diğer durumlarda, kazılan çiçek, normal toprak parçasıyla birlikte yeni bir kaba yerleştirilir ve asidik veya nötr reaksiyonla yüksek kaliteli toprakla doldurulur.

Ek Bilgiler! Evde çiçeğin orta derecede sulamaya ihtiyacı vardır ve malçlamaya gerek yoktur. Kökte nemlendirme yapılır, toprağın üst tabakası gevşetilerek tutulur.

Nakledilmiş bir ortanca bakımı

Bir çalı yeni bir yere taşındığında, yeni kök sürgünlerinin oluşumunu hızlandırmak için düzenli sulamaya ihtiyaç duyar. Sıcak havalarda, üst katmanın durumuna göre, serin mevsimde toprak iki günde bir nemlendirilir.

Zayıflamış bir bitkinin, özellikle güçlü rüzgarların geldiği sonbaharda desteğe ihtiyacı olabilir. Küçük bir kafes etkili bir savunma haline gelir, ancak çalıların kendi tarafına düşmesini veya köklenmeden önce gevşek topraktan çıkmasını önleyecek basit mandallar da ortaya çıkabilir.

Nakledilen çalılar için uygun çare

Çiçeği fazla besleyemezsiniz. İlkbaharda ortancaları başka bir zenginleştirilmiş yere naklederken, daha fazla gübre gerekli değildir. Kök bölgeleri yumuşak talaş malçıyla kaplıdır, ancak sıvının kalınlıklarında durgunlaşmasına izin vermezler.

Kapalı çalılar cömertçe sulanır, ışıkta tutulur, kötü kabulle bağlanır. Bu muhteşem bahçe çalılarının hassas ekimi ve uygun bakımı size her yıl parlak rengine hayran olma fırsatı verir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe