Ortanca ekimden sonra hangi yıl çiçek açar?

Ortanca, yemyeşil çiçek salkımları ve renk cümbüşü ile göze hoş gelen muhteşem ve parlak bir çiçektir. Uzun zaman önce çiçek yetiştiricilerinin sempatisini kazandı, bahçede ve evde bir ev bitkisi olarak ekmeye başladı. Kültür tuhaf kabul edilmez, özel yetiştirme koşulları gerektirmez. Ancak bazen, çiçeklenme zamanı önemli ölçüde farklı olduğu için, ortancanın ekimden sonra hangi yıl çiçek açtığı sorusu ortaya çıkar.

Ortanca, panikülatlı, küresel, bazen corymbose salkımına sahip bir ağaç veya çalı bitkisidir. Her çiçeklenme iki tür çiçeğe sahiptir: küçük, biseksüel (çiçek salkımının ortasındadır) ve büyük steril (kenarlarda bulunur). Ortanca renk yelpazesi çeşitlidir: kar beyazı, kremden koyu mavi ve mora. Çiçeklenmenin zamanlaması, dönemi ve yoğunluğu, ortancanın nereye, gölgede veya güneşte ekileceğine, bitkinin türüne, bakımına ve hava koşullarına bağlıdır.

Bir ortanca neye benziyor

Ortanca çiçekli takvim

Farklı ortanca çeşitlerinin çiçeklenme dönemi farklıdır, bazıları sadece bir buçuk ay çiçek açar. Erken çiçek çeşitleri Haziran ayı başlarında çiçeklenmeye başlar, bazı çeşitler Ekim ortasına kadar göze hoş gelir (iklim ne kadar sıcak ve ılıman olursa, çiçeklenme ne kadar uzun olursa, bitkinin ilk dona hazırlanmak ve uykuya dalmak için daha fazla zamanı olur. dönem).

Ortanca çeşitlerine göre çiçeklenme takvimi

Ortanca çeşidiHaziranTemmuzAğustosEylülEkim
Anabel                  +        +        ++
Invizibel Ruhu                +       +                +
Nane                +        +         ++
Vanilya                 +         +        +         +
Pinky Winky        +         +
Kendllight              +       +         ++
Hayalet                 +         +        +         ++
Yeşil Yarışçı+                +

Dikkat! Doğru iki veya üç bitki çeşidini seçerek, bahçenizde birkaç ay boyunca sürekli yoğun bir çiçek kutlaması sağlayabilirsiniz.

Ortanca neden çiçek açmıyor

Dikim sırasında ortancanın hangi yılda çiçek açtığını belirlemek neredeyse imkansızdır. Optimal koşullar altında, fide dikildikten sonra kültür 2-3 yıl çiçek açar. Çoğu, ekim malzemesinin kalitesine, hangi yaşta çiçek açan tomurcukların serildiği sürgünlere bağlıdır. Birinci ve ikinci yılın sürgünlerinde çiçek sapları oluşursa, çiçek ekimden sonraki yıl çiçek açabilir. Sadece ikinci yıl ise, genç bitki daha sonra çiçek açacaktır.

Bir diğer önemli nüans, satın alınan fidelerin uzun süre doğal yaşam alanlarına uyum sağlamasıdır. Endüstriyel yetiştirmede, ekspres damıtma yöntemi sıklıkla kullanılır - çeşitli büyüme aktivatörleri kullanılır. İlk aşamalarda bitkinin hızlı gelişimine katkıda bulunurlar, ancak gücünü tüketirler. İyileşme süreci uzundur - filizin yeni bir yerde kök salması uzun zaman alır, büyümeyi durdurur.

Dikkat! Bu tür bahçe çiçeklerini dikerken, toprağı kökten değiştirmemeniz tavsiye edilir: çukurun içine turba ve kum ile çim toprağı karışımı dökülür. Düzenli sulama, ilaçlama ve orta düzeyde gübreleme bitkinin iyileşmesine yardımcı olacaktır. Adaptasyon sürecinde önemli bir rol, ortancanın gölgede büyüyüp büyümediği gerçeğiyle oynanır - zayıflamış bir fide kavurucu güneşe tahammül etmez.

Ortanca çiçeklenme için ön koşullar:

 • Doğru budama. Gelecek yıl için çiçek açan tomurcuklar, çoğu durumda, önceki sezonda atılır. Onları keserseniz, çalı çiçek açmaz.

Çalı oluşumu

 • Uygun aydınlatma. Acemi yetiştiriciler her zaman düşünür: ortanca güneşi veya gölgeyi sever. Bu gerçekten önemli bir soru çünkü agresif güneş gibi ışık eksikliği çiçeğin gelişimini kötü bir şekilde etkiliyor.
 • Kış için barınak çekimleri. Güney bölgesi hariç, Rusya'nın tüm bölgeleri için acil bir sorun.Çiçek sapları donar, bitkinin iyileşmesi için zamana ihtiyacı vardır.

Dikkat! Bazı bahçıvanlar, bitkiyi dondan korumak için bir tencereye nakleder ve eve götürür. Düşük büyüyen büyük yapraklı ortancalar, iç mekan çiçeği olarak yetiştirilebilir.

Ortancaları ekerken ana hatalar:

 • En iyi pansuman ve gübreler. Bitkinin organik gübrelemeye ve düzenli beslenmeye ihtiyacı vardır. Kültür aşırı beslenirse, kaynakları çiçekli tomurcukların döşenmesine değil, yeşil kütlenin oluşumuna yönlendirilir.
 • Büyük bir ağacın yanına dikim. Ortancanın gölgeyi veya güneşi sevip sevmediğine bakılmaksızın, onu uzun bir ağacın tepesinin altına dikmeye değmez - kökleri çok agresiftir ve çiçeğin kök sisteminin gelişmesine izin vermez.
 • Aşırı sulama. Bitki nemi sever, ancak adaptasyon döneminde veya ısıda bol miktarda sulamaya ihtiyaç duyar. Özellikle drenajın olmadığı killi topraklarda aşırı nem, kök çürümesine neden olabilir.
 • Toprak bileşimi. Kültür, gevşek, hafif asidik topraklarda iyi gelişir, alkali ve ağır killi toprağı zayıf bir şekilde tolere eder.

Dikkat! Toprağın asitliğine bağlı olarak çiçek salkımının rengi değişir. Nötr topraklarda, asidik topraklarda - doymuş parlak renkler - hafif pastel tonlar olacaktır.

Parlak tomurcuklar

Faydalı ipuçları ve bakım sırları

Ortanca çalılarının doğru zamanda çiçek açması ve çiçeklenme süresinin uzun olması için, deneyimli bahçıvanlar bazı tavsiyelere uymanızı tavsiye eder:

 • Üst pansuman iki kez yapılır. İlkbaharda, azotlu gübreler uygulanır - kök sistemi ve yaprak döken kütlenin gelişimi için, yaz aylarında - potas preparatları (bitkinin güçlendirilmesine, uzun çiçeklenmeye katkıda bulunurlar). Sonbaharda ve ilkbaharın başlarında organik gübreler kullanılır: gübre, kül, humus.
 • Toprak hafifçe oksitlenir. Bunun için toprağa alüminyum şap veya şelatlı gübreler ilave edilir. Evde kahve telvesi, çay yaprağı veya sitrik asit kullanın. Toprağın alkalinitesinden kaçınmak için ev bitkisinin düzenli olarak tekrar dikilmesi tavsiye edilir. Bahçe ortancalarının talaş, iğne yapraklı ağaçların kabuğu ile malçlanması tavsiye edilir.
 • Satın alınan bir fide dikerken, bitkinin kök sisteminin bulunduğu toprağı yok etmeyin. Daha kolay adaptasyon için, yetiştiriciler genellikle köke yakın beslenme yöntemini kullanırlar: içine humus veya gübrenin yerleştirildiği ortanca köklerinin etrafında 20-25 cm yarıçaplı küçük bir hendek oluşturulur. Böylelikle bitki büyümesi uyarılır, kök sistemi gelişir. Bu gübreleme yöntemi, fide dikimi gerektiğinde de kullanılır.

Bir çalı dikmek

 • Kendiniz bir fide yetiştirebilirsiniz, bu malzeme daha güçlüdür, ustalaşması daha kolaydır ve iyi büyür. Ortanca tohumlar, kesimler ve çalıları bölerek çoğalır. Bir mahsulü ekerek yetiştirmek oldukça zor ve zahmetli bir iştir. Kesim yöntemini kullanmak daha kolaydır: 2-3 tomurcuklu sağlıklı bir pagon kesilir ve suya yerleştirilir. Bir süre sonra, sap bir tencereye veya sonbaharda açık toprağa ekilir, bir cam kavanozla kaplanır.
 • Ortanca çeşitlerinin çoğu ilkbaharda budanır. Sonbahar dönemindeki herhangi bir manipülasyon, genç pagonların zarar görmesine ve donmasına neden olabilir.

Kesilmiş ortanca

Tavsiye! Bazı bahçıvanlar son çiçek salkımını bile kaldırmazlar - bitkiyi şiddetli donlarda koruyabildiklerine inanılır. Sonbaharda eski tarlaların gençleştirilmesi yapılır.

 • Kış için çalıların zorunlu yalıtımı. Ortancayı malçlamak, yaprakları çıkarmak, dalları nazikçe bükmek ve bitkiyi iğne yapraklı ağaçların dalları ile örtmek gerekir.

Kış için malçlama

 • Sulama sırasında suya potasyum permanganat eklenmesi ve toprağın düzenli olarak gevşetilmesi köklerin çürümesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Tavsiye! Ortanca çiçeklerinin belirgin bir aroması yoktur, arıları çekmezler, yolların, pencerelerin, kapıların yanına ekilebilirler.

Yolun yanında çiçek

Ortanca nerede ekilir

Ortancanın nereye ekileceği sorusu: gölgede veya güneşte oldukça önemlidir ve bu çiçeklerin birçok sevgilisinin ilgisini çekmektedir. Bu şaşırtıcı değildir, çünkü aydınlatma bir bitkinin çiçeklenmesini ve gelişmesini etkileyen ana faktörlerden biridir.

Sürekli derin gölge koşullarında, ortanca iyi büyür, yeşil kütle kazanır, ancak pedinküller oluşturmaz. Bu gibi durumlarda bitki çiçek açmayacaktır.

Ortancalar güneşte ekilebilir mi? Her şey bitkinin güneş ışığına maruz kalma süresine ve açısına bağlıdır. Sürekli aydınlatma ile ortanca strese giriyor, çiçeklenme kısa ömürlü ve soluk hale geliyor. Direkt güneş ışığı yaprakları yakar, çiçek saplarının tam güçle gelişmesine izin vermez.

Dikkat! Hortense güneşi sever, ancak ışık kavurucu değil, dağınık olmalıdır. En iyi seçenek sabah ve öğleden sonra aydınlatmasıdır. Kültür, hava akımlarından korunan hafif gölgeli bir alanda iyi gelişir.

Bölgeye göre iniş özellikleri

İklim koşullarının ortancaların büyümesi ve çiçeklenmesinde büyük etkisi vardır. Doğru bitki türünü seçmek, dikim için bir yer seçmek ve çalıları kışın örtmek gerekir.

Güney bölgelerde, özellikle Krasnodar Bölgesi'nde, ortancanın gölgeli bir yere dikilmesi tavsiye edilir. Barınak olmadan yapabilirsin, çalıları iyi toparlaman, toprağı malçlaman gerekir. Sonbaharın sonunda ekebilirsiniz.

Orta şeritte ve Moskova bölgesinde hafif gölgeli bir alan seçmek gerekiyor. Çoğu salkım ortanca çeşidinin uyumlu gelişimi için beş saat yoğun güneş ışığı yeterlidir. Çalıyı kış için daha dikkatli örtmeniz gerekir: toprağı malçlayın, dalları bağlayın, hafifçe bükün, toprağa serpin, çam dalları veya üstüne özel bir malzeme ile örtün. Don başlangıcından önce sonbaharın ortasında bir ortanca dikilmesi tavsiye edilir.

Kışa hazırlık

Kuzeydeki sert bölgelerde (Sibirya'da, Urallarda), dikim alanı mümkün olduğu kadar aydınlatılmış olarak seçilmiştir - bu bölgelerdeki güneş o kadar yoğun değildir, soğuk iklim bitkiyi mümkün olduğunca fazla ısı biriktirmeye zorlar. Ortanca kışa çok dikkatli bir şekilde hazırlanır: topraklanır, malçlanır, dallar bağlanır, bükülür, dokuma bir bezle kaplanır, ladin dalları. Üstleri bir kutu ile örtülür veya oluklu mukavvadan bir "kulübe" yapılır. Sonbaharın başlarında bir kültür dikmek gerekir - bitkinin soğuk havaların başlamasından önce güçlendirilmesi gerekir.

Ortanca bir kutuda kış uykusuna yatıyor

Ortanca, uygun şekilde bakılırsa yaz boyunca bahçeyi süsleyecek güzel ve gösterişli bir bitkidir. Hafif güneşli bir rengi sever, termofiliktir, ancak soğuk havaya dayanır, asidik gevşek topraklarda iyi büyür.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe