Basilicum sabunu (Saponaria ocymoides)

Basilicum sabunu, Karanfil ailesinin otsu çiçekli bir temsilcisidir. Diğer adı Latince "sabun" anlamına gelen saponaria'dır. Bu, çöğen köklerinin ve bitkinin diğer kısımlarının bazı özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Onları ovalarsanız, ellerinizde sabunlu bir kaplama kalır ve su ile nemlendirildiğinde köpüğe dönüşür. Bu plak, saponaria sabununun kök sisteminde büyük miktarlarda bulunan doğal bir sabun ikamesi olan saponinden oluşur.

Çiçeğin parlak bir görünümü olduğu ve bakımı oldukça iddiasız olduğu için, genellikle peyzaj tasarımını süslemek için kullanılır.

Kısa açıklama, menşe tarihi

Pek çok sabun otu çeşidi vardır, ancak bunların hepsi büyük, açık pembe çiçekli halıdan çimenlerin üzerinde kolayca fark edilir. Bitki cılız olarak kabul edilir ve en fazla 90 cm yüksekliğe ulaşabilir Çiçeklenme Mayıs ayında başlar, çiçek açan tomurcukların beş küçük yaprağı vardır.

Sabun çiçeği

Bir bitkinin tüm avantajları arasında bahçıvanlar, aşağıdakileri ayırt eder:

  • Her ışıkta eşit oranda büyür - gölgede ve güneşte.
  • İyi don direncine sahiptir ve kuraklığı iyi tolere eder.
  • Hızlı büyüme ve yüksek tohum çimlenmesinde farklılık gösterir.
  • Toprak seçiminde çok iddiasız. Yetiştirme için iyi drene edilmiş herhangi bir toprak gereklidir.

Kökeni hikayesi

Sabun otu çiçeği doğal ortamında çok yıllıktır ve çoğunlukla ormanda olmak üzere kayalık topraklarda yetişir. Bitkinin anavatanı İspanya'nın dağlık bölgeleri, Korsika ve Sardunya adalarıdır. İlk sözü 17. yüzyıla kadar uzanıyor - daha sonra sabun olarak kullanıldı.

Ek Bilgiler! Rusya topraklarında, vahşi doğada, Kafkasya dağlarında ve hatta Sibirya'da yetişir.

Ayrıca çok yıllık çalı, şifalı bitki olarak kullanılır. Pek çok vitamin ve diğer besinleri içerir. Saponaria, kozmetolojide, gastrointestinal ve cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Popüler çeşitler

Sabun otu bitkisinin toplamda yaklaşık 40 türü bilinmektedir, ancak 10'dan fazlası dekoratif koşullar altında yetiştirilmemektedir.Aşağıdaki çeşitler özellikle bahçıvanlar arasında popülerdir.

Ortak sabun otu

Pembe çiçekler ve dar yeşil yaprakları ile çok yıllık. Tek bir dikimde kötü görünüyor ama diğer bitkilerle bir kompozisyonda açılıyor.

Soapyka beyaz

En nadir ve en parlak çeşitlerden biri olarak kabul edilir. 1 metre yüksekliğe ulaşabilir. Açan çiçeklerin kar beyazı bir tonu vardır.

Havlu sabunu

Çift yaprakları vardır ve diğer çeşitlere göre biraz daha büyüktür.

Havlu sabunu

İlginç bilgi!Terry saponaria yapay olarak yetiştirildi, bu nedenle vahşi doğada oluşmaz.

Soddy

Çoğunlukla taşlı topraklarda yetişir. Pirenelerde doğal olarak bulunur. Cüce bir türdür - 15 cm yüksekliğe ulaşır Yaprakları mızrak şeklinde, çiçekleri pembedir.

Tıbbi

Neredeyse Rusya topraklarında yetişen iddiasız bir çiçek. Pembe çiçeklerin hoş bir kokusu vardır.

Pembe

Bu çeşit daha çok Olivan sabunu olarak bilinir. Yetiştiriciler, özellikle dağ slaytlarını süslemek için bir melez yetiştirdiler. Çalı düşük, zeminde sürünen, çiçekler parlak pembedir.

Diğerleri

Ek olarak, başka birçok kültür çeşidi vardır. En ilginci, yalnızca birkaç santimetre boyunda büyüyen cüce ve Camille saponaria gibi sarı ve mor tomurcuklu bitkilerdir.

Camilla

Yumuşak kadifemsi yapraklar ve küçük pembe çiçeklerle ayırt edilir.

Tohumlardan büyüyen

Basilikolistnaya sabunu otu esas olarak fidelerden ürer. Bahçe mağazalarında, Ay Tozu, İlham gibi bu tür sabun kurdu türlerinin tohumlarını bulabilirsiniz.

Bir çiçeğin tohum yöntemi ile çoğaltılması aşağıdaki aşamalara göre yapılır:

  1. İyi nem geçirgenliğine sahip drenaj delikleri ve toprağı olan herhangi bir kap hazırlanır.
  2. Ekimden önce tohumlar nemlendirilir. Dikimden sonra toprak sulanır, folyo ile kaplanır.
  3. İlk sürgünler göründüğünde kapak kaldırılır. İki yaprak çıktıktan sonra fideler dalar. Açık toprağa ekmeden önce ön sertleştirilmesi gerekir.
  4. Fideler 2-3 hafta içinde ortaya çıkar. Açık toprağa iniş Mayıs ayı ortalarında yapılır.
  5. Açık toprağa dikim için, kök sistemi bir toprak parçasıyla birlikte önceden hazırlanmış deliklere taşınır.

Saponaria fidanları

Kökler alkaloidler ve saponin içerir. Bu nedenle bitki ağrı kesici olarak kullanılmaktadır.

Çekirdeksiz bir şekilde dikim

Tohum yöntemine ek olarak, bitki köksap ve kesimler bölünerek çoğaltılabilir. İlk durumda, kök birkaç parçaya bölünür ve ayrı kaplara ekilir. Aşılama yapılırken üst kısım kesilir ve ıslak kumda büyütülür.

Soapyka - açık alanda dikim ve bakım

Çiçek iddiasız olmasına rağmen, temel bakıma ihtiyacı var. Düzenli olarak sulanmalı, ancak bol miktarda olmamalıdır. Dekoratif türlerin püskürtülmesi gerekli değildir. Su basmasını önlemek için hafif süzülmüş toprakların kullanılması gerekir.

Önemli! Sitede yeraltı suyu varsa, bir tepeye çiçek dikmek daha iyidir.

Gösterişsiz bir bitkinin beslenmeye ihtiyacı yoktur. Yılda bir kez fosforlu gübre uygulamasına izin verilir.

Ne zaman ve nasıl çiçek açar

Çiçeklenme dönemi mayıstan ağustos ayına kadardır. Genel olarak, benzer saponia çeşitleri çiçeklerin görünümünde farklılık gösterebilir.

Tomurcuklar çoğunlukla beş yapraklıdır.

Bazıları havlu olabilir ve 4 cm çapa ulaşabilir. Ancak çiçekler çoğunlukla küçüktür.

Çiçek şekilleri

Yaprakların çeşitli tonlarının aksine, şekil tüm çeşitler için aynıdır. Sabun otunun iki aşamada çiçek açması nedeniyle, bahçıvanları neredeyse bütün yaz parlak bir görünümle memnun ediyor.

Çiçeklenme sırasında bakımdaki değişiklikler

Bol çiçeklenme elde etmek için karmaşık gübreleme yapılması önerilir. Ayrıca, kendi kendine tohumlanmayı önlemek için, solmuş tomurcuklar düzenli olarak çıkarılmalıdır - bu çiçeklenme süresini uzatacaktır. Bunun dışında bakımda başka değişiklik yoktur.

Önemli! Bitki sadece ikinci yılda tamamen çiçek açmaya başlar.

Satın alma ve üreme sonrası nakil

Nakil sırasında asıl mesele, yeni toprağın hafif, gevşek ve su ile tıkanmamasıdır. Prosedür, burcun toprak bir topakla birlikte hazırlanmış bir deliğe aktarılmasıyla gerçekleştirilir. Dikimden sonraki birkaç gün içinde çiçeğin kök oluşturucu müstahzarlarla beslenmesi gerekir.

Muhtemel büyüyen sorunlar

Saponaria iddiasız bir bitki olmasına rağmen, bazı durumlarda yetiştirirken sorunlar ortaya çıkabilir.

Hastalıklar ve zararlılar

Yapraklardaki kahverengi lekeler ve koyulaşma, mantar hastalıklarının görünümünü gösterir. Tedavi için hasarlı alanların kaldırılması ve sulama rejiminin ayarlanması gerekir. Çalı tamamen etkilenirse, tamamen imha edilmelidir, aksi takdirde mantar ilaçları ile tedavi yardımcı olacaktır.

Bahçe kepçe kelebek

Çiçeğin ana düşmanı bahçe kepçe kelebeği. Bununla mücadele etmek için böcek öldürücüler kullanılmalıdır.

Uygunsuz bakım belirtileri

Sabun otu yapraklarında koyu lekeler varsa, bu çalıların aşırı sulanmasını gösterir. Çiçek kök çürümesinden etkilenirse solur. Bunun nedeni, toprağın su basması veya yetersiz toprak dezenfeksiyonu olabilir.

Mylnyanka, peyzaj oluşturmak için mükemmel bir bitkidir. Tüm bakım kolaylığı ile her alanı dekore edebilir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe