Çalı hor çiçeği veya sarı fortecia - açıklama

Hor çiçeği çalı, bahçeleri ve kır bahçelerini süsleyen yaygın bir bitkidir. Bu, baharın gelişinin bir sembolüdür - kış sokaklarının arka planına karşı, parlak sarı çiçekleri olan bir ağaç aniden çiçek açmaya başlar.

Bu, Olive ailesine ait bir ağaç türü olan alçak çalı cinsidir. Erken ilkbahardan itibaren gözleri memnun eden açık sarı çiçeklerde farklıdır.

Menşei, açıklama

Fortecia çalı, eski bir bitki cinsidir. Doğal yaşam alanı Asya'ya dağılmış durumda. Avrupa'da sadece bir tür var - Avrupa fortizia.

Çiçek açan hor çiçeği

İlginç. Bitki adını İngiliz bahçıvan Forsythe'den almıştır. Çin'den bir çalı getirdi.

Bu kısa bir ağaç, 1 ila 3 m yüksekliğinde bir çalı. Kabuk pürüzlü, gri veya kahverengidir. Uzun, zıt olarak düzenlenmiş, stipülsüz yapraklar.

Çiçekler çan şeklinde, sarı veya soluk sarı renktedir. Bitki ilkbahardan itibaren çiçek açar. Çiçekler 3 hafta içinde gelişir. Çiçeklenmelerinden sonra içinde tohumların bulunduğu bir kutu oluşur.

Çeşitler ve çeşitleri

Rus iklim koşullarında, söz konusu bitkinin çok az türü ve çeşidi yetiştirilmektedir.

Avrupa hor çiçeği

Avrupa hor çiçeği

Bu bitki 2 m'ye kadar büyür Dalları çok yayılır. Nisan ayında çiçek açar. Çiçekler sarı renktedir, yapraklardan birkaç gün önce çiçek açar. Yılda 25 cm büyüyebilir.

Sarı hor çiçeği çalılarının ömrü yaklaşık 70 yıldır. Yeşil çiçekli çitler oluşturmak için kullanılır.

Hor çiçeği sarkması

Çeşitlilik, Çin'den Avrupa'ya getirildi. Bu çalı 3 m yüksekliğe kadar büyür. Dallar ince, dört yüzlü, zeytin veya kırmızıdır. Çiçekler büyük, altın sarısıdır. Birkaç çeşit sarkık hor çiçeği vardır:

  • alacalı - parlak çiçekler ve sarımsı yapraklarla;
  • Servet - daraltılmış yapraklar ve koyu sarı renkteki çiçeklerle;
  • mor saplı koyu kırmızı sürgünlere ve aynı yapraklara sahiptir.

Ara forsion

Bu, sarkık ve koyu yeşil hor çiçeği geçerek yetiştirilen melez bir türdür. 3 metreye kadar büyür, yaklaşık 3 hafta çiçek açar. Orta şeritte çalı kış için örtülmelidir. Bitki kuru dönemlere dayanıklıdır.

Çiçekler sarı, çan şeklindedir. Yapraklar neşter gibi görünüyor. Bu tür ara hor çiçeği türleri vardır:

  • Beatrix Farrand - parlak sarı çiçeklerle 4 m'ye kadar büyür;
  • Denziflora, soluk sarı çiçekleri olan, 1,5 m'ye kadar küçük bir çalıdır. Çalı dona dayanıklı değildir;
  • Spectabilis, yaklaşık 1 m yüksekliğinde bir çalıdır ve büyük bir tepeye sahiptir. Yapraklar sonbaharda mora döner. Çiçekler büyüktür, nisan sonlarında çiçek açar.

Ara forsion

Hor çiçeği oval

Bu, kışa en dayanıklı türdür. Geniş dallı, parlak yeşil yapraklı, alçak çalı. Çiçekler parlak. Cinsin diğer üyelerinden daha erken çiçek açar, ancak çiçeklenme süresi iki hafta ile sınırlıdır, bazen biraz daha uzundur.

Sonbaharda bitki özellikle koyu mor yaprakları ile güzeldir. Moskova bölgesi koşullarında sığınak kullanılmadan kışlar. Bununla birlikte, Leningrad bölgesinde, çalı buna ihtiyaç duyar.

Hor çiçeği koyu yeşil

Bitki erken ve çok bol çiçek açar. 2 metreye kadar büyür. Yapraklar alacalı, koyu yeşil renkli, altın kenarlıklıdır.

Bu hor çiçeği güneşi sever ve kışa dayanıklıdır. Kesimlerle mükemmel şekilde çoğalır.

Kar hor çiçeği

Çalı yaklaşık 2 metre büyür. Yaprak plakaları uzun, ilkbaharda yeşil, yazın mor renktedir. Bu tür hor çiçeği ilginç çiçeklere sahiptir: sarı boğazlı beyazdırlar.

Hor Çiçeği Giralda

Bu tür kışa daha az dayanıklıdır. 2 metre yüksekliğe ulaşır. Sürgünler düz, kahverengimsi sarı renktedir. Yapraklar eliptik, koyu yeşildir. Mayıs ayında çiçek açmaya başlar. Çiçekler bükülmüş yaprakları ile zarif, beyaz-sarıdır.

Hor çiçeği nakli

Bitkinin doğru ekimi, yeni bir yerde hayatta kalmasını, bol ve uzun çiçeklenmesini, zararlıların ve hastalıkların olmamasını sağlar.

Hor çiçeği dikim

İniş için ne gerekli

Öncelikle iniş için en uygun yeri seçmeniz gerekiyor. Fideyi sulamak için yeterli drenaj ve su hazırlayın.

Optimal konum

Erken ilkbaharda veya sonbaharın sonlarında açık toprağa hor çiçeği dikmek gerekir. En iyi yer, soğuk rüzgarlardan korunan yarı gölgeli bir alandır. Bitki gölge seven olmasına rağmen, optimum gelişme için yeterli güneş ışığına ihtiyaç duyar.

Forsythia ayrıca toprağın bileşimi konusunda iddiasızdır.

Önemli! Çalı, alkali toprakta en iyi hissedecek. Toprağa biraz kül eklenerek düşük pH yükseltilir.

Adım adım dikim süreci

İlk önce bitkiyi dikmek için 50 cm genişliğinde ve uzun 60 cm derinliğinde çiçek tarhına küçük bir delik açmanız gerekir. Kökler yaklaşık 40 cm derinliğinde olmalıdır.

Dikimden önce deliğe bir drenaj tabakası dökülür: kırma taş, kırma tuğla, kum, yaprak karışımı, turba, kül. Fide bir çukura yerleştirilir, bir toprak tabakası ile kazılır ve bol miktarda sulanmalıdır.

Hor çiçeği çoğalması

Forsythia kesimler ve tohumlarla çoğalabilir.

Kırıntı

Haziran ayında yaklaşık 15 cm uzunluğundaki çelikler kesilir. Altta bulunan yapraklar dikkatlice çıkarılır. Çelikler, kök oluşumu sürecini uyaran bir maddeyle işlenmelidir. Bundan sonra kumlu bir seraya ekilirler.

Odunlaşmış çeliklerin köklenmesi bir üreme yöntemi olarak kabul edilir. Sonbaharda kesilirler (en uygun şekilde Ekim ayında). Çelikler toprağa ekilir.

Forsythia'nın kesimlerle yayılması

Önemli! Bu ekim yöntemiyle, yüzeyin üzerinde birkaç tomurcuk kalması gerekir.

Çelikler kış için yapraklarla kaplıdır. İlkbaharda büyümeye başlayacaklar. Sonbaharda, güçlü ve canlı fideler onlardan büyüyecek.

Forsythia ayrıca katmanlaşmanın yardımıyla yayılır. Yaz aylarında veya sonbaharın başlarında, alttaki genç sürgün, tabanını bir tel ile çekerek yere eğilir. Kabuk, zemine temas eden tarafta kesilir. Sürgünün üzerine toprak serpin (toprak ve gübre karışımı kullanabilirsiniz). Çok yakında, böyle bir çekimin maceracı kökleri olacak.

İlkbaharda, alt dal kesilir. Genç bitki önümüzdeki baharda çiçek açacak.

Tohumlardan büyüyen

Ekim ayında tohumlar çıkarılır, 2 ay boyunca serin bir odaya yerleştirilir. Mart ayında, bir seraya yerleştirilmiş bir besin karışımı içeren bir kutuya ekilir. Kutu camla kapatılmalıdır.

Sürgünler yaklaşık bir ay içinde ortaya çıkar. Genç bitkiler çok yavaş büyür. Sadece gelecek yıl dikilirler. İkinci yaz için fideler yaklaşık 30 cm'ye kadar büyür ve zorunlu barınak gerektirir. Sadece üçüncü yılda fide 90 cm yüksekliğe ulaşır ve dikim için kullanılır.

Hor çiçeği bakımı

Bu bitkinin bakımı, bahçedeki diğer çalılara bakmaktan çok farklı değildir.

Sulama koşulları

Yaz aylarında çok yağmur yağarsa hor çiçeği sulanmaz. Kuru yaz aylarında, çalıların ayda 2 kez sulanması gerekir. Her bitkinin altına en az 12 litre su dökün.

Sulamadan sonra toprak mutlaka gevşetilir.Yabani otların çıkarılması gerekiyor. Köklere hava akışını sağlamak için (yaklaşık olarak kürek derinliğine kadar) onu gevşetmek gerekir. Gevşettikten sonra, gövdenin yakınındaki alan bir kompost karışımı ile malçlanmalıdır.

Üst giyim

Çalı 3 defa döllenmelidir. İlkbaharın başlarında (Mart ayı başlarında), gövdenin yanına bir gübre tabakası yerleştirilir. Sonra sulanır. Bu süre zarfında gübre, malç ve gübre görevi görür.

Nisan ayında kombine bir mineral gübre uygulanır. Metrekare başına yaklaşık 70 g'a ihtiyacınız var.

Son olarak çiçek açtıktan sonra toprak gübrelenmelidir. Şu anda, gelecekteki çiçekler için tomurcuklar atılıyor. Optimal gübreleme - Kemira-evrensel (1 metrekare M toprak başına yaklaşık 120 g).

Çiçeklenme sırasında

Çiçekli çalı bakımı, hava kuru ise zamanında gübreleme ve sulamadan oluşur.

Dinlenme döneminde

Dinlenme döneminde sıhhi budama yapılır. Kurumuş ve eski sürgünler çıkarılır. Ana budama yazın çiçeklenmenin durduğu dönemde yapılır.

Not! Çiçeklenmeyi bitiren dallar yaklaşık yarı yarıya kısalır. Kuru gövdeler büyümeleri için yaklaşık 4-6 santimetre bırakılır.

Ağacı gençleştirmek için tüm sapları yaklaşık 6 cm bırakarak kesmeniz gerekir, bu genç sürgünlerin büyümesini uyarır. Böyle bir budamayı çok sık yapamazsınız - çalı iyi büyüyecek, ancak tamamen çiçek açmayacaktır.

Önemli! Optimal hor çiçeği gençleştirme sıklığı 3 yılda bir defadan fazla değildir.

Kışa hazırlık

Bitkiyi düşük sıcaklıklardan korumak için gövdenin etrafındaki alanı yeşilliklerle örtmeniz gerekir. Optimal tabakası en az 10 cm'dir Dalları bükün, üstüne ladin dalları serpin. Bu sığınak Mart ayı başlarında kaldırılır.

Hor çiçeği kışa hazırlanıyor

Genç çalıları ladin dalları ile kaplayabilirsiniz. Kışın çok fazla kar yağmışsa, bitki örtülmeden mükemmel bir şekilde kışlayacaktır.

Forsythia, ilgilenirseniz herhangi bir bahçeyi veya kişisel arsayı süsleyebilecek güzel, iddiasız bir bitkidir. Bakım, herhangi bir özel beceri gerektirmez. Herhangi bir bahçıvan, bahçesini, evini gerçek bir sanat eserine dönüştürmek için hor çiçeği kullanabilir.

Video

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe