Çalı çalı - dekoratif, beyaz, alacalı

Derain, bahçıvanlar arasında takdir edildiği için çok etkileyici görünüyor. Bahçe arazilerinin sokakları çalılarla dikilir. Derain çit olarak yetiştirilir ve çevre düzenlemesi için kullanılır. Çalıların güzel ve sıradışı yaprakları olan yemyeşil tacı, herhangi bir bahçe alanını süsleyecektir.

Çim çalı

Bu bitkinin ayırt edici bir özelliği yapraklarıdır. Tür ve çeşitliliğe bağlı olarak farklı şekil ve renklere sahiptirler. Derain dona karşı dayanıklı ve iddiasız bir çalıdır, bu nedenle özel bir bilgi olmadan yetiştirilmesi kolaydır.

Derain en göze çarpmayan bahçe alanını bile dekore edebilir

Kızılcık neye benziyor, hangi aileye ait

Kızılcık çalıları kızılcık ailesine aittir ve doğal ortamında 3 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir. Çalı çok yayılıyor, bu nedenle çapı 2 ila 3 metre arasında geniş bir yer kaplıyor.

Çim, bordo-kahverengi bir renge sahip, dik, elastik ve sabit dallara sahiptir. Bazı cılız çeşitlerde dallar sarımsı yeşil renkte olabilir. Büyük yapraklar, kenarlarında beyaz veya sarı bir kenarlıkla parlak yeşile boyanmıştır.

Çim, küçük beyaz veya açık pembe çiçeklerle açan bir çalıdır. Çiçekler, çapı 10 santimetreyi geçmeyen küçük salkım salkımlarında toplanır. Çiçeklenme Mayıs veya Haziran aylarında yaklaşık 2 hafta sürer. Sonra küçük, yuvarlak, koyu mavi meyveler belirir.

Çim türleri

Süs çimi çalılarının, yaprakların boyutu ve rengi açısından önemli ölçüde farklılık gösteren yaklaşık 30 tür ve çeşidi vardır. Bitki farklılıklarına rağmen, tüm türler halk arasında "derain - kırmızı çalı" olarak adlandırılır. Gerçek şu ki, hemen hemen tüm alacalı süs çalı çeşitlerinin koyu kırmızı gövdeleri vardır.

Çalı görünümü değişebilir

Sibirya Beyaz Çim (Cornus Alba Sibirica)

Çalı arasındaki temel fark, kışın alışılmadık görünümüdür: Çalı parlak kırmızı gövdelere sahiptir. Çalı, parlak güneşte kar fonunda alışılmadık bir etki yaratır. Bununla birlikte, çalı, yaz bahçesi arsasındaki güzel manzarası için hala değerlidir. Narin yeşil yaprakların kenarları soluk beyazdır.

Derain beyaz Elegantissima (Elegantissima)

Elegantissima, zengin yeşil ve beyaz renkteki alacalı yeşillikleriyle ünlüdür. Yeşillik çok yoğundur, bu nedenle parlak kırmızı sürgünler arkasında çok iyi ayırt edilmez.

Ek Bilgiler. Renklendirmesi nedeniyle, uzaktan, Elegantissima tamamen küçük kremsi çiçeklerle kaplı görünüyor.

Alacalı kızılcık beyazı Siberica Variegata (Sibirica Variegata)

Sibirya Variegat'ın beyaz çiminin tanımı, Elegantissim türüne benzer. Çalı yeşil ve yumuşak krem ​​yapraklıdır. Sonbaharın gelişiyle birlikte, parlak alacalı yapraklar koyu kırmızı, leylak ve turuncu tonları alır. Dalların parlak kırmızı bir tonu var. Alacalı beyaz çim çalı için dikim ve bakım doğru yapılmalıdır, aksi takdirde bitki güzel renklerini kaybedebilir.

Beyaz Derain (Cornus alba Spaethii)

Dikimden sonraki ilk yıllarda, bitki aktif olarak büyüyor ve maksimum 1,5 metre yüksekliğe kadar büyüyor. Shpet'in dallanmamış sürgünleri dik. Çalı, sonbaharda pembeye dönüşen, kenarlarında zar zor fark edilebilen sarı bir kenarlıkla kırmızı gövdelere sahiptir.

Peyzaj tasarımında çimin dekoratif özellikleri

Peyzaj tasarımında bu tür çim büyük talep görmektedir. Tacından çeşitli şekil ve şekiller oluşturulabilir. Tasarımcılar genellikle çim ve diğer dekoratif yaprak döken çalılardan kompozisyonlar oluşturur. Çalı, ardıç, kızamık ve pembe ve beyaz çiçeklerle uyumlu görünüyor.

Not! Derain genellikle imar alanları için çit olarak kullanılır.

Görünüşün tarihi hakkında kısaca

Çimlerin anavatanı, ılıman bir iklime sahip dünyanın kuzey bölgeleridir. Çalı, özellikle Kanada'da ve Amerika Birleşik Devletleri'nin kuzey bölgelerinde yaygındır. Bazı türler yalnızca Japonya ve Çin'de yetişir. Sadece Rusya topraklarında birçok çeşit bulunur.

Derain bahçıvanlar arasında çok talep görüyor.

Bahçede çim bakımının özellikleri

Derain özel bakım gerektirmez. Acemi bir amatör bahçıvan bile beyaz çim çalı için dikim ve bakım ile baş edebilir.

Sıcaklık

Çalı, yaklaşık 20 ° C'lik bir sıcaklıkta iyi büyür, bu nedenle kuzey enlemlerinde bile büyümeye uygundur. Çalıyı zamanında sularsanız, yüksek sıcaklıklara kolayca dayanacaktır. Derain, soğuk rüzgarlara ve düşen küçük bir kar tabakasına dayanabilen dona dayanıklı bir bitkidir.

Aydınlatma

Bitki aydınlatma konusunda seçici değil. Bol çiçeklenme için, ılımlı aydınlatmaya sahip gölgesiz alanları seçmek en iyisidir.

Sulama

Genç çalıların her 3-4 günde bir sulanması gerekir. Yetişkin çalılar, sulama miktarı konusunda iddiasızdır ve yalnızca ısı ve kuraklıkta veya üst toprak kuruduğunda neme ihtiyaç duyar. Sonbaharda sulama genellikle askıya alınır.

Püskürtme

Püskürtme nadiren ve sadece havaya daha fazla nem eklemek için yapılır. Püskürtme ayrıca yaprak plakalarda biriken kir ve tozdan kurtulmaya yardımcı olur.

Nem

Derain, hava nem göstergeleri konusunda kaprisli değildir. Ancak şiddetli kuraklık, çalının görünümünü etkileyebilir - yaprakları kenarlarda sararmaya başlayacaktır. Çalıya ara sıra sıcakta su püskürtmek en iyisidir.

Astarlama

Derain her tür toprakta yetişebilir, ancak kumlu tınlı toprağı olan alanları seçmek daha iyidir. Yetiştirme alanı güneş tarafından iyi aydınlatılmalıdır. Topraktaki eksiklik veya aşırı asitlikten, kızılcık özellikle zarar görmez.

Üst giyim

Derain, sezonda iki kez beslenir. İlk kez beslenme çiçeklenmeden önce ilkbaharda yapılır. Dekoratif yaprak döken bitkiler için karmaşık mineral preparatları tanıtıldı.

Önemli! Azot sadece ilk beslenme sırasında ve çiçek açmadan önce uygulanabilir.

İkinci besleme Ağustos sonunda veya Eylül başında yapılır. Bu dönemde organik gübreler zaten tavuk dışkısı, humus veya çürümüş yapraklar şeklinde uygulanmaktadır.

Çim budama ve şekillendirme

Çalıların budanması gerekmez, ancak çoğu bahçıvan bu prosedürü kullanarak istenen tacı oluşturmayı tercih eder. Bu oldukça zahmetli ve zahmetli bir süreçtir. Budama ilkbaharda veya yazın en sonunda yapılmalıdır. Kurumuş dalları çıkardığınızdan emin olun, ardından gereksiz sürgünleri kesin.

Bir taç oluşturmak için bir süs çalısının kesilmesi tavsiye edilir.

Kızılcık nasıl çoğalır?

Bitki evde kesimlerle çoğaltılır, daha az sıklıkla tohumlar çimlenebilir.

Çimlenen tohumlar

Deren'in tohum yayılımı oldukça zor ve uzun bir süreçtir. Önce evde tohumları fide gibi küçük bir kutuda çimlendirmeniz gerekir. Toprağa ekildikten sonra kızılcık normal boyutuna gelene kadar yaklaşık 7 yıl bekleyin.

Önemli! Zahmetli sürece rağmen, çim tohumları% 100 çimlenebilir.

Köklendirme kesimler

İlkbaharda, ana çalıdan 8 tomurcuklu kesimler kesilir. Çelikler bir çim alt tabakaya ekilir. Sap düzenli olarak sulanmalı ve beslenmelidir. Çelikler köklendikten sonra açık toprağa ekilir. Kesimlere bakmak zorunludur.

Çim nakli

Sağlıklı büyüme ve uygun bakım ile çim nakli gerekli değildir ve sadece kişisel tercihlere ve aşırı ihtiyaca bağlıdır. Tomurcukların şişmesi başlamadan önce çalıların ilkbaharda ekilmesi önerilir. Çalı, köklerde toprakla birlikte çıkarılır ve ekim için önceden kazılmış bir deliğe nakledilir. Dikimden önce çukura humus veya çürümüş yapraklar eklemek daha iyidir. Dikimden sonra, hafif serin yağmur suyu ile bol miktarda çimler sulanır.

Önemli! Çalı, kök sistemine zarar vermemek için dikkatlice çıkarılır.

Olası çim sorunları

Çalı bir mantar geliştirebilir. Yapraklar kahverengiye ve siyaha dönmeye başlayacak, sonra düşecek. Bazen çalıların gövdelerinde yerel kahverengi lekeler görünebilir. Onlara dikkat etmezseniz dal tamamen kurur ve ölür. Bu sorun, bol sulama veya soğuk suyla sulama nedeniyle oluşur. Sulama suyu hafif serin olmalı ve sert olmamalıdır. Mantar, kızılcık ağacının bir Bordeaux sıvısı çözeltisi veya Vectra veya Fundazol gibi özel müstahzarlar ile muamele edilmesiyle iyileştirilebilir.

Bölgenin yüksek nem oranı ve aşırı gölgelenmesi, külleme görünümünü tetikler. Sac levhalarda toz kaplamaya benziyor. Yakında yapraklar sararır, kıvrılır ve sonunda düşer. Özel ilaçlarla ondan kurtulurlar.

Yapraklar keskin bir şekilde kurur ve çok merkezi damara sararırsa, çalı güneş tarafından yakılmıştır. Daha uygun ve gölgeli bir yere nakil gereklidir.

Not! Derain'in zararlıları uzaklaştıran kendine özgü bir kokusu vardır.

Olağandışı alacalı yaprak renkleri ile derain, peyzaj tasarımında büyük bir popülerlik kazanmıştır. Basit bakım, güzel bir görünümle birlikte, çimin dikkatini dünyanın her yerindeki kişisine çekiyor.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe