Yaprak dökmeyen selvi - nedir ve nasıl görünüyor

Selvi, selvi ailesine ait yaprak dökmeyen bir bitkidir. Bunlar sıcağı seven bitkilerdir. Peyzaj tasarımında tek bitki olarak kullanılır ve ara sokaklarda açık toprağa ve saksıda yetişebilir. Doğada, her biri yükseklik, renk, taç şekli, yetiştirme koşulları bakımından farklılık gösteren yaklaşık 15 selvi türü vardır.

Yaprak dökmeyen selvi - nedir ve nasıl görünüyor

Ağacın düz veya kavisli bir gövdesi olabilir. Gençlikte açık kahverengi bir renge sahip olan, daha sonra yavaş yavaş koyulaşan, gri-kahverengiye dönüşen ve oluklarla kaplı ince, pürüzsüz bir kabukla kaplıdır.

Selvi neye benziyor?

Bilginize! Dalların dörtgen veya yuvarlak bir bölümü vardır, yapraklar küçüktür. İskelet dalları büyür ve yukarı doğru uzanır, gövdeye sıkıca oturur. Sürgünler yumuşak ve incedir, dallıdır. "Selvi kadar ince" takma adının ortaya çıkması boşuna değildir.

Dalın gerisinde kalan subulat yapraklar nedeniyle gençler daha kabarık görünür. Büyüdükçe pullu hale gelirler ve sürgünlere yuva yaparlar. Yeşilin rengi koyu yeşildir.

Yaşamın ilk yıllarında yapraklar ladin iğnelerine benzeyen sivri uçludur. Yaşamın dördüncü yılında pullu hale gelirler. Yakından bakarsanız, her yaprağın dokusu ve rengi farklı olan bir oluk vardır. Bu yağlı bir bezdir. İğnelerin inanılmaz aromasına dikkat etmezseniz, selvi tanımı eksik olacaktır.

Selvi ağaçları hem güneşte hem de gölgede kendilerini iyi hissederler, -20 ° C'ye kadar düşük sıcaklıklara tolerans gösterirler. Yumuşak iğneler sayesinde güzel bir şekil vermek için kesmek kolaydır.

Yetişkin numuneler bir nakli kolayca tolere eder, ancak hassas köklere zarar vermemeye dikkat etmelisiniz, toprak kesesi ile nakletmeniz gerekir. Fide satın alırken kökleri de örtülmeli ve korunmalıdır.

Kendi kendine tohumlama olasılığına rağmen, bir bitkiyi evde keserek dikmek daha kolay ve daha hızlıdır. Ağaç mart ayından mayıs ayına kadar çiçek açmaya başlar. Polen kirli yeşil sürgünlere dönüşür ve alerjiye neden olabilirken tahta kurtları ve güveler caydırılır.

Not!Selvi ağacı mobilya yapımında kullanılır. Özellikleri bakımından fındık örneklerine benzer.

Selvi nerede büyür

İğne yapraklı ağacın anavatanı Kuzey Amerika'dır. Doğada, ağaç Guatemala ve Kaliforniya'da yaygındır, kuzey yarımkürenin diğer ülkelerinde de bulunabilir. Aynı zamanda ABD, Çin, Lübnan, Suriye, Kırım, Kafkaslar, Himalayalar, Akdeniz'in subtropik ve tropik bölgelerinde de yetişir. Yılbaşı tatillerinde Noel ağacı yerine selvi süslerler.

Bitki iğneleri

Selvi - iğne yapraklı veya yaprak döken ağaç

Bitki Latince "Cupressus" a benziyor. Keskin iğneleri yok, görsel olarak tacı yeşilliklere benziyor, bu yüzden insanlar kendilerine soruyor: selvi iğne yapraklı bir ağaç mı yoksa yaprak döken mi?

Selvi nedir, sınıflandırmayı inceleyerek anlayabilirsiniz:

  • krallık - bitkiler;
  • bölüm - iğne yapraklılar;
  • sınıf - iğne yapraklılar;
  • sipariş - çam;
  • aile - Selvi;
  • cins - Selvi.

Cevap kesin, selvi iğne yapraklı bir ağaçtır, tacı doğru şekilde iğneler olarak adlandırılır. Ek olarak, koniler halinde olgunlaşan üreme için tohumlar kullanılır.

Not! Birçok insan selvi ile selvi karıştırır. Bunlar, farklı ailelere ait iki farklı bitkidir.

Selvi - açık tohumlular

Bir bitkinin jimnosperm olduğunu söylediklerinde bu, tohumlarının meyvelerde bulunmadığı ve hiçbir şey tarafından korunmadığı, yani açık oldukları anlamına gelir. Bu tür bitkilerin ne çiçekleri ne de meyveleri vardır.

Hemen hemen tüm gymnospermler herdem yeşildir, ovüller oluştururlar ve sonunda bir gövdeye bağlı düz pullarla kaplı tohumlara dönüşürler. Kozalaklı ve çalılarda, yumurtalar spiral şeklinde bir şekle benzer ve koniler oluşturur.

Selvi, monoecious olan bir ağaç cinsidir. Bu, hem erkek hem de dişi kozalakların her ağaçta gri-kahverengi renkte olduğu anlamına gelir. Her birinin çapı 3,5 cm'dir, her ölçeğin altında birkaç tohum vardır. Koniler, yaşamın ikinci yılında olgunlaşır.

Koniler

Ne kadar selvi büyür

Selvi uzun bir karaciğerdir; evde ömrü 1-2 bin yıla kadar doğal koşullarda 300 yıla kadar çıkar.

En hızlı büyüyen yaprak dökmeyen selvi, hayatının ilk üç yılında gençliğinde gösterilir. Bu süre zarfında bitki 1-2 m'ye ulaşır, ardından yılda yarım metre daha ekler. 50 yaşında büyüme durur ve yavaştır, maksimum yüksekliğe 100 yaşında ulaşır ve 30 m'dir.

Selvi çalı var mı

Selvi demişken, birçoğu onu üçgen veya yayılan taçlı uzun bir bitki olarak hayal ediyor. Türlerin çoğu gerçekten ince ve uzundur, ancak doğada maksimum yüksekliği 2 m olan, örneğin manzara yatay olan yemyeşil çalılar da vardır.

Selvi: türleri ve tanımı

Her türün kendine has özellikleri vardır ve bahçe alanına mükemmel bir şekilde uyacaktır. En popüler tür piramidaldir. İtalyan, daha az ünlü ama daha az çekici değil.

Not! Apollo türlerini bahçede de yetiştirebilirsiniz. Aynı zamanda uzun ve dar bir ağaçtır, ancak taç daha kabarık ve daha dallıdır.

Diğer tüm bataklık selvi veya iki sıralı taxodium türlerinden kökten farklıdır. Bataklık topraklarında veya durgun nehirlerin kıyılarında yetişir. Dikim için doğru yeri seçtikten sonra, tohum veya fide satın alarak kendiniz yetiştirebilirsiniz. Bataklık türlerinin kök sistemi çok önemlidir, bu nedenle kalıcı bir büyüme yeri hemen seçilir. Süsleme, tüm gövde boyunca büyüyen ve bitkinin etrafında bir duvar oluşturan psödoforlar veya yanal rizomlar tarafından verilir. Böyle bir ağaca bakmaya gerek yok.

Bataklık görünümü

Piramidal selvi

Yaprak dökmeyen piramidal selvi (Cupressus Sempervirens) uzun, iğne yapraklı bir ağaçtır. Bir ok gibi gökyüzüne yükselen yoğun bir tacı vardır.

Piramidal görünüm

Yavaş büyür, selvi maksimum yüksekliği 20-40 m'dir, büyümenin zirvesi 80-100 yıla ulaşır. Odun gri-kahverengi, koyu.

Not! Kök sistemi küçüktür, ancak güçlüdür, kökler bir çalı gibi dallıdır. Bu yüzden yetişkin bir bitkiyi bile nakletmek çok kolaydır.

Ağacın kökleri hassastır ve yeniden dikerken ve bahçeyle ilgilenirken bunlara dikkat etmeniz gerekir. Küçük hasarlarda bile ağaç kuruyabilir.

Piramidal selvi yaprakları, yayılan dallı dalları yoğun bir şekilde kaplar. Genç yapraklar daha çok iğneler gibi ince ve keskindir. Büyüdükçe yumuşarlar ve pullara benzerler. Alt tarafta yağlı bez var.

İğneler küçük, parlak yeşildir. Dokunmak için yumuşak, onunla dikmek imkansız. Uzatılmış eşkenar dörtgen şeklin iğneleri çapraz olarak yerleştirilir ve sürgünlere sıkıca bastırılır. Her ölçeğin uzunluğu 10-15 cm'dir.

Erkek ve dişi kozalaklar, yaşamın ikinci yılının sonunda olgunluğa ulaşır ve yuvarlak veya oval şekillidir. Genç meyveler yeşil bir renk tonuna sahiptir, olgunlaşmanın sonunda pullarla kaplanır ve koyulaşır. Her bir külahın çapı 3 cm'dir, tohumlar 6 yıla kadar canlı kalır.

İtalyan selvi

İtalyan selvi güneşi sever. Her iki yılda bir beslenmeyi gerektiren gevşek, süzülmüş toprağa ekilir.

Küçük iğne şeklindeki yapraklar zamanla pullu baklava şekline dönüşür. Peyzaj tasarımında, bir arsa veya çit üzerinde vurgu oluşturmak için kullanılır.

Not! Ağacın şekli koniktir, dallar yükselir ve sütuna doğru bastırılır. Her yönden büyüyen yanal sürgünler tarafından yekpare bir siluet oluşturulur.

Bu tür kuraklığa ve dona karşı dayanıklıdır, özel bakım gerektirmez.

Maksimum bitki boyu 20-25 m'dir.İtalyan selvi kök sistemi, diğer türler gibi lifli, sığ ve hassastır.

Selvi en pahalı ağaç değildir, ancak bir çit dikmeyi veya birkaç ağaçtan bir kompozisyon oluşturmayı göze alamayanlar bile, iğne yapraklı bir örneğin tek başına harika görüneceğini hatırlamalıdır. Aynı zamanda, sitenin hangi tarafına dikileceği konusunda endişelenmenize gerek yok, yetiştirme koşulları konusunda tamamen seçici.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe