İlkbaharda bir ortanca nasıl doğru bir şekilde budanır ve onu budamanın gerekli olup olmadığı

Pastel renklerin yemyeşil çiçek salkımıyla ortancalara lüks, gerçekten kraliyet bir görünüm verilir. Hayranlarını mayıs-ekim ayları arasında sevindiriyor, cömert aroma ve bahçe arazilerini narin çiçek renkleriyle süslüyor. Böyle bir güzelliğe ulaşmak için, bu bitkinin büyümesi ve ona sürekli özen gösterilmesi için biraz çaba gösterilmelidir. Çalıların bol çiçeklenmesi büyük ölçüde budama gibi bir işleme bağlıdır. Farklı bitki türleri, bu sırada uyulması gereken özel kurallar gerektirir. Kesin gözlemleri, çalıların bol çiçeklenmesi şeklinde minnettarlıkla cevap verecektir.

İlkbahar budaması

Öncelikle bitkinin türünü belirlemeniz gerekir, çünkü bu, ne tür bir budamaya ihtiyacınız olduğuna bağlıdır. Bitkiler sürgünlerde çiçek açan 2 gruba ayrılır:

 • Geçen yıl (büyük yapraklı);
 • Cari yıl (ağaçsı, panikülat türleri)

Güzel ortancanın yemyeşil çiçeği

İlkbaharda bir ortancanın nasıl budanacağı bitkinin türüne bağlıdır.

İlk grubun ilkbaharda budama ortancaları dikkatlice yapılmalıdır, sadece kışın acı çeken kurutulmuş çiçek salkımları ve zayıf sürgünler giderilmelidir. Standart - burada uygun değil, çiçeklenme çalılarını mahrum edecek.

Doğru zamanı seçtikten sonra: gün ve ay, işe koyulurlar. Adım adım süreç aşağıdaki sırayla gerçekleşir:

 • Çalıyı (ağacı) inceltin.
 • Zayıf dallar kaldırılır, zemin yüzeyinden avuç içi genişliğine geri çekilir.
 • Çalı içinde bulunan sürgünleri kesin.
 • Dondan etkilenen dallar, "canlı" odun seviyesinde kesilir.

İşin bitiminden sonra burç bir desteğe sabitlenir ve bağlanır.

Budama türleri

Doğru budama birkaç türü içerir:

 • Her yıl yapılan standart bir saç kesimi. Bol çiçekli güçlü bir bitki oluşturmak için çalıyı kesmek gerekir.
 • Şekillendirme - bitkiye iskelet dallarının gerekli konfigürasyonunu ve optimum yerleşimini vermek.
 • Sıhhi - hasarlı, eski sürgünlerin, kurutulmuş çiçek salkımlarının giderilmesi.
 • Gençleştirme - ağır hasarlı ve eski çalılar üzerinde gerçekleştirilir.

Tarihler

Kar henüz erimediğinde genellikle ilkbahar budamasını kullanırlar. Prosedür, budanması gereken dalların seçimini belirledikleri için büyüme tomurcuklarının şişmesiyle başlar. Bu genellikle Mart ayı veya Nisan başıdır. Ek olarak, belirli hava koşulları da dikkate alınmalıdır. Böbrekler şişmiş olsa bile soğuk havanın dönmesi durumunda olay ertelenmelidir. Ancak uzun bir süre ertelemek imkansızdır, çünkü bitkinin standart zaman çerçevesinde çiçek açacak büyümeleri geliştirmek için zamanı olması gerekir.

Bu işlemin süresi de tesisin türüne bağlıdır. Ağaç benzeri ortanca, salkım ortancasından daha yavaş gelişir, işlemlerin oluşumu daha fazla zaman alacaktır, bu nedenle çalışma daha erken bir tarihte (Mart) yapılmalıdır. Panikülat için geç budama (Nisan ayında) uygundur. Büyük yapraklılar için - erken ilkbaharda yapmanız gerekir, ancak geçen yılki sürgünlerde çiçek açtığını dikkate alın.

Budama türlerinin avantajları ve dezavantajları

Sonbaharda kurutulmuş çiçek salkımları kaldırılır, kışın dallar kar ağırlığının altına düşer ve kırılabilir veya zarar görebilir.

Sonbaharda kuru çiçek salkımını budama

İşin geri kalanı ilkbahara kaldı, tk. dilimlerin varlığı hastalıkların gelişmesine neden olabilir, dona karşı direncin azalmasına neden olabilir. İlkbahar budaması için doğa, bitki özü akışının başlamasından önce sıkı bir son tarih belirlemiştir.

İlkbaharda budamanın faydaları şunları içerir:

 • Burcun istenen şeklini oluşturarak görünümü iyileştirmek.
 • Kuruyan dalların uzaklaştırılmasından sonra genç dalların büyümesinin canlanması nedeniyle yemyeşil çiçeklenme.
 • Yaşayan ve ölmekte olan dalları renge ve şişmiş tomurcukların varlığına göre tanımlamak daha kolaydır.
 • Dilimler soğuk havalardan etkilenmeyecektir.

Önemli! Herhangi bir düzeltme işleminden sonra, bölümler kömür tozu ile dezenfekte edilir. Aynı zamanda yeni sürgünlerin büyümesini de uyarır.

İlkbaharda prosedürün dezavantajları:

 • Kısa süreler - dinlenme döneminde ve meyve sularının hareketinin başlangıcı sırasında Geç kalmak bitkiye zarar verir ve çiçek açmaz.
 • Yeni sürgünlerin büyümesi için zamanın azaltılması.
 • Büyüme aşamalarında bir değişiklik olan ortancanın yaz boyunca olgunlaşıp kışa hazırlanma zamanı olmayacak.

Budama sonrası faaliyetler

İlkbahar budamasından sonra uygun bakım yapılmalıdır. Güçlü sürgünlerin hızlı büyümesini teşvik etmek için zamanında beslenmek gerekir. Bitkinin etrafına dağılmış mullein veya humus çözeltisi şeklindeki organik gübreler, büyüme mevsiminin başında uygulanır. Ortancalar için özel mineral gübrelerle beslenerek iyi bir sonuç verilir.

Toprağın uygun herhangi bir malzeme ile 5-6 cm'lik bir tabaka ile malçlanması bitki bakımının diğer bir bileşenidir. Bu, kök sistemdeki metabolik süreçleri geliştirecek, ayrıca yabani otların ortaya çıkmasına ve böcek zararlılarının istilasına karşı koruma sağlayacaktır. Yaprak gelişimi ve bol çiçeklenme için düzenli ve bol sulamaya ihtiyaç vardır. Büyüme sürecinde, çiçek salkımlarının ağırlığı altında kırılmamaları için dalları bağlamak gerekir.

Sık yapılan hatalar

Prosedürün zararlı değil, yararlı olması için ortanca nasıl düzgün şekilde kesilir?

Yetişmekte olan bahçıvanların yaptığı tekrar eden hatalar şunlardır:

 • Çoğunlukla büyümede yavaşlama, zayıf çiçeklenme ile sonuçlanan iş için yanlış seçilmiş zaman.
 • Kurallara uyulmaması, düzen ve çalışma şeklinin ihlali, görünümün yanlış oluşumuna, kalınlaşmasına neden olur.
 • Belirli türler için bu tavsiyelerin ihmal edilmesi, bir bitkinin gelişmeye yeni başlayan ölümüyle sonuçlanabilir.
 • Elde edilen ortancanın türünün ve adının cehaleti, fidenin bakımı ve geliştirilmesindeki hatalarla tehdit ediyor.
 • Tam bir bakım eksikliği kabul edilemez.

Ortanca ağacını budamak ve şekillendirmek

Ortanca ağaçlarının ilkbahar ve sonbaharda budaması için uygun şemalar kullanılır. Sonbaharda sadece küresel çiçek salkımları kesilir. İlkbaharda harcıyorlar:

 • Sıhhi budama, kırık, donmuş dal uçlarının çıkarılması.
 • Eski dalları tamamen kaldırarak gençleştirme.
 • Çiçeklenme çalısının gücünü korumak için ince, çalıların ortasında çiçek açamayan sürgünlerin kesilmesinden ve kenarlarda görünen sıfırdan oluşan inceltme.
 • Geçen yılın sürgünleri 4 çift güçlü tomurcukla kısaltıldığında çiçeklenme için budama.

İnceltme yardımı ile buket şeklinde güzel bir çalı oluştururlar. Bu tür, doğrudan yerden büyüyen sıfır sürgünlerin bolluğu ile ayırt edilir, bu nedenle bitkinin şeklini ve yemyeşil çiçeklenmesini korumak için yıllık olarak inceltilmesi gerekir. Yeni ekilen çalı, sürgünlerin kısaltılması ve kesilmesiyle oluşturulur.

İlkbaharda budama sonrası ağaç benzeri ortanca çalı

Eski çalıların gençleştirilmesi

Bitkileri canlandırmak için "güdük altında" çalıyı tamamen budanarak, dalları yerden 10-15 cm yükseklikte keserler. Bu işlem 5 ila 7 yaşındaki bitkiler için uygundur. 10 yaşını geçmiş bir bitki bu işleme tabi tutulmaz, beslenme yetersizliğinden ölebilir. Aşamalı budama kullanırlar, eski dalları 2-3 yıl içinde parça parça çıkarırlar.

Salkım ortancalarını budama ve şekillendirme

Bu tür, her yaştaki dallarda yeni çiçek açan sürgünler oluşturma yeteneği ile ayırt edilir. Çiçek açan dalların böylesine bol bir oluşumu, bitkinin zayıflamasına ve küçük, sıradan olmayan çiçek salkımlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Çiçek salkımlarının büyük kalması ve çiçeklenmenin bol olması için, hangi ekim biçimini seçtiklerine bakılmaksızın işlem yıllık olarak gerçekleştirilir: bir ağaç veya bir çalı. Salkım ortancasında, sağlıklı bir tomurcuktan 3 sürgün büyüyebilir. İçeri doğru yönlendirilmiş küçük dallar çıkarılır ve dışarı doğru büyüyen dallar bırakılır. Geçen yılki sürgünlerin kısaltılması çiçek açan dal sayısının artması için yeterli olacaktır.

İlkbahar budamasından sonra salkım ortanca

Bir çalı oluşturmak için fide dikim sırasında toprağa gömülür. Yerden büyüyen zayıf dallar kesilir, güçlü sıfırlara dokunulmaz, onların yardımıyla çalı oluştururlar. Görünen büyümeler kısaltılır ve 1-3 tomurcuk bırakılır, bu da yemyeşil çiçek salkımına sahip yeni sürgünlerin ortaya çıkmasına katkıda bulunur. Böylece küresel bir burç oluşur.

Ağaç şeklinde bir bitki oluşturmak için, iyi tanımlanmış bir gövdeye sahip bir fide seçin. İlk 2 yıl boyunca yer altı sürgünlerini çıkarmak ve geçen yılın dallarını kesmek, her birine 2-3 tomurcuk bırakmak gerekir. Onlardan oluşan sürgünler gövdeyi bir yıl boyunca besleyecek. İlkbaharda kenevir bırakmadan kesilirler, bunun sonucunda bir gövde (gövde) oluşur. Gerilmesi için bir desteğe tutturulmuştur. İlkbaharda bitkinin üst kısmında yer alan geçen yıl sürgünler nedeniyle taç oluşumu gerçekleşir. Dikey büyüme için, sürgünler gövdeye bastırılarak bağlanır. Ağaç 50 cm yüksekliğe ulaştığında kısalır. Oluşum 3 yılda gerçekleşir.

Budama salkım ortanca arasındaki fark

Panikülat türü, çok sayıda genç sürgün atma konusunda mükemmel bir yeteneğe sahipken, sıfır dal oluşumu zayıftır. Geçen yıl ve daha yaşlı dalların tomurcuklarından sürgünlerin çıkması nedeniyle çalıda hızlı bir büyüme vardır. Çiçeklenme sayısı her yıl artar, bu da bitkinin zayıflamasına ve küçük çiçek salkımlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Çok sayıda sürgünün hızlı büyümesi, çalının şeklini bozar, görünümü dağınık hale getirir. Bu nedenle bitkinin yıllık biçimlendirici budamaya ihtiyacı vardır.

Çalıların bolca çiçek açması için, yeni sürgünlerin gelişmesi için yiyecek alan eski dalları kesmeniz gerekir.

Önemli! Salkım ortancasını ne kadar çok keserseniz, gelecek sezon o kadar bol çiçek açacaktır.

Budama salkım türleri ortanca

Sonbaharda, koni şeklindeki çiçek salkımları ve çok uzun sürgünler kaldırılır.

İlkbaharda harcıyorlar:

 • Sadece ölü dallar kesildiğinde sıhhi budama. Bu dona dayanıklı bir türdür ve donmuş sürgün yoktur.
 • Gençleştirme, bu sırada yavaş büyüyen dallar çıkarılır. Bu türün iskelet gövdesi ve ağaç gibi dalları vardır.
 • Büyük çiçek salkımlarının büyümesi için sürgünlerin kısaltılması.
 • Fazla sürgünleri çıkarmak için inceltme kesiği kullanılır.

Önemli! Bir tomurcuktan büyüyen 3-4 sürgün, çalı içinde yetişen tomurcuklardan kesilir.

Büyük yapraklı ortancanın ilkbahar budaması

Bu özel bitki türü en kaprisli olarak kabul edilir. Kış için barınağa, sürekli nem kontrolüne ve mevsimlik budamaya ihtiyacı var.

Bu türdeki çiçek salkımları, geçen yılın sürgünlerinin üst üçte birinde veya daha doğrusu, soğuk havalardan önce oluşan bu dallardaki üst tomurcuklardan büyüyen genç sürgünlerde oluşur. Budama yapılırken, dalların küçük bir kısmı kesilerek bu dikkate alınır. Standart - çiçeklenme olmayacağı gerçeğine yol açacaktır. Büyük yapraklı ortanca için, ilkbaharda budama, çalıyı inceltmek ve dondan etkilenmiş ve kırılmış dalları çıkarmak anlamına gelir. Bunu yapmak zor değil. Yanal işlemlerin bir kısmı olan iskelet dallarından dallar kesilerek ileride kalınlaşma engellenir. Çalıyı gençleştirmek için 4 yılda bir yerden 40 cm yükseklikte dallar kesilir.

Not! Burcun tamamı kesilmemelidir, toplam dal sayısının sadece dörtte biri çıkarılır.

Kardinal gençleştirme

İhmal edilen ve ezilen hastalıklardan ve zararlılardan muzdarip bitkiler, kardinal gençleştirme gerektirir. Diğer budama türlerini reddederek, gençleştirme radikal bir şekilde gerçekleştirilir. Çalılar, yerden 50-80 cm yükseklikte çok yıllık dalları kaldırarak "bir güdük üzerinde" kesilir. Bu işlemden sonra bir mevsim çiçek açmadan geçecek, ancak bir yıl sonra çalı canlanacak ve bol çiçek açan yemyeşil bir taç ile yanıt verecektir.

Budamadan sonra bakım

İyileşme bakımının ayrılmaz bir parçası beslenmedir. Büyümenin incelmesi ve gerilmesi dışında yeni sürgünlerin gelişimini teşvik edecektir. Orman gülleri ve ortancalar için mineral gübreler bu amaçlar için kullanılır.

Ortancalarla tasarım kompozisyonu

Toprağın turba, kompost ve diğer uygun malzemelerle malçlanması bakımda önemli olacaktır. Gövdeye yakın çemberde, malç 5 cm'den fazla bir tabaka ile serpilir ve bu ayrıca topraktaki nemin daha iyi korunmasına hizmet eder.

Ortanca, popülaritesini eşsiz yemyeşil çiçek salkımına borçludur. Şehir parklarına, yazlık evlere ve özel mülklerin ön bahçelerine gururla yerleşti. Uzun bir çiçeklenme dönemi ve çok yoğun olmayan bakım, çiçek yetiştiriciliğine yeni başlayanlar arasında bile bitkinin Rusya'nın her yerine yayılmasına hizmet etti. Varlığıyla süslenmiş tasarımcı kompozisyonlarının ve amatör ekimlerin manzaraları çiçek yetiştiricilerini memnun etmekten vazgeçmiyor.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe