Bahçe için iğne yapraklı çalılar - süs çalılarının isimleri

Bir bahçe veya yazlık ev için benzersiz bir iç mekan oluşturmak için, yaprak dökmeyen iğne yapraklı çalılar kullanılır. Park ve sokakların peyzaj tasarımında da vazgeçilmezdir. İğne yapraklı çalılar, düzgün görünümlerine ek olarak başka birçok işlevi yerine getirir: oksijeni arındırır, doğal toprak gübresi ve tedavi edici ve koruyucu özellikler sağlar ve yeşil şehirler.

Bahçe için nasıl kullanılır

Bahçe ve yazlık evler için iğne yapraklı çalılar gerçek bir derde deva olabilir. Bahçeye meyve, meyve ve sebze bitkileri ekmeye alışkın olan kişiler, bu tür çalılar yardımıyla birçok zararlı ve bitki hastalıklarından kurtulabilecektir. İğneler birçok faydalı madde ve mineral içerir; gübre olarak hem taze hem de kaynatma ve infüzyon olarak kullanılabilir.

Kişisel bir arsa üzerinde iğne yapraklı çalıların bileşimi

Peyzaj tasarımında kullanın

Cüce iğne yapraklılar ve çalılar, yazlık bir kulübenin tasarımında önemli bir rol oynar. Doğru ekildiklerinde, sadece görünüme şıklık ve zarafet katmakla kalmaz, aynı zamanda bahçeyi bölgelere ayırabilirler. Sitenin sebze ve meyve yetiştirmek için kullanılması planlanmadıysa, o zaman iğne yapraklı çalıların yardımıyla kulübeye alışılmadık derecede estetik bir görünüm kazandırabilir ve çocuk ev ormanında sakin bir yürüyüşün tadını çıkarabilir.

Not! İdeal iğne yapraklı çalılar, bir oyun alanını ve bir barbekü alanını dekore ederken görünür. Çerçeveleme yolları veya dekoratif bir havuz da yazlık evin tasarımına mükemmel uyum sağlar. İğne yapraklı çalılarla çevrili bir çardak, ormanda piknik hissi verecektir.

Dikim ve bakımın genel kuralları

İğne yapraklı cüce ağaçları ve çalılar oldukça iddiasızdır, Rusya'nın herhangi bir bölgesinde kolayca köklenirler: güneyde, Urallar, Perm Bölgesi'nde. Ancak kışın bile parlak yeşil renklerle boyanması için, iğne yapraklı çalıların ekimine ilişkin temel koşullara ve kurallara uymanın yanı sıra bunlara uygun şekilde bakmak gerekir.

Yılın herhangi bir zamanında şık iğneli bir çalı ve ağaç dikilebilir. Ancak sonbaharda veya ilkbaharda açık köklü fideler damla damla eklenir. Dikim yeri bitki çeşidine göre seçilir. İğne yapraklı çalı türlerinin çoğu iddiasızdır, ancak bazı türler güneş ışığına karşı hassastır ve gölgesiz bir yerde büyürken yanabilir.

Not! Dikim yapılırken bitkinin köklerinin bulunduğu arazinin bütünlüğünü korumak gerekir. Çalıya daha iyi uyum sağlaması için toprakla kaplandıktan sonra toprak parçası ıslatılmalıdır.

İğne yapraklı bir bitkinin dikilmesi planlanan toprak bataklıksa, deliğe bir drenaj tabakası dökülmelidir. Ayrıca, ekerken çukuru doğru şekilde boyutlandırmanız gerekir. Ana şey, köklerin içinde serbestçe yerleştirildiğinden emin olmaktır. Önceden hazırlanmış bir delikte, önceden pansuman yapılır (bir mineral bileşiminden daha iyi).

Sonbaharda iğne yapraklı çalılar dikerken, fidelerin kış donlarına dayanabileceğinden emin olmanız gerekir. Bunun için bitkiler örtü malzemesi ile sarılır ve alan açık ise desteklerle beslenir.

İğne yapraklılar ve çalılar için dikim şeması

Dikimden sonraki ilk yıl, iğne yapraklıların budama ve dalları ayarlamaya ihtiyacı yoktur. İkinci yıldan itibaren iğne yapraklıların eski dalları ve şeklini alması gerekir. Budama yaparken temel kuralları hatırlamanız gerekir:

  • alet keskin ve temiz olmalıdır;
  • kesim çapaksız düz olmalıdır;
  • kesikler, enfeksiyonu önlemek için bahçe verniği veya manganez çözeltisi ile tedavi edilir.

Not! Ek olarak, kozalaklı ağaçların ve çalıların toprağı asitleştirdiğini hatırlamanız gerekir. Bu nedenle sebze veya meyve ve meyve mahsullerinin yanına bitki ekerken dikkatli olmalısınız.

İğne yapraklı çalı türleri

İğne yapraklı çalıların türü, aileye ve gruba göre alt gruplara ayrılabilir. Bazı çalılar, tüm yıl boyunca gözü yeşilliklerle memnun edebilirken, diğerleri, örneğin, karaçam, soğuk hava başladığında düşer. Tek bir versiyonda bile süslü bir iğne yapraklı çalı, bahçeyi süsleyecektir. Ancak dikim ve bakımın özelliklerini öğrenmek için bitkinin hangi türe ait olduğunu belirlemek gerekir. Cinslerle ilgili olarak, iğne yapraklı çalılar:

  • çam;
  • selvi;
  • porsuk.

Aşağıda, bahçeye ve yazlık evlere ekilen yaygın kozalaklı ağaçların bir listesi bulunmaktadır.

Dağ çamı Golden Glow

Bu, bahçe ve arka bahçelerde peyzaj tasarımı oluşturmak için kullanılan iddiasız bir iğne yapraklı çalıdır. Golden Glow çamı 130 cm yüksekliğe ulaşır, dallar 180 cm genişliğe kadar büyür, budama olmadan çalı asimetrik bir şekle sahiptir. Yavaş büyür, toprak türüne göre iddiasızdır.

Ladin Maxwelli

Yazlık evler ve park alanları için klasik iğne yapraklı örnek. 150 cm yüksekliğe, 200 cm genişliğe ulaşır, şekli konik, iğneler açık yeşildir. Çeşitlilik dona dayanıklıdır ve her türlü toprakta yetişmek için iddiasızdır. Büyüme hızı yavaştır ve simetrik bir şekil elde etmek için budama gerektirir.

Ardıç Mavi Çip

Cılız çok yıllık, selvi cinsine aittir. Bu, yer boyunca sürünen iğne yapraklı bir bitkidir. Yükseklik 30 cm'yi geçmez, taç çapı 1,5 m'ye kadardır Bitki iddiasız ve dona dayanıklıdır. Toprak için belirli bir tercih yoktur. Tacın budanarak şekillendirilmesine gerek yoktur, ancak onu daha gür hale getirmek için genç dalları sıkıştırmak gerekir.

Ardıç Mavi Çip

Selvi Aurora

Çok yıllık iğne yapraklı bir çalıdır. Büyüme hızı yavaştır. Bir buçuk metre yüksekliğe ulaşır. Sürgünler bir fan içinde bükülür, şekil asimetriktir. Rüzgarlara dayanıklı güneşli tarafları tercih eder. Tacın rengi altındır.

Jacobsen çiftler arası mikrobiyota

Gösterişsiz bir cüce iğne yapraklı çalı, ancak rüzgardan güvenilir bir şekilde korunan gölgeli yerleri tercih ediyor. İğneler parlak yeşildir, ancak sabit sıcaklıkta bir düşüşle kahverengi bir renk alırlar. 60 cm yüksekliğe ulaşabilir, taç genişliği 1,5 m'ye kadardır, kavisli dalları yukarı doğru bükülür. Şekil ayarlamalarını iyi tolere eder. Küçük külahlarda meyveler.

Microbiota Jacobsen

Dağ Çamı Cüce

Dona dayanıklı, nemi seven dağ çamı, olgunlaştığında 200 cm yüksekliğe ulaşır. Genişlikte dallar da 2 m çapa ulaşabilir. Keskin, yoğun iğnelerin koyu yeşil bir rengi vardır. Çok yavaş büyür, herhangi bir yönde yıllık büyümesi 5 cm'yi geçmez, düzgün koni şeklindedir.

Ladin Glauka Globoza

Bu ladin, kuraklığa ve dona dayanıklıdır. Bir ağaç 500 yıla kadar yaşayabilir. Dikimden sonraki ilk yıllarda, hafif belirgin bir gövdeye sahip asimetrik bir şekle sahiptir. İğnelerin rengi gri-mavidir. Dikimden sonra ilk kez 3 cm'ye kadar olan kozalaklar olgunlaşmayı beklemeden düşer.

Bu, sokak tasarımında en popüler çeşitlerden biridir. Bu tür köknar ağaçlarına sahip bir yazlık zarif görünecek.

Ladin Glauka Globoza

Ardıç Çin Naneli Julep

İğne yapraklı çalı Nane Julep iddiasız bir bitkidir. 300 cm genişliğe ulaşır Hoş bir çam nane kokusuna sahiptir. Dallar yerden 45 ° açıyla büyür.Güneş ışığını tercih eder, mümkün olduğunda çalıların büyümesi ve gelişmesi hızlanır. Taç dalgalı, iğneler yumuşak, parlak yeşil.

Donuk selvi Rashahiba

İğne yapraklı çalı, ortalama bir büyüme oranına sahiptir ve zaten 5 yaşına geldiğinde 1 m'ye ulaşır. Şekil normal piramidaldir. İğneler yumuşak dalgalıdır. Genç sürgünler ve sürgünler parlak sarıdır, ancak yaşla koyulaşır ve yeşil bir renk alır. Bitki güneş ışığını sever ve -30 ° C'ye kadar düşük sıcaklıklara dayanabilir.

Porsuk Elegantissima

Çok yıllık bir çalı 3 m genişliğe kadar büyür, 150 cm yüksekliğe ulaşır Saç kesimine iyi tepki verir, gölgeli yerleri sever. İddiasız ve her tür toprak için uygundur. Peyzaj tasarımında çit ve dekoratif göletler oluşturmak için kullanılır. Külahlarda meyve vermez, ancak parlak kırmızı perikarp oluşturur.

Bir bahçenin veya bir yazlık kulübenin benzersiz tasarımı, isimleri çeşitli olan çok yıllık iğne yapraklı çalılar oluşturmaya yardımcı olacaktır. Doğru dikim ve minimum bakım ile ev bahçeniz yıllarca şık ve zarif görünecektir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe