Ortanca - evde nasıl bakım yapılır ve büyür

Kapalı ortanca, ilkbahardan sonbahara kadar farklı renk ve tonlarda büyük çiçek salkımları ile keyif alabilen çiçekli bir saksı bitkisidir.

Kapalı ortanca: nasıl bakım yapılır ve büyür

Evde büyümesi ve bakımı uzun süren gerçek bir güzellik, büyük yapraklı ortanca fazla sorun çıkarmaz.

On sekizinci yüzyılda. Japonya'da seyahat eden Fransız doktor ve doğa bilimci F. Yerliler adını bilmiyordu ve Commerson, sevgilisinin ardından ortanca olarak adlandırdı.

Ortanca Hamburg

Ortancaların seçimi 1900'de başladı. Daha sonra, bugün yaklaşık 100'ü olan iç mekan çeşitlerini yetiştirdiler.

En popüler çeşitler:

 • Mme E. Mouillere (çiçek salkımının çapı 20 cm, beyaz renkli, dar yapraklar);
 • Hamburg (çiçeklenme çapı 16 cm, pembe renk, çalı yüksekliği 40 cm);
 • Earley Blue (parlak mavi çiçek salkımları, uzun boylu).

Ortanca Earley Bru

Ortancaya da girdrangeya (lat.) Denir Ve insanlar arasında - çiçeğin çok nemi seven olduğunu gösteren bir su fıçısı. Avrupa'da ilk kez ortanca 1820'de Japonya'dan getirildi.

Önemli! Evde büyümek için sadece geniş yapraklı bir çeşit uygundur.

Geniş yapraklı iç mekan ortanca, 15 cm uzunluğa kadar yaprakları olan, sivri uçlu açık yeşil renkli bir çalıdır. Dikkat edilirse, küresel çiçek salkımının çapı 20 cm'ye kadar büyüyecektir. Burcun yüksekliği 1 ila 1,5 m arasındadır, bu nedenle çiçeğin kompakt kalması için inhibitörlerle muamele edilir ve burcun doğru oluşumu da buna katkıda bulunur.

Rusya'nın güneyinde ve Orta şeritte (Moskova bölgesi) bir bahçede büyük yapraklı bir tür büyüyebilir, ancak yalnızca kış için örtülmesi gerekecektir. Dış mekan yetiştiriciliği için bir bahçe çeşidi seçmek daha iyidir.

Büyük yapraklı ortanca

İç mekan ortanca solduysa, daha sonra ne yapmalı

Evde çiçek Şubat ayında çiçeklenmeye başlayabilir. Bu durumda Temmuz ayında çiçek açmaya başlayacak. Çiçeklenme sonrası yapraklar çalıdan düşer ve yaşam süreçleri yavaşlar.

Yaprak döken bir ortanca seçilirse, çok az yetiştirici ona nasıl bakılacağını bilir. Şu anda beslemeyi bırakmalı ve sulamayı azaltmalısınız. Yapraklar düştükten sonra çalı hemen kesilmelidir. Bunu zamanında yapmazsanız, ortanca tamamen çiçeklenmeyi bırakacak veya yetersiz çirkin çiçek salkımları verecektir. Zayıf sürgünler tamamen kaldırılır, genç ve güçlü olanlar yarı yarıya kısaltılır. Ayrıca büyük bir tencereye bir çalı dikmenin zamanı geldi.

Sonbaharda budama ortancaları

Önemli! İlkbaharda, bu yılın sürgünlerinde çiçek açan tomurcuklar oluşur, bu nedenle yaşlı sürgünler güvenli bir şekilde kesilmeli ve genç olanlar dikkatlice kısaltılmalı, böylece tomurcuklar sürgün üzerinde kalmalıdır.

Toplamda çalı başına 5-6 sürgün bırakılması tavsiye edilir.

İlkbaharda yeniden budama yapılır. Çalı kuvvetli bir şekilde büyümeye başladığında, gerilmesini önlemek için sürgünlerin üst kısımları sıkıştırılır. Aynı zamanda, çalı daha kompakt ve gür hale gelir.

İlkbaharda budama ortancaları

Ortancaları yeni bir tencereye nakletmek

Yapraklar düştükten ve bitki budandıktan sonra, onu yeni bir saksıya nakletme zamanı gelmiştir.

Ortancanın her 3-4 yılda bir nakledilmesi gerekiyor, ancak yıllık olarak nakledilmeyi seviyor ve bunun için yemyeşil çiçeklenme için teşekkürler.Diğer bitkiler için olduğu gibi sürecin kendisi de streslidir, ekim hızlı ve doğru olmalıdır.

Not!Aktarma yöntemini kullanarak bir ortanca nakli en iyisidir.

Yeni pot eskisinden daha büyük alınmalıdır. Çiçeğin kökleri derinleşmediği, sadece eninde büyüdüğü için saksının derinliği artırılamaz, ancak çapı 1,5 kat daha fazla almak daha iyidir.

Tencerenin dibine drenaj (kırma taş, genişletilmiş kil, çakıl) dökülmelidir. Daha sonra aşağıdaki bileşimin toprağı dökülür:

 • çim arazi - 2 parça;
 • sac arazi - 1 kısım;
 • turba - 1 kısım;
 • kum - 0,5 parça.

Sonra, çok dikkatli bir şekilde, aktarma yöntemini kullanarak, çiçeğin yeni bir saksıya dönüştürülmesi gerekir:

 1. Çalıyı eski tencereden toprak topakla birlikte çıkarın ve yenisine taşıyın.
 2. Boş alanı hazırlanmış toprakla doldurun.
 3. Burcun kök boğazının toprağın üzerinde olduğundan emin olun.
 4. Toprağı sıkın ve suyla dökün.

Ortanca nakli

Yakında ortanca hareketsiz bir döneme girecek ve saksı kışlama yerine kaldırılmalıdır.

Çalı bölerek üreme

Ortanca, çalıları ve kesimleri bölerek tohumlarla çoğalır. En zahmetli yöntem, zayıf çimlenmeye ve düşük hayatta kalma oranına sahip oldukları için tohumlarla çoğaltmadır. Ve en güvenilir ve basit yöntem aşılamadır.

Önemli!Fide kesimleri yeşil olmalı, henüz odunlaştırılmamalıdır.

Bir çalının ilkbahar oluşumu sırasında elde edilen kesimleri kullanırsanız, sonbaharda 2-3 sürgün içeren genç bir çalı oluşur.

Sap yaklaşık 8 cm uzunluğunda olmalı ve 3 internod içermelidir. Sürgünün alt yaprakları koparılmalı ve geriye sadece 2 üst yaprak bırakılmalıdır. Kalan yapraklar yarı yarıya kısaltılır, böylece genç sürgün kök sisteminin gelişimine tüm gücü verir. Dalları önceden hazırlanmış saksılara köklendirmeniz, onları bir turba ve kum karışımı ile doldurmanız ve ayrıca kapakları plastik şişelerden kesmeniz gerekir. Çelikler hazırlanmış nemli toprağa yapıştırılmalı ve kapaklarla kapatılmalıdır.

Toprak daima nemli olmalıdır. Toprağı havalandırmak için her gün kapak 30-40 dakika çıkarılmalıdır. Kesim yaklaşık bir ay içinde kök salacaktır, daha sonra onu en az 10 cm çapında bir tencerede kalıcı bir yere nakletmek zaten mümkün olacaktır.

Ortancanın kesimlerle yayılması

Ne zaman döllenmeli

Hareketsiz bir dönemden sonra, çalı genç sürgünleri, büyük güçlü yaprakları ve birçok dolu ve güzel çiçek salkımını filizlemek için güce ihtiyaç duyar. Bitkiye yardım etmek için beslenmesi gerekiyor.

İlk besleme, tomurcuklar uyandığında ve tomurcuklar Şubat ayı başlarında damıtıldığında yapılır. Şu anda bitkinin çok fazla nitrojene ihtiyacı var. Daha fazla gübreleme 2 haftada bir uygulanmalıdır. Sezon boyunca üst pansuman için, iç mekan çiçekleri için asit içeren (ortanca asidik toprakları sever) ve alkali bulunmayan (çiçeği yok edebilir) karmaşık gübreler uygundur.

Ortancalar için karmaşık gübre bileşimi

Bilginize! Büyük yapraklı ortanca için orman gülleri veya açelyalar için gübreler uygundur.

Çiçek açtıktan sonra, gelecek yıl için güç kazanmak için üst pansuman hala gereklidir, ancak bunların yaklaşık olarak sonbaharın ortasında kademeli olarak azaltılması ve tamamen durdurulması gerekir. Kışın gübreye hiç ihtiyaç duyulmaz.

Ortanca harika bir çiçektir ve çeşitli maddelerin toprağa girmesi çiçek salkımının gölgesini değiştirebilir. Üstelik, farklı yönlerden farklı katkı maddeleri ile sularsanız, renkleri bir çalıda bile değişebilir. Örneğin, kireç, çiçeklenmeye bir leylak rengi, kül, humus ve kireç pembesi karışımı, turba ve potasyum sülfat karışımı - mavi verecektir. Beyaz salkımları nötr topraklarda büyür. Yerleşik şemaya göre evde bakım için gübre uygulamasına indirgenmiş bir ortanca karışımı ortaya çıkıyor.

Ortanca karışımı

Dinlenme sırasında ortanca bakımı nasıl

Kışın, ortancaların uykuda bir dönemi vardır. Sonbaharın ortasında, bitkinin bulunduğu saksı 5-8 ° C sıcaklıkta serin bir odaya çıkarılmalıdır.Aynı zamanda aydınlatmaya ihtiyacı yoktur; örneğin bir kiler, kuru bir bodrum veya yalıtımlı bir sundurma yapacak. Sulama azalır, ancak köklerin kurumaması için durdurulması kesinlikle imkansızdır. Dinlenme süresi 2-2,5 ay sürer, ardından tencere uyanmak için sıcak ve aydınlık bir yere aktarılır. Sıcaklıktaki değişim kademeli olmalıdır, çiçek ani değişikliklere dayanamaz.

Ortanca kışlama

Çiçek konumu, ışık ve sıcaklık koşulları

Ortanca çömleğinin yeri için doğu ve batı pencereleri uygundur. Bitki üzerinde doğrudan ve uzun süre güneş ışığına maruz kaldığında lekelenir ve kendini iyi hissetmez, bu da görünümüne yansır.

Not! Çiçek pencereye değil, dağınık aydınlatmalı başka bir yere yerleştirilebilir.

Çiçeğin subtropiklerden geldiğini ve nemli havayı sevdiğini unutmayın. Yaz aylarında, özellikle sıcak günlerde çiçek her gün sabahları püskürtülmelidir.

Saksı, drenaj seviyesine göre bir su kabına da yerleştirilebilir. Aynı zamanda çevredeki havanın nemi artacak ve saksıdaki toprak nemlenecektir.

Ortanca sulamayı ve bol miktarda bakımı sever. Kurumaya tahammül etmez, toprağın nemini dikkatlice izlemeniz gerekir. Ancak bitki bataklıkta da büyümeyeceğinden saksıdaki drenaj en az 3 cm olmalıdır ki kökler çürümeye başlamaz.

Bahçede saksı ortanca

Önemli! Yaz aylarında, mümkünse, saksı balkona, bahçeye çıkarılabilir veya açık toprağa ekilebilir, çiçek temiz havayı sever, ancak taslak olmadan.

Bitki oda sıcaklığında rahat hissediyor, ancak sıcağa ve ani sıcaklık değişikliklerine tolerans göstermiyor.

Ortanca muhteşem bir mucizedir

Genel olarak, büyük yapraklı ortanca iddiasız bir bitkidir. Bir sezon boyunca büyümek hiçbir zorluk yaratmaz, yeni başlayanlar bile başa çıkabilir. Ancak bir güzelliğin uzun vadeli bakımı biraz çaba gerektirecektir. Bu, aşırı hava koşulları meydana geldiğinde kışlama, düzenli sulama, budama ve bakım için koşulların oluşturulmasıyla ilgilidir. Ancak harcanan çaba için, bitki, gölgesi kendi ellerinizle istediğiniz gibi ayarlanabilen, büyük, yemyeşil ve çok güzel çiçek salkımlarının uzun, sürekli çiçeklenmesiyle ödüllendirilecektir. Ortanca kuşkusuz hem evi hem de bahçeyi süsleyecektir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe