Ortanca saplı veya tırmanma - açık alanda türleri, dikimi ve bakımı

Saplı ortanca da kıvırcık veya sürünen olarak adlandırılır. Bu çiçeğin belirli özellikleri vardır. 10 m yüksekliğe ulaşabilir ve hoş bir bal aromasına sahiptir. Kültür bahçede harika görünüyor. Bitkinin tam olarak büyümesi için, çeşitliliğin özellikleri dikkate alınarak uygun şekilde bakılması gerekir.

Yaprak saplı ortanca açıklaması

Saplı tırmanma ortanca bahçıvanlar arasında çok popülerdir. Bu çiçek genellikle arazileri süslemek için kullanılır.

Menşei

Doğada kültür genellikle iğne yapraklı veya yaprak döken ormanlarda yetişir. Çiçek Kore, Japonya ve Sakhalin'de bulunabilir. Kültür bitkisi olarak 1865 yılında yetiştirilmeye başlandı - o zamandan beri yaygınlaştı.

Saplı ortanca çok çekici görünüyor ve bahçe arazilerini süslemek için aktif olarak kullanılıyor.

Özellikleri

Çalı, oldukça büyük koyu yeşil yapraklarla karakterizedir. Keskin bir tabana sahipler. Sonbaharın gelişiyle birlikte yapraklar sararır ve Kasım ayında ufalanır. Sürünen ortanca, çeşitli nesneleri saran herhangi bir şekli alabilir.

Ayrıca bitkinin dallı bir gövdesi yoktur. Bu özellik genellikle peyzaj tasarımcıları tarafından kullanılır. Genellikle bitkiyi sahadaki diğer çiçeklerle birleştirirler. Ortanca, evin pencerelerini gölgeleyebilen ve onları yaz sıcağından koruyabilen yoğun yapraklara sahiptir.

Çalıların çiçekleri beyaz, soluk pembe veya mor renktedir. Çapı 20 cm'ye ulaşan tiroid salkımları oluştururlar Çiçeklenme 2 aydan fazla sürer. Üstelik haziran ortasında başlıyor.

Önemli!Bitkinin belirgin bir aroması vardır, bu nedenle arıları çeker ve mükemmel bir bal bitkisidir.

Bitki güzel beyaz çiçeklere sahip olabilir

Avantajlar ve dezavantajlar

Ortanca tırmanmanın ana avantajları şunları içerir:

 • mükemmel dekoratif özellikler;
 • peyzaj tasarımında kullanma imkanı;
 • iyi kışa.

Aynı zamanda, çiçeğin önemli bir dezavantajıdır. Bitki etkileyici boyutlara ulaşabilir, bu nedenle bir desteğe bağlanması gerekir.

Kışa dayanıklılık

Kültür dona karşı dayanıklıdır. Ayrıca sert iklimde sürgünlerin donma riski vardır. Genç bitkiler çok yavaş büyür. İlk birkaç yıl enerji köklerini oluşturmak için harcarlar. Bu tür çalılar, yetişkin bitkilere kıyasla dona karşı daha az dayanıklıdır.

5-6 yıldan itibaren liana şeklindeki ortanca etkileyici bir büyüme sağlar ve bol çiçeklenme ile ayırt edilir. Dikimden sonraki ilk 2 yılda bitkinin alçaltılması ve tamamen kapatılması tavsiye edilir. Daha büyük yaşta sadece kökleri örtmeye değer.

Ortanca tırmanma çeşitleri ve çeşitleri

Sürünen bahçe bitkisinin birçok türü ve çeşidi vardır. Tanım ve özellik bakımından farklılık gösterirler.

 • Petiolaris

Bu bitki aktif olarak site dekorasyonu için kullanılmaktadır.En uzun tırmanma ortanca çeşididir. Kültür 25 m yüksekliğe ulaşabilir, zeminde sürünebilir veya ağaçları örebilir.

 • Miranda

Bu kültür, hoş bir tatlı aroma ile karakterizedir. Kıvırcık ortanca Miranda, beyaz damarlarla kaplı koyu yaprakları işaret etti.

 • Cordifolia

Bu cüce bir mahsul çeşididir. Bitki yüksekliği 1.5 m'yi geçmez Yaprakların alışılmadık rengi Cordifolia'ya özgüdür. Aşağıda beyaz-yeşil bir renge sahipler. Çiçekler narin kremsi bir renge sahiptir.

 • Kış Sürprizi

Kış Sürprizi çeşidinin kültürü, cılız mahsuller grubuna aittir. Yetişkin bir çalı maksimum 2 m'ye kadar büyür, çiçekleri beyazdır. Bitki çoğunlukla yeşil yapraklara sahiptir. Ancak yetiştirme koşullarına bağlı olarak kırmızıya veya kirazlara dönüşebilirler.

 • Şans Al

Teik e Chance çeşidinin karakteristik bir özelliği, yaprak plakalarında beyaz bir kenar olarak kabul edilir. Bazen tamamen beyaz renktedirler. Bu, mahsulün dekoratif özelliklerini iyileştirir.

Teslim için! Bitki çiçeklenme dönemi dışında bile çok etkileyici görünüyor.

 • Gümüş kaplama

Bu kültürün hassas ve narin bir aroması vardır. Güzel dekoratif çiçekler ve yemyeşil yapraklarla kaplıdır. Tırmanan ortanca 7 m'ye kadar büyüyebilir Bitki mükemmel bir şekilde oluşturulmuştur - bu, çalıya ilginç şekiller vermenizi sağlar.

Bu çeşitlilik genellikle bir toprak örtüsü mahsulü olarak yetiştirilir. Destekleri ve ızgaraları sarabilir. Çiçek harika bir bal bitkisidir.

Birçok saplı ortanca çeşidi vardır.

Açık toprağa dikim liana ortanca

Açık alanda ortanca tırmanışı için dikim ve bakım, yeni başlayanlar ve deneyimli bitki sahipleri tarafından dikkate alınması gereken bazı özelliklere sahiptir.

Yer seçimi ve toprak hazırlığı

Mahsul yetiştirmede başarılı olmak için açık alanları seçmeye değer. Sadece yeterli aydınlatma varsa yemyeşil çiçeklenme mümkün olacaktır. Gölgeli bir yere dikildiğinde, çalı yavaş yavaş büyür. Bu durumda, üzerinde küçük çiçek salkımları oluşacaktır.

Bitkinin nemli ve süzülmüş toprağa ekilmesi tavsiye edilir. Aynı zamanda, toprağın sürekli su basmasına izin vermek de yasaktır.

Önemli! Bitki asitlik açısından çok talepkar değil, ancak toprağın turba içermesi gerekiyor. Kalkerli topraklarda kültür çok zayıf gelişir.

Hangi bitkilerin yanında bitki dikmek daha iyidir

Çoğu zaman ortancalar tek başlarına ekilir. Bunların alçak çalılar, konaklar, tahıllar veya süs otları ile birleştirilmesine de izin verilir. Ek olarak, çiçekli yıllık mahsullerle bir kombinasyon da mümkündür.

Nasıl ekilir

Açık toprağa 2-3 yaşındaki bitkileri dikmek en iyisidir. Bu durumda, fideler arasında 1 m'lik bir aralığa uyulmalıdır.

Bir bitki ekerken, aşağıdaki eylem sırasını izlemelisiniz:

 1. Deliği dikim için hazırlayın. Boyu 40 cm olmalı, killi toprağa ekilirken boy artırılmalıdır.
 2. Bir drenaj tabakası yapın. Çukurun dibine 10 cm drenaj serilmeli ve üstüne besleyici toprak dökülmelidir. Kalınlığı 12-15 cm olmalıdır Drenaj tabakası kullanılması zorunludur. Aksi takdirde kök çürümesi riski vardır.
 3. Yavaşça kökleri açın ve toprağa serpin. Kök boğazının toprak yüzeyi ile aynı seviyede olduğundan emin olmaya değer.
 4. Dikimi bolca sulayın. 1 çalı en az 20 litre su gerektirecektir.
 5. Gövde dairesine bir malç tabakası ekleyin. Turba veya talaş olabilir. Malç, toprak yapısındaki nemin tutulmasına yardımcı olur ve kök koruması sağlar.

Dikim işi yaparken birçok özelliği hesaba katmanız gerekir.

Ortanca (liana) bakımı tırmanma

Ortanca tırmanışı, kapsamlı olması gereken yeterli ve zamanında bakıma ihtiyaç duyar.

Sulama

Ortanca yetiştirmek kolaydır. Bu durumda, bitki yeterli miktarda neme ihtiyaç duyar. Kuraklıkta, kültüre haftada üç kez su püskürtülür. Çalıyı haftada bir nemlendirmeniz gerekir. Ancak bu çok bol yapılmalıdır. 1 çalı için 20 litre su kullanmaya değer.

Önemli! Bitkinin büyük bir sulama kabı ile sulanması tavsiye edilir. Bu, kök neminin bile elde edilmesine yardımcı olacaktır.

Gübreleme ve besleme

Bitkiyi sezon boyunca birkaç kez beslemeniz gerekir:

 • Yaz başında veya mayıs sonunda gübre çözümü yapmaya değer. Bunu yapmak için ajan, 1:10 oranında suyla karıştırılır. Ayrıca mineral ürünleri kullanmaya değer. Büyüme mevsimi boyunca, bu tür fonlar 3-4 kez uygulanır. Süperfosfat veya nitrofos kullanabilirsiniz.
 • Sonbaharda ortancayı odun külü ile beslemeniz gerekir. 1 metrekare için 100 g madde kullanmaya değer.

Malçlama ve gevşetme

Her sulamadan sonra toprağın gevşetilmesi tavsiye edilir. Prosedür, köklerin nem ve besinlerle doyurulmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kök sistemine zarar vermemek için çok dikkatli yapılmalıdır.

Önemli!Daha sonra toprak, nemin buharlaşmasını önleyen bir malç tabakası ile kaplanmalıdır. Malç olarak talaş, turba, yapraklar kullanılmalıdır.

Bir desteğe nasıl bağlanılır

Bu tür ortanca hızlı büyüme ile karakterizedir, bu nedenle çalıları bir desteğe bağlamak gerekir. Bu, kültürün dekoratif özelliklerini en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olacaktır.

Budama

Bu aşamada çalıya çekici bir görünüm kazandırmak mümkündür. Budama yaparken şu kurallara uymalısınız:

 • prosedürü 3 yaşın üzerindeki çalılar üzerinde gerçekleştirin;
 • sonbaharın başlarında bir oturum düzenleyin;
 • 10 güçlü sürgün bırakın;
 • yıllık sürgünlerde 3-5 çift tomurcuk bırakın.

Çiçek uygun budama gerektirir

Kışa hazırlık

Bitki mükemmel don direncine sahiptir. Ancak 1-3 yaş arası genç çalılar örtülmelidir. Anormal donlar bekleniyorsa, yaprak sapı ortancasının da yalıtılması gerekir. Böyle bir ihtiyaç genellikle Sibirya veya Urallarda mahsul yetiştirirken ortaya çıkar.

Üreme

Birkaç kültür yayma yöntemi vardır. Her birinin bazı avantajları ve dezavantajları vardır.

Tohumlardan büyüyen

Ortancanın tohum yöntemiyle çoğaltılması çok zaman alan bir prosedür olarak kabul edilir. Küçük mahsul tohumları, besleyici bir substrat içeren plastik veya ahşap kutulara ekilmelidir. Dikimden sonra kap camla kapatılmalıdır. Kutular +18 .. + 23 derece sıcaklıkta sıcak bir yere yerleştirilmelidir.

Takip bakımı, zamanında sulamayı, optimum sıcaklık ve nemi korumayı içerir. 1.5 ay sonra ilk sürgünler ortaya çıkacaktır.

Önemli! Nisan ayında, çalıların üzerinde dalmak için bir işaret olan kotiledon yaprakları belirir. Açık toprağa bitki dikmek ancak 2 yıl sonra mümkündür.

Kırıntı

Ortanca kesimler ile çoğaltılabilir. Bu 15 cm boyutunda işlemler gerektirecektir.İşlem yaz başında tavsiye edilir. Bu durumda, en az 2 düğüm içeren bir çıkış seçmek gerekir. Üst kısım ve 2 alt yaprak ondan çıkarılmalıdır.

Daha sonra kesim, bir büyüme uyarıcısı ile muamele edilmeli ve bir turba ve kum karışımına yerleştirilmelidir. Kabı folyo ile örtün ve bazen açın.

Bitki kesimlerle yetiştirilebilir

Çalıyı bölmek

Çalıyı bölmek için onu kazmanız gerekir. Sonra toprağı sallayın ve birkaç parçaya bölün. Bunun keskin bir bıçakla yapılması tavsiye edilir.

Bu prosedürü gerçekleştirdikten sonra, hasarlı alanlara aktif karbon serpilmelidir. Daha sonra ortanca parçaları yeni bir yere dikilmelidir.

Katmanlar

Bir kültürü yetiştirmek için, alttaki çekimi dikkatlice yere doğru bükmeli ve düzeltmelisiniz. Bu durumda toprak nemli ve gevşek olmalıdır. Yerle temas eden bölgede bir kesi yapmanız ve onu turba ile örtmeniz gerekir.

Katmanda kökler göründüğünde ana çalıdan ayrılarak kalıcı bir yere dikilmelidir. Üreme Mayıs veya Ağustos'ta başlar.

Hastalıklar, zararlılar ve bunlarla mücadele yolları

Bitki genellikle parazit saldırılarından muzdariptir. Bu nedenle her mevsim işlenmesi gerekiyor. Bu 1 hafta arayla iki kez yapılmalıdır.

Ayrıca bitki klorozdan muzdarip olabilir. Bu patolojiye, yaprakların açık sarı renginin ortaya çıkması eşlik eder. Bir potasyum nitrat çözeltisi, problemin üstesinden gelmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca demir sülfat da kullanabilirsiniz.

Önemli! Yaprakları etkileyen gri çürüklük tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir. Mantar öldürücüler onunla başa çıkmanıza izin verecektir.

Peyzaj tasarımında ortanca tırmanma kullanımı

Kültür genellikle çevre düzenlemesinde kullanılır. Çardaklar, çitleri, bahçe binalarını süslemek için kullanılabilir. Mahsulün düzgün şekilde büyümesini sağlamak için bir tel desteği yapılabilir.

Kültür genellikle peyzaj tasarımında kullanılır

Bol ortanca (bir tür saplı) asılı saksılarda iyi büyür - verandaları ve terasları süslemek için kullanılabilir.

Yaprak saplı ortanca, birçok yetiştirici tarafından seçilen güzel bir bitkidir. Bir kültürün gelişmesi için kaliteli bakıma ihtiyacı vardır. Uygun sulama, gübreleme, budama içermelidir. Hastalıklara ve zararlı böceklere karşı koruma da önemlidir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe