Ortanca Tardiva - çeşitli açıklama

Her bahçıvan, sitesini çekici göstermeye çalışır. Mükemmel bir dekorasyon, açıklaması aşağıda sunulan salkım ortanca Tardiva olacaktır. Çiçek, alışılmadık çiçeklenme ve tatlı aroması ile ayırt edilir.

Salkım ortanca Tardiva'nın tanımı (Hydrangea Paniculata Tardiva)

Ortanca Tardiva, Rusya'daki birçok çiftlik evinde bulunabilen oldukça yaygın bir çiçektir. Mükemmel bir sonuç elde etmek için, bir bitkinin ekim ve bakımının tüm nüanslarını ve özelliklerini bilmeniz gerekir.

Nasıl görünüyor

Kökeni ve görünüm

Bu ortanca çeşidi aslen Japonya'da yetiştirildi. Bitkinin tohumları Çin'e ve başarıyla kök saldıkları Sakhalin adasına getirildikten sonra. Burada çiçek, daha sonra onu diğer bitkilerden ayıran düşük sıcaklıklara alıştı. Bütün bunlar, bu çeşitliliği Urallar ve Sibirya'da bile Rusya'nın tüm topraklarında pratik olarak büyütmeyi mümkün kılıyor.

Not! İnternette, çeşidin hatalı adını bulabilirsiniz - Tavrida ortanca. Botanik ansiklopedide sadece Tardiva olarak listeleniyor, başka hiçbir şey yok.

Ortanca salkım Tardiva 3 m yüksekliğe ve 1,5 m genişliğe ulaşan bir çalıdır ve bitki geç çiçeklenme olarak sınıflandırılır. İlk çiçekler sadece yaz sonunda görünecek ve Ekim ayına kadar çiçek açacaktır.

Ortanca Tardiva nasıl çiçek açar

İlk çiçekler yaz sonunda bitkide belirir. Çiçek salkımının boyutu 40 ila 55 cm'ye ulaşır Çoğunlukla çiçekler beyazdır, ancak zamanla kırmızımsı bir renk alabilirler.

Bilginize! Çiçeklenme mevsimi boyunca çalılar çok büyür.

Yemyeşil çiçek

Çiçeklenme döneminde, böcekleri çeken çalılardan güçlü bir bal aroması yayılır.

Açık toprağa satın aldıktan sonra ortanca Tardiva nakli

Bu çeşit doğrudan toprağa ekilir. Bir bitki ekmeye başlamadan önce önerileri okumanız gerekir.

İniş için ne gerekli

Dikimden önce tüm malzemeleri hazırlamak gerekir: filiz, toprak ve mineral gübreler. Doğru hazırlık ile, Tardiva ortanca çok çabuk kök salacak ve çiçek açmaya başlayacaktır.

Filiz, hazır olarak satın alınabilir veya tohumlardan kendiniz yetiştirilebilir. Hazır bir kesim satın alırken dikkatlice incelemeniz gerekir. Filizde mekanik hasar ve hastalık belirtisi olmamalıdır.

Önemli! Fide için en uygun yaş 2 yıldır. İlkbaharda hazır bir filiz dikmek daha iyidir.

En iyi yeri seçmek

İniş sırasında asıl şey doğru yeri seçmektir. Güneş ışınları ile iyi aydınlatılmalıdır. Toprağın organik olarak zengin ve düşük veya nötr asitliğe ihtiyacı olacaktır. Alkali bir reaksiyon olması durumunda, toprak turba veya özel araçlarla asitlendirilmelidir.

Ortancanın rüzgarı sevmediğini hatırlamakta fayda var, bu yüzden taslaklardan kapalı bir yer seçmek daha iyidir.

Adım adım dikim süreci

Açık toprağa bir bitki dikmek zor değildir, ancak birkaç nüansı vardır:

  1. Önceden dikim için bir çukur hazırlamak daha iyidir. Kökler çok güçlü bir şekilde yayıldığından, boyut olarak kök sistemden 2-3 kat daha büyük olmalıdır. Toprağın kalitesini artırmak için deliğin dibine turba dökün.
  2. Filizin kök sistemini açın ve yerden silkeleyin.
  3. Hazırlanmış bir çukura yerleştirin. Ana koşul, kök boğumunun yaklaşık 5-6 cm kadar hafifçe derinleştirilmesidir.
  4. Köklerin üzerine toprak serpin ve hava girişini önlemek için hafifçe bastırın.
  5. Dikimi sulayın ve iğne yapraklı dallarla örtün.

Ortanca Tardiva'nın çoğaltılması

Bir bitkiyi çoğaltmanın birkaç yolu vardır. Her bahçıvan kendisi için doğru olanı seçer.

Bahçe dekorasyonu

Kesimlerle çoğaltma

Kesme, bir çiçeği yaymanın en popüler yoludur. Çalıların incelmesi sırasında budanmış sürgünler almak en iyisidir. Fidanların sağlıklı olması temel şarttır. Sürgündeki alt yapraklar çıkarılmalıdır.

Sap hafif bir eğimle toprağa ekilir ve sıkıştırılır. Toprağa iri taneli kum ilave edilmelidir. Doğrudan güneş ışığının düşmemesi için gölgede bir yer seçmek daha iyidir. Toprak iyice nemlendirilmelidir.

Not! Kesimleri, bir sera etkisi yaratarak kesilmiş bir plastik veya cam kavanozla örtün. Bir süre sonra sürgünler kök verecek. Bitkinin 3 yıl sonra kesimlerden sonra kalıcı bir yere dikilmesi tavsiye edilir.

Kesimlerden büyüyen

Bu tür üreme için ideal zaman, tomurcuklar çiçeklenene kadar ilkbahardır.

Çalı etrafındaki toprak kazılmalı ve gevşetilmelidir. Ortadan, bitkinin alt sürgünlerini gömmek için 1,5-2 cm derinliğinde radyal oluklar yapın. Dalların eski yerlerine dönmesini engellemek için mızrak veya başka aletlerle sabitlenmeleri gerekir.

Ağustos ayının sonunda gömülü dallar ilk sürgünleri vermelidir. 15-20 cm yüksekliğe ulaştıktan sonra üst üste dizilmeli ve höyüğün yüksekliği 20-25 cm oluncaya kadar işlem haftalık olarak tekrarlanmalıdır.

Ekim ayında katmanlar ayrılmalıdır. Bundan sonra, ana çalıyı kazın ve ilkbaharda bahçeye dikin. Bir yıl sonra fidan kalıcı bir yere dikilebilir.

Çalıyı bölmek

Salkım ortanca için bu tür üreme uygun değildir, bu nedenle diğer ikisini kullanmalısınız.

Tardiva ortanca bakımı

Bitki özel dikkat ve özen gerektirir. Ortanca çok nemi seven bir çiçektir çünkü sulama rejimi burada önemli bir rol oynar.

Sulama modu

Çoğu, bitkinin ekildiği alana bağlıdır. Sıcak enlemlerde haftada 20 litre sulama önerilir. Diğer iklim koşullarında, çalıları ayda 1-2 kez, ancak bol miktarda sulayabilirsiniz.

Üst giyim

Bitkiyi yılda iki kez beslemeye değer. İlkbaharda çiçeklenme döneminden önce. Üre iyi bir seçenektir. Çözelti, 1 litre suya 2 g oranında hazırlanmalıdır. Bir çalı, 30 litreye kadar çözelti alır.

Özenli bakımın sonucu

İkinci kez, Tardiva ortanca, yapraklar düştüğünde çiçeklenmenin sonunda beslenmeyi gerektirir. Sonbaharda özel mineral gübreler kullanmak daha iyidir.

Önemli! Çalı zaten büyük çiçek salkımına sahip olduğundan, bitkinin aşırı beslenmesine değmez, çünkü daha da büyürlerse dalları kırabilir.

Çalıları yazın besleyebilirsiniz, bulamaç buna uygundur.

Çiçeklenme döneminde bakımın özellikleri

Çiçeklenme sırasında bitki ek özen gerektirir. Çalı etrafındaki zemin düzenli olarak ayıklanmalı ve gevşetilmelidir. İkincisi, kök sistemine zarar vermemek için olabildiğince dikkatli yapılmalıdır. Ayrıca kırılmayı önlemek için dalları zamanında bağlayın.

Dinlenme döneminde bakımın özellikleri

Bitkinin çiçeklenmesinden geri kalanı boyunca, köklerin dikkatlice örtülmesini ve çalıların sıcaklık değişimlerinden zarar görmemesini sağlamak gerekir. Çok soğuksa ek olarak kök sistemini örtmeye değer.

Kışa hazırlık

Kış dönemi için Tardiva ortanca hazırlanmalıdır. Bunu yapmak için, gövdenin etrafına bir humus tabakası ve düşen yapraklar serilir.

Not! Kışların çok sert geçtiği bölgelerde çalılar farklı bir şekilde yalıtılır: bir ağa yerleştirilirler ve boş alan kuru yapraklarla doldurulur. Böylece bitki herhangi bir sıcaklığa güvenle dayanabilir.

Ortanca Tardiva, birçok bahçıvanın favorisidir. Çalı herhangi bir alanı süsleyecektir, ancak çiçeklenmeyi sağlamak biraz çaba gerektirecektir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe