Ortanca Paniculata Skyfall

İlk kez, geniş bir izleyici, 2018'deki Plantarium Uluslararası Fuarı'nda Skyfall çeşidinin bir salkım ortancasının çiçekli bir fidesine hayran kalmayı başardı. En önemlisi, boyuttan daha büyük, tamamen çiçek açmış bir durumda alışılmadık derecede büyük çiçek salkımlarıdır. bir yetişkinin kafasının.

Skyfall Hydrangea açıklaması

Çeşitlilik, bahçelerde ve çiçek yataklarında ekim için en uygun olan panikülat ortanca türüne (Hydrangea Paniculata) aittir. Modern melezlerin ataları 5 yaşından itibaren çiçek açtı ve Skyfall gibi en yeni melezler, tomurcuklarını zaten yaşamın üçüncü yılında açtı.

Ortanca paniculata Skyfall

Taç, en güçlü merkezi çekimi bırakarak ve küçük olanları keserek bir ağaç tarafından oluşturulabilir. Ancak çok daha sık, salkım ortanca, çok sayıda çiçek salkımına sahip yemyeşil bir çalı tarafından oluşturulur. Ağırlıklarının altında, oldukça ince sürgünler sarkar, bu da taç etrafında desteklerin düzenlenmesini gerektirir.

Kökeni ve görünüm

Dallar büyüdükçe bitki, dikey güçlü sürgünlere sahip kompakt bir çalı şeklini alır. Optimum boyut: 1,2 m - yükseklik, 70 cm - genişlik. Çeşitlilik, açık yataklarda, küvetlerde ve kaplarda yetiştirmek için uygundur. Tek başına ve grup dikiminde iyi görünüyor. Yarı gölgeli yerleşimi, verimli nemli ve iyi drene edilmiş toprağı tercih eder. -30 ° C'ye kadar donlara dayanıklıdır.

Skyfall ortanca nasıl çiçek açar

Temmuz ayında, sürgünlerin tepeleri çok büyük salkımlara açan tomurcuklarla kaplıdır. Çiçeklenme boyutu 30 cm'den yüksek, genişliği 15 cm'den fazladır ve şekli koni şeklindedir.

Skyfall ortanca çiçeklenme

Çiçek açtıktan hemen sonra, çiçekler saf beyaz veya hafif yeşil renktedir ve yavaş yavaş pembemsi bir ton kazanır. Çiçek yaprakları büyüktür. Genel olarak, benzerlikler hem sümbül hem de büyük çiçekli leylaklarla izlenebilir.

Bilginize! Çiçeklenme Eylül ayı sonunda, elverişli hava koşullarında (20 ° C'nin üzerindeki hava sıcaklığı) sona erer.

Açık toprağa satın aldıktan sonra nakli

Dikim için en uygun zaman tomurcuk kırılmadan önce veya yaprak dökülmesinin tamamlanmasından sonradır. Hareketsiz bir durumda, bitki nakli iyi tolere eder. Ancak, genç sürgünlerin uçlarında tomurcuklar görünmeden yaz aylarında bir ortanca dikmek tamamen kabul edilebilir.

Not! Kaplarda kapalı kök sistemi ile fidelerin başarılı bir şekilde kurulması için maksimum şansı.

İniş için ne gerekli

Bitkiyi güçlü soğuk rüzgarlardan koruyacak bir barınağın yanında bir fide yeri seçildi. Çiçek tarhları, çit boyunca evin duvarlarının yakınında uygundur. Ek olarak, gelecekteki yemyeşil çiçek salkımları için her bir burcun etrafına hemen bir destek satın almanız ve kurmanız önerilir.

Fidan

En iyi yeri seçmek

Çalıyı rüzgarlardan koruma ihtiyacına ek olarak, yeraltı suyu seviyesinin 1,5 m'den daha derin olduğu bir yer seçmek önemlidir Salkım ortanca, artan neme olan tüm sevgisi için kök taşmasına tolerans göstermez.

Not! Yakınlarda, şeffaf bir tacı olan büyük ağaçların varlığı oldukça kabul edilebilir, bu da gerekli gölgeyi sağlayacaktır, çünkü bütün gün kavurucu güneşin altında ortanca hızla yanar.

Adım adım dikim süreci

İniş aşağıdaki sırayla gerçekleştirilir:

  1. 50 × 50 cm ve en az 50 cm derinliğinde bir dikim çukuru kazın.
  2. İçine 1-2 kova su dökün.
  3. Bir gün sonra, çukurun dibine bir drenaj tabakası yapılır. Büyük bir küçük karga, kırık tuğla, genişletilmiş kil, küçük kömür parçaları yapacak.
  4. Aynı anda birkaç fide dikilirse, aralarında en az 70 cm'lik bir mesafe korunur.
  5. Verimli toprağı (pH = 5.5) kumla 2: 1 oranında karıştırarak toprağı dolgu için hazırlayın. Ek olarak 40-50 gr süperfosfat eklenir.
  6. Kesimi bağlamak için tabana bir destek takılmıştır.
  7. Kökleri yayan ve fideyi deliğe indirdikten sonra verimli bir toprak karışımı ile örtülür.
  8. Kök boğazı toprakla aynı hizada olmalıdır.
  9. Ortancayı bolca sulayın ve sapa yakın daireyi iğnelerden, talaştan, doğranmış otlardan malçla serpin.

Ortanca Skyfall yayılımı

Salkım tipi ortanca, vejetatif yöntemlerle kolayca yayılır: kesimler, tabakalar ve çalıların bölünmesi. 1-2 yıl sonra bir çalıdan çok fazla ekim materyali elde edilebilir.

Kesimlerle çoğaltma

Kesim yapmak için en iyi zaman, tomurcukların görünmesinden önceki yaz aylarıdır. 2-3 çift tomurcuklu apikal sürgünler kesilir.

Ortanca kesimler

Yapraklar ikiye bölünür ve çelikler suya veya toprağa indirilir. Köklerin ortaya çıkması genellikle 3-4 hafta sürer. Açık toprağa iniş bir yıl sonra yapılır.

Kesimlerden büyüyen

Toprağa bükülerek tel pimlerle sabitlenen alt sürgünlerden haziran ayında tabakalar elde edilir. Üstüne 2-3 cm toprak serpin. Ağustos ayının sonunda, köklü yavru bitki kazılıp kalıcı bir yere nakledilebilir.

Çalıyı bölmek

Erken ilkbaharda toprak eridiğinde çalılar kazılır ve 2-3 parçaya bölünür. Alan seçimi ve verimli bir toprak karışımı hazırlamak için genel önerileri takip ederek her parça yeni bir yere ekilir.

Skyfall Ortanca Bakımı

Sıcak mevsimde, çalı, dünyadaki bahçıvanların onu sevdiği beladan daha fazla neşe getirir.

Önemli! İlkbaharda biçimlendirici budama yapılır. Mart ayının sonunda, en güçlü sürgünlerin 10'u kaldı ve 3-5 çift tomurcuk kısaltıldı.

Sulama modu

Tüm salkım ortancaları son derece nem tutucudur. Aynı zamanda, yerleşik yumuşak suyu tercih ederler. Suyu yerleştirmek için yakınlarda bir varil bulundurmak en iyisidir, nereden alınacak ve her üç günde bir her bir kovanın altına 2-3 kova dökülecektir.

Üst giyim

Sonbaharda çalıların etrafına çürümüş gübre serpilir. İlkbaharda gevşetirken 40 gr süperfosfat eklenir. Yaz aylarında, tomurcuklanmadan önce, bir üre çözeltisi (10 l su başına 25 g) eklemek yararlıdır.

Çiçeklenme döneminde bakımın özellikleri

Çiçek açan ortanca muhteşem bir manzara. Tüm süs çalıları gibi, görünümü bozan her şeyi dikkatlice keserek dikkat edilmelidir: solmuş çiçek salkımları, kırık dallar, kuru yapraklar vb.

Kuru ortanca çiçek salkımının kesilmesi

Dinlenme döneminde bakımın özellikleri

Zararlılara ve hastalıklara karşı tedavi için en uygun olan bu zamandır. İki hafta arayla, çalılara dönüşümlü olarak Bordeaux sıvısı, fondöten, akarisit preparatları çözeltileri püskürtülür.

Kışa hazırlık

Genç çalıların, yapraklar tamamen döküldükten hemen sonra sonbaharda kapatılması önerilir. Bunu yapmak için, üzerine dokunmamış agroteksleri uzatabileceğiniz veya iğnelerle karıştırılmış kuru yapraklardan boşaltma yapabileceğiniz çıtalardan yaylar veya kulübeler kurun.

Kolay bakım ve uzun yıllar garantili mükemmel çiçeklenme, çeşitliliğin avantajlarıdır. Skyfall ortancasının her çalılığı sahibine çok hoş anlar yaşatacak. Bir veya iki yıl sonra dilerseniz ücretsiz çiçek tarhları süsleyerek çoğaltabilirsiniz.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe