Ortanca Yaz Kar (Yaz Kar) - açıklama

Hydrangea Summer Snow, Hydrangea ailesine yeni bir ektir. Yollara dikilmiş harika görünüyor. Peyzaj tasarımcıları, uzun ömürlü bitkilerin yakınında akasma, konakçı ve floksa dikmeyi tavsiye ediyor. Bu kombinasyon, çiçek yatağına özel bir çekicilik katacaktır. Bakım önerilerini takiben, her yıl yemyeşil çiçeklenme ile sizi memnun edecek sağlıklı çalılar yetiştirebilirsiniz.

Kökeni ve görünüm

Salkım ortanca yaz boyunca çiçek açar. Bitki genellikle Ekim ayı başlarında kaybolur. Büyük çiçekler beyazdır. Hacimsel çiçek salkımları çalılara zarafet verir. Çiçeklerin rengi açık pembeye dönüşebilir. Çiçek salkımının çapı 5 cm'ye ulaşır Bitkinin yaprakları parlak yeşil renkte boyanır.

Yaz Kar çeşidi

Bilginize! Çalı 95 cm'den fazla büyüyebilir Kesme çiçekler uzun süre tazeliğini korur.

Ortanca Yaz Kar, kompakt ve temiz bir görünüme sahip orta büyüklükte bir bitkidir. Bu özelliklere göre çalılar dona tahammül edebilmekte ve güney bölgelerde yetiştirildiğinde barınaksız kışa bırakılabilmektedir.

Fide dikerken, kuzey bölgelerinde güneş ışığı ile aydınlatılan alanlarda dikim yeri seçmelerini tavsiye eden deneyimli çiçekçilerin tavsiyelerine dikkat etmelisiniz. Güney bölgesinde, daha gölgeli bir iniş yeri seçmeye değer.

Çeşitlilik iddiasızdır ve karmaşık bakım gerektirmez. Yaz Kar ortancasının hiçbir açıklaması, çiçeklenme döneminde bitkinin tüm çekiciliğini aktarmayacaktır.

Ortanca nakli

Bir fide satın almadan önce, dikim için bir yer seçmek için bahçeye gitmelisiniz. Bitkinin ana süre boyunca gölgede kalması için böyle bir bölge seçilmesi tavsiye edilir, ancak sabah ve 16.00'dan sonra çalılar güneş ışınları ile aydınlatılır. Dikilen uzun ömürlülerin etrafındaki toprağı sistematik olarak nemlendirmek önemlidir. Güney bölgesinde, açık güneşte ekilen fidelerin ölebileceği de unutulmamalıdır.

Önemli! Bol çiçeklenme ancak çalılar yeterli miktarda güneş ışığı aldığında elde edilebilir. Gölgede, ortanca yemyeşil çiçeklerden hoşlanmayacak.

Bahçe yolları boyunca bir ortanca sokağı ve bitki çalıları yaratma arzusu varsa, onlardan yaklaşık 90 cm geri çekilmek ve sadece bu yerde bir depresyon kazmak gerekir. Bu, yayılan çalıların yoldan çıkmasına izin verecektir. Yine de, çalıların dalları yolun sınırlarının ötesine geçtiyse, onları bir iple bağlamaya değer.

Bitkiler yeterli besin alamayacağından ortanca ağaca yakın dikilmez. Yakında biri hastalanmakla kalmaz, aynı zamanda ölebilir.

Renklerin gölgesini değiştirmek

Dikim için toprak

Dikim toprağı gevşek ve verimli olmalıdır. Yaz Kar salkım ortanca sadece hafif asidik zeminde büyür. Deneyimli çiçekçiler, ekim girintisinin önceden hazırlanmasını önerir. Bu, bağımsız olarak hafif asidik bir substrat oluşturmanıza izin verecektir. Bu amaçla, çukurun üçte bir oranında ekşi kahverengi turba ile doldurulması gerekecektir. Ayrıca çukura küçük bir parça eklenir:

 • iğne yapraklı ağaçların talaşı;
 • orman toprağı;
 • verimli toprak;
 • Çam kabuğu.

Not! Karışık substrata küçük bir kompost veya humus yüzdesi ve 70 g süperfosfat, 20 g potasyum sülfat ve 20 g üre eklenir. Karıştırılmış substratın ekimden önce en az birkaç gün beklemesine izin verilmelidir.

Dikim girintisinin boyutu fidanın özelliklerine bağlıdır.Deneyimli çiçek yetiştiricileri, derinliği 55 cm'ye ulaşan ve genişliği 60 cm'yi geçmeyen bir çukur kazmayı tavsiye eder.

Adım adım dikim süreci

 1. Kök sisteminden bir toprak parçasını ayırmadan, fideyi dikim girintisine yeniden düzenleyin.
 2. Çukurda oluşan boşlukları toprakla doldurun. Bu durumda, kök boğazı zeminin üzerine yerleştirilmelidir.
 3. Toprağı sıkıştırın ve çalıya bol miktarda iki kova durgun su dökün. Toprak nemlendikten sonra çöktüğünde, toprağın küçük bir kısmının yeniden doldurulması önerilir. Bu tavsiyeye uymanız, yerdeki havadan kurtulmanızı sağlayacaktır.
 4. Çalı yakınındaki zeminin yüzeyi malçlanır. Malç olarak bir yüksek bataklık turba tabakası ve iğne yapraklı ağaçların kabuğu kullanılabilir. Önerilen katman kalınlığı 6-7 cm'dir.

Önemli! Çok yıllık nemli (bataklık değil) toprağı tercih ettiğinden, ortancalar için malçlama gereklidir. Gerekirse, çalı için ek gölgeleme oluşturabilirsiniz. Bu amaçla güneşli taraf gazlı bez veya spandbond ile kapatılır.

Üreme

Genç fidan satın almak gerekli değildir. Onları kendiniz yetiştirebilirsiniz. Yaz Kar ortanca çeşitli şekillerde çoğalır:

 • kırıntı;
 • katmanlama;
 • çalıyı bölmek.

İlk yöntemi uygulamak için, 20 Nisan'da çalılardan kesimlere başlamak gerekir. Yaşı bir yılı geçmeyen yeşil sürgünler tercih edilir. Kesimlerin uzunluğu en az 10 cm olmalıdır Sürgünler kesilirken dik açı elde etmek gerekir. Aşağıda bulunan yapraklar kaldırılır.

Not! Kesilen tüm sürgünler kök kökleri ile muamele edilir ve bir serada verimli toprağa ekilir.

İnanılmaz çiçeklenme

Soğuk mevsimde kesim yöntemi şu şekilde gerçekleştirilebilir:

 1. Ekim ayının son günlerinde, ana çalıları kazın ve geniş bir kaba nakledin.
 2. Çok yıllık bitkiyi, sıcaklığın 6 ° C'nin altına düşmediği bir odaya yerleştirin.
 3. Kışın sonunda, sürgünler olgunlaşır ve onlardan kesimler kesilebilir (her birinin iki internodu olmalıdır).
 4. Üstteki yeşil kütleyi kesin ve alt yaprakları kesin.
 5. Her kesimin alt kesimini bir büyüme uyarıcısı ile tedavi edin.
 6. Besleyici toprakla dolu derin kaplarda fideler için bitki boşlukları. Kesimleri kavanozlarla örtün.

Çalıyı bölmek

Genellikle, Yaz Kar çeşidinden bir fide elde etmek için çiçek yetiştiricileri, çalıları bölme yöntemini kullanırlar. Ana çalıyı kazdıktan sonra, çok yıllık olanı birkaç parçaya bölmeniz gerekir. Her bölüm bir yenileme tomurcuğu içermelidir. Ortaya çıkan çalı, hazırlanmış bir dikim girintisine ekilir.

Katmanlar

Genç sürgünleri toprak yüzeyine doğru bükmek ve kazmak gerekir. Prosedürün 20 Ekim'de yapılması tavsiye edilir. Üst kısımlar zemin yüzeyinde kalmalıdır. Boyları 19-20 cm olmalıdır.Mart ayı sonunda köklü sürgünler ortaya çıkar. Çalıdan ayrılmalı ve nakledilmelidir.

Bakım özellikleri

Dikimden sonraki ilk 12 ay ortancanın özel beslenmeye ihtiyacı yoktur. Belirli bir süre sonra, gübreler aşağıda açıklanan programa göre uygulanır.

 • Nisan ayında, iz elementler ve makro besinleri içeren Summer Snow ortanca çalılarının altına kompleks gübreler uygulanmalıdır. Bu durumda mükemmel bir seçenek nitrojen ve fosfor olacaktır.
 • Mayıs ayının sonunda, potasyum sülfat ve süperfosfattan oluşan üst pansuman tanıtıldı. Bu, şekillendirme tomurcuklarının boyutunu artırmayı mümkün kılacaktır.
 • Yaz aylarında, çok yıllık çalılar bir inek gübresi çözeltisi ile döllenir.

Ekilen uzun ömürlülerin etrafındaki toprağı nemlendirmek için yerleşik su kullanmak gerekir. Sezonda birkaç kez bitkileri asitlendirilmiş suyla sulamak gerekir. Bunun için 25 damla limon suyu bir kova suda eritilir.

Not! Asitlenmiş sıvı ile sulama, yaprakların sararmasını önlemeyi mümkün kılacaktır.

Yeni çeşitlilik

Kışa hazırlık

Çeşitliliğin iyi kışa sertliğine rağmen, çalıları kışa hazırlamak hala daha iyidir. Genç çalıları örtmek ve onlara zarar vermemek için, onları bir iple bağlamanız ve acele etmeden, daha önce tahtalarla kaplı olan toprak yüzeyine çekmeniz önerilir. Bitki, tahtaya çakılan çivilere bağlanır ve ladin dalları ve talaşla fırlatılır. Üstüne bir sac demir yerleştirmeniz ve yapıyı spandbond ile sarmanız gerekir.

Ne yazık ki, eski çalıyı yere eğmek zordur. Bu tür uzun ömürlüleri izole etmek için farklı bir yöntem kullanmalısınız. Burçları lutrasil ile sarın, ip ve bantla sabitleyin. Metal bir ağ kullanarak burcun üstüne bir çerçeve oluşturun. Yüksekliği bitkinin yüksekliğini 15-20 cm geçmelidir.Çerçeve kısmına çok miktarda kuru yaprak dökün. Yapı, çatı kaplama keçesi ve polietilen malzeme ile sarılmıştır. Kışın, çalılar ayrıca büyük bir kar tabakasıyla kaplanır.

Ortanca Yaz Karında inanılmaz bir çiçeklenme var. Gölgelerdeki değişim, çeşitliliğe lezzet katar. Çok yıllık bir bahçe arsasının gerçek bir dekorasyonu olabilir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe