Ortanca Sonsuz Yaz

Tekrarlanan çiçeklenme sayesinde ortanca Endless Summer, yazlık evleri veya bahçeleri süslemek için en çok kullanılan bitkiler listesine dahil edilmiştir. Ayrıca, Rusya'nın kuzey şeridinin özelliği olan sert iklim koşullarına da dayanabilir.

Kökeni ve görünüm

Popüler inanca göre, Endless Summer ortanca 2003 yılında ABD'nin Minnesota eyaletinde geliştirildi. Gerçekte, seçim çalışmaları çok daha erken başladı - 20. yüzyılın sonunda. O zaman, 1982 kışında, yetiştiriciler bazı türlerin don ve çimlenmesi arasındaki ilişkiyi keşfettiler.

Kökeni ve görünüm

Hydrangea Macrophylla, büyük yapraklı ortancanın resmi adıdır. Uzun boylu türler maksimum 100 cm taç genişliği ile 2-3 m yüksekliğe kadar ulaşabilir Bitki, 15 cm uzunluğa kadar büyüyebilen dişli yapıya sahip koyu yeşil eliptik yapraklarla karakterizedir.

Türlerin anavatanının Amerika Birleşik Devletleri olmasına rağmen, Rusya'da Sonsuz Yaz yaygınlaştı, bu da öncelikle büyüme koşullarına iddiasızlığı ve güzel çiçek salkımlarının varlığından kaynaklanıyor.

Çiçeklenme açıklaması

Endless Summer tipi büyük yapraklı bir ortancanın çiçeklenmesinden önce, çiçek salkımının yaprakları 10 ila 15 cm çapında küçük kalkanlarda toplanır, tomurcuk çevresinde en fazla ulaşmayan büyük steril pembe çiçekler vardır. 2-3 cm.

Ortanca salkımları, ana tomurcuğu açtıktan sonra çapı 20 cm'ye yükselen büyük bir küresel şekil ile karakterizedir. Çoğunlukla çiçek şapkalar açık mavi, pembe veya kırmızı çiçeklerden oluşur.

Bilginize! Çiçek salkımının rengi tamamen toprağın asitliğine bağlıdır. Bu nedenle, 7'nin altındaki bir pH, yapraklara mavi bir ton verirken, bir pH seviyesi pembeye daha yakındır. Bu özellik, çiçek pigmentlerine girebilen alüminyum iyonyum elementlerinin varlığından kaynaklanmaktadır. Bu, renk değişikliğini ayarlamayı kolaylaştırır.

Türün ayırt edici özellikleri arasında geçen yılki sürgünlerde her 40-50 günde bir yeni tomurcuk oluşumuna bağlı olarak yeniden çiçeklenme olasılığı da bulunmaktadır. Ayrıca çiçekler küllemeye karşı dayanıklıdır.

Açık toprağa satın aldıktan sonra nakli

Ortancaların nakli en iyi şekilde serin bir günde veya yağmurdan hemen önce yapılır. Güneş çok parlak olmadığında hava sakin olmalıdır. Ekim için en uygun zaman Nisan-Mayıs veya Ekim'dir.

Bitki nakli

İniş için ne gerekli

Ortancaları açık toprağa ekmeden önce, komplikasyon riskini azaltacak bir dizi zorunlu prosedür uygulamak gerekir. Ayrıca çalıların hayatta kalma oranının artmasına da yardımcı olacaktır.

 • Dikim alanını kazın, diğer bitkilerden tüm yabani otları ve kökleri çıkarın.
 • Mümkünse, fidanlıkta turba, kum ve talaş karışımı ile ekilmiş kapalı köklü en olgun fideleri seçin.
 • Çalı için bir yer hazırlayın, yavaş yavaş toprağı kazın ve ona 1: 1: 1: 1 oranında turba, çim, kum ve humus ekleyin.
 • Aşırı nemi önlemek için tabanına çakıl, kırma taş veya ufalanmış tuğla serilecek 50 cm çapında ve derinliğinde küçük delikler açın.
 • Toprağı bol su ile örtün.

Bilginize! Deneyimli bahçıvanlar, ekimden önce ekilen deliklere mineral ve organik gübreler eklemeyi tavsiye eder, bu da çiçek tomurcuklarının daha verimli oluşumuna katkıda bulunur.

En iyi yeri seçmek

Endless Summer çeşidinin geniş yapraklı bir ortanca ekerken yer seçimi özellikle önemli bir rol oynar. Çalıların sadece sağlığı ve görünümü buna değil, aynı zamanda soğuk mevsimde hayatta kalma yeteneğine de bağlıdır.

Seçim için temel öneriler:

 • Aydınlatma. Herhangi bir büyük yapraklı ortanca çeşidi fotofilik olduğundan, iyi kutsal alanlara bir bitki dikmek gerekir. Çalı aşırı kurumadan muzdarip olacağından, tamamen gölgesiz bir bölge seçmek de imkansızdır. İdeal çözüm, gölgesi çiçeğin üzerini günde 6-8 saat kaplayan alçak bir ağacın yanına toprağa dikmektir.
 • Sıcaklık. Büyük yapraklı bir ortanca dikmek sadece ısınmış toprakta mümkündür. Aynı zamanda, bitki ayrıca sıcağa tahammül etmez ve zamanında barınma gerektirir. İlkbaharda en uygun sıcaklık 10-15 ° C'dir.
 • Nem. Genç fideler önceden aşırı kuvvetli rüzgar veya dondan korunmalıdır. Tesis, havanın serbest akışta dolaştığı iyi havalandırılan yerleri sever. Bununla birlikte, bir taslakta bir ortanca ekmeye değmez, en iyi seçenek onu çitin yanına veya cepheye dikmektir.
 • Hazırlama. Bitkinin çalıları, düşük ila orta asitlikte (pH 5-5,5) toprakta iyi çimlenir. Toprağın kireçli olmaması gerektiği unutulmamalıdır, aksi takdirde kök sistemi sıklıkla incinir ve hatta ölür.

Çiçeklerin rengi de toprağın asitlik seviyesine bağlı olduğundan, ekim yeri seçerken buna da özel dikkat gösterilmelidir. Bu nedenle, çiçek salkımları beklenenden farklı bir renkte büyümüşse, paniğe gerek yoktur.

Adım adım dikim süreci

Bir alan hazırlayıp seçtikten sonraki adım, bitkiyi önceden hazırlanmış toprağa doğrudan dikmektir.

Dikim süreci

Bunu yapmak için, adım adım önerileri izlemelisiniz:

 1. Fidelerin gövde ve kök sistemini temizleyin.
 2. Kökleri deliğe yerleştirin ve avuç içlerinizle yavaşça açın.
 3. Kök boğazının zeminle aynı hizada kaldığından emin olun.
 4. Kökleri toprakla örtün ve elde edilen tepeyi ellerinizle sıkıştırın.
 5. Her çalıyı 18-20 litre suyla sulayın.
 6. 7-8 cm yüksekliğe kadar talaş, iğne yapraklı veya çam kabuğu ile malç.

Not! Dikimden hemen sonra organik gübre eklenmesi ve fidelerin eğilmemesine dikkat edilmesi önerilir.

Ortanca üreme Sonsuz yaz

Ortancaların kesimlerle çoğaltılması, evde bir bitki yetiştirmenin en yaygın yöntemidir. Üreme amacıyla, esas olarak farklı bir yöntem kullanılır - tohumların yardımıyla.

Kesimlerle çoğaltma

Bir bitkinin kesimlerle çoğaltılması için en iyi dikim materyali, en az üç sürgün içeren 2-3 yaşındaki bir fide olacaktır. Çiçeklenmenin başarılı olabilmesi için boyunun 70 cm'den fazla olması gerekir.

Küçük kesimler en iyi Mayıs'ta veya Haziran başında ekilir. Bu, kök sistemini hızlı bir şekilde başlatmanıza izin verecek ve bu da küçük bir fideden tam teşekküllü bir çalı oluşturmayı mümkün kılacaktır.

Kesimlerle çoğaltma

Kesimler ekilirken yapılacak işlemlerin sırası:

 1. Alt yaprak çiftlerinden kesimleri temizleyin.
 2. İçlerinde ıslak kum olması gereken 2-3 cm derinliğinde geniş bir tencerenin kenarları boyunca dikin. Sürgünler arası mesafe, yaprakların birbiriyle temas etmemesi için yeterli olmalıdır.
 3. Mini bir sera oluşturmak için tencereyi bir torba veya plastik şişeyle örtün ve doğrudan güneş ışığı almayan aydınlık bir yere yerleştirin.
 4. Fideleri periyodik olarak sulayın ve toprağı orta nemde tutun.
 5. 3-4 hafta sonra sokağa nakli.

Çelikler yarı odunlaşmışsa veya Ağustos sonunda kesilmişse, ekim teknolojisi farklı olacaktır.Bu durumda, pot en iyi yeri seçerek derhal yere kazılmalıdır. Çimlenme sırasında, mini serayı periyodik olarak havalandırın ve sonbaharın ilk günlerinin başlamasıyla birlikte şişeyi veya torbayı çıkarın. Bundan sonra, fidelerin daha fazla büyümesi için iyi bir kök sistemi olacaktır.

Not! Ayrıca bazen 5-6 çift yapraklı tamamen odunlaşmış kesimler kullanılabilir. Onları büyütmek önceki yöntemden çok farklı değildir, ancak ekimden önce tüm yapraklar çıkarılmalıdır, bu da suyun buharlaşmasını azaltır.

Tohumlardan büyüyen

Tohumların yardımıyla daha parlak bir çiçeklenme elde edebileceğiniz gerçeğine rağmen, bu yetiştirme yöntemi, birkaç toplamanın varlığı nedeniyle en zahmetli olanıdır.

Önemli!Tohum ıslahı için en uygun ay Şubat ayıdır. Yapılması gereken ilk şey tohumları iki kat tül ve pamuk yünü arasına yerleştirip üzerine kaynamış su döküp 2 gün beklemektir.

Daha sonra, 2: 1 oranında turba ve kumdan toprak için bir besin karışımı hazırlamalısınız. Elde edilen maddeyle küçük bir kap doldurun ve ilk 2-3 haftayı besleyin.

Ortanca tohumları toprak yüzeyine serilir ve üzeri kumla kaplanır. Saksılar, mikro iklim oluşturmak için şeffaf film veya plastik ürünlerle kaplanır. Kapların çapları 6-7 cm olmalıdır.Tohumların çimlenmesinden 1.5-2 yıl sonra bitki açık toprağa ekilir.

Ortanca bakımı

Ortanca çeşidi Eternal Summer'ın doğrudan ekiminden sonra, tüm koruyucu önlemlere özen ve uyum gereklidir. Bu, hastalık veya parazit riskini önemli ölçüde azaltacak ve ayrıca bahçıvanı hızlı büyüme ve yemyeşil çiçeklenme ile memnun edecektir.

Bitki bakımı için ana öneriler sulama, besleme, budama ve diğer birçok önemli prosedürü içerir.

Sulama modu

Geniş yapraklı ortanca Endless Summer nem seven bir bitki olduğundan, gerekli toprak nemini korumak için uygun bakıma ihtiyacı vardır.

Sulama suyu kireç, klor veya başka herhangi bir kimyasal safsızlık olmadan yumuşak olmalıdır. En uygun seçenek yağmur suyu kullanmaktır. Bir musluk suyu da uygundur, ancak bu durumda önceden güneşte ıslatılması gerekir.

Not!Musluk suyu ile düzenli sulama, kloroz oluşumuna neden olabilir. Bunu önlemek için sıvıya periyodik olarak 3-5 damla limon suyu veya% 9 sirke ilave edilmelidir.

Ortanca sulama rejimi oldukça basittir: haftada bir kez çalıların altında en az iki kova su. Nem eksikliği, aşağıdaki semptomlarla karakterize edilir: yaprakların sarkması, kıvrılması ve sararması. Bazı durumlarda, gövde elastikiyetinde bir kayıp olabilir.

Üst giyim

Bir mevsimde bitki 3 ila 5 kez beslenir. Gübreleme genellikle ilkbahar ve yaz aylarında yapılır. Bu, ortancanın daha etkili bir şekilde çiçek açmasına izin verecektir.

Üst giyim

İlkbaharda azot, potasyum ve fosfor içeren gübreler uygulanır. Bu mikro elementlerin yokluğunda uzun çiçeklenme beklenmemelidir. Hemen hemen her çiçekçide satılan ECOstyle ve Green Bool ürünleri kendini kanıtlamıştır. Orman güllerini, açelyaları beslemek için maddeler kullanabilir veya kendi bitkisel infüzyonunuzu hazırlayabilirsiniz.

Ortancanın bütün yaz çiçek açması için gübrenin yeterli potasyum ve azot içermesi gerekir. Ağustos ayının başlarında, çalıyı kışa hazırlamak için azot takviyeleri hariç tutulur.

Önemli! Bitki ölebileceği için yılın herhangi bir zamanında kireç bazlı müstahzarların kullanılması yasaktır. Bu nedenle, kullanmadan önce her zaman kullanılan ilaçların açıklamasını ve bileşimini okumak önemlidir.

Çiçeklenme döneminde bakımın özellikleri

Çiçeklenme sırasındaki en önemli prosedür toprak malçlamadır. Bunun için çam kabuğu, iğne yapraklı ağaçlar veya kurutulmuş yapraklar kullanmak daha iyidir.Genellikle sıradan talaş veya turba kullanılır.

Çiçeklenme döneminde bitkinin sulanması ve gerekirse solmuş çiçeklerin çıkarılması önemlidir.

Dinlenme döneminde bakımın özellikleri

Çiçek açtıktan sonra kurutulmuş veya zayıflamış sürgünleri budayabilir ve çıkarabilirsiniz. Çalıyı gençleştirmek için, sözde sıhhi budama yapılır - tüm dalları keskin bir budayıcıyla üçte bir oranında keser.

Not! Erken ilkbaharda büyümeleri tomurcuklara kadar kısaltmak daha iyidir. Sonbaharda, çalıların dekoratif şeklini bozan yan dallardaki belirgin sürgünlerin kesilmesi tavsiye edilir.

Ayrıca uykuda olan dönemde bitkiyi bunun için daha uygun bir yere nakledebilirsiniz.

Kışa hazırlık

Ebedi Yaz ortancasının dona dayanıklı bir çeşit olmasına ve ek önlemler almadan donları tolere edebilmesine rağmen, bitkiyi önceden kışa hazırlamak daha iyidir. Bu yapılmazsa çiçeklenme çok daha sonra gerçekleşecektir.

Kışa hazırlık

Bu nedenle, çalıların erken ilkbaharda çiçek salkımına sahip sahiplerini memnun etmesi için, ilk soğuk hava başlamadan önce bile örtülmesi önerilir. Sera filmi, lutrasil veya spunbond malzeme olarak kullanmak daha iyidir. Hiçbir şey yoksa bitkiyi dallar ve kuru yapraklarla kaplayabilirsiniz. Çalı tabanı turbaya sarılmalıdır.

Not! Dondan sonra, solmuş çiçek salkımlarının kesilmesi ve sürekli olarak kurutulmuş yapraklardan temizlenmesi tavsiye edilir.

Ayırt edici özelliği nedeniyle, ortanca çiçeklenme çiçek salkımının gölgesini değiştirir Sonsuz Yaz, herhangi bir bahçıvan için sonsuz bir ilham kaynağıdır. Bitki bakım konusunda iddiasız ve dona kolayca tahammül ediyor. Basit tavsiyelere uymak, acemi bir bahçıvan için bile güzel bir ortanca elde etmeyi mümkün kılacaktır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe