Bahçedeki çiçeklik üzerinde floksa

Floksa sahip çiçek tarhları kendine has renkleri ve canlı çiçekleriyle göze çarpar. Bu muhteşem çiçekler herhangi bir ev bahçesini süsleyebilir. Aynı zamanda büyüme sürecinde sorun yaratmazlar, ancak belli bir teknoloji takip edilirse.

Peyzaj tasarımında floksa

Floksa iddiasız bitkiler olduğundan, toprak türünden bağımsız olarak çeşitli yerlere ekilebilirler. Arazi olmasa bile bir kaba çiçek dikebilirsiniz. Arazi varsa, hayal gücünü özgür bırakabilir ve floksa ile birçok çiçek yatağı inşa edebilirsiniz.

Floksa ile çiçeklik

Peyzaj tasarımı alanındaki belirli bilgilerle, phlox yardımı ile uzayda renk ve konum bakımından uyum bakımından farklılık gösterecek çeşitli kompozisyonlar oluşturabilirsiniz.

Not! Uzmanlar, floksa geniş bir dizide bir çiçek yatağına dikilmesini, onları yetişkin bitkilerin yüksekliğini, çiçeklenme zamanını ve ayrıca çiçek salkımları ve yeşillik kombinasyonunun nüanslarını dikkate alarak önermektedir.

Düz çiçekler, uzun mesafeden en avantajlı göründükleri için parkları ve geniş alanları süslemek için en uygun olanıdır. Sabahın erken saatlerinde veya akşamlarında çiçeklerin güzelliğinin tadını çıkarmak isteyenler için, rengini değiştiren beyaz çiçekli veya bukalemunlu çeşitler en uygunudur.

Çiçeklik için yer seçimi

Floksa iddiasız ve çok yönlü bitkiler olarak kabul edilmesine rağmen, seçilen herhangi bir yerde büyümeyecekler. Verimli yetiştirme için, uygun toprak kalitesi ve mahremiyete dikkat etmeniz gerekir.

Peyzaj tasarımında floksa

Floksa bahçede rahat hissettirmek için aşağıdaki koşullar sağlanmalıdır:

 • Yüksek kaliteli aydınlatma - tüm floksalar, iyi gelişmeyen ve gölge koşullarında çiçek açan ışığı seven mahsullerdir. Aynı zamanda, farklı bitki kategorileri kendi aydınlatma yoğunluğuna ihtiyaç duyar. Dağınık aydınlatmaya sahip alanlar, bu çiçekleri yetiştirmek için en uygun yer olarak kabul edilir.
 • Rüzgar ve cereyandan koruma - aksi takdirde tesis doğruluğunu ve kompaktlığını kaybedecektir.

Topografyaya gelince, ya tamamen düz olabilir ya da her türlü kusuru olabilir. Dikkate alınması gereken tek şey: Bu çiçekler, ovalara, çöküntülere ve ayrıca su birikmesi olasılığı olan yerlere dikilmemelidir. Eğimler, eğimler ve zorlu arazilerde ise phlox'lar, gerekli koşullar sağlandığında bu tür yerlerde normal olarak büyüyebilir.

Önemli! Evlerin veya diğer binaların yakınında kompozisyonlar oluştururken, doğrudan nesnelere ve bunların mikro iklim üzerindeki etkilerine odaklanmanız gerekir. Doğu, batı ve kısmen güney taraflarında kuzey taraflarından yetişmeyen çalı çeşitlerinin ekilmesi tavsiye edilir.

Floksa türleri - en güzelini seçin

Her yetiştiricinin kendine ait olması nedeniyle en güzel çiçekleri vurgulamak çok zordur. Bazıları düşük büyüyen çalıları tercih ederken, diğerleri büyük çiçek salkımına sahip uzun çalıları tercih eder. Çok yıllık floksalar, bahçıvanlar arasında çok popülerdir, çünkü bakım konusunda daha iddiasızdırlar ve yıllık fide dikimi gerektirmezler.

Tüm floksalar kendi yollarıyla iyi ve güzeldir, ancak aşağıdakiler hala en popüler olarak kabul edilir:

 • Kar Çığ - erken çiçek açan piramidal grubu ifade eder. Bu çiçekler boy olarak 80 cm'ye kadar uzar, çiçekleri saf beyazdır.
 • Delta, erken çiçek açan piramidal gruba ait başka bir çiçektir. Yetişkin bir bitkinin boyu 1 metreyi geçmez. Çiçekler beyazdır ve ortası ahududu rengindedir.
 • Natasha - yavaş gelişir ve 80 cm'den fazla büyümez Çiçekler beyaz yaprakları ve geniş koyu kırmızı-pembe çizgili iki renklidir.
 • Sinek kuşu - küçük renkli floksa temsilcilerine aittir. Dallı ve büyük konik salkımlarda farklılık gösterir. Ortasında leylak bir yıldız bulunan açık leylak mavisi tonlarında çiçekler. Yüksek kışa dayanıklılıkta farklılık gösterir.
 • Parlayan Yıldız - karakteristik kokulu aroması ve sivri uçları olan yıldız şeklindeki çiçekler. Burçlar küçüktür. Çiçeklenme dönemi haziran ayından eylül ayına kadardır. Minyatür boyutundan dolayı bu çeşit balkonlarda yetiştirilebilir.
 • Ferdinand - 60 cm yüksekliğe kadar büyür İğne benzeri, yuvarlak, yıldız şekilli, kesilmiş yaprakları olan dallı gövdeler. Renk farklı olabilir. Güçlü aroma ve çift çiçeklenme bakımından farklıdır.

Floksa Kar Çığ

 • Davids Lavanta, beyaz merkezli oval-konik leylak salkımına sahip güçlü, geniş yapraklı bir çiçektir.
 • Selena orta büyüklükte bir bitkidir, çalı yüksekliği 80 cm'yi geçmez Çiçeklenme yaz ortasında başlar. Gri bir pus ile koyu pembe rengin yemyeşil konik salkımları.
 • Bach - 80 cm yüksekliğe kadar büyür Çiçekler orta büyüklükte, koyu pembe renkli, ahududu halkalı, Temmuz ayında çiçek açar. Bu çeşidin çiçekleri güneşe ve kötü havaya karşı hassastır, bu nedenle kısmi gölgede ekim yapılmalıdır.
 • Berendey, güçlü sürgünlere ve büyük, yuvarlak çiçek salkımına sahip kompakt bir çiçektir. Bitki 80 cm yüksekliğe kadar büyür Çiçekler leylak renginde, gümüşi bir çiçeklerle kaplıdır.

Floksa, çeşidi ve adı ne olursa olsun çok güzel çiçeklerdir. Çiçek salkımları kimseyi kayıtsız bırakmaz, bu nedenle her bahçıvan, hangisinin kendi sahasına dikileceğine kendisi karar vermelidir.

Floksa David'in Lavantası

Renk seçimi

Bugün, renk paletinde farklılık gösteren geniş bir floksa seçimi var. Çiçekler kar beyazından koyu maviye kadar seçilebilir. Tek şey, palette sarı renk ve tonlarının olmaması, ancak sadece beyaz-pembe-lila tonlarının mevcut olmasıdır.

Tüm floksa, romantik notalarla hassas bir renge sahiptir.

Phlox'un diğer renklerle etkili kombinasyonu

Birçok acemi bahçıvan, phlox'un yanında ne ekeceğini merak ediyor. Bir çiçek bahçesine hangi çiçekleri dikeceğinize karar vermeden önce, bunların veya diğer bitkilerin ne tür bitkilere ait olduğunu bulmanız gerekir.

Zemin örtüsü çiçekleri, slaytları, duvar dekorunu ve bahçe saksılarını süslemek için en uygun olanıdır. Kaldırımları, bahçe yollarını vurgulamak ve bahçeyi bölümlere ayırmak için, küçük bitkileri tercih etmek en iyisidir.

Önemli! Uzun numuneler, mixborders'ları süslemek için idealdir.

Bir çiçek tarhında zambaklar ve floksalar

Aynı çiçek yatağındaki zambaklar ve floksalar mükemmel bir şekilde birleştirilmiştir, ancak bu tüm türler için geçerli değildir. Bu nedenle, bir zambakın yanına güzelce phlox ekmeden önce, belirli bir şema geliştirmek gerekir. Zambaklarla birlikte mavi ve mor tonlardaki floksalar çok renkli görünüyor. Zambakların büyüyen sürgünleri için iyi bir arka plan sürünen çeşitlerdir.

Bir çiçek tarhında zambaklar ve floksalar

Kedi nanesi ile

Bitkinin ihtişamını ve büyüklüğünü vurgulamak için, yanına bu kombinasyonda tamamen ağırlıksız görünecek bir catnip dikebilirsiniz. Düet sadece renk açısından değil, dokular, şekiller ve konturlar açısından da mükemmel olacak. Pembe renkli phlox çeşitlerini catnip ile birleştirmek en iyisidir.

Renk ve yükseklik bakımından farklılık gösteren çok çeşitli floksa nedeniyle, çiçek yataklarını süslemek için her türlü çiçek kullanılabilir.Aynı zamanda, çoğu zaman karaya çıkarma için, phlox'un konakçılarla kombinasyonları, güller, kadife çiçeği, gladioli, zambaklar ve eğrelti otları kullanılır.

Nasıl daha fazla etki elde edilir

Hangi floksa ile birleştirileceğine karar verdikten sonra, sezon boyunca sizi güzellikle memnun edecek çekici çiçek yataklarını kolayca oluşturabilirsiniz. Yaz-sonbahar çeşitleri ile ev sahibi, fesleğen veya astilbe yerleştirmek en iyisidir.

Önemli! İlkbaharda çiçek açan bitkiler için çuha çiçeği ve saksafon bitkisi ideal komşulardır.

Güzel çiçeklenme için en iyi pansuman

Gelişim aşamalarına bağlı olarak bitkilerin beslenmeye ihtiyacı vardır. Her şey doğru yapılırsa, o zaman gür ve güzelliğin yanı sıra uzun ömürlü çiçeklenme elde edebilirsiniz.

Yoğun gelişme ve büyüme sırasında bitkinin bol sulamaya ihtiyacı vardır. Ayrıca çiçeğe nitrojen besleyebilirsiniz. Tomurcuk oluşumu döneminde azot ihtiyacı azalır ve bitki daha fazla potasyum ve fosfor ister. Çiçeklenme döneminin sonunda ve tohum olgunlaşması anında bitkinin kışı daha rahat geçirebilmesi için besin maddelerinin sağlanması gerekir.

Büyüme mevsimi boyunca, phlox, ister yıllık bir çiçek ister çok yıllık olsun, yaklaşık 5-6 kez yapılması gereken beslenmeyi gerektirir. Yöntem hem yaprak hem de kök olarak kullanılabilir.

Not! Ayrıca çiçek dikmeden önce toprağa gübre ilave edilmesi gerekir - böylece toprağın verimliliği artar ve yapısı düzelir.

Resim 6. Çiçek tarhında astilbe, güller ve floksa

Şaşırtıcı derecede parlak renkli flokslar, evde, ülkede veya bir şehir dairesinde balkonda çiçek tarhları düzenlemek için idealdir. Bitkiler aynı alanda farklı renklerle ilgilenmek ve harika görünmek konusunda iddiasızdır. Bu sayede, herhangi bir mal sahibinin gururu olacak, dışarıdan yardım almadan kendi ellerinizle bir çiçeklik yaratabilirsiniz.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe