Dusheney Indian: bakım ve yetiştirme yöntemleri

Bazı ilgisiz bitkilerin benzerliği şaşırtıcıdır. Bunun kanıtı, çilekleri oldukça andıran bir bitki olan Hint duchenea'sıdır. İkincisi hasat uğruna yetiştirilirse, o zaman ducheneu esas olarak yeşil bir dekorun rolünü oynar.

Duchenei türleri

Çilek "ikizinin" başka bir adı var - Potentilla. Bazen dusheney bitkisine fragaria denir. Hintli "misafir", bahçe meyvesine olan benzerliğini, aynı Pink ailesine ait olmalarına borçludur.

Yanlış çilek

Vietnam, Çin ve Endonezya'da dusheney uzun süredir tıbbi bir bitki olarak yetiştirilmektedir. Bitki, ancak 19. yüzyılda Avrupa'nın seralarına girdi. Potentilla, son derece dekoratif görünümü ve hava koşullarına karşı dayanıklılığı nedeniyle, kuzey enlemlerinden ılık güneye doğru hızla popülerlik kazandı. Uzmanlar, Khokhloma resminin ustaları tarafından tasvir edilen desenli yaprakları ve parlak meyveleri olduğuna inanıyor.

Ducheney çilek

Sahte çilekler, gerçek çileklere çok benzer. Kırmızı meyveler dikkat çeker ve iştah açar. Birçok yetiştirici, Hint dushenei meyvelerinin yenilebilir olup olmadığı konusunda endişelenir. Bu soru olumlu yanıtlanabilir. Potentilla meyvelerinin yemesine izin verilir, zehirli değildirler ve hatta faydalı özelliklere sahiptirler. Bununla birlikte, büyük miktarlarda vücuda zarar verebilirler, bu nedenle hamile kadınların ve çocukların kullanmayı reddetmesi daha iyidir. Ek olarak, sahte çilekler hoş bir tada sahip olamaz, bu nedenle onları deneyen çoğu insan bunlara olan ilgisini çabucak kaybeder.

Not! Ducheney hem açık havada hem de ev bitkisi olarak yetiştirilebilir.

Hint Potentilla'nın dış tanımı:

  • Sürünen saplar ve kökler;
  • Derin yeşil renkli kesilmiş üç loblu yapraklar;
  • Kırmızı (bazen beyaz) yuvarlak meyveler;
  • Çiçekler sarı yaprakları ile bekardır.

Tutti-frutti çeşidi

Kültür, ısrarcıdır; neredeyse tüm sıcak mevsim boyunca çiçekler ve meyvelerden hoşlanır.

Duchenei Hint Tutti-frutti

Bu Potentilla çeşidi, diğerleri gibi, bir toprak örtüsü veya bol bitki olarak yetiştirilir. Sahte çilekler çok yıllıktır, bu nedenle tohum ekme ve hasat etme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Sevimli rozetler hızla bıyıkları dağıtır ve büyür, bu nedenle beşparmakotunun sık budama ihtiyacı vardır. Bu prosedür bitkiye faydalıdır. Hint duchenea Tutti frutti, kuraklığı ve aşırı sulamayı tolere eder. Çoğu zaman, toprağı köklerde gübrelemek gerekli değildir, bitki toprağın bileşimine iddiasızdır.

Duchenea Rosita

Duchenea bir ev bitkisi olarak yetiştirilirse, hızlı büyümesi nedeniyle sık sık saksı değişimi gerekecektir.

Duchenei Hint Rosita

Rosita çeşidi harika bir zemin örtüsüdür. Yeşil yaprakların arka planına bakan meyveler yazın parlak görünür. Büyüme mevsimi boyunca bitkide meyveler ve meyveler görülür.

Dyusheneya Rosita güvenle kış uykusuna yatar, barınağa ihtiyacı yoktur. Bitki çiğnemeye karşı dayanıklıdır. Hint çileklerini açık havada (özellikle bir dağ slaydında etkileyici görünür), kapalı bir saksıda veya bir kış bahçesinde yetiştirebilirsiniz.

Önemli! Ducheney, birçok yabani otları başarıyla tıkar, böylece ot toplamanız gerekmez.

Çiçek bakımı

Hint beşparmakotunun evde ve sitede bakımı kolaydır.Tüm talimatlara uyarak, kısa sürede herkesi şaşırtacak güzel bir yaprak, çiçek ve çilek halısı elde edebilirsiniz.

Üst giyim

Ducheney hem organik hem de karmaşık mineral bileşimlerini sever. En iyi pansuman, her 7-10 günde bir, kullanılan araçları değiştirerek ilkbaharda başlar. Bitki çok fazla yeşillik ve bıyık çıkarmaya başladıysa, ancak daha az çiçek ve çilek üretmeye başladıysa, toprağı gübrelemeye daha az değer olduğu anlamına gelir.

Sonbaharda, bitki kış uyku dönemine hazırlanırken beslenme durdurulur.

Aydınlatma

Bitki kısmi gölgeyi tercih eder, bu nedenle açık alanda ağaçların altında bir yer bulması daha iyidir. İç mekanda, ducheneu doğu veya batı denizlikler üzerine yerleştirilmiştir. Kuzey tarafında güneşi özleyecek ve ek aydınlatma yapması gerekecek. Güney tarafında ise gölgeleme gerekiyor.

Püskürtme ve sulama

Evde, çiçeklerin üzerine çıkmamaya çalışarak sahte çilekleri durgun suyla püskürtmeniz önerilir. Sonbahar ve kış aylarında bitkinin bu şekilde nemlendirilmesine gerek yoktur. Sokakta, Potentilla yeterli doğal hava nemine sahiptir.

Sahte çileklerin çiçekleri ve meyveleri

Toprak koma kurudukça bitkinin sulanması tavsiye edilir. Sulama sırasında sahada hava koşullarına rehberlik etmelisiniz: bir kuraklıkta, sık ve bol sulamaya ihtiyacınız olacak, daha soğuk havalarda bitki ve nadiren su için endişelenmenize gerek kalmayacak.

Önemli! Ducheney, ilkbaharda sular altında kalan ovalarda zayıf bir şekilde büyür.

Budama

Bitki Şubat-Mart aylarında budanır, bu dekoratif etkisinin korunmasına yardımcı olacaktır. Kuru yapraklar, çok uzun bıyıklar, kuru meyveler büyüme mevsimi boyunca çıkarılmalıdır. Eski çiçekleri kesmek gerekli değildir - onlardan meyveler oluşur.

Sıcaklık

Ducheney sıcaklığı sever ve 25-28 ° C sıcaklıkta olabildiğince rahat hisseder. Kışın Hint çileklerinin bulunduğu oda 18 ° C'den daha soğuk olmamalıdır. Bitki donduktan sonra hızla iyileşir, -5 ° C'de bile iyi durumda kalır.

Kışa hazırlık

Sert, soğuk veya az karlı bir kış bekleniyorsa bitkileri samanla kaplayabilirsiniz. Küçük duchenei çalıları bir tencereye nakledilebilir ve kışın güzel bitkiye hayranlıkla bakmak için eve götürülebilir.

Haşere kontrolü

Bitki bazen sümüklü böcekler ve salyangozlar tarafından istila edilir. Dikimlerin etrafına dağılmış özel granüller onları korkutmaya yardımcı olacaktır. Bu böcekler, çalıların altındaki toprağa da serpilen öğütülmüş bibere tahammül etmez. Duchenea fazla büyümemişse, haşereleri elle toplayabilirsiniz.

Evde beşparmakotu bir örümcek akarı tarafından saldırıya uğrar. Bitkiyi sabunlu suyla yıkayarak savaşabilirsiniz. Çok fazla böcek varsa, Actellic gibi kimyasallar kullanmanız gerekecektir.

Yetiştirme yöntemleri

Dekoratif çilekleri ducheneus stolons- "bıyık" ile çoğaltmak en uygun yoldur. Genç rozetler, topaklanmış toprağa bile yapışarak kolay ve hızlı bir şekilde kök salmaktadır. Sonbaharda dışkı kesilir, yerlere yeni bitkiler dağıtılır.

Dusheney tohumları

Gelecek yıl çiçek ve çilek bekleyebilirsiniz.

Tohumlar

Tohumlardan bir ducheneu yetiştirmek çok zor değil. Bu yöntem biraz daha zaman alacak.

Yanlış çilek tohumlarının adım adım ekilmesi:

  • Kaynar suyla dökerek dikim için toprak karışımını dezenfekte edin;
  • Toprağı kaplara dökün ve birkaç sığ oluk açarak tohum ekin;
  • Üstlerine ince bir toprak tabakası serptikten sonra, dikimler tabakalaşma için buzdolabının alt rafına çıkarılır;
  • 7 gün sonra kabı çıkarma zamanı gelmiştir. İçindeki toprak ılık, durgun suyla nemlendirilir;
  • Dikimleri plastik veya camla örtün. Onları aydınlık ve sıcak bir yere koyun;
  • Her gün kap havalandırma için açılır, toprak nemlendirilir, yoğuşma suyu sallanır.

Sürgünler bir buçuk ay içinde ortaya çıkacak. Bu aşamada sığınak kaldırılır. Fidelerin büyüyüp güçlenene kadar bakılması gerekir. Kalıcı yerlere oturtulduktan ve her zamanki gibi bakıldıktan sonra.

Bir houseplant olarak beşparmakotu

Ducheney çileği, yüksek dekoratifliği ve inanılmaz dayanıklılığı birleştiren bir bitkidir. İlkbahardan sonbahara kadar renkli görünümüyle, iç mekanda ve kışın keyif alabiliyor. Bitki bakımı basittir ve yeni başlayanlar bile yapabilir.

Video

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe