Kaba ve beyaz eylem - dekoratif çalı

Deytsia, Hortensia ailesine ait bir çalıdır. Çin, Japonya ve Meksika'da doğal olarak bulunur. Kültür, bahçedeki tek dikimler için harikadır. Ayrıca çitleri veya çardakları süslemek için aktif olarak kullanılır. Aynı zamanda çiçek yetiştiricileri arasında çok popüler olduğu için kültüre bakmak oldukça kolaydır.

Eylemin tanımı ve özellikleri

Bu bitki, 0,5-4 m yüksekliğe ulaşan çok yıllık yaprak döken bir çalıdır. Kültür, 25 yıl boyunca sitede büyüyebilir. Sürgünler her yıl yaklaşık 25 cm uzar, yan dallar doğrudan toprak yüzeyinden oluşur. Bitki nemli toprakta iyi büyür.

Deytsia güzel bir süs çalıdır

Eylem, karışık bir köksap ile karakterizedir. 1-2 uzun işlem ve çok sayıda lifli kök içerir. Gövdeler koyu kahverengi kabukla kaplıdır. Pürüzsüz bir dokuya sahiptir.

Sürgünlerin zıt yaprak sapı yaprakları vardır. Oval veya oval şekillidirler. Düzgün ve sert yaprakların kenarları tırtıklıdır. Sonbaharda sarı-kahverengi bir renk alırlar.

İlkbaharın sonlarında, geçen yılki sürgünler salkım şeklinde çiçek salkımını kapsar. 1-2 cm büyüklüğünde küçük çiçekler içerir.

Not! Çiçeklenme neredeyse bütün yaz sürer.

Aynı zamanda, çalılar hassas bir aroma yayar. Sonra üzerlerinde küresel tohumlar belirir.

Bitki, neredeyse tüm yaz süren yemyeşil ve uzun çiçeklenme ile karakterizedir.

Popüler eylem türleri ve çeşitleri

Deutzia'nın her biri belirli özelliklere sahip epeyce çeşidi vardır. Bu, bahçıvanın en iyi seçeneği seçmesine izin verir.

Deutzia scabra

Açıklamaya göre 2,5 m yüksekliğe ulaşan yayılan bir süs çalıdır.Sürgünler yaprak sapı yaprakları ile kaplıdır. Oval bir şekle sahiptirler. Kaba yapraklar 3-8 cm'ye ulaşır ve kısa tüylerle kaplıdır. Çiçeklenme kültürü haziran ortasında başlar. Aynı zamanda, küçük beyaz çiçekler kelimenin tam anlamıyla "etrafına yapışır".

Deytsiya en zarif (D. x elegantissima)

Bu melez, 1.5 m yüksekliğe ulaşır ve oval yapraklara sahiptir. Tırtıklı kenarları vardır. Bitki, salkım şeklinde çiçek salkımları oluşturan mor-pembe tomurcuklarla karakterizedir. Bu türün en yaygın temsilcisi Pearl Rose'dur. Güzel pembe tomurcukları ile tanınır.

Not! Kültür termofilik olarak kabul edilir, bu nedenle kış için yalıtılması gerekir.

Action Turbilon Rouge

Bu dekoratif kültür, yemyeşil çiçek salkımına sahiptir. Görünüşe göre biraz ortancalara benziyorlar. Çiçekler, pembemsi bir renk tonu ve hoş bir koku ile karakterizedir. Çalı, çiçeklenme döneminde mükemmel görünümünü korur. 2 m yüksekliğe ulaşır.

Deutzia x rosea

Çan şeklindeki çiçeklerle karakterize yemyeşil bir melezdir. Tomurcuklar zengin bir pembe renge sahiptir. Çiçek salkımları salkımdır. Çalıları Haziran-Temmuz aylarında süslerler. Her fırça 15-30 tomurcuk içerir. Çalı 2,5 m yüksekliğe ulaşabilir Bitki kalın yapraklarla kaplıdır. Zengin yeşil renge sahiptirler.

Deytion pembesi, zengin bir gölgenin güzel tomurcuklarına sahiptir

Not! Pembe hareket, zarif ve mor çeşitlerden elde edildi. Çalı dona dayanıklılık ile karakterizedir.

Deutzia zarif veya ince (Deutzia gracilis)

Bu ilginç altın çalı yuvarlak bir şekle sahiptir. 6-10 cm çiçek oluşturan güzel beyaz tomurcuklarla karakterizedir Bitki haziran ayı boyunca çiçek açar. Kuraklık toleransı, kültürün ayırt edici bir özelliği olarak kabul edilir.

Bu çeşidin en popüler temsilcisi Nikko çeşididir. Bu kısa çalı, görünüşte çanlara benzeyen beyaz çiçeklere sahiptir. Kültür, mayıs ayından temmuz ayına kadar süren uzun çiçeklenme ile karakterizedir. Sonbaharın gelişiyle birlikte yapraklar kırmızıya döner.

Dış mekan bakımı

Eylem çalılarının bakımı ve dikimi belirli özelliklere sahiptir. Sağlam bir bitki yetiştirmek için uygun şekilde bakılmalıdır.

Sulama

Sıcak ve kuraklıkta çalıların ayda 2-3 kez sulanması önerilir. Yağış döneminde üst toprak kurudukça toprağı nemlendirmek gerekir. 1 bitki için 15-20 litre su kullanmaya değer.

Önemli! Toprağı nemlendirdikten sonra yoğun kabuğu çıkarmak için toprak yüzeyini iyice gevşetmeniz gerekir. Köklere zarar vermemek için toprağı çok kuvvetli gevşetmeyin.

Sıcak havalarda, eylem ayda 2-3 kez sulanmalıdır.

Üst pansuman ve gübreleme

Bu bitkinin sezon boyunca üç kez gübrelenmesi gerekir. İlk kez gövde çemberini humusla kapatmak gerekiyor. İkinci kez sıvı mineral pansuman kullanmalısınız. Çiçeklenme tamamlanmadan önce getirilirler.

Budamadan önce son pansuman yapılmalıdır. Bunu yapmak için, 1:10 suyla karıştırarak bir mullein çözeltisi kullanmalısınız. 1 çalı için 10 litre ürün kullanmanız gerekir.

Hastalıklar ve zararlılar

Deycela, yetiştirilmesi ve bakımı hastalıkların önlenmesini içeren bir çalıdır. Bitki büyük patolojilere ve parazitlere karşı dayanıklıdır. Ancak aynı zamanda, toprağı zamanında gevşetmek, tacı inceltmek, solmuş yaprakları ve kuru sürgünleri çıkarmak gerekir.

Önemli! Çoğu zaman, kültür kök çürümesi ile karşı karşıyadır. Patolojinin önlenmesi için toprağın su basmasını ve nemin durgunluğunu önlemek önemlidir.

En tehlikeli parazitler yaprak bitleri, tırtıllar ve kenelerdir. "Actellik" ve "Decis" gibi araçlar zararlılarla baş etmeye yardımcı olur. Ayrıca yaban arısı hortumunun çalılara zarar verme riski vardır. "Karbofos" ve "Phthalofos" çözümleri yardımıyla ondan kurtulun.

Açık toprağa fidan seçimi ve dikim işlemi

Bir bitkinin normal gelişmesi için uygun şekilde ekilmesi gerekir. Bunu yaparken, kültür için yer seçimine dikkat çekmek önemlidir.

Bir iniş sitesi seçmek

Bitkinin yeterince güneşe ihtiyacı var. Ayrıca besleyici bir toprağa ihtiyacı var. Çiçeği yer altı suyunun yüksek olduğu yerlere koymamalısınız.

Nasıl ekilir

Dikim çalışmaları Nisan ayı başlarında yapılmalıdır. Kültür önceden hazırlanmış çukurlara dikilmelidir. En az 35 cm derinliğe sahip olmalıdır Çiçek dikimi 0 ... + 2 derece hava sıcaklığında yapılmalıdır.

Kültür yayılımı aşağıdaki şekillerde gerçekleştirilir:

  • Tohum yöntemi. Bu durumda tohumlar açık toprağa ekilebilir veya bunlardan fide yetiştirilebilir. Doğrudan iniş, Ağustos sonunda gerçekleşir.
  • Kesimlerle. Bunu yapmak için, en güçlü çalıdan, 18 cm uzunluğunda kesimler kesmeniz, onlara büyüme uyarıcıları uygulamanız ve onları toprakla dolu bir kaba koymanız gerekir. Yaz sonunda kesimleri bahçeye taşımanız gerekiyor. Takip bakımı, toprağın zamanında sulanmasını ve gevşetilmesini içerir. Kültürün aktif gelişimi aşamasında gübre uygulamak gerekir.

Fidanlar yaz sonunda ekilir.

Çalı oluşumu

Burcun doğru şekli vermesi için zamanında kesilmesi gerekir.Bitki bakımı erken ilkbaharda başlatılmalıdır. İlk yapraklar göründüğünde sürgünlerin durumu değerlendirilebilir. Bu durumda dondan etkilenen dallar kaldırılmalıdır.

İkinci budama çiçeklenme tamamlandıktan sonra yapılır. Bu dönemde pedinküllerden kurtulmak, sürgünleri kesmek ve tacı oluşturmak gerekir. Aynı zamanda yaşlanma karşıtı budama yapmaya değer.

Not! Ekim sonrası 5. yaşam yılından itibaren yapılmaya başlanır.

Kış için dona dayanıklılık ve barınak

Çalı ağacının dona göre olgunlaşması için ağustos ayında bitkinin sulanmasının durdurulması gerekir. Eylül ayı başlarında bitki, mahsulü yoğun sonbahar yağışlarından koruyacak neme dayanıklı bir malzeme ile kaplanmalıdır.

Kışın çalıları 2 aşamada kapatmanız gerekir:

  1. İlk donun başlangıcında, küçük çalıların dalları yere bastırılmalı, sabitlenmeli ve ardından toprakla örtülmelidir. Uzun bitkilerin dalları bağlanmalı ve kalın bir çuval bezi ile izole edilmelidir.
  2. Ortalama günlük sıcaklık 0 derecenin altında ise, çalıların tabanı ladin dalları ile kaplanmalıdır. Bu tür bir yalıtım, karı tutmaya ve çalıların donmasını önlemeye yardımcı olur.

İlkbaharda don tehlikesi geçtiğinde ve kar eridiğinde yalıtım kaldırılmalıdır. Bu, kök sistem hakkında tartışmanın önlenmesine yardımcı olacaktır.

Önemli! Dalların kurumasını önlemek için kışın hareketini örtmek daha çok gereklidir. Barınak olmadan çiçek tomurcukları genellikle kurur.

Dalların kurumasını önlemek için bitki kışın yalıtılmalıdır.

Deytsia, birçok çiçek yetiştiricisi tarafından yetiştirilen popüler bir süs bitkisidir. Bu bitki peyzaj tasarımında aktif olarak kullanılır ve bahçe arsalarını dekore etmeye yardımcı olur. Bu durumda çalı, yeterli ve kapsamlı bakım gerektirir. Sulanması, kesilmesi, zamanında beslenmesi gerekiyor. Hastalıkların ve zararlıların önlenmesi büyük önem taşımaktadır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe