Buzulnik Przewalski - dikim ve bakım

Çeşitli bahçe çiçekleri, sitenin tasarımına en uygun olanı seçmenize olanak tanır. Son zamanlarda, buzulnik popülerlik kazandı. Yemyeşil yaprakları ve canlı çiçekleri olan çok yıllık bir bitkidir. Bu çiçeğin birçok çeşidi vardır, ancak en popüler olanı Buzulnik Przewalski adıyla birleşen gruptur.

Açıklama Buzulnik Przewalski

Buzulnik, çok yıllık bir bitkidir, Astrov ailesine aittir. Marjinal çiçeklerin şekli nedeniyle, ligularia için ikinci bir adı vardır. Bu bitkinin birçok çeşidi vardır.

Buzulnik Przhevalsky, adını Rus gezginin adını almıştır.

Buzulnik Przewalski (ligularia przewalskii) adını Rus doğa bilimci ve gezgin Nikolai Przewalski'nin onuruna almıştır. Orta Rusya'ya ek olarak, çiçek genellikle Urallarda bulunabilir, ancak bitki en çok Çin'in bazı bölgelerinde yaygındır. Bu ülkede ilaç olarak kullanılmaktadır - kök sisteminde antibakteriyel maddeler mevcuttur.

Çiçek uzun ve 1,8 metre yüksekliğe ulaşabilir. Yapraklar, kırmızı-kahverengi bir renk tonunun yaprak saplarında bulunan keskin kenarlı, çok hassas, parçalara ayrılır. Buzulnik Przewalski, çiçek salkımlarında farklılık gösterir - spikeletlerde toplanırlar ve 70 cm yüksekliğe ulaşabilirken, üstleri hafifçe sarkabilir.

Çeşitlilik öncekilere aittir. Çiçeklenme dönemi Haziran ayının sonunda başlar, yaklaşık bir ay içinde sona erer - Temmuz ayının sonunda tohum oluşumu gerçekleşir.

Dikkat! Bitki gölgeli ve ıslak alanları sever, su kütlelerinin yakınında iyi büyür.

Kültür oldukça yükselir, dekoratiftir

Bitki dikmek

Bitki tohumlarla ekilir. Ancak, bu şekilde yetiştirilen bir kültürün ancak 3-4 yıl sonra çiçek açacağını hatırlamakta fayda var. Yöntemin kendisi oldukça zahmetlidir, zaman ve özen gerektirir.

Tohumlardan dikim

Öncelikle toprağı ayrı bir yerde hazırlayın. Sonbaharda - Kasım, Aralık - tohumlar yaklaşık 2 santimetre derinliğe kadar toprağa ekilir. Bu durumda doğal tabakalaşmaya uğrayacaklardır.

İlkbaharda kar eridiğinde fidanlar ortaya çıkmaya başlayacak. Biraz güçlendiklerinde onları kalıcı bir yere nakledebilirsiniz.

Açık toprağa fidan dikimi

Buzulnik ayrıca fide kullanılarak da ekilebilir. Evde tohumlar Mart ayında ekmeye başlar. Verimli toprak kabın içine dökülür, tohumlar 1 santimetreden fazla olmayan bir derinliğe serilir. Tencere folyo veya camla kaplıdır.

Her zaman toprak nemini ve orta sıcaklıkları koruyun. Sürgünler göründüğünde sığınak kaldırılır ve onlara bakmaya devam ederler. Yavaş yavaş filizler büyüyecek ve ayrı saksılara ekilebilirler.

Dikkat! Tekrarlanan don tehlikesi geçtikten sonra fideler dışarıya dikilmelidir.

Çiçek salkımları sivri uçludur

Bir Przewalski buzulnik bakımı nasıl yapılır

Buzulnik Przewalski, yeni başlayanların bile idare edebileceği iddiasız bir bitkidir. Bununla birlikte, bazı bakım özelliklerinin hala gözlemlenmesi gerekmektedir.

Sulama

Bitki nemli ve besleyici toprağı sever. Su kütlelerinin yanında ve büyük ağaçların gölgesinde iyi büyüyecek.Bu durumda sulamaya sadece çok kuru zamanlarda ihtiyaç duyulacaktır. Çiçek daha kuru topraklarda büyürse, düzenli olarak sulama yapılmalıdır. Gerekli nemi korumak için talaş veya saman şeklinde malç kullanımına izin verilir.

Sonbahar günlerinin başlangıcına kadar sürekli sulama yapılır, ardından kök sisteminin çürümesini önlemek için sıklık yarıya indirilir. Ek olarak, bu tür bir buzulnik de sürekli nemde olmayı sevmez, bu nedenle çok kıskanç olması tavsiye edilmez.

Kuru günlerde bitkiye ılık su püskürtülmesine izin verilir. Direkt güneş ışığının yapraklara ulaşmasını engellemek ve yanıkları önlemek için sabah veya akşam saatlerinde işlem yapılır.

Dikkat! Przewalski çeşidi güneşte olmayı sevmez, bu nedenle açık alanlar onun için çalışmayacaktır - bitki solacak ve ölebilir.

Üst giyim

Buzulnik Przewalski, diğer ekili bitkiler gibi, çeşitli pansumanları mükemmel şekilde kabul eder. Organik ve mineral olabilirler. Dikim sırasında ilk gübreleme uygulandığında, bu tür topraklar için en uygun olan mineral gübrelerin kullanılması tavsiye edilir. Her yıl humus eklenir.

İlkbaharda (Mayıs ayında), kültür bir inek gübresi çözeltisi ile döllenir. 1/10 oranında su ile karıştırın. Bir çalı, kökte sulanan 4 litreye kadar hazır çözelti gerektirecektir.

Buzulnik Przewalski, herhangi bir alana dekoratif bir etki katacak

Budama

Buzulnik Przewalski, budama gerektirmez. Eski ve kurumuş yaprak bıçaklarını, dalları çıkarın. Kendi kendine tohumlama kullanılarak üreme planlanmıyorsa, çiçek açtıktan hemen sonra çiçek salkımını kesmek gerekir. Bu durumda tohumların görünümü oluşmayacaktır. Ek olarak, besinler yapraklara ve sürgünlere dağıtılmaya başlar ve sadece çiçek salkımına gitmez.

Kış dönemine hazırlanmadan önce budama da yapılır. Dallar çok alçaktan kesilir, sonra çalılara yaprak serpilir, humusla malçlanır. Dilerseniz bitkiyi özel bir malzeme ile kaplayabilirsiniz, ancak kültür kış donlarından oldukça normal bir şekilde kurtulur.

Referans için! Przewalski'nin buzulnikinin dikilmesi ve bakımı çok fazla çaba ve zaman gerektirmez. Deneyimsiz bir kişi bile bu tür bir kültürle baş edebilir.

Üreme yöntemleri

Przewalski'nin buzulnikinin çoğaltılması iki şekilde gerçekleştirilir - tohumlar ve çalıları bölerek.

Tohum almak için, çiçeklenme sonunda, kumaş çantalar iyi çiçek salkımına bırakılarak sıkıca bağlanır. Bir süre sonra dallardan kesilir, tohumlar pul pul dökülür ve iyice kurutulur.

Sonbaharda, tohumlar kış boyunca bulundukları yere dökülür ve ilkbaharda filizlenmeye başlarlar. Sonra her şey yukarıda anlatılan şekilde yapılır.

Çalıyı bölmek, anında tohumlardan yetişenlerden daha erken çiçek açmaya başlayacak olan büyük bir bitki elde etmenizi sağlar.

  1. Köksap topraktan temizlenir, yıkanır.
  2. Her birinin aktif bir böbreği olması koşuluyla, dikkatlice birkaç parçaya ayrılırlar.
  3. Bölümler dezenfekte edilmeli veya odun kömürü serpilmelidir.
  4. Dikimden önce, dibine humus ve verimli toprağın döküldüğü 40 * 40 boyutunda delikler açılması gerekir.
  5. İçlerine düzgünce yeni sürgünler yerleştirilir, toprakla doldurulur ve iyi sulanır.

Çiçeklenmeden sonra çiçek yerine tohumlar belirir

Aktar

Buzulnik Przewalski çok yıllık bir bitkidir. Tek bir yerde 20 yıla kadar olabilir. Bununla birlikte, deneyimli bahçıvanlar, her 5 yılda bir bölerek gençleştirmeyi önerir.

Gerekirse çalı başka bir yere nakledilebilir. Bunun için önce kök sistemine uygun bir çukur hazırlayın. Verimli toprak ve humus içine dökülür.

Çiçeğin kendisi, bir toprak parçası olan yeni bir yere dikkatlice aktarılır. Gerekli miktarda toprak dökülür, hafifçe sıkıştırılır. Bitki iyi sulanır.

Referans için! Bu tür eylemleri ilkbaharda veya sonbaharın başında yapmak en iyisidir, böylece kültürün kıştan önce yeni koşullara uyum sağlama zamanı olur.

Hastalıklar ve zararlılar

Przewalski'nin buzulnikleri pratik olarak hastalıklara maruz kalmaz ve zararlılardan etkilenmez. En yaygın hastalık, yüksek nem nedeniyle gelişebilen küllemedir. İşaretler bulunursa, mantar öldürücü preparatların kullanılması ve tüm bitkinin tedavi edilmesi önerilir. Ek olarak, sulamayı normalleştirmek zorunludur.

Sabit nem nedeniyle, sitede çiçeğe de zarar veren sümüklü böcek görünebilir. Yaprakları ve dalları yerler, bundan sonra bitki dekoratif görünümünü kaybeder ve hatta ölebilir. Özel ilaçlar kullanarak sorunu hem halk hem de kimyasal yöntemlerle çözebilirsiniz.

Salyangozlar, sümüklü böceklerle aynı zararı verir. Onlarla başa çıkma yöntemleri benzer.

Çiçeklenme dönemi

Buzulniki Przewalski Haziran-Temmuz aylarında çiçek açar. Çiçek salkımları, çoğu zaman, küçük çiçeklerin başakçıklarıdır. Bununla birlikte, örneğin, Buzulnik Palmatiloba çeşidinde, çiçek salkımının sivri uçları oldukça büyük ve belirgindir.

Solmuş salkımları olan sürgünler, tohum oluşmasını istemiyorlarsa çıkarılır. Çiçeklenme döneminde, çiçek yatağından birkaç metre uzakta taşınabilen hoş bir aroma ortaya çıkar.

Bitki, dekoratif görünümü ve iddiasızlığı nedeniyle peyzaj tasarımcılarına çok düşkün.

Kışa hazırlık

Dallar çok alçaktan kesilir, sonra çalılara yaprak serpilir, humusla malçlanır. Dilerseniz bitkiyi özel bir malzeme ile kaplayabilirsiniz, ancak kültür kış donlarından oldukça normal bir şekilde kurtulur.

Peyzaj tasarımında kullanın

Buzulnik Przewalski genellikle peyzaj tasarımı için kullanılır. Bitkinin çalıları oldukça güçlü, yaprakları narin, çiçekleri parlak ve dikkat çekiyor. Bitkiler genellikle rezervuarları, rekreasyon alanlarını süslemek için kullanılır. Kültür, çiçek tarhları ve çiçek tarhları için çok uygundur.

Çiçek tek başına iyi büyür, ancak diğer bitkilerle birlikte, birçok tasarımcı tarafından sevildiği dekoratif bir görünüme de sahiptir. Mavi çiçekli bitkilerle uyumludur. Ek olarak, buzulnik tamamen iddiasız ve uzun ömürlüdür, bu nedenle çekiciliğini uzun süre koruyan tasarımlar oluşturmanıza izin verir.

Buzulnik Przewalski, bu bitkinin birçok çeşidinden biridir. Nemli toprağı olan alanlar için mükemmeldir, gölgede iyi büyür, sürekli güneşi sevmez. Kültür, özel bakım gerektirmez, nadiren hastalanır ve pratik olarak zararlılardan zarar görmez, bu nedenle acemi bir çiçekçi bile onu yetiştirebilir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe