Sarmaşık budra nerede büyür ve tasarımda nerede kullanılır?

Ivy budra, yıllardır büyüyen, yaprak dökmeyen bir üründür. Yerde sürünen, kuvvetle dallanan ve hızla köklenen bir sapı var. Gövdenin dört kenarı vardır. Yapraklar küçük, çaprazdır. Bu, iki yaprağın bir düğümden büyüdüğü anlamına gelir: biri yukarı, diğeri aşağı doğru. Budra, nane, limon otu gibi Yasnotkov ailesine aittir. İsveçli seçkin bir bilim adamı olan K. Linnaeus, "budra" isminin Antik Yunan'dan gelen ve "tarla nanesi" anlamına gelen bir kelimeden geldiğini yazıyor.

Budru, halk hekimliğinde, resmi tıpta Almanya ve Fransa'da kullanılmaktadır. Şifalı çay yapmak için çiçeklenme döneminde hasat edilir, Mayıs - Haziran aylarında çiçekli bitkinin tepesi bıçakla kesilir. Daha sonra demetler halinde birleştirilir ve kuruması için asılır. Kurutma, + 40 ° C sıcaklıkta yapılmalıdır.

Sarmaşık budra

Bitkinin faydalı özellikleri

Sadece sürgünler, yapraklar ve çiçekler tıbbi özelliklere sahiptir. Tıpta kök kullanılmaz. Eczanelerden Budra bitki çayı şeklinde satın alınabilir.

Tıbbi özellikler:

 • saponinler, öksürürken ince balgam olan skleroza karşı yardımcı olur, progesteron hormonunun sentezini destekler;
 • bitkideki acı iştahı artırır ve sindirime yardımcı olur, mide suyunun üretimini harekete geçirir;
 • tartarik asit vücut tarafından stresli durumlarda, artan radyasyonda, ishalde gereklidir. Vazodilatasyonu teşvik eder, kalbe yardım eder;
 • kolin, karaciğer, beyin ve sinir sisteminin aktivitesine yardımcı olur. Kolin, kötü kolesterol miktarını azaltır;
 • çinko ve bileşiklerine hipofiz bezi, prostat ve pankreas tarafından ihtiyaç duyulur ve yağ yakımını destekler.

Bitki ayrıca:

 • kanamayı durdurur;
 • choleretic ve diüretik olarak kullanılır;
 • tonlar yukarı;
 • solucanları ortadan kaldırır;
 • ateşi düşürür;
 • ağrı giderir.

Geleneksel tıpta uygulama

İnfüzyon ve çay şu durumlarda içilir:

 • akut solunum yolu hastalıkları;
 • mide ve bağırsak hastalıkları ile;
 • karaciğer hastalıkları ile.

Kümes hayvanları ve kompresler şunları yapar:

 • kırıklarla - doku iyileşmesini hızlandırın;
 • taze yapraklardan yulaf ezmesi apselere uygulanır;
 • taze sıkılmış meyve suyu yaraları irinle temizler, ülserlere ve yanıklara uygulanır, stomatit veya boğaz ağrısı için mukoza zarını okşar.

Not! Ayrıca, yapraklar ince bir şekilde doğranır, apselere uygulanır, daha sonra daha hızlı olgunlaşır ve irin temizlenir. Dişlerdeki ağrı için bir çarşaf da yardımcı olacaktır.

Kafkasya'da bir kültür üretilir ve daha sonra cerahatli bir kızarıklık, akne, çıban, ürtikere uygulanır. Su veya sütte demlenen bitki nezle, astım belirtileri, öksürük, boğaz ağrısı, menstruasyon bozuklukları için kullanılır. Şiddetli morluklar, kızarıklıklar veya gut için, küvette budra özü ilavesiyle yüzebilirsiniz.

Kontrendikasyonlar

Budra zehirli bir kültürdür. Sadece doktora danıştıktan sonra tüketilebilir, dozu kendiniz değiştirmemelisiniz. Ayrıca Budra'yı hamilelik sırasında ve bir bebeği beslerken kullanamazsınız.

Sarmaşık bitkiler

Sarmaşık bitkileri yol kenarlarında, nehir kıyılarında, tarlalarda ve çayırlarda büyür. Kışın yaprakları yeşildir. Yuvarlatılmış veya kalp şeklindedir, yaprakların kenarları çentiklidir. Yapraklar yeniden büyür, sonra yaşlanır ve daha genç olanlarla değiştirilir. Nisan ayının sonundan tomurcukların çiçek açmasına kadar büyür ve daha sonra çiçeklenme bittikten sonra ve neredeyse dona kadar büyümeye başlar.Çiçekler iki dudaklı, 2-6 adettir., Yaprakların dingillerinde bulunur.

Ivy ampelous budra açıklaması

Böyle bir yığının 60-70 cm uzunluğunda bir sapı vardır, gövde üzerinde yukarı doğru yönlendirilmiş ve dik duran dallar vardır. Kültür Mayıs'tan Temmuz'a kadar çiçek açmaya başladığında, tomurcuklar açık mavi veya soluk mor renktedir. Ayrıca, meyveler olgunlaşarak dört yumuşak kuruyemişe parçalanır.

Bilginize! Çiçekler ve yapraklar pek hoş olmayan bir koku yayar, bu nedenle bitkinin başka bir adı vardır - "yabani nane" veya "köpek nanesi".

Nerede büyür

Kültür, Rusya'nın tüm bölgelerinde büyüyor, ancak Uralların dışındaki bazı bölgelerde değil. En önemlisi, çimen nehir taşkın yataklarını ve verimli alüvyal toprakları sever.

Budra bol bir saksı, saksı, sepet içinde büyüyebilir.

Tencere Budra

Toprak olarak dikmek için 1 kısım turba ve 1 kısım kum karıştırın. Bir sap ilk önce bir saksının içine dikilir, bir filmle kaplanır ve iyi, ancak dağınık aydınlatmaya sahip, yani doğrudan güneş ışığında olmayan sıcak bir odaya yerleştirilir. Dünyanın nem içeriğini sürekli izlerler. Bir saksı veya saksı, bir filmle kaplı kalıcı bir yere konur. Hava sıcaklığı 10 ° C'nin altındaysa, konteyner sokaktan daireye getirilir.

Peyzaj tasarımında sarmaşık budranın kullanımı

Manzarada budranın kullanımı çeşitlidir. Kültürün yaprakları büyüleyici görünüyor, salkım saksılardan salkımlar halinde asılı. Tasarımcılar istinat duvarlarını, balkonları ve sundurmaları bu kültürle dekore etmeyi severler.

Balkonda Budra

Önemli! Bitki birçok hastalığa oldukça dayanıklıdır.

Ayrıca peyzaj tasarımında çiçek tarhlarını, çimleri ve bordürleri süslemek için sarmaşık şeklindeki budra kullanılır. Ayrıca ülkede dikildiği için suyun toprakta kurumasını engellediği için yabancı otların büyümesine izin vermez. Boudre, "yeşil bir yatak örtüsü" gibi görünüyor. Deniz kenarındaki asterikus ile birlikte dikilen bitkiler harika görünüyor.

Budranın sapları toprağa değerse, bu yerde kökler büyür. Bitki çok kolay büyür ve daha fazla büyümemesi için fazla sürgünler kesilmelidir.

Çim hem güneşte hem de gölgede iyi büyür. Orta derecede hidrasyona ihtiyacı var, haftada 2-3 kez sulama yeterli. Isı ve kuraklık durumunda mahsulün püskürtülmesi tavsiye edilir. Ayrıca küçük havuzların yanına dikilmesi tavsiye edilir. Bitkiler dona dayanıklıdır ve kış için üzeri örtülmemelidir.

Not! Budra ot olarak sınıflandırılmamaktadır, ondan kurtulmak kolay olduğu için gerekirse çekip çıkarabilirsiniz. Ama çok hızlı büyüyor. Budra her iki yılda bir tekrarlanmalıdır.

Ivy Budra Variegata

Bu tür sarmaşık budrası, tamamen beyazımsı lekelerle kaplı parlak zümrüt yapraklarına sahiptir. Bu alacalı bitkinin sıcaklığı sevdiği ve parlak aydınlatmayı tercih ettiği düşünülmektedir. Gölgeye yerleştirirseniz, alacalı yapraklar dekoratif etkisini kaybeder.

Ivy Budra Variegata

Dikim ve bırakma

Sarmaşık yapraklı Budra Variegata'yı dikmek için önce 1 kısım kum, 2 kısım humus ve 2 kısım yapraklı topraktan bir substrat yapın. Evde büyüyen Boudre parlak, ancak dağınık aydınlatma gerektirir, pencereler tül perdelerle kapatılmalıdır. Bahçe kısmi gölgede dikilebilir.

Ev bitkileri yazın + 18-25 ° C hava sıcaklığına ihtiyaç duyar ve kışın oda + 10-12 ° C olmalıdır.

Sonbaharda bitkiler genellikle kışın - haftada bir, yazın ve ilkbaharda bol miktarda ve sık sık sulanır. Bitkileri yazın ve ayrıca kışın, yakınlarda havayı kurutan ve nemi düşüren radyatörler varsa, püskürtmek daha iyidir.

İç mekan bitkilerini yaz aylarında sundurmaya koymak daha iyidir, ancak doğrudan güneş ışığında durmadıklarından emin olun.

Not!Nisan ayından ağustos ayına kadar gübreleme, iç mekan bitkileri için karmaşık gübre ile ayda bir kez yapılır.

İlkbaharda budra kesilir. Budamadan sonra kalan sürgünler üreme için kullanılır. Çiçekler hiç büyümezlerse veya sürekli hastalanırlarsa ekilir.

Ivy budra, balkon ve verandaları dekore etmek için harika bir seçenektir. Uygulama ve bakımda iddiasız ve çok çekici görünüyor.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe