Astilba - yanında ne bitki

Çevre düzenlemesi için genellikle astilba adı verilen bir bitki kullanılır. Küçük çiçekleri ve uzun, yayılan dalları vardır. Bu tesis ile benzersiz bir tasarım oluşturmak mümkündür. Astilba'nın yanına ne ekeceğinizi öğrenirseniz, sitenizde uyumlu kompozisyonlar oluşturabilirsiniz.

Astilba: yanına ne ekecek

Bir çiçek yatağına ne ekeceğine karar vermeden önce, özelliklerini anlamaya ve açıklamayı incelemeye değer. Bu bitki pitoresk, parlak, çok sayıda çiçek salkımına sahip. Çim, bahçe veya çiçek bahçesini dekore edebilirler. Asya, Japonya, Çin ve Moğolistan'da yetiştirilmektedir. Aynı zamanda "yanlış spirea" olarak da adlandırılır. Komşu bitkilerin seçiminde de önemlidir, astilba bir çalı veya çiçektir.

Astilba neye benziyor

Önemli! Astilba birçok bahçıvan tarafından sevilir, bu nedenle bu bitkinin yaklaşık otuz çeşidi ve türü yetiştirildi.

Yapraklar neye benziyor

Astilba yaprakları karmaşıktır, bipinnattır. Bazı yaprakların tabanı kalp şeklindedir. Üstleri parlak ve altları mattır. Parlak güneşte çok sıradışı görünüyorlar. Yeşillik ayrıca zengin zeytin, bronz ve bordo olabilir.

Astilbe çiçeği neye benziyor

Bitki saksafon ailesine aittir. Boy, çeşide bağlı olarak 20 ila 200 cm arasında olabilir.Astilba'nın çiçeklenme zamanı Haziran'dan Eylül'e kadardır. Çiçekler, kuş kirazı gibi narin kokuyu inceltir. Yaprakların rengi beyaz, pembe, bordo, kırmızı ve leylak olabilir.

Çiçek salkımının birkaç şekli vardır:

 • Sarkık. Çiçek salkımları uzun ve dar bir gövdede. Özellikle zarif ve sofistike görünen yere batarlar.
 • Bir piramit şeklinde. Çiçekli kanatlar, merkez eksene dik bir sapmaya sahiptir. Bu parçalar incelir ve kısalır. Çiçek salkımının daralması tabandan taca doğru gerçekleşir.
 • Paniculata. Burada da, eksene dik yanal dalların ıraksaması vardır, ancak bunlar aynı zamanda güçlü bir şekilde dallanırlar.
 • Eşkenar dörtgen. Çiçekli dallar dik açılarda büyür ve bir tür elmas oluşturur.

Uzun çeşitleri

Uzun boylu astilba çeşitleri:

 • Ametist: Bir çalı 1 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir; çiçekler büyüktür, mavi-mor renktedir;
 • Arends: 160 cm'ye kadar büyür; büyük pembe çiçekler;
 • Nar: iki metreye kadar büyür; çiçekler kan kırmızısı;
 • Elmas: 1,5 metre yüksekliğe kadar büyür; çiçekler büyük ve beyazdır;
 • Devekuşu tüyü: 80 cm'ye kadar büyür; çiçekler lavanta rengine sahiptir;
 • Gök gürültüsü ve şimşek: yükseklik 80 cm'ye ulaşabilir; küçük yakut çiçekleri;
 • Lavanta: 1 metreye kadar büyür; çiçekleri küçük, lavanta rengindedir.

Uzun çeşitlilik

Bu tür bitkilerle başarılı bir kombinasyon elde edilir: zambaklar, nergisler, çiğdemler, laleler, konakçılar, ardıçlar, eğrelti otları, iğne yapraklılar.

Önemli! Bitki ekildikten sonraki ilk yıl yaprakları çok güzel ve lüks görünmez. Bu bağlamda yakınlarda kardelenler, ela ormanları, çiğdemler ekilir. Bu, boş alanı doldurmak için yapılır.

Düşük büyüyen çeşitler

Cılız astilba çeşitleri şunları içerir:

 • Kırmızı görme: 30 cm'ye kadar yükseklik Çiçekler küçük, parlak mordur. Güçlü bir aroması var.
 • Gloria: yükseklik 50 cm Elmas şeklinde yemyeşil çiçek salkımına. Çiçeklerin kendisi küçük ve beyazdır.
 • Avrupa: 50 cm'ye kadar boy çiçekleri soluk pembe renktedir, kokusuzdur.
 • Montgomery: 70 cm'ye kadar yükseklik Çiçekler pembe ve iri.
 • Mor Ren: 50 cm'ye kadar boyda Küçük mor-pembe çiçekler.

Cılız bir astilba'nın yanına ne ekileceği mevsime bağlıdır. Örneğin, ilkbaharda orman gülleri ve Iberis ile güzel görünüyor. Bu bitkinin en iyi kombinasyonu daylilies, konaklar ve tütsülerin yanındadır. Gülün yanına dikmek iyi bir seçenektir. Ancak bu durumda belirli bir mesafeye uyulmalıdır.

Peyzaj tasarımında dekoratif özelliklerin kullanımı

Peyzaj tasarımında Astilba genellikle gölgeli bir alanı aydınlatmak için kullanılır. Bu çiçek, en göze çarpmayan yerleri süslemek veya yapay bir rezervuarı süslemek için kullanılabilir. Genellikle siyah beyaz kompozisyonlarda kullanılır. Böyle bir çiçeklik oluşturmak için, bu tür bitkilerin tohumlarını dikmek gerekir: beyaz iris, alacalı iris, beyaz çanlar, mor-siyah yapraklı oxalis.

Bu çiçekler nemi sever. Bu bakımdan sütunların veya yapay rezervuarların yanına dikilmelidirler. Güllerin yanına ekilirse, bunu kuzey kesiminde yapmalısınız. Saksılara ekilirse küçük bir bahçe yapmak ve aynı zamanda diğer bitkilerle birleştirmek mümkündür.

Önemli! False spirea, herhangi bir çiçek yatağını süsleyebilen çok yönlü bir bitkidir. Arka plan olarak kullanılabilir veya kompozisyonun ana bileşeni yapılabilir.

Bahçedeki Astilba: peyzaj püf noktaları

Astilba ekmeden önce bazı noktaları göz önünde bulundurmalısınız:

 • Renkler hakkında dikkatlice düşünün. Bir çiçeklik tek tür bitkiden oluşuyorsa tek renkli yapılabilir veya farklı türler kullanılıyorsa çeşitlendirilebilir.
 • Gölgeli köşelere dikilirse bu çiçek iyi büyüyecektir. Farklı çeşitlerden bir çiçeklik oluştururken, ön plana bodur bir tür, sonra bir Çinli, örneğin bir süperba ve sonra uzun bir çiçek dikmeye değer.

Kırmızı yapraklı Astilba

Delfts Lace kırmızı yapraklı bir çeşittir. Parçaları orijinal bir şekilde dekore etmek için kullanılabilir. Bu türün spireas ile eşzamanlı ekimi, çiçek tarhına güzel bir katkı sağlayacaktır. Ayrıca kompozisyonun ön planına astilbe ekilmelidir.

Astilba: gölge veya güneş

Büyürken şu soru ortaya çıkıyor: Astilba neyi seviyor - gölge veya güneş. En çok gölgeyi tercih ediyor. Güneşe dikerseniz, çiçek kurur ve toprağı malçlamanın yanı sıra daha sık sulamanız gerekir. Genellikle bir bitkinin yapraklarının kıvrılmasının nedeni doğrudan güneş ışığıdır. Güneşte büyümesi ve kurumaması için daha fazla çaba sarf etmeniz gerekecek.

Dikim sırasında astilbe bitkileri arasındaki mesafe

Bitkinin güzel bir çiçeklenme ile memnun kalması için ekim sırasında çalılar arasında belirli bir mesafe gözlemlenmesi gerekir. Düşük büyüyen türler 30 cm, uzun olanlar - 50 cm mesafeye dikilmelidir.

Astilba'nın diğer bitkilerle kombinasyonu

Monokronik bir kompozisyon oluşturmak için aşağıdaki bitkilerin yanına bir çiçek dikebilirsiniz:

 • Sibirya beyaz irisi;
 • Alacalı iris;
 • Beyaz noktalı çanlar;
 • Üçgen oxalis.

Önemli! Ev sahibi çiçeklik ve astilba bahçede en yaygın olanlardır.

Peyzaj tasarımında Astilba ve hosta

İki bitki - ev sahibinin yanındaki astilba - peyzaj tasarımında çok sık kullanılır, çünkü bu bitkilerin ikisi de bakım ilkeleri bakımından benzerdir. Suyu ve gölgeyi severler. Sakin ve etkileyici hosta, etkileyici astilba ile uyumludur.

Astilba ve hosta ile çiçek tarhları

Bu tür çiçek tarhları benzersizdir: parlak çiçek açan astilba ve ev sahiplerinin yemyeşil rozeti birbirini mükemmel bir şekilde tamamlar. Bu kombinasyonu karanlık bir köşeye indirdikten sonra avantajlı bir şekilde dekore edebilirsiniz.

Astilba ve hosta ile çiçeklik

Astilba'nın yanındaki ortanca

Astilba gibi ortanca nemli toprağı sever. Bu bakımdan mahalleye sık sık dikilirler. Böyle bir kompozisyonun avantajlarından biri, çiçekler düştükten sonra çiçek yatağını güzel dekoratif yapraklarla süsleyecek olmalarıdır.

Astilba, peyzaj tasarımında diğer bitkilerle birlikte avantajlı bir şekilde kullanılabilen güzel bir çiçektir.

 

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe