Agave, bir bitki - nedir ve nasıl çiçek açar

Agave bitkisi, yapay manzaraların eşsiz bir dekorasyonudur. Sert uzun dikenli yapraklarından oluşan dev rozetleriyle ayırt edilir.

Görünüm tarihi hakkında

Agave, Meksika'daki en eski bitkidir. Ona eski bir Yunan mitolojik karakteri adıyla hitap ettiler. Agave, Cadmus'un kızıydı. Thebes şehrinin kurucusuydu. Hikaye, kızın Dionysos'un ilahi doğasına inanmadığını ve kafasını çıldırttığını söylüyor. Sonra kendi oğlu Pentheus'u öldürdü.

Çiçekli agav

İlginç. Evde, tekila ve diğer birçok ürün ondan yapıldığı için bir kült haline getirilir.

Agave, Karayipler, Orta ve Güney Amerika'da yaygındır. 16. yüzyılın ikinci yarısında Avrupa'ya getirildi.

Açıklama

Agav nedir? Agave, Kuşkonmaz ailesinin Agave alt ailesinin yaprak dökmeyen bir bitkisidir. Kültür, ilgilenmek için iddiasız. Yerli yeri Meksika'dır.

Agave etlidir. Amerika kıtasında 250'den fazla tür bulunur. Nemi tutan sert, dikenli, uzun yaprakların bir rozetidir. Çapı 15 santimetre - 5 metredir.

Yaprakların rengi yeşil, maviden beyaza veya leylak rengine kadar değişir. Uzunlamasına zıt çizgiler içerenlerin yanı sıra alacalı türler de sıklıkla bulunur.

Dikenli veya ince tüylü agavlar var. Agavlar görünüşte çeşitlidir. Spesifik farklılıkları boyut, renk ve yaprak şeklindedir.

Agavlar ömür boyu bir kez çiçek açar ve sonra ölür. Bu 100 yaş civarında olur.

Agavlar çoğunlukla sıcak bölgelerde bulunur, ancak soğuk havaya daha dayanıklı çeşitleri vardır.

Doğanın içinde büyüdüğü yer

Doğal koşullar altında, agav, Meksika dağlarında sıcak bir iklime sahip olduğu kadar Kuzey ve Orta Amerika bölgelerinde de büyür. Çoğunlukla kayalık topraklarda bulunur. Agave, kuru dönemleri ve yüksek sıcaklıkları iyi tolere eder. Avrasya anakarasında, bitki Amerika'nın keşfinden sonra ortaya çıktı.

Ek Bilgiler. Şu anda bitki Akdeniz kıyılarında, Karadeniz bölgelerinde, Kafkasya ve Kırım'da yetişiyor.

Agavdan ne yapılır

Birçok ürün ve ürün agavdan yapılmıştır:

 • bitki liflerinden dokunan kumaşlar;
 • ip, sicim, ip yapmak;
 • ambalaj kağıdı;
 • tekila, herhangi bir şehirdeki gece kulüplerinde sıklıkla bulunabilen ulusal bir içecektir;
 • mezcal - alkollü bir içecek;
 • aloe gibi faydalı özelliklerinden dolayı halk hekimliğinde kullanılır;
 • pulque içecek;
 • kilim;
 • dart yapmak için agav lifleri kullanmak;
 • meyvelerden agav suyu yapın;
 • yapraklar, çiçekler ve öz odun yenebilir;
 • agave saplarından Venezuela içeceği yapılır - kokui;
 • çiçek okları yemek için kızartılır;
 • agav meyvesi, bala benzer bir şurup yapmak için kullanılır;
 • ilaç yapmak ve ayrıca hormon üretmek - Çin'de kortizon, progesteron, homeopatik ilaçlar, doğum kontrol hapları üretilmektedir;
 • kozmetolojide kullanılır.

Ek Bilgiler. Tesisin onuruna, Meksika tarzında döşenmiş bir restoran "Casa Agava" olarak adlandırıldı.

Agavanın faydaları çok büyük.

İç mekan ıslahı türleri ve çeşitleri

Oda koşullarında büyümek için şunları kullanın:

 • Amerikan agav;
 • çekilmiş agav;
 • Kraliçe Victoria Agave;
 • diğer çeşitler.

Önemli! Agave, iç ortam havasını virüslerden arındıran fitokitler üretme yeteneğine sahiptir.

Mavi sabır otu

Mavi agav nedir? Kılıç şeklinde sivri uçlu, dikenli etli yapraklı bir bitkidir. Bu türün ayırt edici özellikleri, plakaların mavi parlaklığı, donukluğu ve yoğunluğudur. Çarşaflar 2 metreye ulaşır. Bitki Meksika'da büyüyor. Görünüşte Karadeniz veya Akdeniz kıyısındaki kültürlere benzer.

Mavi sabır otu

Tekila mavi agavdan yapılır.

Mavi agav bir kaktüs ya da değil

Kaktüs - agav ya da değil, birçok insan şüphe ediyor. Aslında bu bitki bir kaktüs değil. Bahçe zambağı, kapalı nergis zambağı, sansevieria ile ilgili bir kültür olarak kabul edilir. Sınıflandırması şu şekildedir: Otsu bitkilere ait, Liliaceae familyasına ait, etli, kuru dönemlerde yapraklarda nem biriktirip depolayabilen bir bitkidir.

Amerikan agav

Agave Americana en sık bulunur. Güney bahçelerinde ve parklarda yetişir. Bazen ılıman iklime sahip bölgelerde yetiştirilir, sadece yaz dönemi için açık alana aktarılır.

Bitki büyük ve güçlüdür, rozetler 3 metreye ulaşır. Yaprakları mavi-yeşil, dikenli, sert ve kıvrımlı, uzunlukları 1.75 m'dir.

Kraliçe Victoria Agave

Bitki, iç mekan yetiştiriciliği için en uygun olanıdır. Yaprak rozet 60 santimetre uzunluğundadır. Tabakların uzunluğu 10-15 cm, genişliği 5-7 cm'dir Yaprakların rengi koyu yeşildir. Eğik beyaz çizgiler üstte ve altta bulunur. Yaprakların ucunda bir uzun siyah omurga büyür. Uzunluğu 2 santimetredir. Yaprağın tüm uzunluğu boyunca küçük dikenler vardır.

Arizona agav

Arizona agave nedir? Geniş rozetli bir bitkidir, yapraklar kenarlarında dikenler ile açık yeşil renktedir, merkeze kayık gibi bastırılır. Sadece 2 tür Arizona agav hayatta kaldı. Tonto Ulusal Ormanı tarafından korunmaktadırlar. Bitkinin anavatanı New River ve Sierra Ancas dağlarında.

Evde agav bakımının özellikleri

Agave, evde iddiasız bir bitkidir, bu nedenle yeni başlayanlar bile onunla ilgilenebilir.

Sıcaklık

Agav için 18-24 derecelik bir oda sıcaklığı uygundur. Yaz aylarında sıcağı iyi tolere eder. Kışın bitkinin daha soğuk bir yere ihtiyacı vardır. Bunu yapmak için, örneğin 6-8 derece sıcaklığa sahip bir balkonda çıkarılır.

Aydınlatma

Agave odasının, güneş ışınlarının her gün birkaç saat vuracağı bir yere ihtiyacı vardır. Işık seven bir bitkidir. Bazı durumlarda yapay kaynaklar kullanarak ışık ekleyebilirsiniz.

Agave bakımı

Tesis, günde 14-16 saat aydınlatma gerektirir.

Sulama

Köke su dökmen gerekiyor. Çıkış ile damlacıklar temas ederse çürüme oluşabilir. Toprağın yarıdan biraz daha derin bir şekilde kurutulması gerekiyor. Kışın bitkiyi serin bir yere taşıdığınızda daha az sulamanız gerekir.

Önemli! Agave, hidroponik olarak yetiştirilebilir.

Püskürtme

Agav için kuraklık yaygın bir olaydır, bu nedenle ek olarak püskürtülmesine gerek yoktur. Bahçede agav şiddetli yağmur ve nemden korunmalıdır.

Nem

Agav için ek nem gerekli değildir. İç ortam havası kuru olmalıdır. Odanın havalandırılması gerekiyor, ancak bir taslak oluşturmadan.

Astarlama

Agav için toprakta, nem durgunluğu olmaması için yüzde 30 drenaj eklemeniz gerekir. Toprak, etli bir bitkiye göre seçilir. 6.8 ila 7 pH değerine sahip bir toprak agav için uygundur.

Üst giyim

İlkbahar ve yaz aylarında agavı gübreleyin. Bir kaktüs veya etli için seçilen üst pansuman. Gübreler ilkbahar-yaz döneminde her ay uygulanır.

Ek Bilgiler. Bitkinin özsuyuyla temas halinde, cilt hasar görebileceğinden ve kontakt dermatit oluşacağından ellerinizi eldivenlerle korumanız gerekir.

Agavaya iç mekanda düzgün bir şekilde bakılırsa, çekici görünümü ile sahibini uzun süre memnun edecektir.

Kışın

Kışlama için bitki soğuk bir odaya taşınmalıdır. Agav için serinlik daha uygundur. Bu, çekici görünümünü korumaya yardımcı olur. Oda sıcaklığında agavın görünümü bozulur: uzar, yapraklar incelir ve bitki yavaş yavaş zayıflar.

5-10 derece sıcaklıkta bitki hücrelerindeki tüm işlemler yavaşlar. Agave uykuda. Bu yüzden kışı iyi tolere ediyor.

Nasıl agav çiçek açar

Agave nasıl çiçek açar? Bitki, çiçek saplarını yaklaşık 10 metreye kadar çok yüksek bir yüksekliğe fırlatır. 10.000 tomurcukları var. Rozetin üzerine eğilmiş ejderhalar gibi şekillendirilmişlerdir.

Ek Bilgiler. Botanik bahçelerinde çiçek açan agav zamanında çatıyı sökün.

Bitki, çıkışın ortasından bir pedinkül bırakırsa, bundan sonra ölür. Bazen agav çiçekleri yandan bırakır, sonra büyümeye devam eder. Bazı türler 30 yaşında çiçek açarken, bazıları sadece 100 yaşında.

Çiçek çeşitleri ve şekli

Agave çiçekleri sarı, krem, pembe, beyaz, turuncu, yeşilimsi renktedir. Şeklinde çanlara veya papatyalara benzerler ve ayrıca salkımlarda veya kabarık çiçek salkımlarında toplanabilirler. Her agav çeşidi için çiçeğin türü farklıdır.

Çiçeklenme dönemi

Ana türler yaz aylarında çiçek açar. Evde bitkiler tomurcuk oluşturmaz. Agave çiçekleri yaklaşık 1-2 ay sürer. Tomurcuklanma dönemi türden türe farklılık gösterir.

Çiçeklenme sırasında bakımdaki değişiklikler

Çiçeklenme döneminde bitki için en uygun koşulları yaratmanız gerekir. Ani değişikliklerden kaçınılmalıdır. Her zaman olduğu gibi agavına bakabilirsin.

Uzun süreli çiçeklenme için iyi bir aydınlatma ve optimum nem sağlamanız gerekir.

Agave nasıl çoğalır?

Agav üretmenin birkaç yolu vardır.

Çimlenen tohumlar

Agavı tohumlardan çıkarmak mümkün mü? Mümkün, ancak bu yöntem uzun ve yeni başlayanlar için daha zor.

Agavın çimlenme oranı çok düşük olduğundan, özel bir resmi mağazadan iyi tohumlar satın almak gerekir (orada genellikle karlı satış kuponları ve indirim teklifleri vardır).

Islak kumlu bir kap hazırlayın. Kış sonunda 1 santimetre derinlikte tohum ekmeye başlarlar. Daha sonra kabı polietilen veya bir cam levha ile kapatmalısınız. Sıcaklık rejimi 20-25 derece aralığında gözlenir. 5-7. Günlerde filizler ortaya çıkar. 15-20. Günlerde ikinci bir yaprak oluşur. 40. günde üçüncü yaprak belirir. 14 gün sonra, bitki 8 cm yüksekliğe ulaşacak, çapı 15 santimetre olacak. Bu dönemde üçüncü kök oluşturulur. 74. günde dördüncü yaprak belirir ve rozet oluşmaya başlar.

Köklendirme kesimler

Başlamak için köksap kesimlerini kesin. Her dalda en az bir tomurcuk bulunmalıdır. Çelikler 2-3 saat soldurulur. Daha sonra, kesilen yer ezilmiş odun kömürü ile serpilir.

Üreme

Saksıları kumla doldurun. Çelikler toprağa yerleştirilir ve ılık suyla sulanır. İlk yıl bölme başına 4-6 yaprak oluşur. İkinci için - 7-9 plakalar oluşturulur. Üçüncü yıl için - 10-12 yaprak.

Önemli! Doğada bitki tohumla çoğalır, ancak bu en uzun süreçtir.

Aktar

Agave gerektiği gibi nakledilir. Örneğin, pot çok küçükse. Nakil her 2 veya 3 yılda bir yapılır. Kök sisteminin aktif büyümesi nedeniyle daha fazla alana ihtiyaç duydukları için genç agavlar her yıl ekilirken, bir saksı daha özgürce seçmek gerekir. Bitki ilkbaharda ikamet yerini değiştirmelidir.

Olası büyüyen sorunlar

Agave iddiasız bir bitkidir. Hala ona bakarken ortaya çıkan bazı problemler var:

 1. Yaprakların sararması.Bunun nedeni, iz element eksikliği, aydınlatma eksikliği, şiddetli kuraklık ve hareketsiz dönemdeki sıcaklık artışıdır. Nasıl yardım edilir? Toprak parçasını kurutun, daha fazla ışık düzenleyin, nakledin, besleyin.
 2. Plakaların kenarları sarıya döndü - toprakta fazla kalsiyum var, topraklı topak aşırı kurumuş. Bir problem nasıl çözülür? Ölçülü su.
 3. Yaprakların solması ve yeşile düşmesi, sulama eksikliğini, ani sıcaklık değişikliklerini gösterir. Bitkiyi sulayın ve sabit bir sıcaklık sağlamaya çalışın.
 4. Yaprak plakaları kırışmıştır - eski agavda soğuk havanın etkisi veya Ca, Mg, P minerallerinin eksikliği gözlenir. Taslaklardan kaçınmak, bitkiyi gübrelemek gerekir.
 5. Bitkinin tam sarılığı, kuruluk, su basması, yüksek toprak yoğunluğu, drenaj eksikliği ve uykuda bir dönemin başlangıcını gösterir. Su veya kuru, toprağı değiştirin, bitkiyi serin bir yere taşıyın.
 6. Yaprakların gerilmesi ve inceltilmesi - az ışık. Aydınlatma ekleyin. Kışın, agavı soğuğa taşıyın.
 7. Zayıf bitki büyümesi - toprak tükenmesi. Sıcak mevsimde dikkatli besleyin.

Zararlılar

En tehlikeli böcekler:

 • bit böceği çürümenin ortaya çıkmasına katkıda bulunur;
 • örümcek akarı bir örümcek ağı oluşturur;
 • kın, yaprakların düşmesine ve kurumasına neden olur.

Her durumda bitkiye uygun bir çözelti uygulamak gerekir.

Agave hasarı

Agave, hem bahçe hem de iç mekan kullanımına uygun çok güzel bir bitkidir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe