Bir elma ağacının yapraklarındaki kırmızı lekeler: nasıl tedavi edileceğinin nedenleri

Bir elma ağacının yapraklarındaki kırmızı lekeler yaygındır ve bir sorunu gösterir. Bu işareti görmezden gelmeye değmez, çünkü yeterli önlemlerin yokluğunda, bu sadece verim kaybına değil, aynı zamanda ağacın ölümüne de yol açabilir. Ancak tedaviye başlamadan önce yaprakların kızarıklık nedenini belirlemek gerekir. Aksi takdirde tüm çabalar boşa gidebilir.

Bir elma ağacının yapraklarında neden kırmızı lekeler var, ne yapmalı?

Elma yapraklarında çeşitli nedenlerle kırmızı lekeler görünebilir. Çoğu durumda, bunun nedeni yanlış veya yetersiz ağaç bakımıdır. Zamanında düzeltme, sorunu hızla çözmenize olanak tanır. Ancak bazen bu belirti, hastalığın gelişmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu durumda, daha fazla yayılmayı önlemek için karmaşık tedavi yapılması gerekir. Sadece elma ağacında yaprakların neden kırmızıya dönmeye başladığını belirleyerek, ağacı ve gelecekteki hasadı kurtarmak mümkündür.

Bir elma ağacının yapraklarındaki kırmızı lekeler bir problemin işaretidir.

Önemli! Bazı elma çeşitlerinde, genç yapraklar başlangıçta kırmızımsı bir renk tonuna sahiptir, ancak olgunlaştıkça yeşile döner.

Potasyum eksikliği

Bu bileşenin toprakta olmaması, yaprak plakalarının kenarı boyunca kırmızımsı bir kenarın ortaya çıkmasına neden olur. Potasyum eksikliğine genellikle azot açlığı eşlik eder, çünkü elma ağacı bir bileşeni diğerinin eksikliğiyle özümseyemez.

Beslenme yetersizliği durumunda öncelikle yapraktan besleme yapmanız gerekir.

Potasyumun apekse erişimini hızlandırmak için yapraktan beslenerek sorun ortadan kaldırılabilir. Bunu yapmak için 50 gr potasyum tuzunu 10 litre suda çözün. Ayrıca elma ağacını odun külü bazlı bir başlık ile sulamalısınız. Bunu yapmak için, 200 g bileşeni 1 litre kaynar su ile dökün ve bir gün bekletin. Bekleme süresinden sonra 10 litreye kadar soğuk su ilave edin. Her ağacın altına 2 litre elde edilen çözeltiyi dökün.

Fosfor eksikliği

Bu besin maddesinin eksikliği ile elma ağacının yaprakları, başlangıçta yaprak sapının yakınında görünen mor veya bronz bir renk alır. Fosfor noksanlığının bir sonucu olarak erken yaprak dökümü meydana gelir ve meyveler olgunlaşmadan dökülmeye başlar.

Sorunu çözmek için önce elma ağacının tepesine% 0,5 amofos çözeltisi püskürtmelisiniz. Gelecekte, bu tür beslemeyi gelecek sezonda nisandan yaz ortasına kadar 2-3 haftalık aralıklarla gerçekleştirin. Ek olarak, mevsimde üç kez elma ağacını süperfosfatla 10 litre su başına 40 g oranında sulamanız gerekir.

Magnezyum eksikliği

Magnezyum eksikliği genellikle kumlu tınlı topraklarda bir elma ağacı yetiştirirken ortaya çıkar. Bu durumda damarlar arasında kırmızı lekeler belirir. Sorunu ortadan kaldırmak için yapraklara ve sürgünlere kova su başına 2 g oranında bir magnezyum sülfat çözeltisi püskürtmek gerekir. Sezon boyunca, bu tür 4'ten fazla tedavi yapılamaz.

Anaç ve filiz arasında uyumsuzluk

Bu durumda elma ağacının tüm yaprakları kırmızıya dönmelidir. Bu, filiz ve anacın fizyolojik olarak uyumsuz olduğunun bir işaretidir. Ayrıca, aşılama bölgesinde karakteristik bir akış belirir. Bu fenomenle savaşmanın faydası yok. Sorunu çözmek için elma ağacını yenisiyle değiştirmeniz gerekir.

Kırmızı safra biti

Bir ağaç bu zararlıdan etkilendiğinde yapraklarda dışbükey kırmızımsı lekeler oluşur. Plakaların arkasında kırmızı safra yaprak bitleri bulabilirsiniz, ağaç özüyle beslenir ve genç sürgünleri etkiler. Kontrol önlemlerinin yokluğunda, etkilenen yapraklar kıvrılmaya ve deforme olmaya başlar. Haşere ile mücadele etmek için tacı işlemek gerekir. "Fufanon" veya "Actellik" gibi sistemik ilaçların püskürtülmesi önerilir.

Yaprak bitlerinin kitlesel yayılması kuru sıcak havalarda meydana gelir.

Önemli! Karıncaları ağaç boyunca sürekli hareket ettirerek kırmızı safra yaprak bitinin görünümünü belirlemek mümkündür.

Kahverengi nokta veya filostiktoz

Bu hastalıkla, elma ağacının yapraklarında küçük kırmızımsı lekeler belirir ve bunlar daha sonra kahverengi bir renk alır ve boyut olarak artar. Mantar, dokulardaki metabolik süreçleri bozan ve nekroza neden olan hücre özüyle beslenir. Gelecekte, etkilenen yapraklar kurumaya ve dökülmeye başlar. Mantar enfeksiyonunun ilk belirtileri Mayıs ayında ortaya çıkıyor.

Elma ağacına zamanında kahverengi lekelenme muamelesi yapmazsanız, sadece hasadı değil, tüm ağacı da kaybedebilirsiniz. Hastalıkla mücadele etmek için kronun bakır sülfat, "Falcon", "Strobi", "Topaz" ile tedavi edilmesi gerekir.

Önemli! Filostiktoz, yağışlı ve rüzgarlı havalarda hızla yayılır.

Siyah kanser

Bu hastalık, zayıflamış, zayıflamış elma ağaçlarında görülür. Bu durumda, yapraklarda başlangıçta kırmızımsı noktalar oluşur ve bunlar daha sonra koyulaşır ve gövdeye, dallara ve hatta meyvelere yayılır.

Önemli! Ülkenin güney bölgelerindeki ağaçlar siyah kerevitlere karşı daha hassastır.

Siyah kanserli etkilenen bölgeler yavaş yavaş ölüyor

Elma ağacını kurtarmak için, tüm nekrotik alanları çıkarmak ve açık yaraları% 3'lük bir bakır sülfat çözeltisi ile tedavi etmek gerekir. Bundan sonra bahçe perdesi ile örtülmelidir. Önleyici bir önlem olarak, çiçeklenme dönemi dışında her ay elma ağacına% 1 oranında Bordeaux sıvısı çözeltisi püskürtülmesi önerilir.

Sütlü parlaklık

Hastalık, ağacın güney tarafındaki yapraklarda bulunan açık pembe lekelerden tanınabilir. Daha sonra dallarda hızla yayılan grimsi sedefli bir parlaklık belirir. Bu arka plana karşı, olgunlaşmamış meyveler toplu halde parçalanmaya başlar. Hastalık bir ağacın iskeletini kaplarsa ölür.

Süt parlaklığının gelişimi için kışkırtıcı faktörler:

  • ağaçların donması;
  • tacın su ve mineral açlığı;
  • keskin sıcaklık sıçramaları;
  • zayıf drenaj;
  • toprakta kireç eksikliği.

Ağaç ancak yenilginin ilk aşamasında iyileştirilebilir. Bunu yapmak için, sulamayı ayarlamak ve tacı% 3-5'lik bir bakır sülfat çözeltisi ile işlemek gerekir. Önleyici bir önlem olarak, elma ağacının gövdesini ve iskelet dallarını sonbahar ve ilkbaharda beyazlatmak gerekir.

Önemli! Fosforlu-potasyumlu gübrelerle beslenme, elma ağacının hastalıklara karşı direncini artırır.

Kabuğa mekanik hasar

Dallardaki yapraklar, dokulardaki metabolik bozuklukların bir sonucu olarak kıvrılıp kırmızılaşabilir. Bunun nedeni, kabuğun tel veya halat tarafından şiddetli bir şekilde ezilmiş olması, bu da yiyeceklerin sürgünün tepesine geçişini engellemesi olabilir.

Durumu düzeltmek için, daralmayı gidermek ve bir bahçe bıçağı kullanarak bu yerin üstündeki ve altındaki kabukta birkaç kesim yapmak gerekir.

Toprağın su basması

Yeraltı suyu yakın olduğunda, killi toprağa bir elma ağacı diktiğinde ve ayrıca bir ovada bir ağaç olması durumunda da bir sorun ortaya çıkabilir. Tüm bu faktörler, köklere hava erişiminin bozulmasına, dolayısıyla yaprakların pembeye dönmesine neden olur. Sorunu çözmek için, kök çemberine kum ve turba eklemeniz ve bunları toprağın üst tabakasıyla hafifçe karıştırmanız gerekir. Ayrıca gövdeden 1,5 m mesafede bir drenaj oluğu yapmak ve sulama modunu ayarlamak gerekir.

Uzun süreli nem durgunluğu, yeşilliklerin kızarmasına neden olur

Kurum mantarı

Bu hastalığın taşıyıcıları yaprak biti ve bal özüdür.Başlangıçta yapraklarda küçük kırmızımsı noktalar belirir, ardından plakalar kıvrılır ve bu da zararlıların istilasına işaret eder. Sonra üzerlerinde yavaş yavaş ağacın tüm tepesine yayılan isli bir çiçek belirir.

Önemli! Mantar için besleyici ortam, böceklerin yaşamları boyunca salgıladıkları tatlı bir sıvıdır.

Tedavi için, önce bir hortumdan su akışı ile plağın yıkanması ve ardından "Aktellik" ile zararlılara ve "Horus" veya "Fast" ile hastalığa karşı karmaşık bir tedavi yapılması gerekir.

Monilyoz (meyve çürüğü)

Tüm çekirdekli bitkilerde görülen yaygın bir hastalık. İlk monilyoz belirtileri çiçeklenme döneminde ilkbaharda ortaya çıkar. Her şeyden önce, tomurcuklar solur ve sonra hastalık, ilk başta kırmızımsı bir renk elde eden ve kıvrılmaya başlayan yapraklara ve sürgünlere yayılır. Gelecekte, etkilenen bölgeler kahverengileşir ve bu da yanık izlenimi verir.

Bu aşamada tedavi için, 15 cm'ye kadar sağlıklı doku yakalayan hasarlı sürgünlerin kesilmesi gerekir. Elma ağacına 10 gün ara ile 3 defa Horus püskürtülmelidir.

Gelecekte, olgunlaşma dönemlerinde yaz aylarında elmalarda monilyoz görülebilir. Bu, serin ve nemli hava ile kolaylaştırılır. Bu sırada çürüyen tüm meyvelerin atılması ve ağaca Strobi gibi bir ürün püskürtülmesi gerekir.

Sitosporoz (kabuğun bulaşıcı solgunluğu)

Bu hastalık zayıflamış ağaçları etkiler. İlk belirtiler elma ağacının çiçeklenme döneminde yani haziran ayında görülebilmektedir. Mantar sporlarıyla dolu kırmızımsı kahverengi kabuklar olarak görünürler.

Sitosporoz, görünüşte siyah kanserine benziyor

Mantar enfeksiyonunun bir sonucu olarak, yapraklarda beslenme yetersizliğinin arka planına karşı kırmızı-kahverengi lekeler de görülür. Tedavi için, kabuğun etkilenen bölgelerini temizlemek ve taç ve sürgünlere bakır veya demir sülfat püskürtmek gerekir.

Önemli! Sitosporoz, ağacın bir mevsimde ölmesine neden olan, yavaş ve sürekli veya hızlı gelişebilir.

Pas, paslanma

Mantar hastalığı ardıçtan elma ağacına yayılır. Yaz ortasında kırmızımsı-kırmızımsı bir renk alan ilkbaharda yapraklardaki sarımsı yeşil lekelerle tanınır. Plakaların arka tarafında, içinde mantarın sporları olan tüberküller oluşur.

Kırım ve Krasnodar Bölgesi'nde pas daha yaygındır. Tedavi için 10 gün sıklıkta üç kez "Horus", "Strobi" uygulamak gerekir.

Apple Mozaik

Bu viral hastalık elma poleni ve tohumlarıyla yayılır. Belirtiler, açık kırmızı yapraklardan oluşan bir mozaik olarak ortaya çıkar. İşaretler büyüme mevsiminin başlarında görülebilir. Bu arka plana karşı ağacın büyümesi ve verim azalır. Mozaik tedavi edilemez. Virüs, + 37-40 derece arasında yüksek hava sıcaklıklarında ölür.

Önleme, mozaik gelişme olasılığını azaltır

Elma ağacının yaprakları kırmızılaşırsa ve kıvrılırsa ne yapmalı

Elma ağacındaki kırmızı yaprakların nedenini belirledikten sonra, ağaca nasıl davranılacağını öğrenmeniz gerekir. Öncelikle direnci artıracak ve bağışıklığı güçlendirecek fosfor-potasyum mineral karışımları ile beslenmek gerekir.

Bir haşerenin zarar görmesi durumunda, ağacın tepesine uygun bir böcek ilacı ve hastalık durumunda - bir mantar ilacı püskürtülmelidir. Ayrıca gövdeleri ve iskelet dallarını temizlemek ve ardından kireçle yıkamak gerekir. Ek olarak, bir tuzak kayışı takmanız gerekir.

Daha sonra böyle bir sorunun olasılığını en aza indirmek için, aşağıdakiler gereklidir:

  • sulamayı ayarlayın;
  • gelişim aşamasını dikkate alarak üst pansumanı zamanında uygulayın;
  • erken ilkbahar ve sonbaharda, tepeye mantar ilaçları ve böcek ilaçları püskürtün;
  • kök daireyi gevşetin;
  • düşen yaprakları çıkarın ve yakın.

Elma ağacının üzerindeki kırmızı lekeler göz ardı edilemez, çünkü bu şekilde ağaç bir bahçıvanın yardımına ihtiyacı olduğunu gösterir.Çoğu durumda, sorunu çözmek için elma ağacının bakımını düzeltmek yeterlidir. Ve sezon sonunda iyi bir hasada güvenebilirsiniz.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe