Çin tarihi - nasıl ekilir ve bakımı

Çin hurması, tıbbi özelliklere sahip popüler bir bitkidir. Bugün, bu kültürün her biri belirli özelliklere sahip birçok çeşidi bilinmektedir. Evde veya sahada tam teşekküllü bir bitki yetiştirmek için, agroteknik önerilere kesinlikle uyulmalıdır.

Çin tarihi - ne tür bir bitki?

Bu bitki Çin'e özgüdür. Kırmızı hurma, ziziphus veya unabi olarak da adlandırılır. 8 m yüksekliğe ulaşan büyük bir çalı veya ağaçtır.Kültür, yayılan bir taç ve kışa düşen yapraklar ile karakterizedir.

Çin hurması, fayda sağlayan değerli bir bitkidir

Yabani bitki türlerinin büyük dikenleri vardır. Dahası, kültür bitkilerinin çoğu dikensizdir. 30-40 g'a ulaşan büyük meyveleri vardır Bu bitki birçok faydalı özellik ile karakterizedir.

Tıpta faydalı özellikleri ve uygulamaları

Bitkinin meyveleri, yaprakları, tohumları Çin tıbbında uzun süredir kullanılmaktadır. Kültürün tıbbi özellikleri vardır. Bu tür durumlarda kullanılır:

 • yüksek basınç;
 • sindirim sistemi patolojisi;
 • stres;
 • solunum sistemi patolojisi;
 • düşük hemoglobin;
 • kalp hastalığı.

Önemli!Bitkinin meyveleri bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılabilir - çiğ olarak yenir veya hasat için kullanılır.

Çin hurma ağacının yaprakları, tıbbi et suyu veya infüzyonların hazırlanmasında kullanılır. Özel bir madde içerir - zizifin. Damak tadının matlaşmasına yardımcı olur. Bu nedenle, madde çok sık acı ilaçların üretiminde kullanılmaktadır.

Yetiştirilen türler ve çeşitleri

Günümüzde bitkinin birçok çeşidi bilinmektedir, bazıları dona dayanıklıdır. Bu nedenle orta şeritte ve soğuk iklime sahip bölgelerde yetiştirilebilirler.

En popüler Çin tarihi unabi türleri şunları içerir:

 • Koktebel. Bu çeşitlilik Nikitsky Botanik Bahçesi'nde elde edildi. Geç olgunlaşma dönemi ile ayırt edilir. Meyveleri iridir ve noktalarla kaplıdır. Bitki dona ve kuraklığa orta derecede dayanıklıdır. Ancak sıcağa kolayca tahammül eder.
 • Sinit. Bu kültür, Nikitsky Botanik Bahçesi'nde de yetiştirildi. Bitkinin meyvelerinin tadı güzel.
 • Plodivsky. Bu, çeşitli Ukraynalı seçimdir. Kuraklığa ve düşük sıcaklıklara karşı mükemmel direnç, önemli bir avantaj olarak kabul edilir. Meyveleri küçük boyutludur ve üzeri yeşil-beyaz et ile kaplıdır.
 • Yalita. Bu, birçok avantajı olan yeni bir çeşittir. Nikitsky Botanik Bahçesi çalışanları tarafından alındı. Meyveler erken olgunlaşıyor. Mükemmel verim ve yüksek kaliteli meyveler ile karakterizedirler.

Bugün farklı bölgelerde yetiştiriciliğe uygun farklı hurma çeşitleri bulunmaktadır.

Büyüyen özellikler

Güçlü ve güçlü bir kültür yetiştirmek için uzmanların tavsiyelerine kesinlikle uymalısınız.

Ziziphus dikim yeri

Bir bitki ekmeden önce doğru bir yer seçmeye değer. Hurmanın rüzgardan güvenilir bir şekilde korunan güneşli bir alana ihtiyacı vardır. Toprak hafif ve süzülmüş olmalıdır.Ağır topraklarda kum ve turba eklenmesi tavsiye edilir. Yoksul topraklar gübre ile zenginleştirilmelidir.

Önemli!Bir site seçerken, bitkinin büyüklüğünü hesaba katmalısınız. Çeşitliliğe göre farklılık gösterirler.

Tarihin güneşli bir komploya ihtiyacı var

Açık toprağa unabi dikim

Sonbaharda veya ilkbaharda açık toprağa bir ürün ekebilirsiniz. Aynı zamanda, bölgenin iklim özelliklerini dikkate alarak bir çeşidi doğru seçmek önemlidir.

Fide seçerken, sürgünlerin ve köklerin canlı olduğundan emin olmaya değer. Kuru veya çürüyen olmamalıdır. Bölgenizde yetiştirilen bitkileri satın almak en iyisidir. Dikim materyali güney bölgelerden ithal edilirse, kışa dayanıklılığı azalır.

Bir tarih koymak için aşağıdakileri yapmalısınız:

 1. 50 cm'lik bir çukur kazın.
 2. Çukurun dibine bir toprak tepesi dökün ve çürümüş kompostla karıştırın.
 3. Bir tepeye bir fide yerleştirin ve köklerini nazikçe açın.
 4. Özel derinleştirme ihmal edilebilir. Kök boğazı zeminle aynı hizada olmalıdır.
 5. Deliği toprakla dikkatlice örtün.
 6. Kültürün üzerine bir kova su dökün. Bu durumda, ağızlı bir sulama kabı kullanmalısınız. Toprak erozyonunu önlemek önemlidir.

Farklı iklim bölgeleri için budama yöntemleri

Sıhhi budama, kuru ve hastalıklı dalları çıkarmayı içerir. Sıcak mevsimde herhangi bir bölgede yapılmalıdır. Şekillendirme işlemi ilkbaharda yapılır. Büyüyen alana bağlıdır.

Unabi subtropiklerde donmaz. Tacın tam olarak aydınlatılması için bitki vazo veya kase şeklinde oluşturulur. Bu durumda daire şeklinde büyüyen 4 iskelet dalının bırakılması tavsiye edilir.

Kuzey bölgelerinde unabi, kar seviyesine veya kök boğaza kadar donar. Sonuç olarak, kültür bir çalı şeklini alır. Bu durumda, çok kalınlaşmaması için tacı inceltmek gerekir.

Çin randevu bakımı, temel kurallar

Bitkinin normal gelişmesi için kaliteli bakım sağlanması gerekir. Kapsamlı olmalıdır.

Kırım ve Rusya'nın diğer güney bölgeleri koşullarında, Çin tarihi için ayda bir bol sulama yeterlidir. Bu durumda toprak en az 60 cm derinliğinde nemli hale gelmelidir.

Gemiden ayrıldıktan hemen sonra, genç unabi yavaş yavaş gelişir, bu nedenle yaşamın ilk yıllarında etrafındaki alanı ayıklamak gerekir. Çalı büyüdüğünde, böyle bir bakıma duyulan ihtiyaç ortadan kalkacaktır.

İlkbaharın başlarında her yıl küçük bir ağaç beslenir. Gövde etrafındaki yüzeyde normal gelişim için dağılması yeterli olacaktır:

 • 1/2 kova humus;
 • 2 yemek kaşığı. süperfosfat kaşıkları;
 • 1 yemek kaşığı. bir kaşık potas gübre;
 • 1-2 yemek kaşığı amonyum nitrat.

Bir taç nasıl oluşturulur

Biçimlendirici budama, 2 yaşın üzerindeki fideler için yapılır. Genellikle unabi, gevşek taçlı bir ağaç şeklinde yetiştirilir. Büyümenin ikinci yılında, merkezi iletken 80-90 cm'ye kadar kesilir.

Taç, sarmal şeklinde düzenlenmiş dallarla 2 kat halinde oluşturulmuştur. Katmanlar arasındaki mesafe aynı olmalıdır.

Önemli!4. büyüme yılı için katmanların oluşumu tamamlandı. Sonraki budama sadece taç inceltme için yapılmalıdır.

Unabi'nin çoğaltılması

Tarihler farklı şekillerde yayılabilir. Bunun için tohumlar, kesimler, sürgünler kullanılır.

Tohum üretimi

Tamamen olgunlaşmış meyvelerden tohum ekebilirsiniz. Ayrıca yabani küçük meyveli bitki çeşitlerinden alınmaları gerekir. Büyük meyveli mahsullerin tohumları, az gelişmiş bir embriyo ile ayırt edilir, bu nedenle onları çimlendirmek imkansızdır.

Sonbaharın sonlarında meyvelerden alınan tohumlar toprağa ekilmeli ve 3-4 cm tamir edilmelidir.Kış için mahsullerin ladin dalları ile hafifçe yalıtılması tavsiye edilir. İlkbaharda kar eridikten sonra kaldırılmalıdır.

Filizlerin ortaya çıkmasını hızlandırmak için, ilkbaharda onları şeffaf bir filmle örtün. Fideler çok kalınsa inceltilmesi tavsiye edilir. Çalılar arasında en az 20 cm boşluk bırakılmalıdır.

Sıcak ve kuru havalarda, fidelerin haftada bir kez sulanması gerekir.1 metrekare 1 kova su gerektirir. Toprağın doğaçlama malzemelerle malçlanması tavsiye edilir.

Kesimlerle çoğaltma

Kültürün çoğaltılması için kök kesimlerinin kullanılmasına izin verilir. Bunu yapmak için aşağıdakileri yapmalısınız:

 1. Erken ilkbaharda, çalıların yanındaki toprağı nazikçe tırmıklayın ve kökünü 1 cm kalınlığında kazın.
 2. Seçilen kökten birkaç kesim yapılmalıdır. 15 cm uzunluğunda olmalıdır.
 3. Elde edilen kesimleri yatay olarak veya hafif bir eğimle dikin.
 4. Nemli ve gevşek toprakla hazırlanmış bir yatağa bitki dikmeniz gerekir. Çelikler arası mesafe 10-15 cm olmalıdır, dikim derinliği 5 cm'dir.
 5. Yatak nemli ve gevşek olmalıdır. Bir süre sonra, uykuda olan tomurcuklardan sürgünler belirir.
 6. Önümüzdeki ilkbaharda fideler kalıcı yerlerine taşınabilir.

Tarih birçok şekilde yayılabilir.

Yetersiz büyüme ve katman

Kök sürgünleri ile çoğaltma, herkes için mevcut olan oldukça basit bir yöntemdir. Küçük meyveli, yabani olarak büyüyen mahsul çeşitleri, çok sayıda kök sürgünleri oluşturur. İlkbaharın başlarında veya sonbaharın başlarında, birkaç çocuğu dikkatlice kazmak ve onları kalıcı bir alana dikmek gerekir.

Başka bir basit yetiştirme yöntemi, tabakalamanın kullanılmasıdır. Erken ilkbaharda, alt dallar yere eğilmeli ve sıkıca sabitlenmelidir. Sabit kısma toprak serpilmeli ve üstü çıkarılmalıdır. Mümkünse bitkiye dik pozisyon verilir.

Katmanların üzerindeki toprak nemli ve gevşek olmalıdır. Toprak düzenli olarak otlanmalıdır. Uygun koşullarda, kesimler yaz aylarında kökleşir. Önümüzdeki yılın ilkbaharında ana dalın kesilmesine ve fidelerin kalıcı bir yere taşınmasına izin verilir.

Meyve vermenin özellikleri ve kışa hazırlık

Kültürün meyvesi dikimden 2 yıl sonra başlar. Bitki tatlı veya ekşi meyvelerle karakterizedir. Çok sayıda benzersiz malzemeyi birleştirirler.

Hurmanın verimi mükemmel.

Hurmalar eser elementler, askorbik asit, P vitamini aktivitesine sahip bileşenler içerir. Bu ürünün kullanımı sayesinde basıncı normale döndürmek ve kan damarlarını daha elastik hale getirmek mümkündür.

Bir bitkinin dona karşı direnci çeşidine bağlıdır. İlk yıllarda her tür kültürün kapsanması gerekir. Bunu yapmak için ekimi örtmeniz ve dokunmamış malzeme ile örtmeniz gerekir. Daha olgun kültürleri barındırmak çok sorunlu.

Önemli! Sürgünlerin hafif donması genellikle verim parametrelerini etkilemez. İlkbaharda, etkilenen tüm dalları kesmek gerekir.

Hastalıklar ve zararlılar, onlara karşı mücadele

Kültürün ana düşmanı unabium sineğidir. Ayrıca bazen bitki örümcek akarları ve yaprak bitleri tarafından saldırıya uğrar. Sorunlardan kaçınmak için özel böcek öldürücü müstahzarların kullanılması gerekir. Ancak genç sürgünlerin yakılmaması için bol su ile seyreltilmelidir.

Düşen tüm meyveleri sonbaharda toplamak çok önemlidir. İçlerinde hastalıklar ortaya çıkıyor ve zararlılar kış uykusuna yatıyor, bu da gelecek yıl bir saldırıya başlayacak.

Unabi hurması, büyük sağlık yararları olan popüler bir bitkidir. Büyümekte başarıya ulaşmak için, agroteknik önerilere açıkça uymalısınız.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe