Bahçe kamelyası - açık alanda dikim ve bakım

Bahçe kamelyası, mevsime bakılmaksızın bahçenin her köşesini canlandırabilir. Bu bitki, Rusya'nın her yerinde giderek daha fazla popülerlik kazanıyor. İyi büyümesi, çiçek açması ve incinmemesi için uygun şekilde bakılması gerekir. Dikim sırasında bile, sahadaki bitkinin daha fazla çiçeklenmesinde birçok zorluktan kaçınabileceğinizi gözlemleyen bazı nüanslar vardır.

Bahçe kamelyası iç mekan çiçeklerine ait değildir. Yakın zamanda, yetiştiriciler 3 yeni melez daha ortaya çıkardılar. Bununla birlikte, bu tür çalılar ev koşulları için uygun değildir. Kamelya bahçesi dikimi ve dış mekan bakımının kendine has özellikleri vardır.

Bitkinin kökeni ve görünümü

Bu aristokrat çiçek Japonya ve Çin'den Rusya'ya geldi. Bu ülkelerde kamelya sadece araziyi süslemek için kullanılmıyor. Çiçeklerinin yaprakları çaya eklenerek nefis bir aroma ve tat verir.

Japon bahçesi kamelya çiçekleri

Kamelya, süs yaprak dökmeyen bitkileri ile ilgili çok yıllık bir çalı veya ağaçtır. Tea ailesine aittir. Dünyada bu çalıların 200'den fazla çeşidi vardır.

Orta ve kuzey Rusya'da yetiştirilen 3 ana çeşit şunları içerir:

 • Yağlı tohum;
 • Dağ;
 • Japonca.

Petrol kamelyası 10 m yüksekliğe ulaşır Temelde, bu tür Rusya topraklarında yaygın değildir. Daha sıklıkla su kütlelerinin yakınındaki ormanlarda bulunabilir.

Dağ kamelyası en fazla 5 m yükseklikte büyür. Çoğu zaman dağ platolarında büyüyen bir çalılıktır. Basit bir formdaki çiçeklerde farklılık gösterir.

Yağlı kamelya

Japon çalı kamelyası yaklaşık 2 m yüksekliğe ulaşır.Bu türden birçok melez yetiştirildi. Popüler melezlerden biri Williams'ın kamelyasıdır. Düşük hava sıcaklıklarına uyarlanmıştır. Ayırt edici özelliği, solmuş tomurcukların dallardan düşmesidir. Başka hiçbir tür kendi başına renk vermez.

Bitki çiçek açıklaması

Farklı çeşitlerdeki çiçeklerin farklı çapları vardır. Sitenizde 1 cm çapında çiçekli bir kamelya veya çiçeklerin çapı 12 cm'ye ulaşabilen bir kamelya yetiştirebilirsiniz.Çoğu durumda çiçeğin büyüklüğü çeşide bağlıdır.

Büyük çiçeklerle ayırt edilen çeşitlerin fidelerini alırken bile bitkinin dallarında göremeyebilirsiniz. Bu, uygun olmayan bitki bakımının yanı sıra uygun olmayan bir dikim alanından kaynaklanabilir.

İlginç! Kamelya çalıları, çeşitli renkler ile ayırt edilir. Doğada beyaz kamelya, kırmızı, pembe, turuncu, alacalı vb. Bulabilirsiniz.

Çiçekler bitkinin dallarında tek başına bulunur. Aroma yok. Yaprakları yoğun, oval kenarlı, çift, yarı çift ve basittir.

Bahçe kamelyalarının kışa dayanıklılığı

Kışa dayanıklı kamelya çeşitleri nispeten yakın zamanda yetiştirildi. Bitki 1738'de Avrupa'ya ulaştı, Rusya'da yirminci yüzyılın ortalarına yaklaştırmak mümkün hale geldi.

Çeşitler ve çeşitleri

Donmaya dayanıklı kamelya çeşitleri şunları içerir:

 • Bağış.Bu çeşidin çiçekleri koyu pembe bir renge sahiptir ve 10 cm çapa ulaşır. İlk bakışta bitki yeterince kırılgandır, ancak değildir. Bu çeşitliliğin bakımı o kadar da zor değil. Hiç kamelya ile uğraşmamış bir bahçıvan kendi sitesinde yetiştirebilir. Bu çalıların bir özelliği, çok yavaş büyümesidir.
 • Özgürlük Çanı canlı kırmızılarla çiçek açar. Yoğun, parlak yapraklar mumsu bir etki yaratır. Çeşitlilik budamadan korkmaz. Bitkinin herhangi bir şımarık dalı ve çalı oldukça yoğun büyür, korkmadan çıkarılabilir.

  Japon kamelyası, çeşitli Bağış

 • Debbie. Çiçekleri mor renkte, yaklaşık 7-8 cm çapındadır, çeşidi Donation'a benzer ve tecrübesiz bahçıvanlar tarafından yetiştirilmeye uygundur. Krasnodar Bölgesi, Urallar ve Sibirya'da büyümek için uygundur.
 • Hagoromo, çiçek rengi değişen bir çeşittir. İmparatoriçe olarak da adlandırılır. Bitkinin tomurcukları açık pembe, açan çiçekleri inci beyazıdır. Çalı, genişlikte değil, yükseklikte büyüyerek yavaş gelişir. Çiçeklerin çapı yaklaşık 10 cm'dir.
 • General Colletti. Bu çeşidin çift çiçeğinin çapı yaklaşık 7 cm'dir, yaprakları beyaz, mercan damarlıdır. Bu çeşitlilik Moskova bölgesinde popülerdir.

Bahçe kamelya ağacı: açık alanda dikim ve bakım

Bir kamelya nasıl çiçek açar ve ölmez? Ağaç benzeri bahçe kamelyası, Mart sonundan Mayıs ortasına kadar açık toprağa ekilir. Bir fide dikerken, orman gülleri için uygun olan tek aşamalı besleme kullanılır. Fideler, yaşı 4 yıldan fazla olan açık toprağa ekilir.

Kamelya ağacı için saksı toprağı

Ağaç kamelyası, diğer çeşitler gibi dağınık ışıkta iyi hissediyor. Yapraklara uzun süre çarpan direk güneş ışığı onları yakabilir. Rüzgarlardan uzağa bir çalı dikilir.

İdeal olarak uygun toprak, yüksek asitli, orta derecede nemlidir. Alana kumlu veya killi toprak hakimse, orman güllerinin ekildiği alt tabaka ile karıştırılabilir. Kök sistemi durgun suya tolerans göstermez. Bu nedenle, ekim yaparken drenaj kullandığınızdan emin olun.

Ağaç kamelyası için toprak karışımı bağımsız olarak yapılabilir. Bunun için yapraklı toprak, iğne yapraklı, turba ve kum eşit oranlarda karıştırılır.

Not! Bitkinin köklerinin kurumaması için alt tabakanın havadar ve su geçirmez olması gerekir. Kök boğazı yerden yukarıda olmalıdır.

Bitki sadece ilkbaharda beslenmeye ihtiyaç duyar. Sulama yapılırken çiçeklere su girmemesi tavsiye edilir. Çiçeklenmeden sonra çalı kesilebilir.

Bahçe kıvırcık kamelya: dikim ve bakım

Çoğu zaman, tırmanan kamelya bahçesinin ekimi Aralık ayı ortasında gerçekleşir. Bu dönemde bitki hareketsizdir. Bahçedeki diğer kamelya çeşitleri gibi, kıvırcık da dağınık ışığı tercih eder. Dikim sırasında toprağın malçlanması tavsiye edilir. Kök sisteminin çürümesini önlemek için orta fraksiyonun bir çakıl taşı olan ekim çukuruna drenaj yapılır.

Önemli! Çalılar için gübreler, yalnızca toprak nemlendirildikten sonra uygulanır.

Bitkinin dikildiği toprağın kurumasına izin verilmesi istenmez. Aksi takdirde kamelya yeşillik ve renk dökmeye başlayacaktır. İlkbaharın ortasında, bitkiye sıklıkla saldıran örümcek akarlarını önlemek için yapraklar sabunlu suyla işlenebilir.

Kamelya standardı: dikim ve bakım

Stamp kamelya sokağı kış dönemi için barınak varsayar, bu nedenle ekim yaparken bitkinin yanında boş bir alan planlamanız gerekir, çünkü yere eğilir. En uygun ekim zamanı ilkbahar ortasıdır.Çiçek bir tencerede satın alınmışsa, yazın bile ekilebilir.

Dikim çukurunun genişliği ve derinliği kök sisteminin hacmine bağlıdır. İçindeki kökler kırılmamalı, serbestçe yerleştirilmelidir. Drenaj, tabana döşenmelidir.

Önemli! İlk defa fide, rüzgarın onu kırmaması için bir desteğe bağlanır.

Damga kamelya bakımı çok zorlayıcı değil. İlkbaharda hastalıklara karşı önleme yapılır, kışa yakın, bitki rengini attığında budanması gerekir. Standart bir kamelya ekerken dikkat edilmesi gereken bir nüans daha vardır, kök boynunun çiçeğin gelecekteki eğiminden ters yönde bakmasıdır.

Açık toprağa satın aldıktan sonra nakli

Gelecekte çiçeklenme yoğunluğu, kamelya bahçesi dikimi için tüm koşulların ne kadar doğru bir şekilde karşılandığına bağlıdır.

İniş için ne gerekli

Açık toprağa bitki dikmek için bir bitki çeşidine karar vermeli ve bir fide satın almalısınız. Optimum edinim zamanı Mayıs başından Temmuz ortasına kadardır. Fidanlar 4 yaşından büyük olmalıdır. Kökler güçlü görünmeli, sürgünler sert olmalıdır. Fide bu yaştan küçükse küvette ancak dışarıda büyüyebilir. Don dönemi için üstü kapalı bir verandaya veya balkona getirilir.

Optimal konum

Kamelya için ideal bir yer, dağınık ışığın olduğu bir alandır. Üstelik güneşin saçılan ışınları gün boyu olmalıdır. Bitkinin yaprakları üzerinde doğrudan güneş ışığından kaçınılması tavsiye edilir.

Kamelya dikimi

Bir yer seçerken, ara rüzgarlı alanlar hariç tutulmalıdır. Çalıların küçük bir tepeye dikilmesi tavsiye edilir. Bu, suyun kök sistemde durmasını önleyecektir.

Adım adım dikim süreci

 1. Bir iniş çukuru kazın. Çapı kök sistemden 2 kat daha büyük olmalıdır.
 2. Altta, orta büyüklükte çakıl taşlarından oluşan bir drenaj tabakası döşenmiştir. Kat kalınlığı yaklaşık 15 cm olmalıdır.
 3. Drenaj tabakası üzerine hazırlanmış bir alt tabaka tabakası serilir.
 4. Kamelya saksılarda satın alınmışsa, fide, kök sistemde bir parça toprak kalacak şekilde çıkarılır. Bu kesek alt tabaka üzerindeki dikim deliğine yerleştirilir ve hazırlanan toprakla üstüne serpilir. Fide kökleri çıplaksa, düzgün bir şekilde bir toprak tabakasına serilir ve toprağa serpilir. Kökler arasında hava birikmesini önlemek için üstüne bastırılması önerilir.
 5. Bitki bol sulanmalıdır.

Kamelya üretimi

Bahçede kamelya çiçeği bakımı ve üreme birkaç şekilde gerçekleşir:

 • Kırıntı;
 • Tohumlar.

Kırıntı

Kesimlerle kamelya için en uygun üreme zamanı Mayıs-Haziran aylarıdır. Çelikler, içinde bulunduğumuz yılın odunsu filizlerinden kesiliyor. Sap, 5 çift yapraktan oluşmalıdır. Alt yapraklar çıkarılır, kalan 2 üst kısım ikiye bölünür. Yeşil kesimler, 3 cm derinliğe kadar turba ve kum karışımı olan tencere veya kaplara ekilir.

Kamelya'nın kesimlerle çoğaltılması

Toprak karışımı iyi nemlendirilir. Kap daha sonra seraya aktarılır. Çelikler her gün havalandırmaya ve sulamaya ihtiyaç duyar. 3 ay sonra kök sistemi oluşmaya başlar.

Tohumlardan büyüyen

Kamelya türleri için tohum çimlenmesi kullanılır. Seralarda dikim malzemesi satın alınması tavsiye edilir. Fideler İnternet kullanılarak boşaltılabilir. Toprağa ekilmeden önce tohumlar buzdolabında saklanır. Geçen yılki ekim malzemesi 8-12 saat suya batırılmalıdır. Taze - hemen toprağa ekilebilir.

Not! Kuru tohumlar ıslatılmadan önce doğranmalıdır.

Kamelyaların tohum çimlenmesi için turba, kum, sfagnum yosunu, vermikülit veya açelya ve kamelya için hazır bir substrat kullanılır. Toprak iyice sulanır, tohumlar zemine 0,5-1 cm derinliğe kadar batırılır, fidelerin bulunduğu kap bir film ile kapatılarak dağınık güneş ışığı alan bir yere yerleştirilir. Üst sınırı 22 ° C olan sıcaklık rejiminin gözlemlenmesi tavsiye edilir.

Kamelya için dış mekan bakımı

Bahçede kamelya, bakımı ve yetiştirilmesi zahmetli bir süreç değildir. En önemli şey, toprağın nem içeriğini ve bitkiye ışık girişini dikkatlice izlemektir. Ayrıca bu çiçeklerin bakımı arasında beslenme, hastalıklardan ve zararlı böceklerden korunma, kışa hazırlık yer alır.

Sulama modu

Dikkat edilmesi gereken en büyük nüans, minimum kireç içerikli suyla sulamaktır. Sulama sırasında çiçeklere veya tomurcuklara nem bulaşmamalıdır.

Kamelyanın yetiştiği topraklar kurumamalı ama içindeki su da durgunlaşmamalıdır.

Üst giyim

İlkbaharda en iyi pansuman yapılır. Bu çalılar için özel olarak oluşturulmuş karmaşık gübreler vardır. Beslenmek için orman güllerini döllemek için tasarlanmış ürünleri kullanabilirsiniz. Kök deliğine organik madde verilir, böylece sulama sırasında bitki gerekli makro ve mikro elementlerle zenginleştirilir.

Kamelya için gübreler

Çiçeklenme sırasında

Çiçeklenme döneminde kamelya kökten nazikçe sulanır. Gübreler uygulanmaz, sürgünler kesilmez.

Dinlenme döneminde

Dinlenme sırasında bitkinin hala neme ihtiyacı vardır. Bu süre zarfında, solmuş tomurcukları kendiniz kesmeniz gerekir, çalının kendisi inceltilebilir ve kesilebilir.

Kışa hazırlık

Kamelyayı kışa hazırlamak bitkinin üzerini örtmektir. Çoğu zaman, kök deliği kalın bir turba tabakası ile yalıtılır. Çalıyı kapatabilirsiniz.

Agrofibre ile kış için kamelya barınağı

Bunun için agrofiber kaplı bir çerçeve yapılır. Dona dayanıklı olanlar dahil olmak üzere tüm kamelya çeşitlerinin yalıtılması tavsiye edilir. Çoğu durumda soğanlı kamelya, kış için oda koşullarına aktarılmalıdır.

Kamelya'nın bakımı ve bakımı oldukça kolaydır. Bununla birlikte, cehaleti bu bitkinin uzun süre çiçeklenmemesine yol açabilecek anlar vardır. Yukarıdaki tavsiyelerin tümüne uyursanız, kamelya'nın açık alanda gelişmesiyle ilgili herhangi bir sorun olmayacaktır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe