Karaçam neye benziyor, taç şekli ve kök sistemi

Karaçamın ne olduğunu herkes bilmiyor. Doğada nasıl görünüyor, özellikleri neler, diğer kozalaklı ağaçlardan farkı nedir, bu cinsin kaç türü var, bu eşsiz ağacın bir açıklaması bu makalede sunulacak.

Kültürün tanımı

Bilim biyolojisi, karaçamın, Çam ailesinin daha yüksek bitkileri olan kozalaklılar sınıfına ait olduğunu söylüyor. Yaklaşık 150 milyon yıl önce, bu eşsiz bitkiler gezegene hakim oldu. Bugün cimnospermler, karaçam içeren kozalaklı ağaçlarla temsil edilmektedir.

Bir karaçam ağacı neye benziyor

Birkaç çeşit karaçam vardır, ancak bazıları görünüm ve yetiştirme koşullarında çok benzerdir. Ağacın ortalama yüksekliği 50 m'ye ulaşır Gövde düzdür, gri veya kahverengi pullar şeklinde kabukla kaplıdır. Çevrede, bazı karaçam ağaçları 1 m'den fazla ulaşır Dallar uzun yıllık sürgünlere ve kısa çok yıllık olanlara sahiptir ve gövdeye dik açılarda büyür, yukarı doğru bükülür.

Karaçam iğnelerinin uzunluğu 3-4 cm.İğneler yumuşak, narin yeşil renktedir. Uzun sürgünlerde iğneler bir spiral şeklinde düzenlenir, iğneler 30-50 adetlik demetler halinde büyür, bu da karaçamın tepesini açıklık yapar.

Bilginize! Çok yıllık sürgünler 10 ila 12 yıl yaşar. Bazen büyümeye ve büyüme dalları oluşturmaya devam ederler.

Karaçam taç şekli

Genç yaşta karaçamın taç şekli koni şeklindedir. Zamanla ağaç uzadıkça ve yaşlandıkça yuvarlak, yumurta şeklinde bir şekil alır.

Karaçam kök sistemi farklı toprak türlerine uyum sağlayabilir. Ağaç, köklerinin esnekliği nedeniyle toprağın türüne uyum sağlar ve maceralı süreçler oluşturur. Bataklıklarda, kumlarda, taş höyüklerde veya kuru bir çukurda karaçam, köklerinin kendine özgü özelliklerini kullanarak, yeryüzüne yakın geniş bir alana yerleştirilir. Aşağıdaki alt dallar kök alabilir, bu da kökleri daha da güçlendirir ve ağacın güçlü rüzgarlara dayanmasına yardımcı olur.

Nasıl çiçek açar

15 veya 20 yaşında ağaç çiçek açmaya başlar. Karaçam nisan veya mayıs aylarında çiçek açar. Çiçeklenme dönemi 1,5 hafta sürer. Yeni iğnelerle birlikte meyveler küçük kozalaklar şeklinde ortaya çıkar. Ağaç tek bitkili olduğu için dişi ve erkek çiçekleri vardır. Dişi çiçekler, küçük güllere benzer şekilde yeşil veya kırmızı-mor renkli küçük yumuşak kozalaklar gibi görünür. Erkek olanlar yuvarlak açık yeşil başakçıklar oluşturur. Dahası, heteroseksüel koniler bir dalda büyür.

Çiçek açmak

Eylül ayının gelişiyle birlikte kozalaklar olgunlaşır. Yaklaşık 4 cm boyutlarında yuvarlak konik bir şekle sahiptirler, pullar kahverengi bir renk alır, daha iri, daha odunsudur. Kanatlı tohumlar tomurcuklar olgunlaştıktan sonra uçup giderler, ancak yeni ağaçların büyümesi için sıfır sıcaklık ve yüksek nem gereklidir. Tohumdan ağaç görünümüne giden yoldaki bir engel, orman sakinlerinin kuşlara ve memelilere olan büyük sevgisidir. Yeni ağaçların verimi 5 ile 9 yıl arasında değişmektedir. Tohumlar saçıldıktan sonra kozalaklar uzun yıllar ağaca asılabilir.

Nerede büyüyor ve ne kadar

Karaçam, iğne yapraklı ve soğuğu seven bir ağaçtır. Karaçamın yetiştiği Kuzey Yarımküre'de, ormanların% 70'inden fazlası karaçam arazileridir. Sibirya, Uzak Doğu, Kuzey Amerika, Batı ve Kuzey Avrupa, Himalayalar ve Tibet'te bulunur.Bir karaçamın kaç yıl yaşadığı, büyüdüğü yere bağlıdır.

Not! Bir ağacın ömrü ortalama 400-500 yıl olmakla birlikte 900 yaş ve üstü örnekler de vardır. Örneğin, Kırım'da ve şimdi şehrin kuruluşuyla aynı yaşta ağaçlar var.

Neden iğneleri düşürüyor

Karaçam, başarılı büyümesindeki en önemli faktörlerden biri olan ışığı çok sever. Bazen Güneş'in kızı olarak adlandırılır. Topraklara ve sert iklime karşı iddiasızlığı şaşırtıcıdır. Soru ortaya çıkıyor, karaçam diğer yaprak döken ağaçlar gibi yapraklarını dökerse iğne yapraklı mı yoksa yaprak döken bir ağaç mı?

Sonbaharda ağaç

Tabii ki, karaçam iğne yapraklı bir ağaçtır, ancak sonbaharın başlangıcında iğneleri sararır ve kışın başlamasıyla ağaç, yaprak döken meslektaşları gibi onu tutar. Bu, diğer kozalaklı ağaçlardan ayırt edici özelliğidir. Bu ağacın adının geldiği yer burasıdır.

Önemli! Kışın, dalın tüm uzunluğu boyunca yer alan küçük yuvarlak tomurcuklarla tanımlanması kolaydır. İğnesiz bile, bu ağaç delikli dantel gibi görünüyor.

Kışın ağaç

İlginç gerçekler

Şüphesiz çoğu kişi bunu bilmiyordu:

  • Karaçam ahşabının benzersiz özellikleri vardır. Yüksek reçine içeriği, karaçamı o kadar güçlü ve çürümeye karşı dirençli kılar ki, karaçam ağacından yapılan binalar ve nesneler yüzyıllarca korunur. Suda uzun süre kaldıkça, bu ağaç o kadar sertleşir ki, bir çiviyi kırmadan içeri sokmak veya çıkarmak imkansızdır. Gorny Altay'daki kazılar sırasında, yaşı 25 bin yıldan fazla olan karaçamdan eşyalar bulundu.
  • Karaçam kökü odunu gövdeden çok daha güçlüdür. Rizomlardan yapılan ürünler, işlemede zahmetli olmalarına rağmen, pratik olarak ölümsüzdür. 18. yüzyılda yapılmış bir kepçe halen Zagorsk Müzesi'nde tutulmaktadır. 1.5 kova sıvı tutar.
  • Eski zamanlarda Sibiryalılar bu ağacın iyileştirici özelliklerini biliyorlardı. Ve bugün, kokulu ve lezzetli sakız çok popülerdir, reçinesinden yapılır, ağız boşluğunu enfeksiyonlardan ve çeşitli hastalıklardan koruyan fitokitler ve eser elementler içerir. Gerekirse tamamen diş macununun yerini alır.
  • Bu ağacın işlendikten sonra neredeyse hiç atığı yoktur. Ahşabın bir metreküpü 700 litre etil alkol, 200 kg selüloz, 1,5 bin metre yapay ipek elde etmeyi mümkün kılar ve ardından reçine, uçucu yağ, boya, asetik asit ve daha birçok faydalı madde elde edilir. kalan atık.

Karaçam çamdan nasıl ayırt edilir

Görsel olarak, doğada, çam ve karaçam, onları karıştırmanın imkansız olduğu şekilde farklılık gösterir. Herkes karaçamın neye benzediğini ve çamdan nasıl farklı olduğunu bilir. Fakat odun formunda olan bu ağaçları cahil bir kişi için ayırt etmek zordur. İnşaat malzemeleri satın alırken, karaçam daha pahalı olduğundan, fazla ödeme yapmamak için bu türler arasında ayrım yapabilmeniz gerekir.

Öncelikle ahşabın kabuğuna dikkat etmelisiniz. Karaçam yoğun bir yapıya, derin çatlaklara ve kırmızımsı bir kabuğa sahiptir. Çam, daha ince kahverengimsi sarı bir kabuğa sahiptir.

Önemli! Karaçam çamdan daha ağırdır. Tahtayı suyla ıslatırsanız ahşabın yapısındaki farkı görebilirsiniz.

Çamın net bir deseni yoktur, karaçam tahtası ise mermer bir desene sahiptir. Sudayken karaçam boğulacak. Odun ateşe verirseniz, karaçam tahtası daha sonra alev alır ve daha uzun süre yanar.

Peyzaj tasarımında karaçam kullanımı

Karaçam türlerinin çeşitliliği nedeniyle sadece endüstride değil, peyzaj tasarımında da büyük talep görmektedir. Dünyada, birçoğu herhangi bir bahçenin layık bir dekorasyonu olma yeteneğine sahip 20'den fazla türü vardır.Ağaç, dal ve iğnelerin yapısı gereği, dalların altındaki alana dikim için güneş ışığının nüfuz etmesini engellemez.

Tekrarlar

İlkbaharda soluk yeşilden sonbaharda altın rengine dönüşen ajur taç, hem kayalık bir tepede hem de bir bahçe yolunu dekore ederken güzel görünüyor. Büyük park ve bahçelerde uzun boylu, ince ağaçların yetiştirilmesi tavsiye edilir. Küçük bahçe arazileri için gövde en iyi seçimdir. Sonbaharda ağaç iğnelerini döktüğünde dalları budamak ve taç oluşturmak uygun olur.

  • Bahçe arazilerinin tasarımı için, en çok Avrupa repens karaçam ve Japon pendulası gibi türler kullanılır. Repens'in bir metreden biraz daha büyük bir ağlayan tacı vardır ve 1,5 m yüksekliğe ulaşır, bu da küçük bir bahçenin sınırlı alanı için çok uygundur.

Japonca

  • Japon sarkaçları 8 m'ye kadar büyür ve 4 m'ye kadar taç boyutuna sahiptir.Zamanla, dallar, herhangi bir bahçede çok güzel görünen gövdenin etrafında yeşil-mavi bir tren oluşturur.
  • Cürufların yanı sıra çiçek tarhlarını ve patikalarını süslemek için Kaempfer gibi cüce ırkları kullanılır. Bu tür, yeşil bir yastığa benzeyen bir çalıdır, bahçedeki bir dağ slaydını veya yolunu süsleyecektir.

Kempfer

İnşaatta kullanın

Eşsiz özellikleri nedeniyle karaçam elit bir yapı malzemesidir. Ahşabın yüksek reçine içeriği, ahşap ürünlerini nemin tahribatına karşı koruyarak ahşabı taşa eşit mukavemet haline getirir. Hem tatlı hem de tuzlu su ile teması, gücünü arttırır ve gemi yapımında ve su altı yapılarının yapımında vazgeçilmez kılar.

Bilginize! Tarihe kısa bir gezi, size Venedik ve St. Petersburg'un karaçam yığınlarının üzerinde durduğunu söyleyecektir. Arkeologlar, 15 asırdan daha eski olan karaçamdan yapılmış eski binalar keşfettiler.

Karaçam kurulu

Zamanla bu ağaç çökmez, güçlenir. Ahşabın sakız içeriği ve reçineli olması, ahşabın çürümesini ve parazitleri engeller. Mukavemet ve inşaat için uygunluk açısından, karaçam meşe ağacından daha aşağı değildir ve bazı açılardan onu bile aşar. Düz ve düğümsüz gövde, mükemmel kalitede kereste üretir. Plakalar ve tahtalar güzel bir desene ve 12 renk tonuna sahiptir: kahverengiden altın rengine.

Sibirya ve Dahurian karaçamından elde edilen şaşırtıcı güzelliğe sahip kaplama malzemeleri, inşaat malzemeleri pazarında artan talep görüyor. Bu ahşaptan yapılan ürünler, mekanik ve iklimsel etkilere karşı oldukça dayanıklıdır ve tüm hizmet ömrü boyunca görünümünü korur.

Bu ağaç ısıyı iyi iletmez ve onu biriktirme ve biriktirme özelliğine sahiptir. Bir kütük evini bu tür malzemelerle dekore etmek, evi kışın sıcak, yazın serin tutmanıza olanak tanır.

Not! Uzun zaman önce, torunlara göre, karaçamın nadir bir örnek olduğu alanların sakinleri, sonbaharda iğne düşüren ağaçlar için ormanlarda aradılar, onları kesip bir ev inşa etmek için avlularına götürdüler. İnşaat için odun uzun yıllardır korunmuştur. Öyle oldu ki, sadece birkaç neslin varisi bir karaçam evi inşa edebilirdi.

Çürümeye, ateşe ve zararlılara, güç ve güzelliğe karşı direncin yanı sıra, karaçam tıbbi özelliklere sahiptir. Ahşaptaki yüksek besin, antioksidan ve fitocid içeriği insan vücudu üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Bu türden ahşaptan yapılmış bir ev, sizi sağlıklı tutacak ve şehrin gürültüsünün günlük yorgunluğu ve stresinden kurtaracaktır. İnşaattan yıllar sonra bile ahşap iyileştirici özelliklerini kaybetmez.

Önemli! Bu durumda, sadece Sibirya karaçamından bahsediyoruz, çünkü Avrupalı ​​türler özelliklerinde çamdan bile daha düşüktür ve değerli türlerle hiçbir ilgisi yoktur.

Çam tahtası

Karaçamın bir yapı malzemesi olarak dezavantajları, yüksek maliyeti ve işlenmesindeki zorluktur.Sibirya'dan kargo taşımacılığı, nehirler boyunca rafting yapmanın imkansızlığı, işleme mekanizmalarının ve araçlarının yüksek tüketimi, bu tür ahşaptan yapılmış bir evi pahalı bir zevk haline getiriyor.

Karaçam sadece eşsiz bir ağaç değil, aynı zamanda gizemli bir ağaçtır. Bilmecelerinin bazıları zaten çözüldü, ancak başka bir şey gizemle örtülmüş durumda. Eski zamanlarda birçok kabile için bu ağaç külttü. Ve bugün Rusya'nın bir sembolü olarak kabul edilmektedir. Ancak bu ağacı gizemli kılan sadece tarih ve mitler değildir. Bilim adamları, kesilen bir ağacın kütüğünün uzun yıllar boyunca büyümeye devam ettiğini fark ettiler. Kesilen bir ağacın etrafındaki en yakın bölgede yaşayan karaçam ağaçlarının tek bir kök sistemi oluşturduğu ortaya çıktı. Bu nedenle, "Avatar" filminin doğal "İnternet" hakkındaki fantastik fikirleri oldukça gerçektir.

Not! Güdük üzerindeki kesi yeri yıllar içinde tamamen kapanarak diğer ağaçları enfeksiyondan korur ve aynı zamanda tüm kök sisteminin genel beslenmesi sayesinde güdük hala uzun yıllar yaşar.

Yüksek fotosentez oranı nedeniyle karaçam orman oluşturan bir türdür. Bu özellik sayesinde gelecekte kentsel yeşillendirme sorunu çözülebilir. Yekaterinburg deneyimi, bu ağacın gazla kirlenmiş şehir sokakları için en iyi seçim olduğunu doğruluyor. Ancak tüm gizem bu değil. Karaçam masiflerinin konumunun doğası ve ahşabın kimyasal bileşimi sayesinde, bilim adamları kimberlit boruların ortaya çıktığı yerleri ve elmasların varlığını doğru bir şekilde belirleyebilirler. Bu şekilde Yakutistan'da bir elmas yatağı keşfedildi.

İnsanlık tarihi boyunca, alışılmadık, benzersiz özelliklere ve özelliklere sahip olan Kuzey Yarımküre'de ne kadar şaşırtıcı bir ağaç olduğu konusunda karaçam hakkında birçok gerçek, keşif ve efsane birikmiştir. Bu cinse ait 20'den fazla tür, sadece inşaatta değil, aynı zamanda bahçe tasarımında, jeolojik keşiflerde, tıpta da kullanılmasını ve karaçam ormanlarının güzelliğinin tadını çıkarmayı mümkün kılar.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe