Bir dracaena nasıl nakledilir ve nakledilirken dracaena'nın köklerini kesmek mümkün mü

Tropikal avuç içi uzun zamandır evlerde egzotik olmaktan çıktı. Ancak acemi yetiştiriciler, dışarıdan benzer bitkileri birbirleriyle karıştırmaya devam ediyor.

Dracaena'nın nasıl nakledileceği ve ona nasıl bakılacağı sorusu ortaya çıktığında, bazıları yucca ile ilgili tavsiyeler tarafından yönlendirilir. Ağaca zarar vermemek için sürece yetkin bir şekilde yaklaşırlar.

Nakil gerektiğinde

Tüm iç mekan bitkilerinin periyodik olarak ekilmesi gerekir. Genç bir ejderha ağacı, büyümeyi teşvik etmek için her baharda bir kaptan bir kaba taşınır. Gelecekte, bitki birkaç yıl boyunca tek bir tencerede tutulabilir.

Tropikal güzellik

Bazen planlanmamış bir hareketin gerekli olduğu zamanlar vardır:

 • su basması kök çürümesine yol açtı;
 • dracaena zararlı böcekler tarafından saldırıya uğrar;
 • bitki zayıf bir substrat nedeniyle soluyor;
 • palmiye ağacı planlanandan daha erken büyümeyi başardı ve kökler dışarı çıktı.

Dracaena, eve yeni bir çalı getirildikten sonra da nakledilir. Prosedürün birçok nedeni var, uygulanmasına ilişkin kurallar aynı.

Bagajın veya tepesinin yanlışlıkla kırıldığı başka bir durum daha var. Güzel bir bitkiyi kaybetmek üzücü, bu yüzden yeni bir kaba ekiliyor. Teknoloji burada biraz farklı.

Ev nakli

Yetişkin bir avuç içi her 3-4 yılda bir yeni bir kaba taşınır. Yaşlandıkça bunu yapmak daha da zorlaşıyor. Dracaena gerçek bir ağaca dönüştüğünde, aşırı durumlarda ekim yapılır. Genellikle kökleri örtmek için üstüne taze toprak dökülür.

Yeni, daha geniş bir kaba geçmek, iç mekan bitkisinin büyümesini teşvik eder. Genç bir çiçeği naklederken, aşağıdaki kurallara uyarlar:

 • biyolojik özellikler dikkate alınarak ilkbaharda dikim yapılır; sonbahar-kış döneminde hareket etmeye zorlandığında, dracaena'nın başka bir tencereye uyum sağlaması daha zordur;
 • ağaç, ekstraksiyondan birkaç gün önce sulanmaz; bitkiyi kurutulmuş topraktan köke zarar vermeden çıkarmak daha kolaydır;
 • başka bir kaba aktarıldığında, toprak yumruğunu kökler üzerinde sağlam tutmaya çalışırlar (neden kötü bir alt tabakada değilse);

Eski bir kaptan çıkarmak

Ek Bilgiler. Dracaena'yı substrat ile birlikte bir kaptan diğerine aktarmak, yılın herhangi bir zamanında kullanılabilecek nazik bir nakil yöntemidir. Sadece sağlıklı bitkiler için uygundur. Diğer durumlarda toprağı tamamen yenilemek daha iyidir.

 • toprak eskiyse, mikro elementlerde tükenmişse, ılık su akışı ile köklerden tamamen çıkarmak daha iyidir;
 • drenaj tabakası saksının en az 1 / 8'ini kaplamalıdır;
 • dracaena'nın adaptasyonu, nakil koşullarının rahatlığına bağlıdır:
 1. saksı karışımının kalitesi;
 2. doğru seçilmiş pot;
 3. hijyen standartlarına uygunluk.

Dracaena'nın nasıl doğru bir şekilde nakledileceğini düşünerek, gövdenin köksapın içine geçtiği bitki alanına bakarlar. Boyun gömülmez, sadece hafifçe serpilir.

Satın alınan bir çiçeğin dikilmesi

Evde yeni bir dracaena ortaya çıkarsa, hemen evde bir nakil yapılır. Çiçekçiden gelen bitkiler, nakliye toprağı ile doldurulmuş kaplarda. Yüksek turba içeriği ile karakterizedir.

Böyle bir substrat, nemi uzun süre tutabilir, ancak hava geçirgenliği zayıftır.Bu nedenle bu toprak uzun süreli tarıma uygun değildir. Aksi takdirde kök sistemi çürür ve çiçek ölür.

Dracaena geçici bir kapta

Dracaena'nın satın alındığı konteyner de çalışmayacak. Geçici kap, palmiye ağacının sonraki gelişimi için uygun boyutta değildir. Ve tencerenin yapıldığı malzeme kırılgan olabilir.

Gerekli araçlar

Bir bitkiyi tüm kurallara göre nakletmek için sadece uygun bir saksı seçmek değil, aynı zamanda aletlerin stoklanması da önemlidir:

 • bahçe makası (budama makası);
 • keskin bıçaklı bıçak;
 • su havzası;
 • alt tabaka kovası;
 • sprey;
 • kepçe.

Alet ve cihazların yardımıyla dracaena'nın çıkarılması ve hareketi maksimum konforla gerçekleşecektir.

Doğru tencereyi seçmek

Sağlıklı bir palmiye ağacı yetiştirmek için dracaena için doğru saksıyı seçmeniz gerekir. Yeni konteyner sadece iç mekanla uyumlu olmamalı, aynı zamanda aşağıdaki gereksinimleri de karşılamalıdır:

 • çap, öncekinden 2-3 cm daha büyüktür;

Önemli! Çok geniş bir saksı seçemezsiniz - içindeki su durgunlaşır ve çiçeğin ölümüne yol açar. Toprak komadan duvarlara kadar 1.5-2 cm.

 • küçük bir bitki için, saksının şekli önemli değildir, yetişkin bir palmiye ağacı (gövde çapı en az 40 cm olan) sabit bir cam şekilli kaba nakledilir;
 • 35 cm'yi geçen uzun bir bitki için minimum saksı çapı 15 cm'dir;
 • altta birkaç delik olması daha iyidir; bu, alt tabakadaki aşırı nemi önleyecektir.

Yeni bir tencereye geçmek

Herhangi bir malzeme kullanılabilir, ancak tencere güçlü ve sabit olmalıdır. Bu nedenle, güçlü plastik de uygundur - tesiste meydana gelen yaşam süreçlerini azaltmaz.

Yeni saksı ekimden önce işlenmelidir. Önce ılık sabunlu bir bileşimle yıkanır. Ardından temiz suyla iyice durulayın.

Dracaena toprak

Dracaena için ne tür bir toprağa ihtiyaç duyulduğunu "beyinlerinizi karıştırmamak" için, mağazadan hazır dengeli bir alt tabaka satın alırlar. Tecrübeli yetiştiriciler toprağı kendi elleriyle hazırlamayı tercih etseler de.

Dracaena'nın toprağı herhangi bir şey olabilir - çiçek bu konuda iddiasız. Avucunuzu doğru alt tabakada büyütmek en iyisidir. En iyi seçenek, asitliği 6.0-6.5 pH olan turba içeren süzülmüş bir topraktır. Kompozisyonu yaklaşık ½ kısım olmalıdır. Geri kalanı şu şekilde hesaplanır:

 • yapraklı toprak ve kompost - her biri 1 kısım;
 • çim arazi - 2 parça.

Not! Bahçedeki toprak dracaena için uygun değildir - içinde birçok mineral oluşumu vardır.

Toprağın kekleşmesini önlemek için biraz nehir ince kumu eklenmesi tavsiye edilir. Ezilmiş tuğla veya genişletilmiş kil topları, drenaj etkisini artırmaya yardımcı olacaktır.

Toprağı dracaena için kullanmadan önce dezenfekte edilir. Kaynar suyla ıslatabilir ve doğal olarak kuruması için gazete üzerine ince bir tabaka dökebilirsiniz. Veya toprağı fırında tutuşturun ve soğumaya bırakın. Toprağı tencereye dökmeden önce sulayın. Nemli toprağın sıkıştırıldığında topak haline getirildiğinde kolayca toplanması, ancak avuç içi açıldığında hemen parçalanması için yeterli su olmalıdır.

Dracaena nasıl düzgün bir şekilde nakledilir

Prosedür için gerekli olan her şey hazırlandığında ana adımlara geçerler. Evde bir dracaena'nın nasıl nakledileceğine dair adım adım bir algoritma şuna benzer:

 • gazeteler yere veya masaya yayılır (herkes için uygun olduğu gibi), bir su havzası ve topraklı bir kap, drenajlı bir torba yerleştirilir;
 • saksı gazetelerin üzerinde bir açıyla çevrilir ve dibine hafifçe vurarak ejderha ağacını dikkatlice çıkarın;
 • köklerin revizyonu;
 • hasar, çürüme bulunursa, bu kökler kesilmelidir;
 • kesiklerin yerleri enfeksiyondan kaçınmak için kömür tozu ile muamele edilir veya kökler birkaç saat potasyum permanganat çözeltisine daldırılır;
 • daha sonra rizom, bir sprey şişesinden su püskürtülür;
 • tencerenin dibine bir drenaj tabakası döşenir;
 • biraz toprak döktü ve ortasına dracaena dikti;
 • gövdeyi bir elinizle tutarak, ikinciye bir kepçe alın ve kökleri yavaş yavaş toprakla serpin.

Alt tabakanın kökler arasında eşit aralıklarla yerleştirilmesi ve sıkıştırılması için kap zaman zaman çalkalanır.

Dracaena nakli süreci

Tencereyi üstüne toprakla doldurmayın. Küçük bir çıkıntı bırakmak sulamayı kolaylaştıracaktır. Substrat, transplantasyondan hemen sonra nemlendirilir.

Genç bir bitkinin nakledilmesinin özellikleri

Uzmanlar, hayatın ilk 3 yılındaki dracaena'yı yıllık olarak yeniden dikmeyi tavsiye ediyorlar. Bu, hızlı bir şekilde yaprak kütlesi oluşturmanıza izin verecektir. İniş teknolojisi açıklanandan farklı değildir, ancak bir dizi özellik dikkate alınmalıdır:

 • saksı yarıya kadar toprak karışımı ile doldurulur;
 • bir süs bitkisi, kırılgan kökleri kırmamaya çalışarak, son derece dikkatli bir şekilde önceki kaptan çıkarılır;
 • dracaena'yı yeni saksının ortasına yerleştirdikten sonra, kökler toprağın yüzeyine eşit olarak dağıtılır.

Ardından tencereyi taze alt tabaka ile dikkatlice doldurun. Genç köklere zarar vermemek için toprak sıkıştırılmaz.

Eğer dracaena kırılırsa

Bir bitkinin gövdesi parçalanırsa, kökü olmadan toprağa hemen dikilemez. Bu durumda, üst kısmın kesilmesi, sapın 20 cm uzunluğunda kesimlere bölünmesi tavsiye edilir Kök parçalar bir alt tabakaya dikilmeli, yatay veya dikey konumda gömülmelidir.

Kırık bir ucu köklendirme

Başlangıç ​​olarak, üst kısım suya yerleştirilir, böylece kökler büyüyebilir, şu kuralları izlerler:

 • kaptaki sıvı 2-3 gün boyunca değiştirilir (bakteri oluşumunu önlemek için);
 • suya birkaç tablet aktif karbon eklerseniz bitkiyi enfeksiyondan koruyabilirsiniz;
 • kökler göründüğünde, hemen toprağa dikmemelisiniz - hafifçe nemlendirilmiş vermikülit veya kum kullanın;
 • güneş ışığına yaklaştırın, ancak doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın;
 • üst kısmı olan bir kap, günlük olarak havalandırılan bir polietilen seraya yerleştirilir;
 • Köklü dracaena'nın bağışıklığını arttırmak için, palmiye ağaçları için küçük bir gübre suda seyreltilir ve yapraklara bu bileşim püskürtülür.

Her gün, havalandırma süresi artar, böylece dracaena yavaş yavaş ev iklimine alışır. Daha sonra ağacın nakliyesini kalıcı bir tencereye yapmaya devam eder.

Tarif edilen şekilde, kökleri çürümüş hastalıklı bir bitki de nakledilir. Gövde, hasarsız sağlıklı bir alan seçerek, zemin yüzeyinden biraz uzakta keskin bir bıçakla kesilir.

Nakil sonrası Dracaena bakımı

Dracaena ekildikten sonra, palmiye ağacının adaptasyon koşullarına dikkat ederek iyi bakım sağlamalısınız. Bu dönemde bitki tüm gücünü yeni köklerin oluşumuna harcayacaktır.

Nakil sonrası agroteknik

ModÖzellikleri
Sulama· Her 2-3 günde bir bol olmalıdır. Ilık yerleşik su kullanılır;

Dracaena'nın kökeni (sıcak ve nemli iklime sahip bir ülkeden) göz önüne alındığında, çiçeğin yoğun yaprak püskürtmeye ihtiyacı vardır.
Sıcaklık· Tropikal bir bitki, parametrenin en az + 25 ° tutulduğu odalarda kendini rahat hisseder;

· Palmiye ağacının bayat havası zararlıdır - düzenli havalandırma gereklidir. Aynı zamanda taslaklara izin verilmemelidir
AydınlatmaDracaena bol miktarda ışığı sever, ancak güneşin doğrudan akıntıları yaprakları yakar. Bu nedenle, bitkileri doğu veya batı pencerelerinde, panjurlarla perdeli (ışık akısını dağıtmak için) sergilemek daha iyidir.
Üst giyimBeslenme, aktif gelişim mevsiminde (ilkbahar başı - sonbahar sonu) getirilir. Kışın gübre oranı yarıya indirilir ve ayda bir kullanılır.

Ekilen bitkinin içinde bulunduğu stresi azaltmak için ilk sulama için suya "Zirkon" eklenmesi tavsiye edilir, bu da kök gelişimini uyarır. Ayrıca 2 haftada bir üst pansuman olarak da kullanılabilir.

Ne tür sorunlar ortaya çıkabilir

Bazen dracaena yeni bir tencereye iyi uyum sağlamaz ve incinmeye başlar. Sebepler hem nakil koşullarının ihlal edilmesinde hem de takip bakım rejimlerinin başarısızlığından kaynaklanıyor olabilir.

İniş hataları:

 1. Genellikle iç mekan çiçeklerini nakletmek için kullanılan kaplar kullanılır. Tencere doğru şekilde dezenfekte edilmezse, dracaena'nın incinmeye başlayacağı kök hasarının gelişmesine neden olabilir.
 2. Bazı yetiştiriciler, nakledilen bitki için hemen bir sera oluşturur. Tencereyi plastik bir torbaya koyduktan sonra havalandırmayı unuturlar. Sonuç olarak, yoğuşma içeride toplanır ve bu da bir mantar hastalığına neden olabilir.
 3. Deneyimsiz iç mekan çiçek severler, sık sık sulama uygularsanız yeni bir tencerede köklenmenin daha hızlı olacağına inanırlar. Dracaena, sulu meyvelere aittir ve zayıf nemli toprakta daha rahat hisseder.
 4. Toprağın kuruması da tehlikelidir - köklerin katı toprakta gelişmesi zordur. Bitki tüm enerjisini bu işleme harcar. Sonuç olarak yapraklar solar, sararır ve düşer.

Bitkilerin uyum sağlaması için genellikle 2 hafta yeterlidir. Dikimden hemen sonra dracaena düşer ve hatta yaprakları kaybederse, bu yaygın bir durumdur. Durum kötüleşmeye devam ettiğinde, acil durum önlemleri gereklidir:

 • modları gözden geçirme (sulama, ışık, sıcaklık);

Doğru sulama

 • nemi ayarlayarak odadaki mikro iklimi ayarlayın;
 • tenceredeki drenaj deliklerinin tıkanıp tıkanmadığını kontrol edin (belki de aşırı nemin çıkmasını engellerler);
 • yapraklara bir büyüme uyarıcısı "Zirkon" (bardak su başına 2 damla) püskürtülür.

Bu önlemler olumlu sonuç vermezse, dracaena nakli tekrarlanır, başka bir saksı ve taze toprak alınır.

Dracaena'nın ne tür bir toprağa ihtiyacı olduğunu, hangi tencerenin uygun olduğunu, bitkiye nasıl düzgün bir şekilde nakledileceğini ve bakım yapılacağını öğrendikten sonra, evde güzel bir egzotik palmiye ağacı yetiştirmek zor olmayacak. Sağlıklı gelişmiş bir ağaç, herhangi bir iç mekanın gerçek bir dekorasyonu olacaktır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe