Pear Williams - çeşitliliğin tanımı ve özellikleri

Meyve bitkileri uzun zamandır bahçıvanlar arasında popülerdir. Kuş üzümü, elma ağaçları ve eriklerin dışında armut için yer olmayacak bir alan yok. Williams armudu özellikle bahçıvanlar tarafından büyük saygı görüyor. İddiasız bakımı, tatlı, aromatik meyveleri ve yüksek depolama oranları ile ünlüdür. Ek olarak, yaz mevsiminde erken veya geç meyve veren çeşidin birkaç alt türü vardır.

Çeşitliliğin tanımı ve özellikleri

Bu armut çeşidi adını bir İngiliz yetiştiricisi sayesinde almıştır. Yaratıcı, bölgesinin sıcak iklimine odaklanmıştı ve kültürü Rusya'nın soğuk kışlarına uyarlamayı gerçekten önemsemiyordu. Bu nedenle çeşidin ılıman iklimlerde yetiştirilmesi tavsiye edilir.

Williams armut çeşidi iddiasız bakımı, tatlı aromatik meyveleri ve işlemedeki çok yönlülüğü ile ünlüdür.

Ağaç uzun değildir, nadiren 3 metreye kadar büyür. Dış kısmı parlak, hafif kıvrımlı, klasik bir oval yaprakları vardır. Taç yoğun, piramidaldir. Sürgünler güçlü, kalın ve kavislidir. Kültür kendi kendine verimli değildir, bu nedenle yanına bir tozlayıcı çeşidi dikmeye ihtiyaç vardır. Yaşamın üçüncü yılından sonra meyve vermeye başlar. Meyveler sulu, hoş kokuludur.

Referans için! Rusya Federasyonu Devlet Sicilinde, Williams armudu erken sonbahar armudu olarak kayıtlıdır. Diğer adı Düşes yaz.

Sıcak iklimlerde yetişmek için önerilir

Ağacın tanımı

Ağaç hızla büyür. Anaç olarak ayva mevcudiyetinde 3-4 yaşından itibaren meyveler. İlk meyve verdikten sonra Williams'ın büyümesi yavaşlar. Yayılan, kalınlaşmış taç bir açıyla büyür. Meyvenin ağırlığı altında yere eğilen, gri tonlu kahverengimsi bir gölgenin dalları. Armut kendi kendine tozlaşma yeteneğine sahip değildir. Yapraklar iri, oval, pürüzsüz ve parlaktır. Yaprağın kenarında küçük, sık çentikler var. Geç çiçek açar.

Meyve

Meyveler genellikle armut şeklindedir, iridir. Her bir meyvenin ağırlığı 170 ile 250 gram arasında değişmektedir. Cilt koyu lekelerle incedir. Meyve rengi sarı ve yanları kırmızıdır. Bazı alt türler kırmızı renkte olabilir.

Et, kremsi bir gölge ile sulu. Hafif grenli, hassas dokuya sahiptir. Meyvenin tadı tatlıdır, hindistan cevizi notalarıyla ballanmıştır. Aroma parlak, yoğun.

Meyve rengi sarı ve yanları kırmızıdır

Meyvelerin verimliliği ve depolanması

Çeşitliliğin her çiçeklenme, 2-3 armut bağlanmış en az 5 çiçeğe sahiptir. Hasat, Ağustos ayı başlarında olgunlaşır. Bu mahsulün verim özellikleri çok beğenildi. Ağaç ne kadar yaşlıysa o kadar çok meyve. Ancak dış faktörlerin etkisini unutmayınız: büyümenin yeri, iklim ve tarım teknolojisi.

Ilıman iklim koşullarında özenli, 10 yaşından büyük bir ağaç, 150 kilogram hasadı olan bir bahçıvanı memnun edebilir.

Oda sıcaklığında, fetüs en fazla bir hafta yatar. Bir bodrum katında veya buzdolabında bir buçuk aydan fazla değil. Daha uzun depolama için bazı öneriler gerekir:

 • erken hasat, tam olgunlaşmadan bir hafta önce;
 • her meyveyi parşömenle sarmak;
 • ahşap bir kutuda temiz saklama;
 • saklama sıcaklığı 1 ° C'den düşük ve 2 ° C'den yüksek olmamalıdır;
 • % 90 işareti içinde hava nemi;
 • Ayda 2 kez meyve bozulmasını kontrol edin;

Önemli!Armutları taze tutmak uzun vadeli değildir. Meyvenin işlendikten sonra saklanması daha tavsiye edilir: marshmallow, konserveler, reçeller, kurutucular ve kompostolar şeklinde. Taze yiyecekler dondurulduğunda saklama iki yıla kadar uzatılabilir.

Williams armut çeşidinin verim özelliği oldukça takdir edilmektedir.

Döngüsel meyve verme ve kendi kendine doğurganlık

Armut William erken çiçek açar, ancak uzun süre. Meyvelerin tam olgunluğu Ağustos ayının ikinci on yılında gerçekleşir. Mahsulün hacmi iklim koşullarına ve ağaç bakımına bağlıdır.

Çeşit kendi kendine verimli olmadığı için yakınlarda bir tozlayıcı ağaç bulunmalıdır. Daha çok Orman Güzeli, Paz Crassan, Alexandrovka veya Oliver de Ser'dir.

Çeşitlerin bölgelere göre dağılımı

Çeşitlilik doğuşunu İngiltere'ye borçludur. Sonra Fransa'ya ve oradan Kırım'a ve Rusya'nın güneyine getirildi. Bugün kültür bir referans olarak kabul ediliyor ve ülkenin Adıge, Kafkasya, Krasnodar Bölgesi gibi sıcak koşullarda yetiştiriliyor.

Genellikle Ukrayna, Gürcistan, Litvanya, Moldova, Türkmenistan, Azerbaycan'da bulunur.

Hastalıklar ve zararlılar

Williams, karakteristik armut ağaçlarının hastalıklarına yatkın bir çeşittir. Daha sık, örneğin:

 • kabuk;
 • meyve çürüklüğü;
 • kök kanseri;
 • sitosporoz;
 • pas, paslanma.

Bu çeşitlilik için böcek zararlıları hariç tutulmamaktadır.

Pas ve kabuklanmaya karşı koruyucu ve sıhhi amaçlar için, ağaçlara yılda 2 kez su içinde çözülmüş Bordeaux sıvısı veya kolloidal kükürt uygulanmalıdır.

Sitosporozla savaşmak için bahçe var ve bakır sülfat kullanılır.

Meyve çürüklüğü, iyot çözeltisi veya bahçecilik mağazalarından satın alınan diğer mantar ilaçları ile önlenir.

Kök kanserinden şüpheleniliyorsa, bitki hastalığın ilk belirtisinde yok edilir. Aksi takdirde yakındaki ağaçları yok edebilirsiniz. Hastalıktan kaçınmak için toprağa ekilmeden önce fideler 20 dakika bakır sülfat solüsyonunda tutulur.

Ağaçların sıhhi ilaçlaması yılda 2 kez yapılır. Bunu yapmak için Korsar, Iskra, Aktara veya Inta-Vir mantar ilaçlarını kullanın.

Armut çeşitleri Williams

Williams armut çeşidinin tanımı, tadı bakımından aşağı olmayan birkaç alt türün varlığını ima eder:

 • Çare. Alt türler sıcak yerleri sever, bolca çiçek açar ve meyve verir. Pembemsi bir belirti ile çiçek açıyor. Armutlar uzun, parlak sarıdır. Meyve eti sulu, taneli, tatlı ve tadı ekşidir.
 • Williams yaz. Türünün alt türlerinin en iyi temsilcisi. Hızla büyüyor. 12 yaşında maksimum olgunluğa ulaşır. Kültür, sarımsı bir gövde ve dallarla düşüktür. Aslında meyve verdiği için geç çiçek açar. İlk armutları eylül ayının başından önce seçemezsiniz. Parlak, yeşilimsi kabuklu, pembe kenarlı meyveler. Sarımsı beyaz sulu hamurun tat özellikleri en yüksek notu aldı.
 • Williams Red veya Rouge Delbara, yoğun yeşilliklerle kaplı kompakt bir ağaçtır. Ondan hasat, ekimden beşinci yıldan daha erken olmamalıdır. Ağustos sonunda olgunlaşır. Meyveler, bordo tonunun engebeli bir kabuğu ile dikdörtgen şeklindedir. Meyve eti kremsi, ekşi ve parlak hindistan cevizi ağızda kalan bir tada sahiptir.
 • Moskova Düşesi. Yüksek don direncine ve ortalama verime sahiptir. Meyveler erkenci ve çok iridir. Bazen 1 kg ağırlığa kadar. Narin hafif bir tada ve hoş bir aromaya sahiptir.
 • Kış Düşesi. İlgilenmesi tuhaf değil, toprak konusunda seçici. Güneşli alanları sever. İri meyvelerle iyi bir hasat verir. Ama geç, sonbaharın ortasında. Meyveleri büyük, 500 gram ağırlığında, sarı. Tadı hafif bir ekşilikle ballanır.

Avantajlar ve dezavantajlar

Williams armutunun, diğer mahsuller gibi, birçok avantajı ve dezavantajı vardır. Türlerin artıları şunları içerir:

 • erken vade;
 • özellikle olgun ağaçlarda yüksek verimlilik;
 • meyvenin güzel görünümü;
 • toprak göstergelerine titizlik göstermeme;

Artıların yanı sıra, çeşitliliğin bazı dezavantajları da vardır:

 • düşük kışa dayanıklılık, ağacın sürgünlerinin ve köklerinin donma riski;
 • kendi kendine tozlaşma eksikliği;
 • kuraklığa tahammülsüzlük;
 • hastalığa yatkınlık;

Çeşitliliğin birçok avantajı vardır, örneğin: yüksek verim, meyvelerin iyi tadı ve zengin faydalı özellikleri.

İniş

Bir fide dikmek için iyi aydınlatılmış, taslak korumalı bir yer seçilir. Tozlayıcı ağaçlar dikim materyalinden çok uzak olmamalıdır. Aksi takdirde hasat yapılmayacaktır çünkü Williams kültürü kendi kendine verimli değildir. Fide, bir yıldan az olmamak üzere ve yüksekliği 1,5 metreden az olmayacak şekilde seçilir.

Ağaçlar ilkbaharda dondan sonra ancak tomurcuklar şişmeden dikilir. Sonbahar ekimi, ilk donun başlamasından önce yapılır, böylece fide topraktan gerekli tüm besinleri almak için zamana sahip olur.

İniş teknolojisi

Dikim çukuru en az 80 cm çapında ve derinliğinde olmalıdır. Armutun kök sistemi yaklaşık 10 saat boyunca bir büyüme uyarıcısı içinde tutulur, ardından deliğe indirilir ve bir bahçe toprağı, humus ve süperfosfat karışımı serpilir. Sonra bolca sulanır. Fideyi desteklemek için yanına bir çivi kazılır. Ağaçlar arasındaki mesafe en az 4 metre tutulur.

Fide dikme deliği en az 80 cm çapında ve derinliğinde olmalıdır.

Agroteknik

Aktif büyüme ve meyve verme için mahsulün uygun şekilde bakımı gereklidir. Yani:

 • Özellikle kuru mevsimlerde sulama düzenli olmalıdır. Armut ilk 3 yılda her ay bol sulanır. Gövdenin etrafındaki alan kurumamalıdır. Aşırı yağış olması durumunda sulama kısa süreliğine azaltılır. Donmadan önce ağacı sulamayı tamamen bırakırlar.
 • Düzenli yabancı ot kontrolü.
 • Malçlama, nemin gövde çemberinde kalmasına yardımcı olacaktır.
 • Gübreler yılda 3 defa uygulanmaktadır. İlkbaharda Williams azotlu maddelerle, yazın mulleinle ve sonbaharda potasyum içeren müstahzarlarla beslenir.
 • Budama ilkbahar ve sonbaharda yapılır. Dallanmayı önlemek için her yıl dallar 40 cm kısaltılır, ayrıca sıhhi budama için zayıflamış veya hastalıklı sürgünler alınır.

Faydalı özellikler

Hoş tada ve düşük kalorili içeriğe ek olarak, Williams armutlarının başka yararlı nitelikleri de vardır:

 • Armut meyveleri yemek, bağışıklığı önemli ölçüde artırabilir.
 • Armut özü, mide-bağırsak sistemi, karaciğer ve böbreklerin işleyişi üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir.
 • Meyvelerdeki yüksek C vitamini içeriği nedeniyle kan damarlarının duvarları güçlenir, elastik ve güçlü hale gelir.

Referans için! Williams kültürünün meyvelerinden elde edilen kaynatma ve infüzyonların yardımıyla bronşit, tüberküloz ve taşikardi tedavi edilir. Armut ayrıca antidepresanlar kadar iyidir.

William armutlarının birçok yararlı özelliği vardır ve antidepresanlar kadar iyidir.

Muhtemel büyüyen sorunlar

Armut ağacı yetiştirirken bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz:

 • Hastalık ve haşere saldırılarına duyarlılık. Hastalık ve böceklerin önlenmesi ihmal edilmemelidir.
 • Düşük kışa dayanıklılık. Soğuk havanın başlamasından önce genç fidelerin sarılması tavsiye edilir.

Sitelerine henüz bir Wilms armudu dikmemiş bahçıvanlar, onu elde etmek için iyi bir fırsata sahipler. Çeşitlilik, tuhaf olmaması, yüksek verimi, tadı ve kullanışlı özellikleri nedeniyle tüm dünyada yaz sakinlerinin ününü ve tanınmasını sağlamıştır. Tarım teknolojisinin basit temellerine uygun özen ve bağlılıkla, kültür sizi her yıl zengin kokulu bir hasatla memnun edecektir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe