Armut Mermeri: çeşit tanımı, tozlayıcılar

Armut Mermeri, bahçıvanlar arasında en popüler çeşitlerden biridir. Kültür, mükemmel tadı, dikkat çekici ürün özellikleri ve iddiasız bakımı ile geniş bir tüketici yelpazesine sahiptir ve fetheder. Olumlu yönleri ve çeşitli özellikleri, modern bahçeciliğin tüm gereksinimlerini karşılayabilir. Mermer armut çeşidinin tanımı, olumlu ve olumsuz niteliklerinin yanı sıra dikim ve bakım kuralları, acemi bir bahçıvanın bile meyve ağacı yetiştirmesine izin verecektir.

Armut çeşidinin açıklaması Mermer

Kültür, 1947 yılında Voronezh bölgesinde Lesnaya Krasavitsa ve Zimnyaya Michurina çeşitlerinin genetik materyalini geçerek elde edildi. Bu türün yazarları, ünlü yetiştirici Ivan Michurin'in öğrencileridir.

Armut Mermeri

Devlet Siciline ancak 18 yıl sonra girildi. Bundan sonra, ılıman iklim bölgelerinde Rusya dışında bile popüler hale geldi. Armut Mermeri, yüksek verim oranları ve mükemmel meyve kalitesi ile öne çıkmaktadır.

4 m yüksekliğe kadar olan bir ağaç, piramidal bir taç ile karakterize edilir, pürüzlü kenarları olan büyük parlak yapraklara sahiptir. Çiçeklenme dönemi erken başlar, 8 orta boy çiçekten oluşan beyaz çiçeklenme görülür.

Meyveler ağustos ayının ikinci yarısında olgunlaşmaya başlar, son hasat tarihi eylül ortasıdır. Her armutun ağırlığı 130 ila 170 g arasındadır, ancak uygun iklim koşullarında ve bakım kurallarına uyarak gösterge 220 g'a çıkar.Bir ağaçtan 200 kg'a kadar hasat alabilirsiniz. Meyvenin sert yeşil-altın rengi bir kabuğu, taneli, sulu, kremsi eti ve yüksek izleri hak eden hoş bir tadı vardır.

Dikkat! Tadımcılar meyveyi 5 üzerinden 4,8 puanla değerlendiriyor.

Armut çeşitlerinin tanımı Mermer

İniş özellikleri

Köklenme, bitki oluşum hızı ve gelecekteki verim göstergeleri, doğru ekime ve iyi seçilmiş bir yetiştirme yeri ve ekim materyaline bağlıdır.

Biniş yeri ve saati seçme

Doğru zaman, son dondan sonraki ilkbahardır. Kültür, özellikle ilk birkaç yıl dona karşı hassas olduğundan, Moskova ve Moskova bölgesinde ekim sürecini Mayıs ayı başında veya ortasında planlamak daha iyidir. Sonbahar ekimi ancak prosedür, toprak soğumamışken sıcaklık düşmeden bir ay önce gerçekleştirilirse mümkündür: yaklaşık olarak Ekim ayının ilk on yılında.

Mermer çeşidinin armutları için en uygun ekim bölgesini belirlerken, aşağıdaki kuralları dikkate almanız gerekir:

 • Yetiştirme için, iyi aydınlatmaya ve besleyici tınlı toprağa sahip yerleri seçmek daha iyidir.
 • Yüksek yeraltı suyu seviyelerine sahip alanlardan kaçının. Yerden 2,5 m'den fazla yüksekliğe izin verilmez.
 • Ağacı kuvvetli rüzgarlardan ve cereyanlardan koruyun. Çite veya binaya 3-4 metre mesafedeki bir yeri önceden seçebilirsiniz.

Not! Dikim alanında nem durgunluğu varsa, drenaj yapılarak durum ortadan kaldırılmalıdır.

Dikim malzemesinin seçimi ve hazırlanması

Fide seçerken aşağıdaki örnekler tercih edilmelidir:

 • 2 yıldan fazla olmayan yaş;
 • kök sistemi, en az 25 cm uzunluğunda en az 3 işlemle donatılmıştır;
 • 3 yan dal ile ateş edin;
 • kusur, çatlak, mekanik hasar ve hastalık semptomları olmadan havlayın.

Tavsiye! Kökleri toprak bir topa sarılmış ve onları hasardan koruyan ekim malzemesi satın almak daha iyidir.

Dikimden önce kök sistemini büyüme uyarıcısı solüsyonunda 2-4 saat bekletin.

İniş teknolojisi

Bitkinin daha fazla büyümesi ve gelişmesi devam etmeyecek şekilde, ekim planını ayrıntılı olarak incelemeniz ve takip etmeniz önerilir:

 1. En az 70 cm çapında ve derinliğinde bir çukur kazın, gerekirse toprağı karmaşık gübrelerle gübreleyin.
 2. En altta bir kırma taş, kırık tuğla ve genişletilmiş kil tabakası koyun. Çok fazla nem varsa, kök sistemini korumak için kil sürün.
 3. Önceden eşit dozlarda turba, humus, kompost ve kumdan oluşan bir besin bileşimi hazırlayın, 300 g süperfosfat ve 3 litre odun külü ekleyin, karıştırın ve çukuru doldurun.
 4. Fideyi, tüm kökleri serbest kalacak şekilde yerleştirin, toprakla örtün ve sıkıştırın.
 5. Gövdeden en fazla 10 cm yüksekliğinde tahta bir kazıkla sürün, ağacı bağlayın.

Dikimden sonra, bolca sulayın ve gövdeye yakın çemberi biçilmiş çimen, talaş veya samanla malçlayın.

Armut ekim teknolojisi

Daha fazla bakım

Büyük miktarda kaliteli hasat elde etmek için, tüm bakım önlemlerini zamanında almaya çalışmalı ve kültürün hiçbir şeye ihtiyaç duymadığından emin olmalısınız.

Sulama

Dikimden sonra, mermer armut kuraklığa tahammül etmediğinden sulamaya dikkat edin. Daha sonra nem eksikliği vardır, meyveler parçalanabilir, bitkinin kendisi solabilir. Kuru yaz mevsiminde bir ağacın 5 kova suya ihtiyacı vardır. Hava koşullarına, toprak türüne ve bitkinin yaşına göre sulama yapılması gerekir.

Üst giyim

Büyüme mevsiminin başlangıcında, yeşil kütle kümesini hızlandırmak için armut, humusta, sığırkuyruğunda büyük miktarlarda bulunan nitrojene ihtiyaç duyar. Çiçeklenme sırasında, sulamadan önce bir süperfosfat veya potasyum sülfat çözeltisi ekleyerek toprağı potasyum ve fosforla beslemeniz gerekir. Meyvelerin oluşumunu ve oluşumunu teşvik etmek için, bir üre çözeltisi (% 1) ile 2 hafta arayla iki kez püskürtün. Hasattan sonra, 5 kg kompost ve 1 kg kuş pisliği ekleyerek kök bölgesini kazın.

Armut besleme

Ne zaman ve nasıl doğru şekilde kırpılır

Dikimden sonraki ilk 2 yıl kuru veya hasarlı dalları çıkarmak için gerektiği kadar sıhhi budama yapmak önemlidir. Dekoratif nitelikleri eski haline getirmek için bu prosedür gereklidir.

Biçimlendirici budama, ilkbaharda sap akışından önce veya hasattan sonraki sonbaharda 3 yıldan itibaren yapılır. Sadece en güçlü 3 dalı bırakmak yeterlidir ve geri kalanı uzunluğun 1 / 3'ü kadar kısaltılmıştır. Sonraki yıllarda, ana dal 8 tomurcukta ve geri kalanı da üçte bir oranında budanır. Prosedür için keskin bir budayıcı kullanın ve ardından kesilmiş alanları bahçe perdesi ile işleyin.

Bir notta!Sıcaklık + 8'e düştüğünde ağaç budama önerilmez.

Badana

Ayrılırken, kültürü şiddetli dondan, parlak güneşten ve kemirgenlerden korumak için her yıl ilkbahar ve sonbaharda gövdeyi beyazlatmak önemlidir.

Mahsulün olgunlaştırılması, toplanması, depolanması ve kullanılması

Meyveler yaz sonunda başlar ve Eylül ortasında biter, daha az sıklıkta Ekim başında. Hasat, sıcak ve kuru havalarda en iyisidir. Armutları sapla birlikte seçin.

Hasat

Meyveleri talaşlı kutularda veya sepetlerde, kağıdı düşük nem oranına sahip karanlık bir odada 0 ila 3 derece sıcaklıkta 60-70 günden daha uzun süre saklayın.

Armut Mermeri tatlı çeşitlerini ifade eder, bu nedenle taze tatlılar ve kış için müstahzarlar hazırlamak için kullanılır: reçel, komposto, meyve suyu, pastiller.

Hastalıklar ve zararlılar - ana temsilciler ve kontrol yöntemleri

Çeşitlilik birçok hastalık için dengesizdir ve zararlılardan muzdarip olabilir, bu nedenle ilk işarette savaşmaya başlamalısınız:

ProblemlerOrtadan kaldırılması için yöntemler
Siyah kanserEnfekte parçaların çıkarılması, bakır sülfat ile dezenfeksiyon (% 2)
Yaprak pasıYapraklara Bordeaux sıvısının (% 1) uygulanması
Armut akarıKolloidal kükürt ile püskürtme
MedianitsaCivanperçemi kaynatma ile tedavi
Güveİlkbaharda olta kemerlerinin montajı, kireç badana yıkama, böcek ilacı tedavisi
Yeşil yaprak bitiYaprakları kemiren böceklerin yok edilmesini amaçlayan kimyasalların kullanımı

Önemli!Kimyasalları kullanırken, ilacın ambalajındaki talimatlarda belirtilen sıraya kesinlikle uyun ve dozu aşmayın.

Tozlaşma

Ağaç kendi kendine tozlanabilir, ancak yüksek ve kaliteli bir verim elde etmek için ek tozlayıcıların varlığına dikkat etmek gerekir. Mermer armutun diğer benzer mahsullerden daha erken çiçek açtığını düşünmeye değer.

Tavsiye!Katedral, Tatiana, Lada, Chizhovskaya, Severyanka gibi çeşitlerin yakınına ekerek verimi önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Çeşitliliğin artıları ve eksileri

Bahçıvanlar arasında kültürün popülaritesi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok avantaja dayanmaktadır:

 • yıllık yüksek ve istikrarlı hasat;
 • meyvelerin hızlı olgunlaşması;
 • mükemmel sunum;
 • güçlü cilt sayesinde mükemmel taşınabilirlik;
 • mantar hastalıklarına karşı kalıcı bağışıklık: kabuk, meyve çürüğü, külleme.

Mermer çeşidinin meyvelerinin tanıtımı

Bir mahsul yetiştirirken, dezavantajlarını bilmek önemlidir:

 • Mayıs donlarından sonra olumsuz sonuçların ortaya çıkma olasılığı;
 • uzun süreli nem yokluğuna karşı zayıf direnç;
 • ortalama don direnci.

Dezavantajları, sadece yaşamın 6. yılında başlayan geç meyve verme dönemini de içerir.

Mermer çeşidinin ekilen armudu, bahçe arsasının bir avantajı olacak ve uzun süre çiçek açmasının güzelliği ve zengin bir yararlı meyve hasadı ile memnun kalacak.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe