Armut Ormanı güzelliği: meyve ağaçlarının çeşitliliğinin tanımı

Pear Forest Beauty, mükemmel meyve tadı yanı sıra yüksek ve istikrarlı verim ile karakterize edilen popüler bir ürün çeşididir. Bu tür, 30'dan fazla yeni çeşidin temeli oldu. Armut Ormanı güzelliği tamamen ismine dayanıyor. Vahşi bir oyun gibi olumsuz faktörlere karşı direnci artırmıştır, ancak aynı zamanda meyvenin görünümü en talepkar bahçıvanların bile gereksinimlerini karşılar.

Üreme geçmişi

Mevcut versiyona göre, bu türün ana vatanı Belçika'dır. Alost yakınlarındaki ormanda yürürken Flaman Chatillon tarafından 19. yüzyılın başında keşfedilmiştir. Sıradışı bir ağaç, yayılan tacı ve sulu iri meyveleriyle dikkatini çekti. Yakında orman güzelliği armudu birçok Avrupa ülkesinde yaygınlaştı.

Orman güzelliği Rusya'da ve Yakın Yurtdışı ülkelerinde yaygındır.

Bahçıvan A.S. Grebnitsky'ye göre, Forest Beauty armudu, Deftingen şehrinde Belçikalı yetiştirici Fario tarafından elde edildi. Ve Profesör Jean-Baptiste Van Montsou, fideleri dünyanın her köşesine taşıma yöntemlerini geliştirdiği için bu çeşitliliğin büyük ölçüde yayılmasına katkıda bulundu.

Not! Başlangıçta, bu türe Orman Armudu adı verildi, daha sonra Flaman Güzelliği olarak yeniden adlandırıldı ve ancak daha sonra Orman Güzelliği oldu.

Bu çeşitlilik Rusya Devlet Siciline dahil değildir. Kuzey-Batı ve Aşağı Volga bölgeleri koşullarında maksimum verimlilik gösterir. Ancak, bahçıvanların incelemelerine bakıldığında, Forest Beauty, Moskova bölgesi koşullarında da istikrarlı bir verim gösteriyor.

Çeşitliliğin tanımı

Çeşidin açıklamasına göre Forest Beauty armutunun yüksekliği 5 m'ye ulaşır.Ağaç geniş piramidal taç şeklindedir. Dalları hafif aşağı doğru eğimlidir. Yük altında meyve verme sırasında yere batabilirler. Bu armut çeşidinin yapraklılığı orta düzeydedir. Mahsulün çoğu 3-4 yaş arası dallarda oluşur.

Forest Beauty için çiçeklenme dönemi nisan ortasından mayıs başlarına kadar başlar.

Forest Beauty'nin sürgünleri kalın ve güçlüdür. Dalların yüzeyi koyu kırmızımsı renktedir, üzerinde birkaç orta boy mercimek vardır. Tomurcuklar metalik gölgeli küçüktür.

Orman Güzelliğinin yaprakları küçük, ovaldir. Plakalar parlak yeşil renktedir ve kenarları boyunca ince tırtıklı düzensizlikler vardır. Dallara ince, uzun saplarla tutturulurlar.

Çiçekler küçüktür, bekarlar veya 3-5 adet çiçek salkımına toplanabilirler. Yaprakların rengi soluk pembedir. Orman güzelliğindeki armut, kısmen kendi kendine verimli bir türdür. Ek tozlayıcıların yokluğunda yumurtalık% 70-75 arasındadır.

Bu nedenle, verimi artırmak için yakınlardaki diğer ürün çeşitlerinin ekilmesi tavsiye edilir. Bunun için en uygun:

 • Çekirdeksiz;
 • Limon;
 • Williams;
 • Clapp'ın favorisi.

Önemli! Orman Güzelliğinin maksimum büyüme hızı ilk 8 yılda gözlenir.

Meyve ovaldir ve ucu küntdür. Bir armutun ortalama ağırlığı 130-160 gr arasında değişmekte olup, kabuğu ince, yoğun, yüzeyinde hafif bir pürüzlülük var.Teknik olgunluk aşamasında meyveler hafif sarı renkte yeşildir. Ve tamamen olgunlaştıklarında altın olurlar. Güneşli tarafta armutlarda kırmızımsı bir allık var.

Sap kalınlaştırılmış, güçlü, üstte hafifçe genişliyor. Huni dar, küçük, tabağı geniş ve pürüzsüz. Forest Beauty'nin meyvelerinin çekirdeği, küçük tanelerle hafifçe ana hatları çizilen füziformdur. Gözyaşı şeklindeki tohumlar koyu kahverengidir, oval, kapalı odalarda yoğunlaşmıştır.

Olgun meyvelerin özü sulu, tatlı, beyaz veya bejdir. Narin, eriyen bir yapısı var.

Önemli! Olgunlaşmış meyveler dallardan hızla parçalanır, bu nedenle zamanında hasat yapılmalıdır.

Teknik Özellikler

Bu çeşitlilik uzun süredir popülerliğini koruyor. Bu, modern kültür türleriyle kolayca rekabet etmesine izin veren özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

Olumsuz faktörlere direnç

Armut Ormanı güzelliğinin dona karşı direnci yüksektir. Ağaç, -45 dereceye kadar düşük sıcaklıklara dayanabilir. Bu nedenle zorlu iklim koşullarının olduğu bölgelerde başarıyla yetiştirilebilir.

Ayrıca, bu çeşitlilik ilkbaharda geri dönüş donlarından muzdarip değildir ve bu gibi durumlarda yüksek oranda yumurtalık tutar.

Yol ver

Orman güzelliği erken bir sonbahar çeşididir. Meyvelerin teknik olgunluğu Ağustos ayı sonunda, Eylül başında gerçekleşir.

20 yaşına kadar ağaçların verim seviyesi 50-100 kg'a, 40 yıla kadar ise yaklaşık 200 kg'dır. Özenle bakılan bir ağacın ömrü 80-90 yıldır.

Not! Serin bir yaz mevsiminde Forest Beauty'nin verimi daha yüksektir.

Uygulama alanı

Forest Beauty armutları tatlı tadından dolayı taze olarak tüketilebileceği gibi reçel, reçel, komposto yapımında da kullanılabilir. Ayrıca hasat edilen mahsul kurutma için kullanılabilir.

Forest Beauty armutlarının aroması hoş, zengindir.

Forest Beauty çeşidinin avantajları ve dezavantajları

Bu türün, diğerlerinden farklı olmasını sağlayan birçok avantajı vardır. Ama aynı zamanda dezavantajları da var. Bu nedenle, Orman Güzelliğinin güçlü ve zayıf yönlerini önceden incelemelisiniz.

Ana avantajlar:

 • ağacın dayanıklılığı;
 • yüksek don direnci;
 • kuraklık direnci;
 • istikrarlı yüksek verim;
 • tatlı tadı;
 • pazarlanabilirlik;
 • kısmi kendi kendine doğurganlık;
 • büyüyen koşullara iddiasız.

Dezavantajları:

 • uyuza yatkınlık;
 • olgun meyvelerin yüksek oranda parçalanması;
 • mahsulün kısa raf ömrü.

Toprağı dikmek ve hazırlamak için bir yer seçimi

Orman Güzelliği için, ışığa tam erişimi garanti eden açık güneşli bir alan seçmelisiniz. Soğuk rüzgarlardan korunmalıdır. Ağaç, iyi havalandırmalı tınlı ve kumlu tınlı toprağa dikildiğinde maksimum verim gösterir.

Önemli! Forest Beauty armutunu killi toprağa ekemezsiniz.

Dikimden en az 2 hafta önce siteyi hazırlayın. Bunu yapmak için, onu kazmanız ve çok yıllık yabani otları dikkatlice temizlemeniz gerekir. Daha sonra 80 cm çapında ve 1 mA derinliğinde bir delik açmalı ve tabana 10 cm kalınlığında kırma taş tabakası döşenmelidir. 2/3 hacminin geri kalanını çim, kum, turba karışımı ile doldurun 2: 1: 1: 1 oranında humus. ek olarak 40 g süperfosfat ve 25 g potasyum sülfit ekleyin.

İniş incelikleri

Dikim için iyi gelişmiş bir kök sistemine sahip iki yaşındaki armutları seçmelisiniz. Mekanik hasar veya hastalık belirtileri göstermemelidirler. İşlemden bir gün önce fideler metabolik süreçleri aktive etmek için suya yerleştirilmelidir.

Eylemlerin algoritması:

 1. Armutu deliğin ortasına yerleştirin.
 2. Kökleri açın.
 3. Onlara toprak serpin ve tüm boşlukları doldurun.
 4. Fide tabanındaki toprağı sıkıştırın.
 5. Bol su.

Önemli! Dikim yapılırken kök boğazı toprak yüzeyinden 4 cm yukarıda olmalıdır.

Orman güzelliği, bilinen Batı Avrupa türlerinin en kışa dayanıklı çeşididir.

Bakım kuralları

Armutların başarılı bir şekilde yetiştirilmesi ve bol miktarda meyve vermesi için ağaca uygun özen gösterilmesi gerekir. Standart tarım uygulamalarını içerir.

Tacı budama ve şekillendirme

Fide dikildikten hemen sonra merkezi iletken 10-15 cm kısaltılmalı, ayrıca farklı yönlerde büyüyen 3-4 yan dal seçilmeli, gerisi tamamen çıkarılmalıdır. Ayrıca dış tomurcuk uzunluğunun 1 / 3'ü kadar kesilmelidirler. Gelecekte, tacı her yıl kalınlaşan ve hasar görmüş sürgünlerden temizlemelisiniz.

Besleme şeması

Dikimden sonraki ikinci yıldan itibaren Forest Beauty armutunun genç fidelerini gübrelemeye başlamalısınız. Bunu yapmak için, ilkbaharda, çiçek açtıktan sonra üre kullanmalı, nitroammofosk eklemeli ve sonbahara daha yakın, fosfor-potasyum mineral karışımları kullanmalısınız.

Sulama frekansı

Orman güzelliği kuraklığa dayanıklı bir çeşittir. Ancak uzun süre yağmur yağmadığında, ağaç çiçeklenme, yumurtalık ve meyve oluşumu sırasında haftada bir kez sulanmalıdır.

Her bitki için 50 litre su ile nemlendirin

Kışa hazırlık

Olgun ağaçların kış için barınağa ihtiyacı yoktur. Ancak genç fidelerin hazırlanması gerekiyor. Bunu yapmak için, kemirgenler sulu kabuğa zarar verebileceğinden gövde alttan çatı kaplama malzemesi ile kaplanmalıdır. Ayrıca kök dairesini 10 cm kalınlığında bir humus tabakasıyla malçlamalısınız.

Mahsullerin hasadı ve depolanması

Mahsulün olgunlaşmadan 10 gün önce hasat edilmesi gerekir, aksi takdirde ağaçta olgunlaşan armut parçalanmaya başlar. Meyveler 3 haftayı geçmeyecek şekilde serin bir odada saklanmalıdır.

Hastalıklar ve zararlılar, kontrol ve önleme yöntemleri

Armut Ormanı güzelliği kabuklanmadan muzdarip olabilir. Özellikle hastalık serin ve yağışlı havalarda hızla gelişir. Tedavi etmek son derece zordur, bu nedenle ilkbaharda büyüme mevsimi boyunca ve çiçek açtıktan sonra tacın fungisitlerle önleyici tedavisinin yapılması önerilir. Bunu yapmak için "Koro", "Hom" veya "Hız" kullanmalısınız.

Zararlılardan ağacın zarar görmesi yaprak kurdu ve güveden kaynaklanabilir. Onlarla savaşmak için "Akrata", "Match" kullanmanız gerekir.

Orman güzelliği armut uzun yıllar popülerliğini korudu. Çeşitliliğe olan talep, iddiasızlığı, hızlı adaptasyonu ve yüksek verimi nedeniyledir. Ancak lezzetli sulu meyvelerin tadını çıkarmak için ağacı önceden hasat etmeniz gerekir, aksi takdirde armutlar içeride çürür ve hızla parçalanır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe