Ortanca Büyülü Mum (Ortanca Paniculata Büyülü Mum) - açıklama

Herhangi bir bahçıvanın hayali, sitenizi henüz hiçbir komşunun yapamayacağı şekilde dekore etmektir. Ortanca Paniculata Büyülü Mum, çiçek açmanın güzelliğinde herkesi geride bırakabilir.

Güzelliğiyle cezbeden Magic Candle ortanca bitkisi kaprisli değildir ve özel bir bakım gerektirmez. Soğuk kışlara dayanabilir. Kısmi gölgede en rahat hissediyor.

Kökeni ve görünüm

Ortanca, adını bir muma benzeyen çiçeklerin görünümünden almıştır. Rusça'ya çevrilen Sihirli Mum, "sihirli mum" anlamına gelir. Yetişkin çiçeği, 2 metre yüksekliğe kadar büyüyebilen bir çalıdır. Yeşillik, pürüzlü kenarları olan koyu yeşil, yoğun.

Çiçeklenme sırasında çalı

Bu ortanca çeşidine sihir adı verildi çünkü çiçek salkımları yaşam döngüleri boyunca gölgelerini kökten değiştiriyorlar: soluk krem ​​rengi çiçekler açar, zamanla pembeye, sonbaharda zengin bir ahududu tonuna dönüşürler.

Birçok yayında ortanca büyülü mumunun tanımı, çiçeklenme döneminde bitkinin zevkiyle başlar. Muhteşem çalı, geniş sokakları ve bahçeleri süslediği Japonya'dan getirildi. Çarpıcı gösteri, çiçeğin hızla Rusya'ya yayılması sayesinde herhangi bir turisti kayıtsız bırakamadı.

Yetişkin bir ortanca, büyük bir çalı büyüklüğünde büyür ve bir çit ve hoş bir çitin işlevini oldukça başarılı bir şekilde yerine getirebilir. Burcun genişliği 1,5 metreye ulaşır. Yıllık olarak budanmazsa, maksimum bağımsız büyüme yüksekliği 3 metredir.

Çit

Bitki çiçeklenme döneminde çok zıt ve zengin görünüyor - renkli tomurcuklarla birlikte koyu yeşil yapraklar karşı konulmaz bir kompozisyon yaratıyor. Bahçıvanlar, neredeyse tüm yaz sezonu boyunca bu doğulu misafirin coşkulu renginin tadını çıkarmak için arazilerinin çevresine giderek daha fazla ekiyorlar.

Yemyeşil güzellik, yaz başından sonbahara kadar çiçek açar. Çiçekler, çiçek salkımlarında sıkıca toplanır, 30 cm yüksekliğe ulaşır Dibe doğru tomurcuk sayısı artar, böylece tüm kompozisyon bir piramit veya bir muma benzer.

Ek Bilgiler. Bir çalı oluşumu sırasındaki yıllık budama, çiçeklenme sayısını hiçbir şekilde etkilemez - daha az olmazlar. Düzenli budama, çalının yeşil kısmına güzel bir şekil verecektir.

Ortancaları açık toprağa nakletmek

Bitki kış uykusundan sonra henüz uyanmamışken, erken ilkbaharda açık toprağa dikmek en iyisidir. Sonbaharda dikim ihtiyacı varsa bu, bahçe güzelliği kışa hazırlık olarak yapraklarını döktükten sonra yapılabilir.

Büyülü ortancayı nakletmek için bitkiyi besleyecek ve köklerin çürümesini önleyecek özel bir toprak karışımına sahip olmanız gerekir. Delik, kökleri olan toprak kütlesinden 2 kat daha büyük olmalıdır, böylece çiçeğin yeşil kütle yetiştirme sürecinde gelişme fırsatı olur.

Hydrangea paniculata Magical, güneşli bir alanda veya daha uzun ağaçlardan veya çitlerden kısmi gölgede büyümelidir. Mutlak bir gölge onun için işe yaramayacak. Güneş rengi eksikliğinden ölmez, ancak çiçeklenme kalitesi bozulabilir: çiçeklerin görünümü soluk ve çirkin hale gelecektir.

Dikim deliği

Bir bitki dikmek, bir dizi kural dikkate alınarak yapılmalıdır:

  1. Toprak çiçek topunun iki katı büyüklüğünde güneşli veya kısmi gölgeli bir yerde bir çukur kazın.
  2. Drenajı deliğin altına yerleştirin.Kırık tuğla veya genişletilmiş büyük kil mükemmeldir.
  3. Bitkinin yerleştirilen rizomunu verimli toprak karışımı (humus, kum, verimli toprak) ile sıkıca doldurun.
  4. Gövde etrafındaki alana özellikle dikkat ederek zemini iyice sıkıştırın.
  5. Bol sulama yapın: 50 cm derinliğinde ve 50 cm çapında delik başına en az 10 litre su gerekecektir.

Üreme

Ortanca Büyülü Mum, hem keserek hem de tohum ekerek çoğalabilir.

Kırıntı

Mevcut bir yetişkinden yeni bir bitki elde etmek için, 15 cm yüksekliğindeki uzun sürgünlerden kesim yapmak yeterlidir.Sonuçta ortaya çıkan sürgünlerin suda tutulması gerekmez, verimli toprağa hemen derinleştirilerek iki tomurcuk halinde derinleştirilir. düzenli olarak gübre ve büyüme uyarıcıları ile beslenmeyi unutmak.

Not! Kesimler köklenene kadar toprağın kurumasına izin verilmemeli, bu da bol sulamayı sağlayacaktır. Kış için bahçedeki genç filizler çam dalları ile kaplanır veya kalın bir saman tabakası ile malçlanır.

Tohumlardan büyüyen

Muhteşem bir çiçeklenmeden sonra, düşen yapraklar yerine küçük tohumlar bulunabilir. Onları toplar, karanlık ve kuru bir yerde kurutur ve ardından 24 saat + 5 ° C sıcaklıkta sertleştirirseniz, bir defada birçok yeni bitki elde edebilirsiniz.

Önemli! Sertleşmemiş tohumlardan, sert koşullarda kışlayamayan bitkiler ortaya çıkacaktır. Tipik ortanca hastalıklarına daha duyarlı olacaklar ve güneş ışığından yoksunluk veya aşırı güneş ışığına daha duyarlı olacaklar.

Hazırlanan tohumlar, ılık su ile nemlendirilmiş tülbent üzerine serilir. Çimlenen tohumların ısıtma cihazlarının yanına veya başka bir sıcak yere yerleştirilmesi tavsiye edilir. Gazlı bezin kurumamasını, ancak her zaman nemli olmasını sağlamak zorunludur.

Filizler, 4 gerçek yaprağın ortaya çıkmasından sonra açık toprağa ekilir, ancak yalnızca önümüzdeki hafta hava koşullarında keskin bir değişiklik beklenmiyorsa. Aksi takdirde, sıcaklık stabilitesini beklemek ve bitkileri bir süre sonra risksiz bir şekilde dikmek daha iyidir.

Ortanca bakımı

Ortanca sihirli mumu, özel yetiştirme koşulları ve sonsuz durum kontrolü gerektirmez.

Pembe ortanca

Diğer birçok bitki için uygun olan basit kurallara uymak, büyülü bir güzelliğin çiçeklenmesinin çok fazla zorluk çekmeden keyfini çıkarmanızı sağlayacaktır.

Sulama modu

Toprağı sulamak nadiren, ancak çok bol miktarda gereklidir. Haftada bir sulama yeterlidir, ancak su miktarı oldukça fazla olmalıdır - bir yetişkin çalı 25 litre su gerektirir. İklim kurak ise, üst katmanların çabuk kurumasını önlemek için çiçeğin etrafındaki toprak malçlanmalıdır.

Üst giyim

Hydrangea Magic Kendl'i üç aşamada gübreleyin:

  1. İlkbahar gübrelemesi azot beslenmesini gerektirir. Kuş pisliği veya mağazadan satın alınan peletler bunun için harikadır.
  2. Yaz aylarında, büyüleyici çalıların şiddetli ve parlak bir şekilde çiçek açmasına izin veren potas karışımları kullanılır.
  3. Sonbaharda, kışı sağlığa zarar vermeden aktarmaya izin veren mineraller tanıtıldı.

Çiçeklenme sırasında

Çiçeklenme döneminde ortanca büyülü ekilmemelidir. Göze hoş gelen parlak mumlar, yeterli miktarda nem gerektirir. Bu nedenle ilk tomurcuklar çiçek açtığında haftada iki kez bir çalı altında sulama miktarını 40 litreye çıkarma zamanı gelmiştir.

Ek Bilgiler! Çiçekler, mal sahibinin en iyi ihtimalle haftada bir kez aldığı ülkeye ekilirse, toprağı biçilmiş çimen, saman veya dekoratif olarak işlenmiş iğne yapraklı ağaçların kabuğu ile kaplamak kurumasını önler.

Dinlenme döneminde

Sonbaharda, Kendl'in ortanca yeşilliklerini çoktan attığında veya bir kış uykusundan sonra onu henüz çözmediğinde, köklerin çürümesini önlemek için sulamaya dikkat etmeniz gerekir.

Dekoratif malç

Karlı bir kıştan sonra, toprak eriyen tüm suyu işledikten sonra sulamaya devam edilmelidir. Üst katman kuru toprağa benzemeye başladığında, daha önce çalının etrafındaki alanı delmiş olarak sulamaya başlayabilirsiniz.

Kışa hazırlık

Ortanca paniculata Sihirli Mum -30˚˚'ye kadar donlardan korkmaz. Açık zeminde bağımsız büyümenin ilk yılının tüm bitkileri, bir kaplama malzemesi, malç veya ladin dallarından ek yalıtım gerektirir.

Aynısı, sert kışların olduğu bölgelerde ekilen olgun bitkiler için de geçerlidir. Bu durumda, hem genç hem de yetişkin çalılar her yıl örtülmelidir. Kök bölgesinin ayrıca bir çim tabakası, düşen yapraklar veya kompostla kaplanması gerekir.

Herhangi bir ev hanımının hayali yaz boyunca çiçek açan bitkilerdir. Ortanca, sabit uzun çiçekli çalılarla alanlarını iyileştirmek isteyenler için en iyi seçimdir. Karmaşık bakım olmadan, herhangi bir manzarayı mükemmel şekilde canlandıracak, her gün neşelenecek ve bahçenizde gurur duymanız için önemli bir neden verecektir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe