Sümbül: açık alanda dikim ve bakım

8 Mart'a kadar, dükkanlar güzel soğanlı çiçekler - sümbül satmaya başlıyor. Birçoğu satın aldıktan sonra onları korumak ve kendi başlarına büyütmek istiyor. Herkes soğanı nasıl koruyacağını ve yeniden çiçeklenmeyi nasıl başaracağını bilmiyor.

Ampuller nasıl seçilir ve hazırlanır

Bahçede sümbül yetiştirmeden önce sağlıklı ve güçlü yumruların nasıl seçileceğini öğrenmek önemlidir. Toprağa veya tencereye dikmek için orta boy sümbül alın. Sıkı olmalı ve hasarsız olmalıdır.

Sümbül neye benziyor

Ampul yüzeyindeki pullar birbirine sıkıca yapışmalı, renkleri çiçeğin renginden daha koyu olmalıdır.

Önemli! Sağlıklı bir ampulün önemli bir göstergesi, dip-ampul oranıdır. 1 ila 1.6 arasındadır.

Ampul boyutuna göre sümbül yaşı nasıl belirlenir

Ampul boyutuYaş
2-3 cmGenç, çocuklardan yeni oluşmuş
4-5 cmİyi saplar üreten yetişkinler
6-7 cmYenilenmesi gereken eski ampuller

Dikimden önce dikim materyali incelenir, kurumuş pullar çıkarılır. Dikimden hemen önce, sümbül zayıf bir potasyum permanganat çözeltisi veya satın alınan bir mantar ilacı içinde dezenfekte edilmelidir.

Bahçede sümbül için yer seçimi

Bu çiçekleri ülkede veya evin yakınında yetiştirmek için, taslaklardan korunan açık bir alan seçin. Bitki çok fazla güneş ışığı almalıdır, ancak doğrudan güneş ışınları ona zarar verebilir.

Sümbül soğanı

Çiçeklerin uzun ağaçların altına dikilmesine izin verilir, ancak bu durumda daha fazla gübre uygulanması gerekecektir. Çiçeklik bir tepeye veya küçük bir yamaca yerleştirilir. Dünyanın yüzeyi düzlenmiştir.

Sümbül organik olarak zengin toprakta iyi yetişir. Toprak hafif, nem geçirgen olmalıdır. İniş yeri bundan 2-3 ay önce hazırlanır.

Önemli! Ampuller su ile tıkanmış toprakta çürüyebilir. Bu nedenle su seviyesi yüksek yerlerde saksılara sümbül dikilir veya drenaj kullanılır.

Dikim zamanlaması ve toprak hazırlığı

Sümbül ne zaman ekilir, birçok bahçıvan ilgilenir. Bunu sonbaharda, Eylül ayının son haftasında - Ekim ayının ilk haftasında yapmak daha iyidir. Daha erken veya geç bir ekim bitkinin ölümüne yol açacaktır.

Sümbül soğanı dikimi için beklenen tarihten 2 ay önce çiçeklik hazırlanır. Seçilen yer en az 40 cm derinliğe kadar kazılır, organik gübreler (örneğin humus veya kompost), potas ve fosforlu gübreler uygulanır.

Ağır topraklara kum, yüksek asitli topraklara kireç, tebeşir veya kül ilave edilmelidir. Hazırlanan yatak koyu renkli bir film veya tahtalarla kaplıdır. Böyle bir önlem, çiçek tarhında yabani otların görünmesini önleyecektir.

Bahçede ilkbaharda sümbül nasıl ekilir

İlkbaharda sümbül soğanı nadiren ekilir. Çoğu zaman, bir mağazadan satın alınan sümbül, ilkbaharda açık toprağa dikim için alınır. Bu çiçekler aşağıdaki adımlar izlenerek dikilmelidir:

  1. Sümbül solduğunda pedinkül çıkarılır.
  2. Bitki, toprak kesesi ile birlikte saksıdan çıkarılır.
  3. Önceden hazırlanmış toprakta saksı derinliğine kadar bir delik açılır.
  4. Drenaj olarak deliğin dibine kum dökülür.
  5. Sümbül soğanı toprak kesesi ile birlikte deliğe koyun ve üzerini toprakla örtün.
  6. Bitkinin etrafını sulayın, ampulün kendisini ıslatmamaya dikkat edin.

Önemli! Satın alınan sümbül ekimi için arazinin hazırlanmasına kar eridikten hemen sonra başlanmalıdır. Kazılan toprağın yerleşmek için zamanı olmalı.

İlkbahar donları tehdidi durumunda, ekilen çiçekler dokunmamış malzeme ile kaplanır.

Sonbaharda sümbül dikme kuralları

Sonbaharda, sümbül Eylül ayı sonlarında - Ekim ayı başlarında ekilir. En az 10 gün önceden dikim için bir çiçeklik hazırlanır. Toprak oturduktan sonra her bitki için delikler açılır. Girintinin dibine kum dökülür ve bir soğan konur. Çevresinde 1,5 cm'den daha kalın olmayan bir kum yastığı yapılır. Üstüne bereketli toprak dökülür.

Önemli! Soğanların dikim derinliği boylarının 3 katı olmalıdır. Delikler arası mesafe dikim derinliğine eşit yapılır.

Kuru toprağa dikildikten sonra bitkiler sulanır. Toprak ıslaksa sulamaya gerek yoktur. Yumruları ortak bir bahçe yatağına dikebilirsiniz, ancak bu durumda daha fazla kuma ihtiyaç duyulacaktır. Büyük bir çiçek yatağına dikim için ayrı delikler açmak daha uygundur. Bütün bitkiler dikildiğinde, çiçeklik turba, saman veya talaş ile malçlanır.

Dışarıda sümbüllerin tam olarak ne zaman ekileceğini belirlemek önemlidir. Erken ekildiğinde bitki filizlenir ve genç sürgün donar. Bahçe arsasına ekimi geciktirirseniz, yumru kök almak için zamana sahip olmayacak ve don başladığında ölecektir.

Evde sümbül nasıl yayılır

Sümbül hem tohumla hem de bitkinin parçalarıyla çoğalabilir. Tohum ekimi sadece ıslah amacıyla kullanılır. Bu uzun ve zahmetli bir süreçtir. Bitkisel üreme daha sık kullanılır.

Saklama için ampullerin kazılması sırasında üzerlerinde bebekler bulunabilir. İyi şekillendirilmiş bebekler ana bitkiden ayrı tutulur ve ayrı olarak saklanır. Sonbaharda yetişkin çiçeklerle aynı anda ekilirler.

Bilginize. Sümbül üzerindeki çocuklar nadiren oluşur ve küçük miktarlarda, bu nedenle onları çoğaltmak için başka yöntemler kullanılır.

Sümbül soğanı diplerinin kesilmesi

Dikim materyalinden en büyük ve en sağlıklı ampuller seçilir. Topraktan temizlendikten sonra bir hafta boyunca ılık bir yerde kurutulur. Kökler kuruduktan ve kolayca çıkarıldıktan sonra dip kısmı kesilebilir.

Sümbül ampulünün altını çıkarmak için bir neşter, çakı veya çiftleşme bıçağı kullanın. Bazı yetiştiriciler bu işlemi keskin kenarlı bir çay kaşığı ile gerçekleştirebilirler.

Önemli! Aletler keskinleştirilmeli ve dezenfekte edilmelidir.

Tabanı bir huni şeklinde kesin: dış halkadan ortaya. İşlem sırasında ampulün dış halkasına ve pullarına zarar vermeyin. İşlemden sonra dilimlere kıyılmış odun kömürü serpilir ve bıçak dezenfekte edilir.

İşlenmiş ampuller, kesik kısmı yukarı bakacak şekilde bir kutu nemli kum içerisine yerleştirilir. Bunları folyo kaplı, sıcak ve karanlık bir yerde saklamanız gerekir. 2-3 ay sonra bebekler oluşur, bir ay sonra 10 mm büyüklüğüne ulaşırlar.

Bebekler oluştuğunda uterus soğanı ile birlikte bahçeye nakledilir, üstlerinde 10 cm kalınlığında bir toprak tabakası olacak şekilde derinleşir, dikim üstleri malçla kapatılır.

Alt çentik

Ertesi yıl anneler ve bebekler iyi beslenir, sulayıp bahçeyi otlatır. Kış için iyice örtün. Bir yıl sonra, Temmuz sonu - Ağustos başında, kazılır, büyük soğandan ayrılır ve kalıcı bir yere ekilir. Bu şekilde elde edilen yumrular 3 yıl çiçek açar.

Sümbül soğanı altının kesilmesi

Dipten çentik açmak, önceki sümbül yetiştirme yönteminden daha kolaydır, ancak daha az bebek üretir. Ama altını keserek elde edilen çocuklardan daha büyükler.

Bu yöntem için genç ampulleri alın, iyice kurulayın. Altta haç şeklinde bir kesi yapılır.Derinliği 0,6 cm'yi geçmemelidir.Gün boyunca dilimlerin ılık ve kuru bir yerde kurumasına izin verilir. Ertesi gün bir kutu kuma konur ve önceki üreme yönteminde olduğu gibi çimlendirilir.

Toprakla tencerelerde zorlama

Kışın zorlamak için büyük ampuller hasarsız seçilir. Sadece bahçede yetişenler alınır. Seçilen ampuller Ekim - Kasım aylarında saksılara ekilir.

Önemli! Sümbüllerde dinlenme süresi 10-12 hafta sürer. Çiçekleri belirli bir tarihe zorlarken bu dikkate alınmalıdır.

Damıtma için toprak hafif alınır. Hava geçirgenliğini iyileştirmek için mutlaka kum içermesi gerekir. Sümbüllerin ayrı kaplara ekilmesi daha iyidir.

Dikilen saksılar kağıt torbalar veya diğer saksılar ile kapatılır. Delikli koyu renkli plastik poşetler kullanabilirsiniz. Ekilen sümbüller karanlık bir yerde 5-8 ° C sıcaklıkta en az 10 hafta saklanır. Kaplardaki toprak kuruduğunda bitkiler orta derecede soğuk suyla sulanır. Toprak topu her zaman nemli olmalıdır.

Hareketsiz sürenin sonunda filizler göründükten sonra örtü kaldırılır ve saksılar önce 10-15 ° C sıcaklıktaki bir odaya, ardından daha sıcak ve aydınlık bir odaya aktarılır. Sümbül, transferden 3-4 hafta sonra çiçek açmaya başlar.

Filizlenmiş ampuller

Damıtma sonrası sümbül bakımı, çiçekli bitkiler için düzenli sulama ve mineral gübrelerle gübrelemeden oluşur.

Bahçede sümbül bakımı

Onları büyütmek isteyen herkesin sümbüllere nasıl bakacağını bilmesi gerekir. Sümbül bakımı şu şekildedir:

  • sulama;
  • üst giyim;
  • ayıklama;
  • gevşeme.

Nemin hızlı buharlaşmasını ve yabancı otların çimlenmesini önlemek için çiçek yatakları ekimden sonra malçlanır. Bu önlem, bitkilerin yakınındaki toprağın sık sık gevşemesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Sulama

Sümbül aşırı neme duyarlıdır. Onları ölçülü ve küçük miktarlarda sulayın. Genellikle, bu bahar çiçekleriyle bir bahçenin sulanması, yalnızca tomurcuk oluşumu ve çiçeklenme döneminde gereklidir. Geri kalan zamanlarda sulama azdır.

Önemli! Sulama sırasında deliklerdeki toprak 20 cm derinliğe kadar suya doyurulmalıdır.

Gübreler

Sümbül soğanı 7 yıla kadar yaşar, bu nedenle onlara besin sağlamak önemlidir. Çiçeğin büyüme aşamasına bağlı olarak farklı gübreler kullanılır.

İlkbaharda, yapraklar göründükten sonra, çiçek yatağı azot içeren bir gübre çözeltisi ile sulanır. Üre veya amonyum nitrat olabilir.

Tomurcuklar göründükten sonra potasyum ve fosfor içeren gübreler uygulanır. Örneğin süperfosfat ve potasyum klorür. Çiçeklenme bittikten sonra süperfosfat ve kül eklenir.

Kışa hazırlık

Soğanları bahçeye diktikten sonra çiçeklik sulanır. Sonbaharda çok yağmur yağarsa sümbüllerin kök salması için doğal nem yeterlidir. Kışa hazırlık, ampullerin etrafında optimum bir sıcaklık rejimi oluşturmaktan ibarettir. Bunun için malç kullanılır. Kompost, yapraklar veya samandan yapılabilir. Katman en az 20 cm olmalıdır, bu yumruları dondan koruyacaktır.

Sibirya ve Urallarda kara, Rusya'nın merkez bölgesinden daha fazla donuyor. Bu nedenle, kış için sümbül soğanları kazılır ve bahara kadar saklanır.

Çiçeklenme veya satın alma sonrası sümbül nakli

Sümbül ne zaman nakledilir, bitkilerin kendileri size söyleyecektir. Yaprakların sararması ve solması, ampulleri kazmak için bir sinyal görevi görür. Yerden sümbül çıkarılırken dikkatli olunmalıdır. Kürek çiçekten 10 cm uzağa yerleştirilir ve tüm süngü için yere batırılır. Çıkarılan ampuller yerden temizlenir ve yıkanır. İncelemeden sonra bütün sağlıklı örnekler bırakılır.

Seçilen bitkiler, dezenfeksiyon için bir potasyum permanganat veya vakıf çözeltisine yerleştirilir. İşlemden sonra yumrular kurutulur. Depolamadan önce ampullerden kurumuş pullar çıkarılır. Hazırlanan dikim materyali kutu veya poşetlere konularak sonbahara kadar ılık, kuru bir yere yerleştirilir.

Faydalı. Ampulleri korumak için gazeteye sarılabilirler.

İlk ay ampuller + 25-30 ° C sıcaklıkta saklanır, sonraki aylarda + 17 ° C'ye düşürülür.

Sümbül soğanı saklama

Depolama, satın alınan çiçekli bitkiler ile arsa üzerinde yetiştirilenler arasında değişir. İlk durumda, çiçek açtıktan sonra pedinkül kesilir. Bitki küçük bir kapta büyüdüyse, daha büyük bir tencereye nakledilir. Pedinkülün budanması ve dikim işleminden sonra sümbül serin, ışıklı bir yere yerleştirilir. Pencere camına yaslanabilir. Orada yeterince ışığa sahip olacak ve sıcaklık düşük olacak.

Depolamada sümbül sulama ölçülü yapılmalıdır. Mayıs - Haziran aylarında korunan ampul bir çiçek bahçesine nakledilir.

Depolama seçeneği

Bahçede büyüyen bitkiler, çiçeklenme tamamlandıktan sonra kazılır ve kış öncesi sonbaharda yeniden dikilir. Yaz aylarında ampuller serin ve karanlık bir yerde saklanır.

Sümbüllerin başlıca zararlıları ve hastalıkları

Açık alanda sümbül yetiştirmek ve bakımı zararlılar ve çiçek hastalıkları bilgisi olmadan imkansızdır.

Çiçeğin zararlıları ve hastalıkları kodu

Zararlılar / hastalıkİşaretlerTedavi yöntemi
Çiçek sineğiBüyüme yavaşlar, yapraklar solarBitkilerin "Mukhoed", "Aktara" veya "Tabazol" müstahzarları ile muamelesi
Yaprak bitleri ve thripsYapraklar sararır, çiçekler gelişmez ve dökülmezSümbül bakımı afisit tedavisini içerir
MedvedkaBitki soluyor, çıkarılan ampuller ağır hasar görmüşDikim yapılırken çiçek yatağının etrafına 20-25 cm genişliğinde oluklu mukavva veya arduvaz gömülür.
Apikal çiçeklenmeKısa bir çiçeklenme oluşur, üst çiçekler alt olanlardan önce çiçek açar.Depolama sıcaklığına uygunluk
Peduncle Top RotÇimlenme sırasında pedinkülün üst kısmı çürürDaha düşük sıcaklıklarda büyütün
Sarı bakteriyel çürüklükYapraklarda ve pedinkülde damarlar boyunca sarı lekeler görülür. Ampul üzerinde yavaş yavaş çürüyen aynı lekeler oluşurAmpullerin imhası, ağartıcı ile toprağın ekimi. Bu yere sümbül dikmek ancak 3-4 yıl sonra mümkün olacak.
Yumuşak bakteri çürüğüBitki sararır, gelişmez, solur. Ampul çürüyorDüşük nemde saklayın ve büyütün, ampulleri iyice kurutun. Etkilenen ampuller yok edildi

Yetiştirme özellikleri hakkında bilgi sahibi olmayı gerektiren açık alanda sümbül dikimi ve bakımı çok güzel anlar getirecektir. Sümbül yetiştirme kurallarına uymak, onlara bakmak ve onları saklamak, herhangi bir bahçıvanın sitelerini güzel sümbül kapaklarıyla dekore etmesine izin verecektir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe