Bahçe için çiçekli çalılar, çok yıllık ve iddiasız

Kişisel arsada, çiçekli çalılar birçok sorunu çözmeye yardımcı olur: rekreasyon alanında rahat bir atmosfer yaratmanıza, sahadaki boş alanı doldurmanıza, siteyi birkaç farklı bölgeye bölmenize izin verir. Bazı türler melodik bitkiler kadar iyi performans gösterir. Bu nedenle, yaz sakininin takip ettiği hedef ne olursa olsun, bu tür dikimleri sahaya dikmek, sadece yenmekle kalmayacak, aynı zamanda tozlaşan böcekleri de çekecektir.

Bahçe için bütün yaz çiçek açan çalılar

Sitenin uzun süre çiçeklere gömülebilmesi için, bütün yaz çiçek açan bahçe için çalılar düşünülmeye değer. Bu tür bitkiler genellikle iddiasızdır. Meyve fidelerini dondan ve rüzgardan korumak için birçok yaz sakininin yaptığı gibi, onları kış için barındırmak bile gerekli değildir.

Bahçe için süs çalıları

Bahçe için çalılar, çok yıllık, bütün yaz çiçek açan, manzarayı güzel ve eşsiz kılar. Ancak, evin bitişiğindeki bahçeyi ve bölgeyi süs çalıları ile dekore etmeden önce, çoğu bahçıvanın seçtiği bu tür uzun ömürlü bitkiler hakkında bilgi edinmeye değer.

Pembe çiçekli çalılar

Pembe çiçekli çalılar, özellikle ekinler diğer süs bitkileriyle grup dikimleri oluşturuyorsa, herhangi bir alanı tanınmayacak şekilde dönüştürebilir. Yaz bahçesini bol miktarda gül tomurcukları ile doldurabilen çok sayıda çalı vardır. İşte bazı popüler dekoratif ürün türleri.

Henomeles veya Japon ayvası

Kültür, Rosaceae ailesine aittir. Çalı, çok güzel parlak pembe çiçeklerle göze hitap ediyor. Sadece çiçekli süs bitkisi olarak değil, aynı zamanda lezzetli ve sağlıklı meyveler elde etmek için de kullanılır. Ancak chaenomeles'in meyve vermeye başlaması için sahada aynı bitkiden 2-3 çalı yetişmesi gerekir. Çalı, alçak çitler, bordürler oluşturmak için harikadır. Diğer çiçekli çalılarla kompozisyonda çok güzel görünüyor. Eğimi güçlendirmeniz gerekiyorsa Japon ayvası vazgeçilmez olacaktır.

Japon ayva Pink Lady

Bilginize! Pek çok insan yanlışlıkla sıradan ayva ve şenomellerin tek ve aynı kültür olduğuna inanır. Bu iki kültürün meyveleri birbirine çok benzese de karıştırılmamalıdır. Japon ayvası bir çalı bitkisidir ve sıradan ayva 30 m'ye kadar büyür ve bir ağaçtır.

Manolya

Yabani ağaçların yüksekliği 30 m'ye ulaşabilmesine rağmen, çalı olarak kabul edilir.Kültür ağırlıklı olarak güney bölgelerinde yetişir. Ancak Moskova bölgesi için seçilen Kobus gibi süs çalıları kendilerini iyi gösterdi. St.Petersburg'da Siebold'un manolya açık havada harika hissediyor ve Uzak Doğu'da Sulange ve Kobum çeşitleri ekiliyor.

Kültür, Magnolia ailesine aittir. 120'den fazla tür bilinmektedir ve bunların 25'i dona dayanıklıdır. Hem yaprak döken ağaçlar hem de çalılar ve yaprak dökmeyen bitkiler vardır. Manolya çiçekleri çok hoş kokuludur ve bitkiden bitkiye değişebilir.

Ormangülü

Heather ailesinden güzel çiçekli bir çalı. Rus iklimi koşullarında, bu bitkinin 18'e kadar türü büyüyebilir. Kültür, yaprak döken veya yaprak dökmeyen olabilir. Yarı yapraklı çeşitleri de vardır.

Bu kadar muhteşem çiçek açan çok yıllık bir bitkiyi sevmemek imkansızdır. Bol çiçeklenmesi ve çok hoş aromasıyla hemen dikkat çeker. Bitkiler genellikle 1,5 ay çiçek açar. İnceltme, bol çiçeklenmeyi teşvik eder. Bazı türler çiçek açar, böylece dallar ve yapraklar bile görünmez. Bu mahsulü sitelerine eken yaz sakinleri, böyle bir bal bitkisinin sürekli olarak bahçeye böcek çekeceğinden emin olabilirler.

Kuşburnu mayıs

Pink ailesinin bir temsilcisidir. Halk hekimliğinde meyveler, çiçekler, kökler, yapraklar ve dallar kullanılır. Bitkinin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğu, çeşitli enfeksiyonlara karşı koruduğu bilinmektedir. Ancak aynı zamanda dona dayanıklı çalı, süs bitkisi olarak kullanılır.

Kuşburnu Mayıs çiçeği

Çok yıllık bir bitki 2 m yüksekliğe ulaşır, dalları dal benzeri, dikenlerle kaplıdır. Çiçekli sürgünlerde genellikle dikenler yoktur. Çalı Mayıs ayında çiçek açmaya başlar ve Temmuz ayında biter. Mayıs kuşburnunun tomurcukları kokulu ve büyüktür. Meyveler küresel veya uzundur ve Ağustos ayında olgunlaşır. Rusya'nın Avrupa kısmında ve Orta bölgede (özellikle Leningrad bölgesinde), Urallarda, Doğu ve Batı Sibirya'da yetişir.

Güzel konuşma

Hanımeli ailesine aittir. Çalı 3 m yüksekliğe kadar büyüyebilir. Çiçeklenme ekimin ikinci yılında gerçekleşir. Sedefli bir parlaklığa sahip beyaz-pembe gölgede çiçekler. Rusya'da çok az insan bu sevimli süs çalısına sahip. Ancak onun çiçek açtığını gören bahçıvanlar ve yaz sakinleri, sitelerine kolkvitsia ekmekten mutlular.

Kamelya

Bitki, gölgeli yerler için uygun olan çalılara aittir. Dışarıdan çiçekler gül veya şakayık gibi görünür. Pedinküllerin aroması yok. Oldukça karamsar olduğu düşünülüyor. Dikkatli bir tutum ve özel bakım gerektirir. Bitki için tüm koşulları sağlarsanız, kamelya yemyeşil çiçeklenme ile size teşekkür edecektir.

Beyaz çiçeklerle çiçek açan çalılar

Beyaz çiçeklere gömülü olan bahçe çok yumuşak ve havadar görünüyor. Kar beyazı salkımıyla çiçek açan çalılarla çevrili bir çardakta oturmak gerçek bir mutluluktur. Aşağıda, birçok yaz sakininin siteleri için seçtiği mahsuller var.

Spirea

Bitki, Pink ailesine aittir. Çok iddiasız dekoratif kültür. Bu bitkinin yaklaşık 100 türü vardır. Çalılar için başka bir isim meadowsweet.

Türlere bağlı olarak, spirea, 15-20 cm yüksekliğinde çalılarda ve 2,5 m'ye kadar çalılıklarda büyüyebilir.Bitkinin salkımları şunlar olabilir:

 • corymbose;
 • sivri uçlu;
 • piramidal;
 • panikle.

Not! Kültür, çit oluşturmak için kullanılır veya grup dikimlerine ekilir, ancak aynı zamanda tek bir çayır tatlısı bitkisi olarak da iyi görünür.

Aksiyon

Çok uzun zaman önce orta enlemlerde yetiştirmeye başladılar. Türlere bağlı olarak, her çeşidin boyutu, şekli, yaprak ve çiçek rengi farklıdır. Çalı yayılabilir veya dik olabilir. Bazı türler 4 m uzunluğa kadar büyür. Henüz çiçek açmamış bir çalı hanımeli ile çok benzer. Çiçeklerin kokusu yoktur.

Beyaz çiçeklerle çiçek açan Deyzia

Beyaz leylak

30'a kadar leylak türü vardır. Çiçek salkımının yüksekliği ve şekli değişebilir. Yaygın leylak çeşitleri, açan beyaz çiçekler şunlardır:

 • Flora-53, en dekoratif olarak kabul edilen bir kültürdür;
 • Kolesnikov'un anısı. Büyük, çift çiçek salkımından dolayı leylaklara aşık oldum;
 • Bayan Ellen Wiltmott. Beyaz çift çiçekli alçak çalı.

Orta Rusya'da, kar beyazı çiçeklerle çiçek açan, oldukça yoğun bir tacı olan yayılan bir çalı olan Amur leylakını bulabilirsiniz.

Chubushnik

Genellikle yasemin ile karıştırılır. Ama aslında ortak hiçbir noktaları yok. Ek olarak, birçok çeşit yasemin kıvrılır ve sahte-portakal sadece çalı olarak büyür.

Bilginize! Eski günlerde içi boş sürgünlerin sap ve ağızlık olarak kullanılması nedeniyle adını almıştır.

Kültür, yaprak döken bitkilere aittir. Çalılar çok yoğun değil, zarif ve çekici. Şiddetli kış bölgelerinde 2,5 m'ye kadar bir yüksekliğe ulaşırlar, 4 m'ye kadar büyüyebilir.Alt-turuncu beyaz, kokulu çiçek salkımları ile çiçek açar, ancak çiçekleri tamamen kokusuz olan çeşitli çalılar arasında bulunur.

Yazlık evler için çiçek açan kışa dayanıklı çalılar uzun ömürlü

Yetiştiriciler, çoğunlukla güney bölgelerine dağılmış olan birçok çalıların, kışların uzun ve soğuk olduğu bölgelerde kök salmasını sağlamak için sürekli çalışmaktadır. Aşağıdaki süs çalıları listesi, sitelerine iddiasız, kışa dayanıklı çalılar dikmek isteyenler için ilgi çekici olacaktır:

 • weigela. Böyle çiçekli bir çalı kimseyi kayıtsız bırakamaz. Çiçek salkımları çanlara benzer, ancak boyut olarak çok daha büyüktür;
 • kızılcık beyazdır. Çok parlak kırmızı kabuğuyla dikkat çekiyor. Ayrıca sürekli böyle olabilmesi için çalılar her yıl kesilerek küçük kenevir bırakılır;
 • yaprak döken kızamık. Uzak Doğu'ya özgü bir çalı. Süs çalıları her yerde bulunur. Bitkinin yaprakları süngerimsi veya yuvarlaktır, çeşidine bağlı olarak kırmızı, sarı, yeşil tonlarında boyanabilir;
 • ortanca. Bir çalı 3 m'ye kadar büyür, yapraklar oval veya ovaldir. Çiçek salkımının ilk başta yeşil bir tonu vardır ve açıldığında pembeye döner. Çiçeklenme Temmuz ayında başlar ve Ekim ayına kadar sürer;

Kış dayanıklı çalılar

 • çalı beşparmakotu. Uzun çiçeklenmesi ile ünlüdür. Hava uygunsa ve çalıların bakımı doğruysa, haziran ayından donlara kadar bol miktarda çiçek ile memnun kalacak;
 • kartopu mesane otu. Yaprak döken bir çalı 3 m'ye kadar büyür Kültür haziran ayında çiçek açar. Yapraklar bir tarafta yeşil, diğer tarafta daha açık renktedir. Sonbaharda sararırlar. Sadece çiçeklerin değil, meyvelerin ve bitkinin kendisinin de çekici olduğu çok güzel bir çalı;
 • kar üzümü. Çalı için diğer isimler kurt üzümü veya kar meyvesidir. Ana dekorasyon, çeşitliliğe bağlı olarak farklı bir gölgeye sahip olabilen meyveler olarak kabul edilir. Pembe, beyaz veya morumsu kırmızı olarak görülebilir. Beyaz kar üzümü, çiçeklerin güzelliğinde farklılık göstermeyen, ancak kar beyazı meyveleri çok çekici görünen özel kışa dayanıklılığıyla övünebilir.

Bu mahsullerin bakımı genellikle iddiasızdır. Bir kez ektikten sonra, bitkinin kök salmayacağından veya sürekli bakıma ihtiyaç duyduğundan endişelenmenize gerek yok.

Not! Bu tür mahsuller, asgari yatırım ve işçilik maliyetleri ile şantiyede güzelliğe değer veren yaz sakinleri için uygundur.

Ülkede gölgede hangi bitkiler ekilebilir?

Gün boyunca gölge veya kısmi gölgenin oluşturulduğu sahadaki yerler genellikle boş kalır. Ve birçok acemi bahçıvan, ülkedeki gölgede ne tür bitkilerin ekilebileceğini şaşırmış durumda. Ama bu sorunun da bir cevabı var. Aşağıda, aynı zamanda çok yıllık, iddiasız olan bahçe için gölge seven çalılar bulunmaktadır:

 • euonymus. Özellikle sonbaharda çok güzel görünüyor. Ateşle yanar gibi, böyle bir çalıdan geçmek imkansızdır;
 • derain. Bu çalı, gölgeli yerler için de uygundur. Sitenin daha iyi görüneceği çitler boyunca dikebilirsiniz;
 • kızamık. Onun açıklaması, düşük büyüyen çeşitlerin ağaçların altına dikilebileceğini ve yeterince yüksek olanların evde iyi görüneceğini söylüyor;

Bahçe için gölgeye dayanıklı çalılar

 • kartopu. Gölgeye dayanıklı çalıların bakımı da iddiasızdır. Sonbaharda çok çekici görünüyor;
 • kar üzümü. Bildiğiniz gibi, meyveleri olgunlaşmaya başladığı dönemde çalı harika görünüyor. Ayrıca gölgede veya kısmi gölgede ekilebilir;
 • magonya.Yaprak dökmeyen bir bitki sadece gölgeye dayanıklı değil, aynı zamanda kışa dayanıklıdır. Buna ek olarak, çalı kuraklıktan iyi kurtulur;
 • yaşlı. İddiasız çok yıllık çalılar hem güneşli bölgelerde hem de gölgeli bir yerde büyüyebilir;
 • haulteria. Yavaş büyüyen çalı, ancak güzelce çiçek açar. 50 yıl büyüyecek.

Haulteria

Gölgeyi seven çalılar, kısmen veya tamamen gölgeli olan alanlarını iyileştirmek isteyenler için mükemmel bir çözümdür. Bu bitkiler, siteyi sadece ilkbaharda, yaz aylarında değil, sonbaharda da dekore etmenize izin verir.

Bahçe, çeşitli çalı bitkilerinin ekildiği çok güzel görünüyor. Çiçeklenme döneminin başlangıcından dona kadar, site çiçeklere gömülecektir. Bir çalı solacak, başka bir süs bitkisinin çiçeklerinin ihtişamıyla memnun etme sırası. Önemli olan doğru türleri ve çeşitleri seçmek ve iyi bakım sağlamaktır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe