Ülkede bir gövde dairesinde bir elma ağacının altına ne ekilebilir

Yazlık yazlık küçükse, bahçıvanın boş alanı yetkin bir şekilde yönetmesi gerekir. Arsalardaki en popüler ağaçlardan biri elma ağacıdır. Ancak tüm bahçıvanlar bir elma ağacının altına ne ekilebileceğini bilmiyor.

Gövde çemberine bitki dikme kuralları

Ağacı diktikten hemen sonra bahçe yatağını gövde dairesinde süslemek daha iyidir. Yabani otları çıkarmak ve üst pansuman eklemek, toprağı asitlik açısından kontrol etmek gerekir. Arttırılırsa toprağa dolomit unu verilir.

Elma ağacı en popüler meyve ağacıdır

1 metrekare başına 0,5 kg eklenir. m.

Bir gövdeye yakın bir daire içinde bir yatak düzenlerken, aşağıdakiler dikkate alınmalıdır:

 • Dikimden önce, kökleri toprağın derinliklerine inmeyecek bir fide seçmeye değer.
 • Toprağın kalitesi, ışık miktarı ve nem miktarı elma çeşidine uygun olmalıdır.
 • Elma ağacının altına başka yenilebilir mahsuller ekmeyi planlıyorsanız, o zaman ağaca zehirli kimyasallar ve gübreler uygulamanıza gerek yoktur, çünkü diğer mahsullerin, örneğin meyve çalılarının kökleri bu maddeleri emecektir.
 • Yatakların 80-90 cm genişliğinde yapılması tavsiye edilir.
 • Bitkiler ağaçtan 15-20 cm uzağa dikilmelidir. Ağacın bir grefti varsa, çalılar 1 m mesafede bulunur.
 • Çalılar, yoğun bir şekilde büyümeyecek ve yaprakları elma toplanmasına engel olmayacak şekilde dikilmelidir.
 • Ağacın alt dalları, çalıların büyümesini engellemeyecek şekilde kesilmelidir.

Not! Çiçek tarhının çapı çok büyükse, gevşetmek, sulamak ve gübrelemek sakıncalı olacaktır.

Bir ağacın tacını ne verir

Ağaç, bitkilere güneş ışınlarından koruyan dağınık bir gölge verir. Aynı zamanda, gövdeye yakın çalılar gerekli miktarda aydınlatmayı alır. Elma ağacının kökleri geniş aralıklıdır. Bu, diğer bitkilerin kök sistemine zarar vermeyecekleri anlamına gelir.

Taç altına dikmek aşağıdaki faydaları sağlar:

 • Bitkiler orta miktarda güneş ışığı ve gölge alır.
 • Köklere daha fazla nem ve diğer besinler verilir.
 • Siteyi süslüyor, çünkü çiçek yatakları gövdeye yakın yetiştirilebilir.

Gövde çemberi bahçe dekorasyonu için kullanılabilir

Gövde çemberi, yazlık yaratıcılık için ek fırsatlar sağlar. Arsa süslemek için harika bir yer olabilir.

Yakınlarda hangi ağaçlar dikilebilir

Elma ağacının yanına ne ekilebileceğini seçerken, bitkilerin uyumluluğunu ve toprağın özelliklerini dikkate almak gerekir. Bu nedenle, deneyimli bahçıvanlar, bir elma ağacının ve bazı sebze veya meyve mahsullerinin yanı sıra çalı ve ağaçların birlikte ekilmesine izin verir:

Elma ağacının yanına şunları yerleştirebilirsiniz:

 • Armut ve erik. Ana kural, elma ağacının yaprakları diğer mahsullerden gelen güneş ışığını engelleyebileceğinden, onları taca çok yakın dikmemektir.
 • Kiraz ve elma ağacı. Elma ağacı iyi büyüyecek, ancak kiraz iyi bir hasat vermeyecektir.
 • Tatlı kiraz, elma meyvelerinin büyümesi ve olgunlaşması üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Bu ağaçlar sadece iyi komşular değil, aynı zamanda ürün rotasyonu kurallarına göre başarılı öncülerdir. Onların yerine elma fidelerinin yetiştirilmesine izin verilir.

Gövde çemberinde çiçeklik

Çiçek bahçesi, gövde alanını dekore etmenin ve bahçeyi dekore etmenin renkli yollarından biridir. Bir elma ağacının etrafındaki bir çiçeklik, aynı türden birkaç veya birçok farklı çeşitten oluşabilir.

Bir elma çiçek ağacının altına ne ekilebilir:

 • Çanlar ve unutma beni olmayanlar yoğun tacın altında çiçek açacak. Gölgeye dayanıklı eğrelti otları da ekilebilir.
 • Taç seyrekse ve ışık iletiyorsa, ağacın altına nasturtium, papatyalar veya hercai menekşe ekilir.
 • Kardelen, muscari, çiğdem, nergis veya erken lale çeşitleri gibi çok yıllık çuha çiçeği yapacaktır.

Çiçek tarhına farklı çiçek türleri ekilebilir

Not! Bazı bahçıvanlar, karıncaları ve diğer böcekleri kovan meyve ağaçlarının altına kırlangıçotu ekerler. Elma ağacının altındaki böyle bir çiçeklik sadece ağacın köklerini korumakla kalmayacak, aynı zamanda siteyi dekore etmeye de yardımcı olacaktır.

Kır çiçekleri

Gövde çemberi ayrıca çayır çiçekleri ile süslenebilir. Bu tür bitkiler için özel fide gerekmez. Yol boyunca veya çayırda kazılabilirler.

Aşağıdaki kır çiçekleri ağacın altında iyi büyür:

 • Solucan otu, yemyeşil dantel salkımına sahip çok yıllık çiçek açan bir bitkidir. Ağacı yaprak bitlerinden ve diğer böceklerden koruyabilir. Üreme için kendi kendine tohumlama yöntemi kullanılır.
 • Beyaz yonca, çimleri yumuşak ve düzenli hale getirir. Elma ağacının çiçeklerini tozlaştıracak arıları çeker.
 • Beyaz hardal aktif olarak bal taşır ve aynı zamanda yeşil gübre işlevlerini yerine getirir.
 • Ev sahibi, elma ağacı için uygun bir arkadaştır. Bu bitki sadece gövde çemberini değil aynı zamanda bahçe arsasını da süslüyor.

Kırlangıçotu da ekebilirsin, ancak gövdeyi dekore etmek önemliyse, dış özelliklerini çabucak kaybedecektir. Bu ot, ağacın köklerini ve meyveleri zararlı böceklerin saldırılarından koruyacaktır.

Not! Vadideki zambaklardan kaçınmaya değer, çünkü kökleri ağacın köklerini yok edebilir ve meyveler çiçek saplarında kaybolur.

Elma ağacının altındaki bahçe bitkileri

Bazı sebze türleri ve meyveler ağacın altında iyi büyür. Büyüyen yeşillikler de caizdir. Bu tür ekimlerden elde edilen bazı mahsuller, faydalı niteliklerini geliştirir.

Elma ağacının yanına dikebilirsiniz:

 • Salatalıklar. Taç iyi biçimlendirilmişse gövdeden bir metre uzağa yerleştirilirler ve alt kısımdaki dallar yerden oldukça uzaktadır. Toprağa gübre eklenmesi tavsiye edilir. Elma ağacı yaprakları salatalıkları sudan ve buna bağlı mantar hastalıklarından koruyacaktır. Salatalık bıyıkları gövdeye yapışır ve salatalıklar daha hızlı olgunlaşır.
 • Elma ağacının gövdesi uzun süre güneşte kaldığında kabak ve balkabağı ekilebilir.
 • Domates. Domates kokusu, sapı ve diğer zararlıları elma ağacının gövdesinden uzaklaştırır, ancak korunmasız toprağa dikkat etmelisiniz.

Elma ağacının altındaki laleler çok etkileyici görünüyor

Bahçıvanlar, ilk yıl için gövde dairesine her türlü çiçek veya çalı dikmeyi tavsiye eder. Bununla birlikte, yetiştirme sürecinde durumlarını değerlendirmek gerekir. Kabul edilebilir ürünler yalnızca ampirik olarak hesaplanabilir.

Bir elma ağacının altına hangi meyveler ekilebilir

Gövde dairesinde sebzelere ek olarak çeşitli meyveler de ekebilirsiniz. Gölgeyi seven çeşitleri tercih etmek daha iyidir. Kök sistemlerinin karışmaması için gövdeden önemli bir mesafeye dikilmelidirler.

Dikilebilecek çilek türleri:

 • Çilekler ve çilekler. Elma ağacının gövdesi altında bir bıyık ağı verecek yabani çeşitleri seçmek daha iyidir. Meyveleri çürümekten korumak için çalıların arasına sarımsak ekilmelidir. Çilek yerine bahçıvanlar bazen Hint dusheney ekerler. Gerçek bir meyveye benziyor ama meyveleri sarı ve yenmemesi gerekiyor.
 • Frenk üzümü. Çalı hem yayılan hem de düzgün bir taç içerebilir. Boyu 150 cm'ye ulaşır Gölgeli bölgede iyi büyür. Çalı gövdeden 2 m mesafede dikilmelidir. Bu, köklerin düzgün bir şekilde büyümesine ve ışığın daha serbestçe nüfuz etmesine izin verecektir. Frenk üzümü tepesinin zamanında kesilmesi ve gerekli pansuman yapılması önemlidir. Gübreler, geniş bir etki yelpazesi ile klasik olarak seçilmiştir. Kuş üzümü kırmızı veya siyah olabilir, ancak yan yana yerleştirilmeleri tavsiye edilmez.
 • Ardıç, yaprak dökmeyen iğne yapraklı bir bitkidir. 3 m yüksekliğe kadar büyür. Çalı çok fazla güneş ışığına ihtiyaç duyar.Doğru şekilde dikildiğinde ardıç, yaygın meyve ağacı hastalıklarına karşı koruma sağlayabilir.
 • Ahududu. Ahududu kökleri yere yakın olduğundan meyvenin çok fazla suya ve diğer besin maddelerine ihtiyacı vardır. Bir elma ağacının altına ekilen ahududu, ağacı çeşitli sorunlardan, örneğin böceklerin saldırılarından koruyacaktır. Çalı en iyi gövdenin güney tarafına yerleştirilir. Ahududu çok fazla nem tükettiği için sık sık sulanmalıdır.

Gövde dairesine çeşitli meyve bitkileri ekilebilir

Not! Çalı ve ağaç dikerken, elma ağacının köklerinin çok fazla alan kapladığı unutulmamalıdır. Toprağı kazarken onlara zarar vermemek önemlidir.

Bir elma ağacının altında ne yetiştirilemez

Elma ağacı komşulara toleranslı olsa da, yanına bazı mahsuller koymamak daha iyidir. Aşağıdaki gibi mahsullerin ekilmesi tavsiye edilmez:

 • Nane, adaçayı, maydanoz. Baharatlı mahsuller ağaç köklerine zarar verebilir. Bu nokta, bir elma ağacının altına nane dikmenin mümkün olup olmadığını bilmeyenler için önemlidir.
 • Kuş kirazı ve üvez - bu çalılar tehlikeli böceklerini cam ve üvez güvesi gibi elma ağacına aktarabilir. Ağacın yapraklarını ve meyvelerini yok ederler.
 • Bazı sebze türleri - lahana, patates, havuç.

Zararlı mahsullerin listesi o kadar uzun değil. Bir elma ağacının büyümesi için topraktan tüketeceği çok fazla besine ihtiyacı vardır. Bu nedenle, bu ağacın yanında kaprisli ve talepkar bahçe bitkileri yetiştirmemelisiniz.

Dacha, yaz tatillerinin ana yeridir. Birçok bahçıvan için, yalnızca arazinin onlara ne verdiği değil, aynı zamanda bir bütün olarak bahçenin görünümü de önemlidir. Bunun için çoğu meyve ağaçlarının gövdelerinin altında ev yapımı seralar ve çiçek tarhları düzenler. Elma ağacı, çeşitli kültür ve çiçek türlerini kabul eder. Bir ağaç gövdesi dairesi yapmak sadece ağacı beslemeye değil, aynı zamanda içine ekilen bitkileri de desteklemeye yardımcı olacaktır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe