Armut yapraklarındaki siyah noktalar: nedenleri ve kanıtlanmış tedavileri

Bu ağacın meyveleri, insan vücudu için faydalı nitelikleriyle ünlüdür. Tanrıların armağanları ile eşit olmalarına şaşmamalı. Yaşlanmayı geciktirici ve onarıcı niteliklere sahip farklı gruplardan birçok vitamin içerirler. Sadece taze değil kurutulmuş olarak da tüketilebilirler. Bununla birlikte, gelecekteki hasadın tatlı beklentisi, bir armut yapraklarında siyah noktalar göründüğünde bir rahatsızlığı gölgede bırakabilir. Bu hem doğal olarak hem de bir tür mantarın etkisi altında olabilir.

Sorunun doğal doğası

Ağaçlardaki yaprakların kararmasını fark eden bazı bahçıvanlar, hasatın artık olmayacağına inanıyor, çünkü onlara göre bu meyveler yiyecek için uygun değil. Bu, bir tür hastalığın belirtisi olarak kabul edilir.

Armut yapraklarında siyah noktalar

Bu kısmen doğrudur, ancak her zaman siyah yapraklar meyve mahsulünün enfeksiyon kaptığını tam olarak göstermez. Bazı doğal faktörler de benzer değişikliklere yol açar.

Yararlı mikro besinlerin eksikliği

Böyle bir problemle yapraklar uçlardan başlayarak sararır ve sonra koyulaşır. Bu genellikle çok az kalsiyum alımından kaynaklanır. Koyu yapraklar daha sonra kahverengiye döner ve sonra siyaha döner ve kurur. Ağacın görüntüsü acı verici hale gelir.

Not! Bu maddeye dayalı kalsiyum nitrat veya diğer gübre, besin kaybını telafi edecektir.

Armut için gerekli olan bileşiklerle doldurulmuş karmaşık ürünler sayesinde mikro besin eksiklikleriyle savaşabilirsiniz. Yapraklar sadece kararmaya değil, aynı zamanda kıvrılmaya başlarsa, bu bor açlığını gösteren doğrudan bir işarettir. Durum yalnızca ağacın karmaşık bir mineral preparatı ile beslenmesiyle düzeltilebilir. Ağaca bor, kalsiyum ve diğer gerekli eser elementleri sağlayacaktır.

Sıcaklık

Ağaçların üzerindeki yapraklar da aşırı kuru hava nedeniyle kararabilir ve bu genellikle hava dışarıda sıcak olduğunda meydana gelir. Sonuç olarak, hayat veren nemi ve faydalı eser elementleri kaybederler. Kaybı telafi etmek önemlidir, aksi takdirde ağaçların tacı mor veya kahverengi lekelerle kaplanacak ve sonra tamamen siyaha dönüp parçalanmaya başlayacaktır.

Bu durumda gün içerisinde güneş ışığının en çok düştüğü yerde siyahlık ortaya çıkacaktır. En kötüsünden kaçınmak için ağaçların yapraklarını düzenli olarak sulamalı ve püskürtmelisiniz.

Haşere saldırıları başka bir endişe nedenidir

Bir armutun yaprakları yalnızca uygunsuz bakım veya başka herhangi bir doğal faktör nedeniyle kararmakla kalmaz, bütün bir haşere ordusu buna katkıda bulunur. Meyve ağaçlarını korumak için zamanında uygun önlemler alınmalıdır. Mücadeleyi geciktirirseniz, çok az şeyle yetinerek iyi bir hasadı kaybedebilirsiniz.

Armut bal özü veya yaygın yaprak böceği

Bu haşere, farklı renk tonları ile verilir:

 • benekli;
 • Sarı;
 • kırmızı.

Böceklerin boyutları küçük - 3 mm içinde, artık yok.

Bu çeşitlerden herhangi biri, meyve mahsulü için ciddi bir tehlike oluşturmaktadır. Kış için yetişkinler kabuğa veya hasarlı dallara tırmanırlar.İlkbaharda dişiler larvaları yumurtadan çıkarmak ve yavrular geliştirmek için yumurtlarlar.

Ek Bilgiler. Hayati aktivitesi ile haşere, onarılamaz hasara neden olur - yapraklar yapışkan, yapışkan bir çiçekle kaplanır. Ve bu, isli bir mantarın gelişmesi için uygun bir ortamdır.

Daha sonra yapraklarda sarı bir nokta belirir ve düşer. Meyvelerle birlikte tomurcukların kendileri de böyle bir talihsizlikten muzdariptir.

Parazit kontrol yöntemleri

Zararlı böceklerden kurtulmanın etkili bir yolu, mevsim başında yapılması gereken ağaçlara ilaçlama yapmaktır. Şu anda, daha yeni ısınmaya başlıyor. Güneşli ve sakin bir gün seçmek gerekiyor. Etkili tedavi hazırlıkları:

 • Fastak;
 • Dimilin;
 • Aktara;
 • Sherpa.

Püskürtme birkaç aşamaya bölünmelidir. İlki, yetişkinlerden kurtulmanıza izin verir. İkinci kez, tedavi larvaları yok eder ve bunun çiçeklenmeden önce yapılması tavsiye edilir. Üçüncü ilaçlama çiçek açtıktan sonra gerçekleşir ve kalan larvaları ağaçtan tamamen uzaklaştırır.

Armut bakır istilasının sonuçları

Sabun-gazyağı emülsiyonu, armut yaprağı böcekleriyle mücadelede etkili bir araç olarak başarıyla kullanılmaktadır. Gazyağı, su ve çamaşır sabunu ile karıştırılır. Armut ağaçlarının, haşerelerin kışlama yerlerinden çıktığı ilkbaharda işlenmesi gerekir.

Armut Safra Akarı Saldırısı

Görünüşe göre, bu böcek daha çok minyatür bir örümceğe benziyor - iki çift bacaklı uzun bir gövde. Parazitin çapı 0,2 mm'yi geçmez. Ancak, bu tür küçültülmüş "boyutlara" rağmen, bundan kaynaklanan zarar çok daha büyüktür. Diyetinde, armuttaki siyah noktaların görünümünü ve yapraklardaki kurumayı tehdit eden bitki özü bulunur.

Kış için böcek genç kabuğun altına tırmanmayı tercih eder ve ilkbaharda ısındığında barınağı terk ederek yaprakların alt kısmına yerleşir. Sezon sonuna kadar orada kalır. Herhangi bir işlem yapılmazsa, risk altında olan tek bir ağaç değil, tüm bahçedir.

Tehlikeli bir parazitten kurtulmak

Ağaçlara akarisit preparatları püskürtmek keneden kurtulmaya yardımcı olur. Geleneksel böcek öldürücüler kenelere karşı güçsüzdür. Kullanılması önerilen araçlar:

 • Karar;
 • Inta-Vir;
 • Keltan;
 • Karbofos.

Not! Araknid haşere popülasyonunu 1 tablo oranında Decis veya Intavir yardımı ile azaltmak mümkündür. 10 litre su. Elde edilen çözelti ağaçlara püskürtülür.

Armut mahsulünün işlenmesi her 10 günde bir iki veya üç aşamada yapılmalıdır.

Patolojik nedenler

Armut ağaçlarının yapraklarında siyah noktaların ortaya çıkmasının eşit derecede rahatsız edici başka nedenleri de vardır. Armut dahil birçok meyve bitkisini etkileyen en yaygın bulaşıcı hastalıklardan birkaçı vardır.

Bakteriyel yanık

Kural olarak genç ağaçlar tehdit altındadır. Tedaviyi görmezden gelmek 3-4 yıl içinde ölümüne yol açabilir. Bu hastalık en sık yaz başında (Haziran) ortaya çıkar. Ek olarak, çevredeki bitki örtüsünün kirlenme riski çok yüksektir.

Armutta bakteri yanması

Etken ajan, enterobacteriaceae grubuna ait bir bakteridir. Genellikle, ateş yanıklığının yayılması, böcekleri, haşereleri ve kuşları tozlaştırarak kolaylaştırılır. Ve dışarıda yağmurlu hava ve çok fazla rutubet olduğunda, bu bakteri gelişimi için tam bir alan.

Bir enfeksiyonun tedavi edilmesi

Bakteriyel yanığı önlemek, etkilenen ağaçları daha sonra tedavi etmekten daha kolaydır. Bu nedenle önleyici tedbirler önce gelir. Her şeyden önce, yabani otlardan kurtulmak, yabani otlardan kurtulmak gerekir. Sonuçta, içinde her zaman enfeksiyonu yayacak zararlılar olacaktır.

Enfeksiyon gelişmeye başladığında, kullanılması tavsiye edilir:

 • Tetrasiklin;
 • Ofloxacin;
 • Streptomisin;
 • Fitosporin.

Armut üzerindeki yapraklar siyaha döndüğünde, aşırı dozda ilacı önlemek için talimatlardaki talimatlara uymak önemlidir.Etkilenen tüm alanların tedavi edilmesi gerekir. Bu, tedavinin etkinliğini artıracak kuru ve sakin havalarda yapılmalıdır. Bakır içeren müstahzarların kullanılması da tavsiye edilir.

Not! Yangın yanıklığına neden olan ajanlar, + 25 ° C'lik bir ortam sıcaklığında aktiftir.

Bazı bahçıvanlar kireç ve bakır sülfat kombinasyonu kullanır. Burada çok fazla solüsyon konsantrasyonundan kaçınmak da önemlidir, aksi takdirde yapraklar yanacaktır.

Koyulaşmış üst kısımlar kesilmeli ve ardından yandığından emin olun. Tedavi süresi boyunca beslenme kesinlikle yasaktır. Bu, sulama için geçerli değildir, asıl mesele, ağaçlarda nem eksikliğini önlemek için düzenli olarak ve sıcak havalarda biraz daha sık yapılmasıdır.

Enfeksiyonun ilerlemesiyle, tedavi artık olumlu sonuçlar vermediğinde, etkilenen ağaç sökülür ve yakılır. Bundan sonra, kullanılan tüm aletler bir karbolik asit veya formalin çözeltisi ile sterilize edilmelidir.

Kabuk

Kesilmemiş hasarlı ağaç sürgünleri ve düşen yapraklarda kışı geçiren böcekler tarafından yayılan bulaşıcı bir hastalık. Bu rahatsızlık aynı zamanda yaygın bir olaydır. Başlangıçta yapraklarda siyah noktalar belirir, ancak patojen (mantar) aktif olduğu için tek bir noktada birleşirler. Aynı zamanda, etkilenen yapraklar sadece renk değiştirmez, aynı zamanda deforme olur ve kurur. Siyah noktalara ek olarak küf gibi görünen bir plak vardır.

Uyuz, mantar kökenli bir enfeksiyondur

Mantar en çok yüksek nem koşullarında aktiftir. Genellikle kuru ve sıcak havalarda ortaya çıkmasına rağmen, ancak yalnızca çok fazla çiy varsa. Enfeksiyon çok tehlikelidir ve yıldırım hızıyla yayılır, bu nedenle salgına ulaşma riski yüksektir.

İlk uyarı işaretleri, meyve tomurcukları açıldıktan sonra ortaya çıkar. İhmal edilen aşama ağaç kabuğunu etkiler ve gölgesini koyulaştırır. Daha sonra üzerinde siyah lekelerin de görülebildiği meyveler etkilenir. Bahçe kültürünü tam olarak tomurcuk kırıldığı zaman işlemeye başlamak gerekir.

Tedavi faaliyetleri

Enfeksiyon hala gelişimin ilk aşamasındaysa, Bordo sıvısı ile püskürtmek iyi bir sonuç verir. Sadece ilaç 14 gün etki eder, bu nedenle tedavi bir kez değil birkaç kez yapılmalıdır. Tedaviye ek olarak, böyle bir sıvı da önleyici amaçlar için kullanılır ve işlemin kendisi tomurcuk kırılmadan önce yapılmalıdır.

Önemli! Patojen sporlar içeren düşen yapraklar kompostlanamaz. En az 2 yıl çürümeye bırakılmalıdır! Bu süre zarfında mantar ölecek ve daha sonra patoloji tekrar görünmeyecektir.

Bir armutun yaprakları kararırsa ve hastalık ilerleyici bir aşamaya geçerse, yardımcı olurlar:

 • Horus;
 • Flaş;
 • Hız

Listelenen mantar ilaçlarının etki süresi 20 ila 30 gün arasında değişmektedir. Kompozisyonlar yağmurlarla yıkanmaz. Tedavi kursu, yaprak beslemesinin girişiyle birleştirilmelidir:

 • potasyum tuzu -% 5-10;
 • amonyum nitrat -% 10;
 • potasyum klorür -% 3-10;
 • amonyum sülfat (amonyum sülfat) -% 10.

Hepsini değil, listelenen araçlardan yalnızca birini kullanmanız gerekir. Her sonbaharda, sadece ağaç gövdelerinin yanında değil, aynı zamanda tüm siteden düşen yaprakların çıkarılması önerilir. Ayıklama da düzenli olarak yapılmalıdır, bu daha fazla fayda sağlayacaktır. Enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önlemek için mantardan etkilenen taç kesilmelidir.

Önleme tedbirleri

Hasadı kaybetmemek ve ağaçları sağlıklı tutmak için önceden önlem alınmalıdır.

Haşere kontrolü için faydalı böcek

Tehlikeli bir enfeksiyona karşı basit ama etkili eylemler:

 • Düzenli olarak üst pansuman uygulayın - sağlıklı ağaçların güçlü ve kalıcı bir bağışıklığı vardır. Ancak bazı ilaçları kullanırken kullanımları ertelenmelidir.
 • Ağaçlara her ilkbahar ve sonbaharda böcek ilacı uygulayın.
 • Çeşitli bulaşıcı patojenlere dirençli çeşitler ve melezler lehine bir seçim yapın.
 • Yabani otları kontrol etmek ve gerekirse çıkarmak - burada düzenlilik de önemlidir.
 • Eski ve etkilenen sürgünleri düzenli olarak budayın.
 • Her mevsimin başında ve sonunda kazı yapmayı alışkanlık haline getirin.
 • Etkili haşere kontrolü için faydalı böceklerle - karınca aslanları, uğur böcekleri - arkadaş olun.
 • Kök bölgesinin kurumasını ve su basmasını önleyin.
 • Bahçe aletlerini kullandıktan sonra borik asit ile dezenfekte edin.
 • Kabuğu dış etkenlerden korumak için kireçle badanalı ağaç gövdeleri.

Tüm bu basit manipülasyonların yapılması, bahçeyi enfeksiyon ve haşere saldırılarından koruyacaktır. Armut ağaçları da bahçıvana bir minnettarlık göstergesi olarak zengin bir hasat verir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe