Amorphophallus nasıl yetiştirilir - evde bir çiçek

Amorphophallus, en ilginç ve sıradışı renklerden biridir. Doğal ortamında kadavra çiçeği denir. Yapay koşullarda yetiştirilen belirli çeşitleri var.

Görünüm tarihinden

Dünyanın en büyük çiçeği olan amorphophallus'u iç mekan çiçeği olarak yetiştirme fikrini ilk kimin ortaya attığı kesin olarak bilinmemektedir. Bugün birçok amatör yapay koşullarda yetiştiriyor. Birçoğu, bu eşsiz bitkinin yaydığı kokudan korkuyor.

Amorphophallus, herkese çarpan dev bir çiçektir

Hoş olmayan kokunun sadece çiçeğe dokunduğunuzda ortaya çıktığı unutulmamalıdır.

Nasıl görünüyor

Evlerine bir amorfofallus çiçeği dikmeye cesaret eden çok az insan var. Bu muhtemelen, yaşam alanlarında çürüyen etin "aromasından" çok az insanın ilgisini çekmesinden kaynaklanmaktadır. Koku nedeniyle, amorphophallus nadiren bir houseplant olarak yetiştirilir.

Çiçek, Aroid ailesine aittir, ancak çoğu kişi yanlışlıkla bunun özel bir zambak türü olduğuna inanmaktadır.

İlginç. Diğer bitkilerin çoğunun aksine, amorphophallus palmiyesi uyku dönemlerine sahip değildir.

Çiçeğin adı "şekilsiz yavru" olarak çevrilir. Ayrıca bir adı daha var - bir yılan hurması veya bir yılan ağacı. Çiçeğini, gövdesi ile sürüngen derisinin benzerliğinden almıştır.

Aynı zamanda, çiçek tam olarak bir çiçek değil, çok sayıda lekeyle kaplı orijinal şeklin tek bir yaprağıdır. Belirli bitki çeşidine bağlı olarak şekli önemli ölçüde değişebilen kulağı çevreler.

Ortak türler

Dev çiçeğin birçok çeşidi vardır. Ana olanlar aşağıdakileri içerir.

Amorphophallus titanic

Amorphophallus titanum (amorphophallus titanum) oldukça uzun ve çok büyük bir çiçektir. Biraz patatese benzeyen yumru kökü, ağırlıkça 20 kg'a ulaşabilir. Bu bitki türünün kulağı iki metre yüksekliğe kadar büyüyebilir ve bordo etli bir salkımına sahiptir.

Çiçek yetiştiricileri arasında amorphophallus Titanium oldukça yaygın bir türdür, ancak bitki çok büyük olduğu için evde tutmak işe yaramayacaktır.

Meraklı. Amorphophallus titanic hakkında birçok ilginç gerçek var. Örneğin Asya ülkelerinde bu kokuşmuş bitki yemek için kullanılıyor. Çoğunlukla çorbaya eklemek için kullanılır. Yumrular erişte için un yapmak için kullanılır. Bu bakımdan birçok Asya ülkesinde buna fil ekmeği denir.

Amorphophallus Konyak

Çiçek amorphophallus konjac, aksi takdirde amorphophallus pion-yapraklı olarak adlandırılır. Nispeten mütevazı bir boyuta, düzleştirilmiş yumrulara sahiptir. İkincisi yaklaşık 20 cm çapındadır, pedinkülün uzunluğu yaklaşık 60 cm, koçanı 50 cm'dir Çiçeklenme menekşe-bordo bir renk tonuna sahiptir.

Konyak çeşidinin daha kompakt boyutları vardır.

Amorphophallus soğanlı

Soğanlı veya soğanlı amorfofallus, özellikle kompakt boyutta olduğundan, bir ev bitkisinin rolü için en uygun olanıdır. Yetişkin çiçeğin uzunluğu yarım metreye kadar büyümeye devam ediyor. Bu tür, soluk pembe bir renk ve 30 cm'den yüksek olmayan bir çiçeklenme ile karakterizedir.

Amorphophallus Rivera

Ev bitkisi olarak yetiştirilebilecek bir diğer çeşit ise Rivera'dır. 1 metreye kadar büyür. Ancak bu amorfofallus çiçeği, evde ekildiğinde çok daha sık çiçek açar. Gerçek asla meyve vermez.

Bakım özellikleri

Diğer bitkiler gibi, kapalı yılan ağacı da biraz bakım gerektirir.

Sıcaklık

Yaz aylarında çiçek oda sıcaklığında harika hissedecek. Kışın bitkinin +10 ile +13 derece arasında serin tutulması tavsiye edilir.

Aydınlatma

Dünyanın en büyük çiçeği olan amorphophallus'un iyi aydınlatmaya ihtiyacı var. Işık hatasız yayılmalıdır.

Sulama

Yoğun büyüme döneminde, amorfofallus oldukça bol sulama gerektirir. Bu durumda yumru köklere su girmesine izin vermeyin. Yapraklar sararmaya ve sönmeye başladıktan sonra sulama sayısının azaltılması gerekir.

Püskürtme

Bitki periyodik ilaçlama gerektirir. Haftada en az bir kez yapılmalıdır.

Nem

Amorphophallus higrofildir. Bir bitki yetiştirirken, bu faktör mutlaka dikkate alınmalıdır. Düşük nem, bir mahsulün çiçeklenmeyi bırakmasının ana nedenidir.

Astarlama

Dikim için toprak nötr olmalı veya zayıf bir alkali reaksiyona sahip olmalıdır. Toprak karışımını aşağıdaki bileşenlerden kendiniz hazırlayabilirsiniz:

 • kum;
 • turba;
 • yaprak diyarı:
 • çim arazi;
 • humus.

Çoğu zaman, bu konuda tutkulu olan insanlar bir çiçeğin yetiştirilmesiyle meşgul olurlar.

Yukarıdakilere ek olarak, az miktarda çam kabuğu veya odun kömürü eklemeniz önerilir.

Üst giyim

Çiçeği beslemeye ancak yapraklar tamamen açıldıktan sonra başlamalısınız. Bunu daha önce yaparsanız, gübreleme işe yaramayacaktır - çiçek basitçe besinleri emmeyecektir. Yüksek fosfor içerikli formülasyonlar yemlemeye uygundur. Mineral gübrelerin uygulanması organik olanlarla değiştirilmelidir.

Ne zaman ve nasıl çiçek açar

Amorphophallus, özellikle çiçekleri için değer verilen harika bir bitkidir.

Çiçek türleri

Yılan palmiyesinin çiçekleri, periant içermeyen monokülerdir. Erkek ve dişi olarak ayrılırlar.

Çiçek şekli

Çiçeklenme oval veya uzatılmış (çeşide bağlı olarak) kulak ve kapağa sahiptir. İkincisi ya düşüyor ya da düşmüyor, bir tüp ve bir plakaya bölünüyor. Tüp, silindirik veya çan şeklindedir, içi düz veya olukludur. Kapak plakası, alınan belirli bitki çeşidine bağlı olarak farklı görünebilir.

Çiçeklenme dönemi

Çiçeklenme döneminden bahsetmezseniz kültürün tam bir açıklaması tamamlanmayacaktır.

Evde, amorphophallus üç yıl arayla yaz aylarında bir ila iki ay çiçek açar. Çiçek bir hafta açık kalır. Çiçeklenme bitkiden çok fazla enerji alır. Tamamlandıktan sonra, yeraltı yumrularının bile boyutu önemli ölçüde küçülür.

Önemli! Genç bitkiler beş yaşından itibaren çiçek açmaya başlar.

Çiçek bakımında değişiklikler

Çiçeklenme döneminde bir palmiye ağacının bakımı diğer günlerdeki ile aynıdır. Bu harika çiçeğe dokunmayın. Aksi takdirde, bir sonraki an dayanılmaz koku yüzünden ağlamanız gerekecek. Çiçeğin yapısı, dokunulduğunda bitki ısısının +40 dereceye kadar anlık olarak artmasına neden olacak şekildedir. Kokuda ciddi bir artışa neden olan sıcaklıktır.

Yetiştirme özellikleri

Amorfofallusun çoğalması çeşitli şekillerde mümkündür.

Çimlenen tohumlar

Palmiye ağaçları nadiren tohumlardan yetiştirilir, çünkü bu çok zahmetli ve uzun ömürlü bir süreçtir. Ve bitki beş yıldan daha erken çiçek açamayacak. Hala böyle bir arzu ortaya çıkarsa, tohumları çimlendirmek için adım adım bir tarif şuna benzer bir şeye benzeyecektir:

 1. Tohumları birkaç gün bekletin.
 2. Bahçe toprağı, turba ve vermiküliti karıştırın.
 3. Tohumları 7 ila 12 mm derinliğe kadar toprak karışımına yerleştirin.
 4. Çekirdekli kabı sıcak ve iyi aydınlatılmış bir yere koyun.

Fidanların ortalama on gün içinde olması beklenir, bir hafta sonra fidanların ilk yaprağı vermesi beklenir.

Soğanlı çeşitlilik genellikle yapay koşullarda yetiştirilir.

Filizlenen filizleri ayrı kaplara nakletmek için acele etmemelisiniz, çoğu büyüdükçe ölecektir.

Köklendirme kesimler

Bitki köklendirme kesimleri ile çoğaltılmaz.

Ampulün bölünmesi

Üzerinde birkaç tomurcuk bulunan yetişkin bir ampul parçalara ayrılmıştır. İşlem, tomurcuklarda küçük sürgünler göründükten sonra erken ilkbaharda yapılmalıdır. Böbrek hasarını önlemek için kesiler çok dikkatli yapılmalıdır. Kesilen yerler ezilmiş odun kömürü ile işlenmeli, yumruların kendileri havada biraz kurutulmalıdır. Yaklaşık bir gün sonra dikim materyali toprağa yerleştirilebilir.

Büyüyen sorunlar

Başka herhangi bir bitkinin yetiştirilmesinde olduğu gibi, amorfofallusla ilgilenirken bazı zorluklar ortaya çıkabilir.

Çiçeğin boyutu inanılmaz

Hastalıklar

Bitki bilinen hemen hemen tüm hastalıklara dayanıklıdır. Ortaya çıkabilecek tek sorun ampul çürümesidir. Genellikle aşırı sulama ile kışkırtır.

Zararlılar

Zararlılar ayrıca palmiye ağacına önemli zarar veremez. Genç yapraklarda sadece ara sıra bir örümcek akarı veya yaprak biti görünebilir, bu da böcek öldürücüler yardımıyla kurtulmak zor olmayacaktır.

Diğer problemler

Bu muhteşem palmiyenin yetiştirilmesiyle karşılaşılabilecek bir başka sorun da yaprakları kurutmaktır. Bu genellikle sulama veya ışık eksikliğini gösterir.

İlginç gerçekler

 1. Amorphophallus'a bazen Voodoo zambağı denir.
 2. Dayanılmaz koku nedeniyle, insanlar evlerinin yakınında büyürse bitkiyi vahşi yaşamda aktif olarak yok ederler.
 3. Çiçeklenme döneminde evde yetiştirildiğinde, palmiye genellikle dışarıda alınır. Onunla aynı odada olmak mümkün değil.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe