Evde bir orkide tutmak mümkün mü: neden iyi veya kötü olduğuna dair seçenekler

Orkide, birçok işaret ve batıl inancın ilişkilendirildiği en güzel ve gizemli bitkilerden biridir. Birçoğu tamamen temelsizdir. Bununla birlikte, bazı tavsiyelere uyulmalıdır. Bazen bu çiçekleri evde tutmak, zararlı olabileceği için saklamaya değmez. Orkide poleninin sağlığı ve refahı olumsuz yönde etkileyebilecek güçlü maddeler içerdiği bilinmektedir.

Orkidelerin olumlu ve olumsuz etkileri

Evde bir orkide tutmanın mümkün olup olmadığını herkes bilmiyor. Birçoğu, Phalaenopsis'in ve diğer orkide türlerinin güçlü bir enerjiye sahip olduğunu ve vampir gibi davranarak bir insandan canlılık "emdiğini" duymuştur. Ancak bu hipotez bilim tarafından test edilmemiştir. Aksine, biyologlar ve doktorlar bir çiçeğin tıbbi özelliklerini uzun zamandır biliyorlar. Bitkinin çeşitli yerlerinden gelen tentürler, kaynatma maddeleri ve diğer ilaçların karmaşık bir terapötik etkisi vardır:

 • Tonik;
 • Uyarıcı;
 • Antienflamatuvar;
 • Heyecan verici.

Orkide - gizemli ve sıradışı bir çiçek

Phalaenopsis, dairedeki havayı temizler ve samimi ve romantik bir atmosfer yaratır. Bu, iç mekanı "tazelemek" ve ona egzotik bir hava katmak için harika bir yoldur. Kışın evin güneyinden bir parça neşelenmeye yardımcı olacak ve parlak renkler sonbahar mavileri ve uykusuzlukla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Bitki halk hekimliğinde aktif olarak kullanılmaktadır.

Bir erkek üzerindeki etkisi

Erkekler genellikle yatak odasında (oturma odası, çocuk odası) bir orkide tutmanın mümkün olup olmadığını düşünürler. Bunun doğrudan kontrendikasyonları yoktur. Bununla birlikte, bir erkek bronşiyal astımdan muzdaripse veya alerjiye yatkınsa, evde egzotik bir bitkiyi unutmak daha iyidir. Çiçeğin erkek ruhu üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Halk hekimliğinde, phalaenopsis köklerinin infüzyonu geleneksel olarak iktidarsızlığı tedavi etmek ve yaşa bağlı hastalıkları ve genital bölgedeki bozuklukları önlemek için kullanılmıştır. Bu tür iyileştirici özelliklerin nedeni köklerde bulunan tonik maddelerdedir. Bununla birlikte, çiçekçilerden satın alınan bitkilerin çoğu aslında yapaydır (genetiği değiştirilmiş), bu nedenle onları tıbbi amaçlarla kullanmanın bir anlamı yoktur. En iyi ihtimalle, hiçbir etkisi olmayacak, en kötü ihtimalle zehirlenebilirsiniz.

Doktorlar, bitki parçalarının tentürünün erkek sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu söylüyor.

Bir kadın üzerindeki etkisi

Kızlar genellikle bir apartman dairesindeki bir orkidenin iyi mi yoksa kötü mü olduğundan şüphe ederler. Bu bitkide kadınlar için kötü veya zararlı hiçbir şey yoktur. Ancak uzmanlar, ofiste tutmayı önermiyor. Büyük, parlak çiçekler dikkat dağıtabilir ve işe odaklanmayı zorlaştırabilir. Ayrıca, evde küçük çocuklar varsa, kadınlar Phalaenopsis yetiştirmemelidir - bu genellikle alerjiye neden olur. Hamilelik meydana geldiğinde, keskin kokulu çeşitler daireden çıkarılmalıdır - şu anda kadınlarda koku duyusu şiddetlenir ve herhangi bir güçlü aroma toksikoza neden olabilir.

Çiçeğin güçlü bir enerjisi vardır ve doğada yumuşak olan kadınlar için uygun değildir.

İlginç. Eski zamanlarda, birçok insan orkideyi geleneksel bir "dişi" çiçek olarak görüyordu. Evlenmemiş kızlar, çiçeklerinin mutluluk, müreffeh bir evlilik ve rahat bir aile hayatı getirdiğine inanıyordu. Bu bitki hala düğünler, doğum günleri, yıldönümleri için güzel bayanlara sunulmaktadır.

Bir orkidenin yararları ve zararları

"Evdeki orkideler kötü veya iyidir" sorusuna kesin olarak cevap vermek zordur. Herkesin bu bitki ile kendi dernekleri var. En yaygın türü olan Phalaenopsis, zararlı ve zehirli maddeler içermez. Bununla birlikte, polen güçlü bir uyarıcı etkiye sahip bileşenler içerir, bunlar şunlara neden olabilir:

 • Kaygı;
 • Kaygı;
 • Kronik uykusuzluk;
 • Çocuklarda hiperaktivite.

Pratikte bitkinin ana kısımlarında bu maddelerin konsantrasyonu ihmal edilebilir düzeydedir. Bu nedenle, sinir sistemini gerçekten ciddi şekilde etkilemeleri için, bir kişinin birkaç yıl boyunca sürekli orkidelerle dolu bir odada olması gerekir. Bir çiçekten zarar gelmez.

Yemek pişirmeyi seven kadınlar, Phalaenopsis'in Güneydoğu Asya ülkelerinin mutfağında aktif olarak kullanıldığını bilirler. Şunları hazırlamak için kullanılır:

 • Soslar;
 • Baharat;
 • Pirinç sosu;
 • Tatlılar.

Çiçekler hamurda pişirilir ve kekleri süslemek için kullanılır. Ancak ısıl işlemden sonra faydalı maddeler ve vitaminler tamamen buharlaşır. Bitkinin kurutulmuş kısımları, lezzet katmak için yeşil ve siyah çaylara eklenir. Bazı çeşitler parfüm yapımında kullanılır.

Phalaenopsis, eski çağlardan beri "seçkinler için bir bitki" olarak kabul edildi. İnsanlar, yalnızca en yetenekli - yaratıcı olağanüstü kişiliklerin - onu büyütme hakkına sahip olduğuna inanıyordu. Orkide çiçeği, bir kadının doğaüstü güzelliğini vurgulayan güzel bir bayan için en iyi hediye olarak kabul edildi. Phalaenopsis'e karşı bu saygılı tutum, birçok kültürde günümüze kadar gelmiştir.

Tıpta, Phalaenopsis'e karşı bireysel hoşgörüsüzlük vakaları olmuştur. Orkidenin büyüdüğü apartmanda uzun süre kaldıktan sonra mide bulantısı, baş ağrısı ve kalp çarpıntısı oluşabilir. Başka bir odaya gittiğinizde, rahatsız edici semptomlar neredeyse anında kaybolur. Büyük olasılıkla, ana neden polende bulunan güçlü maddelerdir. Ancak bu tür bir hoşgörüsüzlük nadirdir.

Bazı ülkelerde Phalaenopsis'i "insanlaştırma" geleneği vardır. İnsanlar inanıyor: Bir orkideye doğru bakarsanız, dikkatlice büyürseniz ve sürekli olarak ona uygun koşullar yaratmaya özen gösterirseniz, kesinlikle sahibine parlak çiçeklerle teşekkür edecek ve iyi şanslar ve mutluluk getirecektir. Hiçbir durumda çiçeğin hastalığına veya ölümüne izin verilmemelidir, bu hanehalkı için sorun yaratabilir.

Aileye iyi şanslar, uyum ve finansal refah getirmek için, Feng Shui'nin temel ilkelerine göre yönlendirilen Phalaenopsis rengini seçmelisiniz. Çok parlak ve tersine, koyu gölgeler kategorik olarak ev için uygun değildir.

Doğru bakım yapılırsa bitkiden herhangi bir zarar gelmez.

Evde kalabilir miyim

Evde orkide bulundurma yasağı yoktur. Bununla birlikte, başka bitkiler evde yaşıyorsa, Phalaenopsis onlar için tehlikeli olabilir. Bu çiçek hastalıklara, mantarlara ve viral hastalıklara karşı çok hassastır, genellikle parazitlerden etkilenir: yaprak bitleri, pul böcekler, örümcek akarları. Tehlike, hastalıkların ve zararlı böceklerin diğer iç mekan çiçeklerine yayılabilmesidir.

Gerçeklikle hiçbir ilgisi olmayan birkaç batıl inanç var. Buna inanmayın:

· Yetersiz orkide bakımı, hane halkının hastalanmasına veya ölümüne neden olabilir;

· Phalaenopsis genellikle aile içindeki anlaşmazlığın, anlaşmazlığın, kavgaların nedeni olur;

· Bu ihaneti ve mutsuz aşkı simgeleyen bir çiçektir;

· Egzotik bir bitki kadınlardan yaşamsal enerjiyi alır ve genellikle kısırlığa neden olur.

 

Negatif etkiyle ilişkili tüm bu batıl inançlar kesinlikle temelsizdir, bu yüzden onlardan korkmamalısınız. Halk alametleri oldukça "inatçı" ve nesilden nesile aktarılıyor, amatör çiçek yetiştiricileri yanıltıyor.

Halk alametleri

Yaşlı insanlar genellikle gençleri güzel bir egzotik bitki satın almaktan caydırırlar. Ancak, orkideleri evde tutmanın neden imkansız olduğunu herkes anlamıyor. Çoğu zaman, bu tür "yasaklar", gerçeklikle hiçbir ilgisi olmayan önyargılardan kaynaklanır. Tropikal bir misafirle ilgili iyi işaretler de vardır.

Güzel, bakımlı bir orkide, eve maddi refahı çeker. Parlak büyük çiçekler, ailede uygun bir mikro iklim yaratır ve hayata olumlu bakmaya yardımcı olur. Çiçek açan Phalaenopsis, genç, evli olmayan kadınlar ve yaşlı evli kadınlar için bir sevgi ve mutluluk tılsımı görevi görebilir.

İlginç. Bazı insanlar, orkidenin ilginç bir özelliği olduğuna inanıyor - ev sahiplerine hoş olmayan bir konuk üzerinde olumsuz davranmak. Böyle bir misafir, bitkili bir odada bir süre kalırsa, yakında gitmek isteyecek ve bu eve giden yolu unutacaktır. Ancak, bu komik işaret için bilimsel bir kanıt yoktur.

Yatak odasında orkide

Herhangi bir doktor yatak odasında neden bir orkide tutulamayacağı sorusuna cevap verebilir. Bu ifade diğer renkler için de geçerli olacaktır. Uyku sırasında bir kişinin temiz havaya ihtiyacı vardır ve odadaki herhangi bir yabancı koku yalnızca zarar verir. Bu nedenle, Phalaenopsis dahil tüm bitkilerin yetişkinlerin ve çocukların uyuduğu odadan çıkarılması önerilir.

Yatak odası bir orkide yeri değil

Apartmanda

Evde bir apartman dairesinde büyüyen Phalaenopsis lehine birkaç argüman var:

 • Çiçekler muhteşem görünüyor.
 • Bitki, uygun şekilde bakıldığında uzun süre yaşar ve aktif olarak gelişir.
 • Bazı çeşitlerin kökleri ilaç yapımında kullanılabilir.

Bu egzotik "misafirin" faydaları zarar vermekten çok daha fazlasıdır. Bu nedenle, Phalaenopsis'i evde yerleşme arzusu varsa, tereddüt etmemeli ve uzun süre düşünmemelisiniz. Ana şey, bakımı basitleştirmek için en iddiasız çeşidi seçmektir. Modern çiçekçilerde, bu tür çok çeşitli çeşitler ve türler sunulmaktadır.

Bilimsel bir temeli olmayan halk burçlarından dolayı orkideden vazgeçmemelisiniz. Bununla birlikte, ailede çocuklar, alerjisi olanlar, evcil hayvanlar varsa, pencereye başka, daha "nötr" bir bitki koymak daha iyidir. Orkide bazlı ilaçları ve tentürleri yalnızca doktorlarla önceden görüştükten sonra kullanabilirsiniz. Bitkinin kurumuş kısımlarını kısa süre saklayabilirsiniz. Küçük bir çocuğa veya gence ev bitkisinin parçalarından hazırlanan halk ilaçları ile tedavi edilmesi kesinlikle yasaktır.

Video

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe