Dağlardaki Kafkas ormangülü: çiçek açtığı zaman

Kafkas ormangülü, özellikle bahçıvanlar tarafından sevilen, yaprak dökmeyen çiçekli çalı türlerinden biridir. Bu sadece bu bitkinin çiçeklenmesinin güzelliğinden değil, aynı zamanda faydalı özelliklerinden de kaynaklanmaktadır. Bu tür orman gülünden elde edilen maddeler sadece ilaçlar için değil, aynı zamanda geleneksel şifacıların tentürleri için de temel oluşturur.

Kafkas ormangülü: bitki açıklaması

Resmen Kafkas olarak adlandırılan dağ ormangülü, orman gülleri cinsine ve Heather ailesine aittir. Dikdörtgen yaprak dökmeyen yaprakları ve yaslanmış gövdeleri olan bir çalıdır. Saplar sonunda koyu bir kabukla kaplanır. Bu bitki vahşi doğada 1.5 m yüksekliğe ulaşır.

Kafkas ormangülü çiçek

Çiçeklenme bir şemsiye şeklinde toplanır, çiçeklerin küçük bir korolası vardır (çapı 3 cm'ye kadar). Renkleri saf beyazdan açık pembeye değişir. Bazı alt türlerde, çiçeğin merkezinde kırmızı lekeler bulunur. Ormangülü tohumları dikdörtgen kapsüller halinde oluşturulur.

Not! Dağlarda sadece beyaz veya pembe değil, sarı ormangülü de bulabilirsiniz. Kafkas türleri, çiçekleri farklı olan birkaç farklı çeşidi içerir.

Pembe dağ ormangülü çiçek açmaya başladığında

Diğer türlerden farklılıklar

Adından da anlaşılacağı gibi, bu orman gülü türünün yetiştiği yer Kafkas Dağları'dır. Çoğu zaman, çalıları deniz seviyesinden 1600-3000 m yükseklikte bulabilirsiniz. Dağ gülağacı, tüm Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinde, Türkiye'nin güney sıradağlarında bulunur.

Bilginize! Ormangülü kökleri yüzeysel bir yapıya sahiptir ve bu nedenle tepelerin ve dağların yamaçlarında toprak sabitleyici görevi görür.

Bu bitkinin iyi kışa dayanıklılığı vardır. Doğada, -29 ° C'ye kadar olan sıcaklıkları tolere eder ve bu nedenle Rusya'nın soğuk bölgelerinde bahçelerde yetiştirmek için uygundur.

Dağ ormangülünün temel özelliği tıbbi özellikleridir. Abhazya'da, özellikle tıbbi amaçlar için yetiştirilen bu bitkinin büyük tarlaları vardır.

Şifalı orman gülünün kimyasal bileşimi

Kafkas gül ağacı, çeşitli kimyasallar açısından zengin bir bitkidir. Tıpta kullanılabilecek ana bileşenler yaprak ve çiçeklerde bulunur.

İçerirler:

 • bitki çiçeklerinde bulunan C vitamini - vücudun virüslerle savaşmasına ve kalsiyum ve demiri asimile etmesine yardımcı olan bir bileşen;
 • yapraklardaki tanenler. Antiinflamatuar ve tonik özelliklere sahiptirler;
 • Hem yapraklardan hem de çiçeklerden elde edilen uçucu yağlar, bağışıklık sisteminin durumunu iyileştirir, iltihaplanma ve virüslerle savaşır.

Bu funda bitkisinde ve zararlı bir bileşen olan andromedotoksin glikozitinde bulunur. Vücudun kalp aktivitesinin bozulmasına neden olabilecek doğal bir zehirdir.

Kurutulmuş Dağ Gülü Yaprakları

Ekonomik değer ve uygulama

Kafkas orman gülünün yararlı bileşenleri temelinde, vücudun genel olarak güçlendirilmesini amaçlayan ilaçların yanı sıra belirli hastalıklar için ilaçlar üretilir.

İyileştirme özellikleri

Dağ ormangülü bazlı müstahzarlar ve tentürler yaygın olarak kullanılmaktadır. Ana özellikler arasında:

 • diüretik;
 • ateş düşürücü;
 • dezenfekte etme;
 • yara iyileşmesi;

Önemli! Ek olarak, bu tür fonların tonik özellikleri vardır, hastalıktan sonra vücudun iyileşmesine yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ormangülü ürünlerinin kullanıldığı hastalıklar:

 • kardiyovasküler sistem bozuklukları;
 • ateş;
 • romatizma;
 • gut;
 • nevralji ve epilepsi;
 • sinir sistemi bozuklukları;
 • periodontal hastalık ve stomatit;
 • kadın Hastalıkları.

Liste kapsamlıdır, ancak her hastalığın bu tür araçlarla kendi tedavi nüansları vardır. Yan etkilere neden olmamak için doktorun dozajına ve diğer reçetelerine kesinlikle uymak önemlidir.

Bu muhteşem çiçek, güzellik ve iyileştirici faydaları birleştirir.

Geleneksel tıpta uygulama

Geleneksel şifacılar ormangülü farklı şekillerde kullanırlar: çay, et suyu veya alkol tentürü olarak. Bitkinin en çok kullanılan kuru çiçekleri ve kurutulmuş yapraklarıdır.

Dağ gülü ile halk ilaçları:

 • kurutulmuş yapraklardan yapılan çay, soğuk algınlığı ve tonik bir çare olarak içilir;
 • taşikardi ve nefes darlığı ile ilgili sorunlar için, küçük dozlarda alkol infüzyonu alınır;
 • yaprakların kaynatılması, yüksek tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur;
 • kaynatma banyosu erkeklerde servikal ve prostat erozyonunu tedavi etmek için kullanılır.

Ek olarak, ormangülü balı genellikle soğuk algınlığı tedavisinde ve bağışıklığı artırmak için kullanılır.

Önemli! Bal durumunda bile, kurala uymak önemlidir - en fazla 2 yemek kaşığı tüketin. günlük kaşık. Ürünün içerdiği bileşenler, alerjilerden sinir sisteminin işleyişindeki bozukluklara kadar ciddi sorunlara yol açabilir.

Ormangülü balı

Ormangülü kontrendikasyonları ve zararı

Ormangülü bazlı ilaçların kullanımına kontrendikasyonlar vardır. Aşağıdakilere sahip olanlar için uygun değildir:

 • hamilelik ve emzirme dönemi başladı:
 • bileşene alerji var;
 • vücutta nekrotik süreçler meydana gelir.

Halk ilaçları da dahil olmak üzere kullanmadan önce bir doktora danışmak ve daha da kötü hastalıklara yakalanma riskini ortadan kaldırmak daha iyidir.

Tıbbi hammaddelerin hazırlanması

Tıbbi amaçlar için orman gülünün yaprakları ve çiçekleri 2-3 yaşındaki çalılardan toplanır. Bu, ormangülü çiçek açtığı zaman yapılır. Genellikle Kafkas dağlarında bu dönem Haziran ortasından Temmuz sonuna kadardır.

Ham maddeler kuru, iyi havalandırılan bir alanda kurutulur. Yapraklar ve çiçekler tek kat halinde ayrı ayrı kumaş üzerine serilir. Tamamen kurumuş malzemeler (sıkıştırıldığında kolayca kırılırlar) iki yıldan fazla olmamak üzere cam kaplarda saklanır.

Bir bitkinin yetiştirilmesi ve çoğaltılması

Orman güllerinin dağ türlerini evde yetiştirmek için, ona tanıdık olan koşulları yaratmak gerekir. Belki bir bahçede veya yazlık evde. Dağlardaki ormangülü, büyük ağaçların olmadığı, rüzgarsız ve gölgeli bir alanda yetişir. Sitenin kuzey tarafı yapacak. Dağ ormangülü için dikim kuralları diğer çeşitlerin kurallarından farklı değildir.

Not! Şiddetli yağmurlar, eriyen karın etkileri veya yeraltı suyundaki yüksek artış çalıları olumsuz etkileyeceğinden, toprak neminin izlenmesi önemlidir.

Kafkas ormangülü diğer türlerle aynı şekilde çoğalır: tohumlar, kesimler veya katmanlarla. Yeni bir tesis kurmanın en hızlı ve en kolay yolu kesimlerdir.

Dikimden sonraki ilk yılda bitki bakımının özellikleri

Fide dikiminden sonraki ilk yıl, toprak neminin ılımlılığını izlemek önemlidir. Kuru mevsimde bol sulamaya ihtiyaç vardır, ancak yağmurlu mevsimde çalılıkların etrafındaki alana nem girişini sınırlamak daha iyidir.

İlk aylarda üst pansuman gerekli değildir, çünkü ekimden sonraki ikinci yılda kökler yeterince güçlenir. Ormangülü etrafındaki toprağı malçlamayı ve yabani otları temizlemeyi unutmamak önemlidir.

Bir fidenin kışlamasına hazırlanmak için, su ile doldurulan sulamanın yanı sıra iğne yapraklı dallardan ve çuvaldan bir sığınağa ihtiyacınız olabilir.

Dağ türleri bir bahçede başarıyla yetiştiriliyor

Hastalıklar ve zararlılar

Orman güllerinin yemyeşil çiçek açan dallı çalıları, bitkiyi yok edebilecek birçok böceği çeker. Uzmanlar haşere önlemeyi tavsiye ediyor.

 • Sümüklü böcekler, salyangozlar ve diğer yumuşakçalar elle hasat edilir, ardından çalı susam ile işlenir.
 • Tahtakuruları, örümcek akarları, ormangülü sinekleri karbofos tarafından yok edilir.

Sadece dalların ve yaprakların değil, aynı zamanda bitkinin haşerelerin yeniden ortaya çıkmasını önlemek için etrafındaki küçük bir alanın da işlenmesi önemlidir.

Orman gülleri mantar hastalıklarına karşı hassastır. Sebepler yetersiz toprak havalandırması ve yanlış sulama rejimidir. Hastalıkla nasıl baş edilir:

 1. çürümüş sürgünler tamamen kaldırılır;
 2. pas, demir şelat ile muamele edilir;
 3. Bordo sıvısı profilaksi olarak kullanılır. İşleme erken ilkbaharda veya sonbaharın sonunda yapılır.

Yazlık evinizde bir Kafkas ormangülü yetiştirdikten sonra, sadece güzel değil, aynı zamanda faydalı bir bitki de elde edebilirsiniz. Çalıların kurutulmuş yapraklarının ve tomurcuklarının yetkin kullanımı, birçok hastalıkla hızlı bir şekilde başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe