Solanlı sebzeler - bitki isimlerinin listesi

Patates, domates, biber ve patlıcan gibi sebzeleri herkes bilir ama bunların Solanaceae familyasına ait olduğunu herkes bilmez. Dünya çapında büyüyen 2.500'den fazla farklı bitkiyi içereceği için, patlıcangiller listesinin derlenmesi oldukça sorunludur.

Hangi sebzelerin patlıcangile ait olduğunu merak edenler için, kendinizi en yaygın mahsullere alıştırmanız faydalı olacaktır.

Solanaceae ailesinin bazı üyeleri herkes tarafından bilinir.

Patates

Patates, en popüler solanlı sebzelerden biridir. Rusya'da bu, gıdanın yanı sıra diğer endüstrilerde, örneğin kimya veya tekstil endüstrisinde kullanılan en önemli gıda mahsulüdür.

Patates, yıllık, yumrulu, vejetatif olarak üretilen bir üründür. Bitki, çeşide bağlı olarak toprakta 5 ila 15 yumru oluşturan küçük bir çalıdır.

Bir patates yumruğuna bir kesim dikmek

Nem ve ışığı seven bir bitki olan patatesler, hava sıcaklığı +5 dereceye düştüğünde veya +35 derecenin üzerine çıktığında büyümeyi durdurur. Bu çeşidin tüm çeşitleri sofra ve evrensel olarak ayrılmıştır. Kültür, oldukça fazla miktarda nişasta içerir -% 10 ila 16.

Patlıcan

Patlıcan çok yıllık bir ürün olmasına rağmen, Rusya şartlarında yıllık olarak yetiştirilmektedir. Bitkinin gövdesi ilk başta otsu, ancak 50 günlük yaştan itibaren sertleşmeye başlar. Düğümlerin ve gövdelerin rengi ağırlıklı olarak yeşildir, sadece üst kısımda soluk mor veya koyu mordur. Bitkinin gövdesi dallanır ve çeşide bağlı olarak 125 santimetreye kadar büyüyebilir. Patlıcan yaprakları oldukça iri olup, 35 cm uzunluğa kadar uzayabilir, oval şekillidir. Bitki, açık mor veya koyu mor renkli büyük tek veya kıvrılmış çiçeklerle çiçek açar.

Patlıcan meyvesi yaklaşık 15 cm uzunluğunda çok odacıklı bir meyvedir.Meyve ağırlığı 50 gr ile 2 kg arasında değişebilir. Olgun meyvelerin rengi koyu mor veya açık mordur. Patlıcan yemek pişirmede yaygın olarak kullanılır: onlardan her türlü yemek hazırlanır ve kış için konserve edilir.

Domates

Solanaceae familyasının bir diğer tanınmış sebze temsilcisi domatestir. Daha önce, bu sebzenin zararlı olduğuna ve vücuda aşırı derecede zarar verdiğine inanılıyordu. Günümüzde domates pişirmede aktif olarak kullanılıyor, onunla her türlü taze salatayı hazırlıyor ve hazırlıyorlar. Bitkinin anavatanı Güney Amerika'dır. Solanaceae familyasına ait bu sebzeler genellikle sağlıklı ve lezzetli olarak kabul edildiğinden tüm dünyaya yayılmışlardır.

Bir domatesin kök sistemi oldukça güçlü ve derindir. Gövde diktir (bazı çeşitlerde yatma).

Yükseklikte, kültür 2 metreye ulaşabilir, ayrıca yüksekliği 30 cm'yi geçmeyen yapay olarak yetiştirilmiş cüce çeşitleri de vardır.

Domateslerin yaprakları pinnate, bitki küçük salkım salkımlarında toplanan küçük sarı çiçeklerle çiçek açar. Kültür, yalnızca botanik açısından çilek olan meyvelerin iyiliği için yetiştirilmektedir. Bu bağlamda, bir sebze mi yoksa bir meyvenin hala domates olup olmadığı konusunda uzmanlar arasında bitmeyen bir tartışma var.

İlginç. 2001 yılında domates, Avrupa Birliği'nde yasal olarak bir meyve olarak tanındı.

Biber

Pepper bir başka tanıdık gece gölgesidir. Çoğunlukla yıllık mahsul olarak yetiştirilen çok yıllık bir çalıdır. Bitkinin genç yaştaki gövdesi otsu olup, zamanla kabalaşır ve sertleşir. Bitkinin boyu çeşide bağlıdır ve 20 ila 125 cm arasında değişebilir (korumalı zeminde 3 metreye kadar bile büyüyebilir). Biber gövde şekilleri gür, yarı saplı veya standart olabilir.

Kültürün toplam kütlesinin çoğu yeşilliktir. Yaprakların rengi açıktan koyu yeşile kadardır. Çiçekler, tekerlek benzeri bir şekle sahiptir. Eşleştirilebilirler, bekarlar veya hatta demetler halinde bağlanabilirler.

Biber meyvesi farklı renk, şekil ve boyutlarda olabilir. Ağırlık da çok farklı olabilir - 5 ila 200 gram. Biber meyveleri yemek pişirmek için yaygın olarak kullanılır ve kış için muhafaza edilir.

Physalis

Physalis, çok sayıda fener çiçeği ile noktalı, yaklaşık bir buçuk ila iki metre yüksekliğe kadar büyüyen bir bitkidir. Çiçekler kırmızı, turuncu veya sarı olabilir.

Kültür genellikle Mayıs ayında çiçek açar, meyveler Eylül ayına yakın olgunlaşır. Physalis, genellikle süs bitkileri olarak adlandırılır. Genellikle bahçe ve banliyö alanları için bir dekorasyon olarak yetiştirilir, ancak çeşitlerinden bazıları oldukça yenilebilir ve yemek pişirmede kullanılır. Dıştan, Physalis meyvesi biraz küçük bir domatese benziyor. Rengi, alınan belirli çeşide bağlı olarak turuncu, sarı veya yeşil olabilir.

Kavun armut

Solanaceae ailesinin sebzelerinin listesi başka bir isimle desteklenebilir - kavun armudu. Güney Amerika'ya özgü yaprak dökmeyen bir çalıdır. Aroması ve rengi çok sayıda salatalık, kavun veya balkabağına benzeyen tatlı ve yenilebilir meyveler için yetiştirilir. Kültür en çok Yeni Zelanda, Peru ve Şili'de yaygındı.

Rus koşullarında kavun armudu pratikte yetiştirilmiyor

Kavun armutunun başka bir adı pepino'dur. Bu, bir buçuk metreye kadar büyüyen çok yıllık, yarı odunlaşmış bir çalıdır. Pepino meyveleri çeşitlidir - sadece şekil ve büyüklükte değil, aynı zamanda renk ve tat bakımından da farklılık gösterirler.

Sebze gece gölgesinin özellikleri

Solanaceae ailesinin sebzelerinin yaygınlığına rağmen, sağlığa bir miktar zarar verebilirler, bu nedenle dikkatle yenmeleri gerekir. Yani, örneğin, bu ailenin sadece güvenli patates, domates ve biberleri değil, aynı zamanda pek çok eczacının narkotik madde olarak sınıflandırdığı banotu, tütün ve tatula gibi mahsulleri de içerdiğini herkes bilmiyor.

Nightshade Sağlığı Nasıl Etkiler?

Beslenme uzmanları da dahil olmak üzere bazı uzmanlar, günlük olarak Solanaceae tüketmenin sağlığa zararlı olabileceğine inanıyor. Diyette bu aileye atfedilebilecek fazla sebze çok yönlü bir zararlı etkiye sahiptir:

 • eklem ağrısını kışkırtır veya yoğunlaştırır;
 • uykusuzluğa neden olur;
 • gastrointestinal sistem ile ilgili sorunlar yaratır;
 • vücudun yaşlanma sürecini hızlandırmaya yardımcı olur;
 • bir dizi kronik hastalığın seyrini kötüleştirir.

Araştırmacılar, patlıcangiller sebzelerinin insan vücudu üzerindeki böyle bir etkisini henüz ikna edici bir şekilde kanıtlayamadılar. Buna rağmen, patlıcangiller tehlikesi teorisinin birçok savunucusu, diyetlerindeki sayılarını azaltmak için çaba sarf ediyor.

Steroid alkaloidlerin sinir sistemi üzerindeki etkileri

Patlıcan ürünleri üzerinde devam eden tıbbi araştırmaların çoğu, bileşimlerinde bulunan özel bir maddeyle ilgilidir. Alkaloidlerden bahsediyoruz.

Steroid alkaloidler özellikle tehlikelidir çünkü sinir sistemi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilirler.Sinir hücrelerindeki koliesteraz aktivitesini bloke ederler ve bu da sinir sistemi tarafından kas hareketinin kontrolünün ihlal edilmesine yol açar. Belirtiler arasında kas krampları, titreme ve kramplar yer alır. Bununla birlikte, örnek olarak patates alırsanız, listelenen sapmalara neden olacak kadar çok sayıda steroidal alkol içermezler. Bu nedenle, patlıcangiller tehlikesi (en azından bazıları) abartılıyor.

Gece gölgelerine duyarlılık

Belli bir insan kategorisi, patlıcangiller ailesinin sebzelerine alerjik bir reaksiyon gösterir. Bu tür mahsullere aşırı duyarlılık belirtileri şunları içerebilir:

 • döküntü;
 • kurdeşen;
 • mide bulantısı;
 • kaşıntı;
 • iltihap;
 • kas ve eklem ağrısı;
 • kusma;
 • ishal;
 • şişkinlik;
 • göğüste ağrılı yanma hissi.
 • aşırı miktarda mukus yapmak.

Sorunu çözmenin en iyi yolu, ilke olarak patlıcangilleri diyetten çıkarmaktır. Ürüne karşı alerjik bir reaksiyon veya aşırı duyarlılık varlığına dair kesin bir güven yoksa, ancak şüpheler zaten ortaya çıkmışsa, uzmanlar bir gıda günlüğü başlatmayı ve içindeki tüm semptomları yazmayı şiddetle tavsiye eder.

Ailenin diğer üyeleri

Sorunun cevabını bulduktan sonra, Solanaceae'nin hepsi aynı sebzeler, birçok şifalı ve süs bitkisinin de bu aileye ait olduğunu belirtmek gereksiz olmayacak.

Tıbbi Solanaceae

Solanaceae familyasına ait şifalı bitkiler vücuda bir takım faydalar sağlasa da zehirli oldukları için çok dikkatli ve küçük dozlarda kullanılmalıdır. Bu grup şunları içerebilir:

 • wolfberry (balgam söktürücü, idrar söktürücü, kolinerjik, ayrıca sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıkları için etkilidir);
 • belladonna (yapraklar ve kökler mükemmel anestezik ve antispazmodiktir);
 • banotu siyahı (analjezik, yatıştırıcı olarak kullanılır);
 • sıradan uyuşturucu (antispazmodik ve yatıştırıcı etki);
 • tütün (halk hekimliğinde cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır);
 • ve diğerleri.

Kurt meyvelerinin çok faydalı bir şifalı bitki olduğunu çok az kişi bilir.

Dekoratif Solanaceae

Solanaceae ailesinin süs bitkileri bahçıvanlar tarafından oldukça değerlidir. Bunlar arasında hibrit petunya, kokulu tütün, ampelnaya calibrahoy ve diğer bazı gece gölgesi çeşitleri bulunur. Hepsi bir bahçe arsası için mükemmel bir dekorasyon haline gelir ve herhangi bir peyzaj tasarımının çarpıcı bir unsuru olabilir.

Dekoratif tütün çok güzel çiçek açar

Solanaceae ailesi inanılmaz derecede çeşitlidir. Beslenme uzmanlarının ve doktorların buna yönelik muğlak tutumuna rağmen, patates, domates, patlıcan veya domatesin vücuda zarar verebileceğine dair ikna edici bir kanıt yoktur. Bu nedenle, onları yemekten, kişisel tarlalara yerleştirmekten ve patlıcangiller bitkilerine dayanan tıbbi bileşimler kullanmaktan korkmamalısınız.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe