Limon nane - neye benziyor, bakım kuralları

Limon nane, insan vücudu üzerinde faydalı etkileri olan birçok uçucu yağ içerir. Yararlı ve tıbbi özelliklerinden dolayı, yaz sakinlerinin ve bahçıvanların arazilerinde limon otu yetiştirilir. Kendi sitenizde bir bitki yetiştirirken, tarım teknolojisi için tavsiyelere uymalısınız.

Limon nane - ne tür bir bitki, hangi aileye ait

Limon nane, Lamiaceae familyasına aittir ve çok yıllıktır. Melissa bakım konusunda iddiasızdır, bu nedenle hem yazlık evlerde hem de vahşi doğada iyi büyür. Bitki toprak konusunda seçici olmadığı için 6 yıl ekim alanını değiştiremezsiniz. Limon otu ayrıca iç mekan koşullarında mükemmel bir bal bitkisidir.

Limon nane neye benziyor?

Ek Bilgiler! Limon balsamı B ve C vitaminleri, tanenler içerir. Yapraklarda bulunan uçucu yağların içeriğinden dolayı bitkide limon kokusu.

Nasıl göründüğünün kısa bir açıklaması

Melisa 30-150 cm yüksekliğe kadar büyür, gövdesi kalp şeklinde yaprak saplı 4 kenara sahiptir. Yaprakların kenarında dişler bulunur. Limon nane küçük çiçeklere sahiptir, leylak, beyaz, açık pembe. Limon otu Temmuz-Ağustos aylarında çiçek açar.

Normal naneden farkı nedir

Her iki bitki de aynı familyaya ait olduğu için yaprakları aynı şekildedir. Nanenin aksine, limon balsamının dallı bir sapı vardır. Sıradan bir bitkinin bir başakçıkta toplanan çiçekleri vardır ve limon otunun sahte halkaları vardır.

Not! Limon balsamının limon kokusu vardır, yaygın bir bitkinin belirgin bir nane aroması vardır. Limon nane daha az uçucu yağ içerir.

Tedavide ve evde yararlı olan nedir

Şifalı bitki, halk hekimliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Nefes darlığı ve solunum sisteminin diğer hastalıkları için tentürler için tarifler var. bitkinin kalp ve damar hastalıklarına karşı yardımcı olur. Bitkiyi sinir sistemi, nevrozlar, hipertansiyon ile ilgili problemler için almak iyidir. Benekli süt devedikeni, civanperçemi, ölümsüzlü ilavesi ile şifalı nane içeren tarifler sağlık için faydalıdır. Kontrendikasyonlar mümkün olduğundan, yararlı bir bitki kullanın bir doktorun tavsiyesi üzerine olmalıdır.

Yemek pişirmede limon nane kullanılır. Orijinal tadı nanenin çeşni olarak kullanılmasına izin verir. Limon otu nane, balık, et, av eti, mantar yemekleri ile uyumludur. Melisa bakterileri öldürür, bu nedenle meyve ve sebzelerin konserve edilmesinde kullanılır, taze bir aroma verir. Yeşil çay, limon otu ve balın eklendiği çok faydalıdır.

Bahçede büyüyen limon otu

Nane limon otu egzotik bir bitki olarak kabul edilse de, iddiasız bir bitkidir. Birçok yaz sakini sitede yetiştirir. Limon nane yetiştirmek için uygun bir yer bulmalısın.

Limon balsamı yetiştirmek için bir yer nasıl seçilir ve toprağı nasıl hazırlanır

Çalıların sağlıklı büyümesi için uygun koşullara ihtiyaçları vardır:

 • İyi aydınlatma. İniş güney tarafında gerçekleşir.
 • Bitkinin kıvrılması için koşulların oluşturulması. Limon otunun çardakların, çitlerin yanına yerleştirilmesi tavsiye edilir.
 • Rüzgar koruması. Bir taslak bariyer oluşturmak gereklidir.

Not! Toprak önceden hazırlanır. Gevşetilir, turba, humus ile döllenir. Deneyimli bahçıvanlar odun külü, güherçile, süperfosfat kullanır. Dikimden önce deliklere çakıl taşları veya tuğla parçaları dökülür.

Açık alanda bir bitkinin bakımı için kurallar

Limon nane bakımı kolaydır. Toprağı gevşetmek ve ayıklamak gibi zorunlu işlemlerden oluşur.

Sulama ve besleme

Toprak kurudukça limon balsamı az miktarda sulanmalıdır. Sulamadan sonra toprakta kabuk oluşmaması için gevşetme yapılır. Büyüme mevsimi boyunca en iyi pansuman gereklidir. Bir mineral katkı kompleksi eklenmesi tavsiye edilir. Amonyum nitrattan 20 g, suda seyreltilmiş 50 g süperfosfat (10 l), 15 g potas gübre ile beslenerek mükemmel bir etki verilir.

Yolma ve budama kültürü

Bitkinin budanmasına ihtiyaç vardır. Bundan sonra limon balsamı restore edilir, yeni dallar ve yoğunluk oluşur. Fide yetiştiriciliği sırasında her bitki 10-15 cm yükseklikte sıkıştırılır, sezon boyunca sürgünler 2-3 defa çimdiklenir.

Basit bakım, bitkinin sağlıklı ve kalın olmasını sağlar

Evde limon balsamı nasıl yetiştirilir

Bir pencere üzerinde evde güzel bir bitki yetiştirilebilir. Melisa otu bakımı kolaydır. Zamanında sulamak ve beslemek yeterlidir. Ayrıca çimin iyi aydınlatmaya ve cereyandan korunmaya ihtiyacı vardır.

Evde pencere kenarında üreme için popüler çeşitler

Evde limon otu yetiştirmek için birkaç çeşit yetiştirilmiştir.

Limon aroması

Çeşitlilik, bahçede ve evde büyümeye uygundur. Tesis kompakttır ve az yer kaplar.

Alacalı

Benekli yapraklarda farklıdır. Koyu yeşil yaprakların üzerinde parlak sarı lekeler vardır. Özellikle güneşte çok güzel görünüyor.

Saf altın

Melissa iddiasız, ilginç bir özelliği var. Kompakt çalı, farklı tonlarda çiçek açar. Çiçeklenme başlangıcında çiçekler beyaz, sonlara doğru mavidir.

Mojito

Yemek pişirme uygulamaları için idealdir.

Limon nane bakımı nasıl yapılır

Çalıların ne kadar sağlıklı olacağı uygun bakıma bağlıdır.

Evdeki en iyi yeri seçmek

Yer seçimi önemli bir parametredir. Limon nane için açık alan en iyisidir; pencere pervazı en iyisidir. Sonra tohumlar tamamen filizlenir ve çalı belirgin bir aromaya sahip olur.

Aydınlatma ve sıcaklık koşulları

Limon balsamının büyüyeceği taraf güneşli olmalıdır. Nanenin iyi büyüdüğü sıcaklık oda sıcaklığıdır.

Bilmek önemlidir! Bir pencere üzerinde limon otu yetiştirirken, taslaklara izin verilmez.

Sulama kuralları ve nem

Toprağın nem içeriğini izlemek gerekir. Sulama sık sık yapılır, ancak toprağın su basmasına izin verilmemelidir, aksi takdirde toprak batar, kökler çürür. Üst pansumanı gevşetirken ve uygularken sulama gereklidir.

Limon balsamının orta derecede sulanması

En iyi pansuman ve toprak kalitesi

Toprak, faydalı maddelere doymuş olarak kullanılır. Dacha'da, kökleri çürümeye karşı korumaya yarayan drenaj ile kumlu tınlı ve tınlı toprak türleri kullanılır. Bir ev büyürken çakıldan drenaj da yapılır.

Limon nane çoğaltma yöntemleri

Limon otu üç şekilde çoğaltılabilir.

Tohumdan

Toprak iyice ısındığında tohumlar ekilir. Ekim ayı sonunda düşer. Karıklar toprak boyunca çekilmeli ve nemlendirilmelidir. Tohumlar ince bir toprak tabakasıyla (1.5 cm) örtülür ve örtülür. 3-4 hafta sonra, inceltilmesi gereken sürgünler ortaya çıkar - aralarındaki mesafe 20 cm'dir.

Çalıyı bölerek

Çalılar 3-4 yaşında, ilkbaharın sonlarında veya sonbaharın başlarında bölünebilir. Bitki kazıldı ve parçalara ayrıldı.

Bir notta! Her parçanın kökleri ve sürgünleri (4-5 adet) olmalıdır. Sonra açık toprağa ekilir.

Katmanlar ve kesimler

İlkbaharda kesimler üstten kesilmeli ve su dolu bir kaba konulmalıdır. Yarım ay sonra kökler belirir. Köklerin görünümünü hızlandırmak için bir uyarıcı kullanılır. Fideler gevşek toprak olan saksılara yerleştirilir ve 3 hafta sonra açık toprağa dikilir.

Kesimlerle çoğaltma

Limon nane nasıl çiçek açar?

Temmuz-Ağustos aylarında bitkide hoş aromalı çiçekler görünmeye başlar. Çiçekler sadece ekimden sonraki ikinci yılda oluşur. Çiçeklenme sırasında, beyaz, pembe, mor tonlu küçük çiçeklerden oluşan bir küme. Yaprak sinüslerinde oluşur.

Yazlık yazlıktaki ana melodili bitkinin itibarı

Bitkinin isimlerinden biri de baldır. Çiçekler, arıları çeken büyük miktarda nektar içerir.

Limon otu yetiştirirken yapılan hatalar

Bazı bahçıvanlar limon otu yetiştirirken sık sık hata yaparlar:

 • nane güneşte veya gölgede büyür;
 • yabani otlar kaldırılmaz;
 • toprak fakir ve kuru;
 • site rüzgarlara maruz kalıyor.

Bitki hastalıkları ve zararlıları

Dikim materyali işlendiğinde hastalıklar ortaya çıkar. Limon otuna yanlış bir şekilde bakarsanız, külleme, siyah yaprak plakaları, ascochitosis görülür. Fusarium uyuşukluğu Granosan ile püskürtülerek tedavi edilebilir. Toz halinde küf, Bordo sıvısı püskürtülerek giderilebilir. Hasarlı dallar, yapraklar, çiçekler en iyi şekilde kesilir.

Limon balsamının hasarlı kısımları kesilebilir

Melisa limon nanesine zarar veren zararlılar:

 • nane pire;
 • yaprak biti;
 • nane akarı;
 • salya salya;
 • yeşil kalkan böceği;
 • yaprak böceği.

Zararlıları yeşillikten fark edebilirsiniz. Bayatlaşır ve kökler çürümeye başlar. Haşere kontrolü için çok sayıda böcek ilacı ve mantar ilacı mevcuttur. Çalıların kırlangıçotu infüzyonunu püskürtmek için çok uygundur.

Arsa üzerine limon nane dikmek lezzetli, aromatik bir çay sağlayacaktır. Bazı hastalıklardan kurtulmak için faydalı kaynatma maddeleri de hazırlayabilirsiniz.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe