Ortanca saplı veya tırmanma, tırmanma liana

Saplı ortanca, genellikle kemerleri, bina duvarlarını, ön girişleri veya pergolaları süslemek için kullanılan dokuma bir çalı türüdür. Bitki sadece dekoratif çiçeklere değil, aynı zamanda yapraklara da sahiptir. Çiçek salkımının aroması bal kokusuna çok benzer. Ortanca iddiasızdır ve en şiddetli ve elverişsiz koşullarda bile büyür. Ona bakmak zor değil, yeni başlayanlar bile görevle başa çıkacak. Tarım teknolojisinin temel kurallarını öğrenmek ve bunlara kesinlikle uymaya çalışmak önemlidir.

Bahçıvanlar çok sevilen bir çiçeğin adını söyler söylemez. Her yerin kıvırcık ortanca için kendi adı vardır. Kökeni uzun bir geçmişe ve oldukça geniş bir dağıtım alanına sahiptir.

Ortancanın kökeni ve görünümü

Doğal koşullarda, saplı ortanca, deniz kenarında bulunan Japonya, Kore ve Sakhalin'in seyrek iğne yapraklı ve yaprak döken ormanlarında bulunur. 1865 yılından beri ekili bahçe bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Saplı ortanca

Bu çalıların yaprak plakaları, sivri bir tabanı olan büyük, koyu yeşildir. Sonbaharın başlamasıyla birlikte sararırlar ve Kasım ayına yaklaştıklarında tamamen düşer. Ortanca tırmanma herhangi bir şekli alır, nesneleri sarar. Dahası, dallı bir gövdesi yok. Peyzajcılar bu özelliği etkin bir şekilde kullanır ve ayrıca çiçeğe sahadaki diğer bitkilerle birleştirir. Ortancanın yoğun yaprakları, evin pencereleri için gölge oluşturarak onları yaz sıcağından koruyabilir.

Çiçekler beyaz, soluk pembe veya soluk mor renktedir. Yaklaşık 20 cm çapında tiroid salkımlarında toplanırlar Güçlü aroması nedeniyle bitki arıları çeker ve bal bitkisi olarak kabul edilir. Çiçeklenme dönemi 2 aydan fazla sürer ve haziran ortasında başlar.

Yaprak saplı ortanca uzun zamandır bahçelerde yetiştirildi

Popüler türler ve çeşitler

Tırmanan ortancanın bahçıvanlar tarafından uzun süredir bilinmesine rağmen, pek fazla çeşidi yoktur. Bununla birlikte, bazı yetiştiriciler koleksiyonlarını güzel çiçeklerle yenileyen yeni ilginç çeşitlerin ve melezlerin geliştirilmesi üzerinde çalışmaya devam ediyor. Bazıları çiçek yetiştiricilerine çoktan aşık oldu.

Petiolaris

Bu çeşitlilik, onunla çalışmak bir zevk olduğu için en çok peyzaj tasarımcıları tarafından sevilir. En cüretkar fikirleri gerçeğe dönüştürmek için bir fırsat sağlar. Liana 25 metre yüksekliğe kadar büyür, yere zarifçe yayılır veya ağaçları örer.

Petiolaris çeşidinin yüksekliği 25 m'ye ulaşır.

Cordifolia

Bu ortanca çeşidi cücedir. Yetişkin bir bitkinin yüksekliği 1.5 m'yi geçmez.Ayrıca ayırt edici bir özellik, yaprak plakasının alt tarafındaki beyaz-yeşil renge sahip olmasıdır. Çiçek salkımının hassas kremsi bir rengi vardır.

Cordifolia, saplı ortanca cüce çeşitlerine aittir.

Miranda

Çeşitlilik, kenarları sarı renkli olan kalp şeklinde bir yaprak plakası ile ayırt edilir. Çiçeklenme döneminin dışında bile, çalı dekoratif görünür ve bölgenin herhangi bir bölümünü kendisiyle dekore edebilir. Maceracı köklerin yardımıyla ortanca duvarlara ve çitlere tırmanır, ancak böyle bir bağlantı çok zayıftır. Dikey dokuma için ağ takılması tavsiye edilir.

Çok dikkat! Miranda'nın dekoratif niteliklerine sadece çiçekler değil, yapraklar da sahiptir.

Şans Al

Çeşitliliğin açıklaması, yaprağın kenarı boyunca beyaz bir kenar ile benzerlerinden farklı olduğunu söylüyor. Tüm yaprak plakasının, çalıya ek dekoratif nitelikler veren beyazımsı bir renk kazandığı görülür. Bitki, üzerinde çiçek olmadığı dönemde bile sahada muhteşem görünüyor.

Take e Chance çeşidi, çiçeklenme döneminin dışında bile çok güzel görünüyor.

Kış Sürprizi

Ortanca cılız çeşitlere aittir. Yetişkin bir çalının yüksekliği 2 m'yi geçmez Çiçekler kar beyazıdır, yapraklar genellikle yeşildir, ancak büyüme koşullarına bağlı olarak kırmızı veya kiraz rengi alırlar.

Kış Sürprizi, herhangi bir sitenin değerli bir dekorasyonu olacak

Gümüş kaplama

Bu çeşitlilik, zarif ve hassas bir aroma, dekoratif çiçek salkımları ve güzel beyaz kenarlıklı gür yapraklar ile karakterizedir. Yetişkin bir çalının maksimum yüksekliği 7 m'ye ulaşır.Çalıya çeşitli çekici şekiller verilebildiği için iyi oluşturulmuştur. Ayrıca, bu ortanca bir yer örtüsü türü olarak yetiştirilir. Izgaraların ve desteklerin etrafında kıvrılabilir. Çiçek mükemmel bir bal bitkisidir.

Silver Lining bal aroması ile arıları kendine çeker ve mükemmel bir bal bitkisidir.

Açık toprağa satın aldıktan sonra nakli

Ortanca ekmenin en iyi zamanı, bitkide yaprak bulunmadığında sonbahar veya ilkbahardır. Kapalı kök sistemine sahip fideler, belirli koşullar gözetilerek istenildiği zaman dikilebilir.

İniş için ne gerekli

Saplı ortanca nakilleri sevmez, bu yüzden bunun yeri iyice seçilmelidir. Çitleri ve ağaç gövdelerini tamamen örüyor, duvarlara tırmanabiliyor ama aynı zamanda kendisi de bir destek seçemiyor. Doğru yöne yönlendirilmeli, ancak hiçbir durumda bağlanmamalıdır. Tahta çıtalar kullanmak daha iyidir.

Dikkat! Destek olarak kısa ömürlü bir ağaç seçemezsiniz (örneğin elma ağacı, akçaağaç, kuş kirazı vb.).

Ortanca bir taş veya tuğla duvarda iyi görünür; Periyodik boyama gerektiren ahşap yüzeyler onu büyütmek için uygun değildir. Bitki ayrıca dik yamaçları süslemek için kullanılır, ancak bu durumda özellikle yağmurdan sonra üzerlerinde yürümek son derece zor olacaktır. Çubuk, zemini sıkıca sarar ve nemden kaygan hale gelir, bu da eğim boyunca hareket etmeyi zorlaştırır. Sürünen bir tür olarak bir çalı yetiştirmek için bir fikir ortaya çıktıysa, bu durumda çiçek açmayı memnun etmenin olası olmadığını aklınızda bulundurmanız gerekir. Dekoratif nitelikleri minimuma indirilecektir.

Saplı ortanca parlak aydınlatmayı ve doğrudan güneş ışığını sevmez.

Optimal konum

Açık alanda dikim ve bakımı çok zor olmayan dekoratif ortanca tırmanışı, hemen hemen her iklim koşullarına uyarlanmıştır. Evin yanına ve ağaçların gölgesine dikmek en iyisidir. Gevşek, iyi drene edilmiş humus bakımından zengin topraklar, çalı yetiştirmek için idealdir. Saplı ortanca güneşli yerleri sevmez, rüzgarlara ve cereyanlara açıktır.

Dikkat! Ortancalar büyümek için asidik toprağa ihtiyaç duyar.

Güneş ışığının fazla olması nedeniyle çiçek salkımları küçülür, bitkinin büyümesi ve gelişmesi önemli ölçüde yavaşlar. Ortancalar, zemin yeterince ısındığında ve gece donları tehdidi geçtiğinde ilkbaharda ekilir.

Topraktaki fazla kalsiyum, ortancaların büyümesini ve gelişmesini olumsuz etkiler.

Önemli bir nokta, toprakta fazla kalsiyum olmaması gerektiğidir. Bunun için kompost, yapraklı toprak veya yüksek moor turba eklenir. Çalı dikerken, ağır toprağa kaba kum eklenir.

Dikkat! Ortancaları ekmeden önce toprağa kül ve kireç eklemek kesinlikle yasaktır.

Çalıların normal şekilde büyümesi ve gelişmesi için etrafındaki toprağın iğneler, turba veya kompostla malçlanması tavsiye edilir.

Adım adım dikim süreci

Bir çalı dikmenin adım adım süreci aşağıdaki gibidir:

  1. Saplı ortanca ekimi için 0,4 m çapında ve 0,5 m derinliğinde bir çukur kazın.
  2. Çukurun dibine kırık tuğla, kırma taş, genişletilmiş kil vb. Olarak kullanılan bir drenaj tabakası dökülür.
  3. Doğrudan drenaja dikkatlice bir fide yerleştirilir ve kökleri düzeltilir.
  4. Bitki, çıkarılan toprakla kaplanırken, kök boğazı 3 cm'den fazla derinleştirilmez.
  5. Dünyayı gövde çemberine biraz sıkıştırırlar ve oraya 2 kova su dökerler.
  6. Nemi emdikten sonra, aşırı buharlaşmayı ve yabancı ot büyümesini önlemek için ortanca etrafındaki toprak malçlanır.

Bitişik bitkiler arasındaki mesafe en az 1 m olmalıdır.

Üreme

Saplı ortancayı evde etkili bir şekilde yaymanın birkaç kanıtlanmış yolu vardır. Her birinin kendi avantajları ve dezavantajları vardır.

Kırıntı

Ortanca yaprak saplarıyla iyi bir şekilde çoğalır. Bunu yapmak için 15 cm uzunluğunda sürgünler hazırlamanız gerekecek.

Dikkat! Üreme için seçilen sürgünlerin sertleşmesi için zamana sahip olması gerekir.

Yöntem yaz başında kullanılırsa etkilidir. En az 2 düğümü olan bir çekim seçmeniz ve üstünü kesmeniz ve ardından kesimden birkaç alt yaprak çıkarmanız gerekir.

Böyle bir prosedürden sonra, sap bir köklenme uyarıcısı ile muamele edilmeli ve kum ve turba karışımı içeren bir kutuya ekilmelidir. Kap folyo ile kapatılmalı, periyodik olarak havalandırılmalı ve toprağın nem içeriği izlenmelidir. Barınak, yalnızca fide zaten güçlü olduğunda kaldırılmalıdır.

Ortancaların yayılması için en kolay yöntem, kesimleri köklendirmektir.

Tohumlardan büyüyen

Tohumlardan eksiksiz ve sağlıklı bir bitki yetiştirmek kolay bir iş değildir. Yeni başlayanlar için özellikle zor olacak. Ortancanın çimlenme işlemi sırasında donmaması için bu tür koşulların yaratılması önemlidir. Küçük tohumlar, besleyici toprakla doldurulmuş plastik veya tahta kutulara ekilir. Önceden nemlendirilmelidir. Ekimden sonra kabın üzeri camla kapatılır.

Fideli kutular + 18-23 ° C sıcaklıkta ılık bir yere yerleştirilir. Daha fazla bakım, zamanında sulamayı, istenen sıcaklığı korumayı ve havadaki nemi düzenlemeyi içerir. 1.5 ay sonra ilk sürgünler ortaya çıkar.

Dikkat! Ortanca yaprak sapı fidanları aynı anda görünmez.

Nisan ayında fidelerde kotiledon yaprakları göründüğünde fidanlar toplanır. Prosedürü, dışarının ılık ve güneşli olacağı Mayıs ayına erteleyebilirsiniz. Açık toprağa fidan dikmenin ancak 2 yıl sonra yapıldığını bilmelisiniz.

Tohumlardan yetiştirildiğinde, ortanca fideleri en geç 2 yıl sonra açık toprağa ekilir.

Bakım

Saplı ortancaya bakmak çok zor değildir, ancak kendine has özellikleri vardır. Bunları hesaba katmazsanız, sahibi çalıların yemyeşil çiçeklenmesini ve dekoratif niteliklerini beklemeyebilir.

Sulama modu

Süs sürünen ortanca nemi seven bir bitkidir, bu nedenle zorunlu düzenli sulama gerektirir. Her bir kovanın altına 30-50 litre su dökülür.

Dikkat! Sulama için su sadece ılık ve sabit olarak kullanılır.

Hava ılık ve kuruysa, çalı haftada 2 kez sulanır. Yağmurlu koşullarda haftada bir yeterlidir. Aynısı, çevresel çemberi önceden malçalanmış bitkiler için de geçerlidir. Altlarındaki nem yavaşça buharlaşır, bu nedenle çok sık sulanmamalıdır.

Saplı ortanca türü yılda birkaç kez beslenmeye ihtiyaç duyar. Prosedür ilk kez, çalı yeni uyanmaya ve büyümeye başladığında erken ilkbaharda gerçekleştirilir. Aşağıdaki gübre bileşimi kullanılır:

  • üre;
  • süperfosfat;
  • sülfürik potasyum.

Bu bileşenlerin bir karışımı suda çözülür ve çalı üzerine dökülür. Tomurcuk oluşumu döneminde ortancayı bir dahaki sefere beslerler. Bu sefer üre olmadan yapıyorlar.Yaz sonunda her bitkinin altına 15 kg çürümüş gübre veya kompost dökülür.

Ortanca sürgünlerine güç vermek için zayıf bir potasyum permanganat çözeltisi ile sulanması önerilir.

Genç asmalar için

Genç ortancaların sadece sulamaya ve beslenmeye değil, aynı zamanda kalıplamaya da ihtiyacı var. Aksi takdirde çalı dağınık ve dağınık görünecektir. Prosedür erken ilkbahar için planlanmıştır. En güçlü sürgünlerin 6 ila 10'unu bırakın, gerisi kaldırılır. Yıllık dallar, üzerlerinde 5 çift tomurcuk kalacak şekilde kısaltılır. Sonbaharda, tüm kuru çiçek salkımlarını giderin.

Kışa hazırlık

Liana şeklindeki bahçe ortanca, artan kışa dayanıklılık gibi değerli bir özelliğe sahiptir ve Sibirya'nın sert ikliminde bile açık alanda kışlayabilir. Sadece üç yaşına kadar olan genç asmaların barınağa ihtiyacı vardır, çünkü anormal don varsa donabilirler.

Ortanca yer örtüsü olarak yetiştirilebilir

Genç dallar dikkatlice tahtalara serilir ve ladin dalları, düşen yapraklar veya çam dalları ile kaplanır. Dokunmamış kumaş da işe yarayacaktır. Bu prosedür, arazileri kuzey bölgelerinde ve ayrıca Moskova bölgesinde bulunan bahçıvanlar için özellikle önemlidir.

Video

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe