Elma ağaçlarının hastalıkları: bunların tanımı ve kontrolü, yapraklardaki lekelerin nasıl tedavi edileceği

Her meyve ağacı farklı bakteri hasarına ve mantarlara karşı hassastır. Bitkiyi kurtarmak için elma ağacı hastalığının cinsini ilk aşamada belirlemek önemlidir. Bunu yapmak için, bilgi birikimine sahip olmalısınız ve elma ağacı hastalığının belirtilerini tanımlayabilmelisiniz.

Yaprakların kıvrıldığı hastalıklar

Bazen ağaç yapraklarını yuvarlar. Bu, belirli nedenlerden kaynaklanmaktadır. Önleyici tedbirlerin nasıl uygulanacağını öğrenmek, en yaygın elma hastalıklarını ve açıklamalarını dikkate almaya değer.

Her elma ağacının nesli tükeniyor

Elma ağacının yapraklarında sütlü parlaklık

Yaprak derisinin altında hava boşlukları oluşur, bu nedenle yapraklarda gümüşi bir renk tonu oluşur ve bunlar ölür. Hastalık 3-4 yıl içinde gelişir, sonra ağaç ölür.

Bu elma hastalıkları şunlardan kaynaklanır:

 • baharın başlangıcında ahşabın donması;
 • güneş yanığı;
 • tarımsal aletler tarafından kök sistemine zarar verilmesi;
 • mahsullere böcekler tarafından zarar verir.

Hastalık şunlara bağlı olarak gelişir:

 • soğuk ve yağmurlu sonbahar;
 • elma ağacında mineral tuz eksikliği.

Önemli! Bir ağacı kurtarmak için, enfekte dalların kesilmesi gerekir, bu da hastalığın yayılmasını önler.

Bir ağacın sütlü parlaklığı

Kahverengi nokta veya filostiktoz

Yapraklarda koyu sarı, kahverengi, koyu kahverengi veya gri tonun mozaik lekeleri görülür, şekilleri yuvarlak veya köşeli olabilir. Üzerinde mantar piknidi adı verilen küçük siyah noktalar görülebilir. Etkilenen dokular ölür, epidermis ince şeffaf bir film şeklinde pul pul dökülür. Lezyonun doğası yanıklara benzer, bu nedenle görünümleri yüksek konsantrasyonlarda pestisitlerin verdiği hasarla karıştırılabilir.

Hastalığın ana semptomu, ortası hafif ve kenarlarında kahverengileşen bir lekedir. Hastalık, kalınlaşmış dikimler ve yüksek nem nedeniyle ortaya çıkabilir.

Bir elma ağacı nasıl iyileştirilir:

 • düşen yaprakları yok edin;
 • büyüme mevsimi boyunca bitkilere mantar ilaçları püskürtün.

Kahverengi nokta

Kurum mantarı

Kurum mantarı, Aspergillus mikroorganizmasının neden olduğu bir hastalıktır. İnsanlarda ve bitkilerde bir dizi hastalığın gelişmesine katkıda bulunabilir ve genellikle zayıflamış canlı organizmaları etkiler. Bu tür mantar büyümesine yaprak bitleri ve şekerli salgılar bırakan diğer böcekler eşlik eder. Hastalıkla mücadelede ilk önlem, bitkileri etkileyen haşerelerin yok edilmesidir. Viral bir mantarı tedavi etmek zorunludur, çünkü bitkilerin gözeneklerini tıkar, yaprakların normal solunumunu engeller ve doğal fotosentezi bastırır.

Önemli! Elma mantarı kış donlarını iyi tolere eder ve ilkbaharda bitkilere hemen saldırır.

Rozet-küçük yapraklı

Bir elma ağacının yapraklarında ne zaman kahverengi lekeler olduğunu - ne tür bir hastalık olduğunu herkes bilmiyor.Küçülen, uzayan yapraklarda tipik işaretler görülebilir. Etkilenen sürgünlerin kalın yaprakları vardır ve iç kısımları oldukça kısadır, elma ağacının yapraklarında sarı lekeler belirir. Üst kısımlarda hem deforme olmuş hem de sağlıklı yaprakların rozetleri oluşur. Hastalıklı bir ağaçtaki çiçek tomurcukları nadiren serilir, meyveler küçüktür, tatsızdır ve kötü görünebilir. Depolamada zaman kaybetmeye değmez.

Önemli! Küçük yapraklı rozet yapısının ana nedeni, bitki beslenmesinin çinko ile ihlalidir.

Elma ağacında pas

Bir elma veya armutta paslanma yaz ortasında görülür. Yaprakların dış tarafındaki kırmızımsı lekeler, yıldız şeklindeki büyümelerin oluşumuna katkıda bulunur ve sözde pas belirtisidir. Yapraklar döküldükten sonra ağaç soğuk havaya karşı bağışıklığını kaybeder. Genellikle turuncu renk, yakınlarda bir ardıç büyüdüğünde görünür. Birçoğu elma ağacı hastalanırsa ne yapılacağıyla ilgileniyor. Bir elma ağacının nasıl tedavi edileceğini bilmeyenler çeşitli mantar ilaçları kullanmalıdır.

Sütlü su

Sütlü sap, bir ağacın yaprak döken ve gövdesinin bir hastalığıdır. Yapraklar kabarcıklarla kaplıdır, her hava boşluğunda gümüş rengi bir renk belirir ve gövdede yavaş bir lezyon meydana gelir. Kabuk da enfekte olur ve çatlayabilir. Hastalık hızlı bir şekilde gelişir, kısa sürede yapraklar düşer, elma ağacı zayıflar. Süt parlaklığına karşı önleyici bir önlem, ağacın kışa doğru hazırlanmasıdır. Badana yıkama, gövdeyi kirlenmeden korumak için kullanılabilir. Kabuktaki koyu lekeler derhal giderilmeli, çıplak alanlara özel yapıştırıcı uygulanmalıdır.

Elma ağaçlarının kabuk ve gövde hastalıkları, tedavisi

Bir ağacın bir hastalıktan kurtulmasına yardımcı olmak için, hasarın nedenini bulmanız gerekir.

Kök boğazı çürümesi veya geç yanıklık

Mantar, bir elma ağacının kök boğumundaki fitoftoranın etken maddesi olarak özellikle önemlidir. Hastalık, greft bölgesinde küçük bir çürük alanı ile başlar. Korteksin genel bölümlerinin tahrip olmasına katkıda bulunduktan sonra, bazen vasküler sistemde tam hasara yol açar. Etkilenen bu alanlar, uygun meyve istilası kaynakları olarak hizmet eder.

Not! Hastalık, özellikle yağışlı hava koşullarında düşük yatan ve düşen meyveleri etkiler.

Tedavi için, cıvatalar üzerindeki lezyon bölgesini sağlıklı ahşaba temizlemeye değer. Ayrıca% 1'lik bir bakır sülfat çözeltisi ile dezenfekte etmeli ve bahçe verniği ile örtmelisiniz.

Kök boğazı çürüklüğü semptomlarının tezahürü

Kök kanseri

Ana ve yan köklerin yanı sıra kök boğazında da safra adı verilen tümör büyümeleri görülür. Başlangıçta küçüktürler, pürüzsüz bir yüzeye ve yumuşak bir dokuya sahiptirler. Aşamalarda, safralar büyür ve 25 mm'ye ulaşır, sonra sertleşir, engebeli bir yüzey elde eder. Sonbaharda, büyümeler genellikle yok edilir.

Önleme için sadece sağlıklı dikim materyali kullanılmalıdır. Dikimden önce, tümör benzeri oluşumları kesmeniz, yaraları hemen 10 litre su başına 100 g hacimde bir bakır sülfat çözeltisi ile tedavi etmeniz gerekir.

Kök kanseri neye benziyor

Sitosporoz veya bulaşıcı kabuk kuruması

Yaz ayının ilk yarısında mahsulün çiçeklenme döneminde sıklıkla sitosporoz belirtileri görülür. Bu sırada, kabuk kahverengimsi-bordo bir renk tonuna dönüşür ve üzerinde mantar miselyumunu temsil eden kabarcıklar şeklinde şişlikler oluşur. Ölü doku, canlı ağaçtan zayıf bir şekilde ayrılır; kabuğun enfekte ve sağlıklı bölgelerinin sınırında çatlaklar ve talaşlar görülür. Enfeksiyonun odağı, bir halkadaki dalı kaplayarak boyut olarak artabilir. Sonuç olarak, tüm üst kısım yavaş yavaş ölür.

Bir fideyi iyileştirmek için aşağıdaki önlemleri uygulayabilirsiniz:

 • enfekte odakları yakmak;
 • hasarlı alanları temizleyin;
 • kesik ve temizlik yerleri antiseptik ile tedavi edilmeli ve bahçe verniği ile kapatılmalıdır.

Ahşabı dezenfekte etmek için bir bakır sülfat çözeltisi kullanmaya değer. 1 litre suda 30 gr sulandırmak yeterlidir.

Sitosporoz belirtileri

Küçülen dallar veya tüberküloz

Hastalık, korteksin nekrotik nekrozuna katkıda bulunur. Büyüme mevsimi boyunca yapraklar ve sürgünler kahverengileşir ve kurur. Kabuğun etkilenen bölgelerinin yüzeyinde 2 mm'ye kadar çapa sahip çok sayıda tuğla kırmızısı sporülasyon yastığı görülür. Sonra kararırlar ve kururlar. Mantarın gelişimi, kabuğun ölümüne ve tek tek sürgünlerin saklanmasına katkıda bulunur. Enfeksiyon, etkilenen sürgünlerin kabuğunda devam eder.

Savaşmak için,% 1'lik bir bakır sülfat çözeltisi ile dezenfeksiyon kullanmaya ve etkilenen bölgeleri doğal kurutma yağına dayalı yağlı boya ile kaplamaya değer.

Ağacın dalları kurur

Meyve hastalıkları veya meyvelerin çürümesi ve elmanın neden patlaması

Taze meyveler, ağaç üzerindeyken onları geride bırakan hastalıklar nedeniyle bozulabilir.

Meyve çürüklüğü - elma ağacında monilyoz

Önce sadece çiçek açan yapraklar etkilenir. Kuluçka süresi 10 gündür, daha sonra çiçek salkımları kahverengiye döner, solar ve ölür. Sıcak ve yağışlı bir dönemde, yaprakların, yaprak saplarının ve pedicellerin alt tarafında küçük beyaz püstüller şeklinde mantarın konidial sporlaşması oluşur. Elmalar, meyvenin tüm yüzeyini kaplayan kahverengi lekeler geliştirir.

Not! Meyve çürüklüğünden etkilenen meyvelerin özü zamanla yumuşar ve ağızda tatlı-alkolik bir tada sahiptir.

Elma mantarı (kabuk)

Yapraklarda ve meyvelerde hastalık, keseli mantar Venturia inaequalis'in etkisi altında kendini gösterir. Kabuk, ılıman iklimlerde, özellikle soğuk ve nemli kaynakların olduğu bölgelerde yaygındır. Mantarın gelişmesi için elverişli yıllarda hastalık elmanın kalitesini ve verimini düşürür.

Külleme belirtileri

Bir hastalık ortaya çıktığında, sürgünler, yapraklar, tomurcuklar ve çiçek salkımları, kahverengiye dönüşen ve siyah noktalara dönüşen kirli beyaz bir toz çiçekle kaplanır. Bundan sonra sürgünlerin büyümesi durur, yapraklar kurur ve düşer. Enfekte çiçek salkımları meyve vermez. Etkilenen meyvede hastalık ağ şeklinde kendini gösterir. Patojen, sporlar tarafından yayılan böbreklerde kış uykusuna yatar.

Elma ağacında külleme

Tüylü küf (tüylü küf)

Bitkinin etkilenen kısımları büyümede geride kalır, gövdeler incelir, yapraklar küçük ve klorotik olur, alt kısımda beyazımsı bir çiçek oluşur ve bir süre sonra grileşir.

Elma ağacı zararlıları ve bunlarla baş etme yöntemleri

Elma ağacında hastalıkların yanı sıra zararlılar da görülebilir.

Elma güvesi

Elma güvesi tarafından zarar gören meyveler erken düşer ve çürür. Bununla mücadele etmek için kimyasallar kullanmaya değer. En etkili olanı feromon tuzaklarının kurulmasıdır.

Kan yaprak biti

Yaprak bitleri nedeniyle kabukta nodüler kalınlaşmalar, çatlaklar ve ülserler oluşur. Zararlıyı gidermek için hastalıklı sürgünleri kesip yok etmeye ve kültürü özel solüsyonlarla püskürtmeye değer.

Kan yaprak biti

Elma güvesi

Elma güvesi ağacın tüm yeşilliklerine zarar verir. Toplu bir saldırıda kimyasal yöntemi kullanmaya değer. Mahsulün etkilenen kısımları kaldırılarak haşerenin tek izleri çıkarılabilir.

Elma çiçeği böceği

Bu haşere 3,5-5 mm boyutlarında, koyu kahverengi renkli, meyve tomurcuklarının açılması sırasında bitkiye zarar veren bir böcektir. Çiçek böceklerinin sayısını azaltmak için gövde çemberlerini zamanında gevşetmek, düşen yaprakları yok etmek ve hastalıklı ve kuru dalları çıkarmak faydalı olacaktır.

Elma testere sineği

Haşere polen ve nektarla beslenir. Bununla mücadele etmek için kronlara piretroidler ve organofosfor bileşikleri püskürtmeniz gerekir.

Safra tatarcık elma yaprağı

Safra tatarcık, genç, çiçek açan yapraklara yumurta bırakan dipteran bir böcektir.Zararlı böceğin yayılmasını önlemek için ağaçlara biyolojik böcek ilacı püskürtmeniz gerekir.

Enfeksiyon önleme ve önlemler

Elma ağacının hastalıklarından ve zararlılarından kaçınmak için ana önleyici tedbir, bir süs bahçesi döşemek için bir yerin yetkili seçimidir. Toprak iyi drene olmalı, orman ve yabani meyve tarlalarından arındırılmalıdır. Biyolojik pestisitlerin zamanında püskürtülmesi de tavsiye edilir, bu genç elma ağaçlarının hastalıklarından kaçınmaya yardımcı olacaktır.

Bahçenin ihmal edilmiş haliyle uğraşmak zorunda kalmamak için mahsullere uygun bakım yapılması gerekir. Hastalık veya zararlıların zamanında tespiti, ağaçların kurtarılmasına yardımcı olacaktır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe