Antoryum yapraklarda kahverengi lekelere sahiptir - nedenleri ve tedavisi

Bitki antoryumunun (Anthurium) başka bir alışılmadık halk adı vardır - "erkek mutluluğu". Sağlıklı bir durumda, çiçek tam anlamıyla güzel ve eşit renkli yapraklarla süslenmiştir. Yeşil renklerinde leke veya sarı nokta olmamalıdır. Bu türün yoğun büyümesi nedeniyle yapraklar hızla yenilenebilir.

Neden "erkek mutluluğu" çiçeğinin yapraklarında kahverengi lekeler var?

Çoğu zaman, antoryum yapraklarındaki kahverengi lekeler, bakım kurallarına uyulmaması nedeniyle ortaya çıkar. Bitkinin tüm bireysel özelliklerini ve "kaprislerini" incelerseniz, maksimum dekoratif görünümü kolayca elde edebilirsiniz.

Kapalı bitki antoryum

Antoryum yapraklarının kahverengiye dönmesinin birkaç nedeni vardır:

 • Bitkinin yanlış organize edilmiş sulanması.
 • Üst pansumanın toprağa geç uygulanması.
 • "Erkek mutluluğunun" büyüdüğü odada çok kuru hava.
 • "Gün ışığı saatlerinin" uzunluğuna uyulmaması.
 • Keskin bir soğuk çatırtı.

Bakım kurallarına uyulmaması, köklerin çürümesine ve mantarın hızla yayılmasına neden olabilir. Bitki ayrıca zararlıların saldırısı nedeniyle lekelerle kaplanabilir.

Yaprak rengini değiştir

Taşma

Bu tür için sulama oranlarına uymak son derece önemlidir. Aşırı nem ve eksiklik kesinlikle antoryum hastalıklarına yol açacaktır. Sık sık ve standart olmayan sulama, kök çürümesine yol açacaktır.

Tabağa sıvı dökülürse yapraklarda kahverengi lekeler görülebilir. Soruna zamanında cevap vermezseniz, bu bitkinin tüm yeşil kısmının ölümüne yol açabilir.

Bir notta! Yüksek nem, küf ve mantar enfeksiyonlarının gelişmesi için faydalı bir ortamdır.

Soğuk suyla sulama

Antoryum için soğuk akan suyun kullanılması zararlıdır. İçerdiği klor anında kök hasarına yol açar.

Çiçeğin 2 gün oturmuş ılık suyla sulanması tavsiye edilir.

Uygun olmayan toprak

Kaliteli toprak sayesinde bitki beslenir. Antoryum besleyici toprağı sever. Kendin pişirmek çok kolay. Bunu yapmak için, malzemeleri aşağıdaki oranlarda karıştırmanız gerekir (2: 1: 1: 0.5):

 • humus;
 • yapraklı arazi;
 • turba substratı;
 • nehir kumu.

Önemli! Tencerenin dibine kalın bir drenaj malzemesi tabakası döşemek zorunludur.

Düşük oda sıcaklığı

Düşük bir sıcaklık, ancak antoryum böyle bir odada uzun süre tutulursa zararlı olabilir. Kısa süreli damlalar tehlikeli değildir.

Sıcaklık rejimine uyulmaması köklerin zarar görmesine ve çürümesine yol açar. Yapraklar sararır ve tamamen kurur. Çiçek gelişmeyi bırakır ve ölür. Kurtuluş için doğru koşulları yaratmak ve gerekli tedaviyi yapmak gerekir.

Dikkat! Yaprakların sararması, çiçeğin yaşı nedeniyle doğal nedenlerle meydana gelebilir. Alt olanlar sararır ve düşerse, endişelenmemelisiniz. Kısa bir süre sonra yenileri büyüyecek.

Kök hasarı

Nakil sırasında kök sistemine istem dışı hasar gelebilir.Bu nedenle çiçekte siyah noktalar belirir. Etkinlik, aktarma yöntemiyle mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Kök sürgünleri kazara kırılmış veya hasar görmüş olsa bile, yere indirilmeden önce manganez ile muamele edilmeli ve odun kömürü serpilmelidir.

Güneş yanığı

Yaprakların rengindeki bir değişiklik, antoryum için yanlış yerin seçildiğini gösterebilir. Bir bitkinin güneydeki bir pencere kenarına yerleştirilmesi güneş yanığına neden olabilir. Görünüşleri, yaprakların sararması ve kıvrılmasıyla karakterizedir.

Çiçeği kurtarmak için evin gölgeli alanına yeniden düzenlenmelidir.

Septoria ile yenin

Bu hastalık, mantar hasarının bir sonucu olarak gelişir. Herhangi bir tedavi alınmazsa, lekeler oldukça hızlı büyür. Uzun süren bir hastalıkta yapraklar tamamen kararır.

Seporia lezyonu

Bu enfeksiyonu acilen tedavi edin. Bunun için Fitosporin veya% 1 Bordo sıvısı ile tedavi yapılır.

Dikkat! Tüm hasarlı alanlar tamamen yıkıma tabidir.

Yaprak biti saldırısı

Parazitik yaprak biti yapraklarda yaşar ve yaprakların suyunu emer. Bu nedenle yaprak plakaları kıvrılır ve yapışkan hale gelir. Uygun işlem yapılmadığında çiçek hızla ölür.

Antoryum tedavisi için sabunlu suyla yıkamak ve ardından üzerine manganez veya Fitosporin dökmek gerekir.

Yaprak biti istilası

Kın saldırısı

Ölçekli böceklerin saldırısı nedeniyle antoryum yapraklarında kahverengi lekeler belirirse ne yapmalı? Bu belirli böceklerin saldırısının ilk belirtileri, beyaz veya sarı tüberküller olarak telaffuz edilir.

Çoğu zaman yapraklarda görünürler ve ancak o zaman çiçeğin tüm yeşil kısımlarını kaplarlar. Pul böceği bitkinin özsuyuyla beslenir ve bu nedenle yapraklar kurumaya ve yırtılmaya başlar. Tedavi için herhangi bir mantar öldürücü preparatın kullanılması tavsiye edilir.

Kın üzerinde dış hasar belirtileri

Antoryum yaprakları kahverengi lekelerle kaplıysa ne yapmalı

İlk dış işaretlerin ortaya çıkmasından sonra acilen canlandırma önlemlerinin alınması gerekir:

 • Toprak ve hava neminin acil olarak düzeltilmesi. Bitki taşmalara tahammül etmez, ancak su eksikliğinden de hastalanabilir.
 • Isıtma mevsiminde yaprakların renginde bir değişiklik meydana gelirse, havadaki nem seviyesini artırmak gerekir. Bu, antoryumun yanına suyla dolu bir tepsi yerleştirilerek sağlanabilir.
 • Sık sık taşmalar kök çürümesine neden olabilir. Bir çiçeği yeni bir toprağa ekerek kurtarabilirsiniz. Derinleşmeden önce kök sisteminin tüm hasarlı veya hastalıklı kısımları çıkarılmalıdır.
 • Klorlu su kullanımı da bitki hastalıklarına yol açabilir.
 • Mineral preparatların toprağa verilmesi, çiçek açan türlerin bu stresle daha kolay başa çıkmasına yardımcı olacaktır.
 • Beslenme oranı aşılırsa, gübreleme işlemi acilen durdurulmalı ve fazlası arıtılmış su ile “yıkanmalıdır”.

Dikkat! Kış aylarında bile antoryumun rahat koşullar yaratması gerekir. Gün ışığı saatleri 14 saatten az olmamalıdır.

Bakım kurallarında zamanında yapılan ayarlamalar ve değişiklikler, çiçeği hızla kurtaracak ve türlerin tekrar tekrar zarar görmesini önleyecektir.

Antoryumda başka hangi noktalar görünebilir ve neden

Antoryum yapraklarında karakteristik olmayan lekelerin ortaya çıkması, türlerin bir hastalığını gösterir. Nedeni anlamak ve tedaviye karar vermek ancak yaprak plakasının kapsamlı bir incelemesinden sonra mümkündür.

Sarı noktalar

Bitki kloroz ile enfekte olduğunda yaprak plakasının sararması meydana gelebilir. Aşağıdaki eser elementlerin eksikliğinden kaynaklanmaktadır: demir ve magnezyum. Tedavi için hasarlı yapraklar uzaklaştırılmalı ve gerekli maddelerle zenginleştirilmiş kompleks bir gübre acilen toprağa verilmelidir.

Sarı noktalar

Bir notta! Sayfanın görünümü ile doğru teşhis yapmak mümkündür.Kloroz ile damarlar yeşil kalır ve yaprak tamamen sararır.

Siyah noktalar

Nakil prosedürü yanlış gerçekleştirildiyse veya bu tip substrat için uygun olmayan bir substrat kullanılmışsa, antoryumda siyah noktalar görünebilir.

Bu türün toprağı, bitkinin bireysel tercihleri ​​dikkate alınarak seçilir. Örneğin, bromeliadlar veya orkideler için tasarlanmıştır.

Yaprağın kararması

Beyaz noktalar

Antoryum külleme ile enfekte olduğunda, yapraklarda beyaz bir çiçek belirir.

Bu hastalık, odadaki yüksek sıcaklık ve yüksek nemde ortaya çıkar.

Bu hastalık erken evrelerde yaygın fungisitlerle kolayca tedavi edilir.

Toz halinde küf

Kahverengi lekelerden kaçınmak için antoryum bakımı nasıl yapılır

Yaprağın renk değişiminin büyük ölçüde uygunsuz bakım nedeniyle meydana gelmesi nedeniyle, aşağıdaki talimatların uygulanması ekili bitkinin sağlığını koruyacaktır:

 • Antoryum yetiştirmek için gölgeli bir yer seçilmesi tavsiye edilir. Çiçek, parlak güneşe acı verici tepki verir. Kışın, bitki için ek ışık yerleştirmek önemlidir.
 • Optimum sıcaklık +25 derece içinde değişmelidir. Kışın +14 dereceye düşürmesine izin verilir.
 • "İnsanın mutluluğu" cereyanlara ve kuvvetli rüzgar esintilerine müsamaha göstermez.

Antoryum çiçeği büyülüyor

 • Antoryum sulama kurallarına uymak önemlidir.
 • Kuru hava bu tür için zararlıdır. Çiçeğin kendisine değil, havaya püskürtmeniz gerekir.
 • Toprağın gübrelenmesi ayda iki kez yapılır. Aktif büyüme mevsimi boyunca yemleme oranı artırılmalıdır.
 • Bir çiçek satın aldıktan sonra, bir nakliye konteynerinden nakledilmesi gerekir. Bu aşamada bitkinin "dinlendirilmesi" ve adaptasyon süresinin beklenmesi önemlidir.

Bu ilginç! Efsaneye göre, "İnsanın mutluluğunun" bir erkeğin sağlığını olumlu etkilediğine ve evi olumsuz etkilerden arındırdığına inanılıyor.

Bitki üzerinde kahverengi lekelerin ortaya çıkması neredeyse her zaman antoryumun yetiştirilmesi ve bakımında bir ihlal olduğunu gösterir. Önleyici tedbirlerin doğru içeriği ve zamanında uygulanması ile antoryum, uzun yıllar zarafetiyle sizi memnun edecektir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe